VHS a szegény ember orsós magnója? Tényleg jobb mint bármi?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 02. 2022
  • Azt mondják, hogy a Hi-Fi Stereo VHS hangminősége felülmúlja az elérhető összes mágnesszalagos hangrögzítés minőségét. Vajon igaz ez? Ennek járunk utána.
    Második rész itt: • VHS Hi-Fi, második rész
  • Věda a technologie

Komentáře • 326

  • @ltviktor
    @ltviktor Před 2 lety +10

    VÉGRE! Magyar youtuber, retro tech csatorna. Több angol nyelvűt nézek de ez amit, csinálsz óriási hiánypótló. grat és így tovább!

  • @hbstudioprodukt
    @hbstudioprodukt Před 2 lety +7

    Zenéltem róla discóban is! Tökéletesen szólt. Kivezérlésjelzővel, felvételi szintszabályzóval,index jeles számkereséssel.

  • @MMSZoli
    @MMSZoli Před 2 lety +12

    A székesfehérvári Philips-nél dolgoztam jópár évet a minőségi osztályon. Iszonyat mennyiségű VHS videómagnót gyártottunk az évek alatt, emellett a TV-kombi üzletág is nagyon ment, a TV mellé integrált VHS magnóval. Nem kis büszkeséggel tölt el, hogy volt időszak, amikor a német Video magazin által évekig legjobbnak minősített videómagnók 10-es listájából 6-7-et a mi gyárunkban készítettek, ebben volt a Philips termékek mellett 1-1 LOEWE, Bang&Olufsen és egy Metz típus is. Mind a bécsi Philips gyár által készített remek Hifi-stereo 6 fejes magnódeck-re épült, melyeknek már akkor lézerrel vágták a fejét (ezért volt olyan remek a kép és a hang ezekkel). Kár, hogy ezek a cikkek elvesztek, nem készítettem róluk másolatot. Nagyon jó érzés volt erre a listára ránézni, hogy ez mind Magyarországon készült, magyar emberek, magyar mérnökök segítségével.
    (Érdekességként megemlítem, hogy annak idején én mutattam be az (nemzetközi) újságíró csapatnak a VR969 SVHS csúcstermékünket, aminek az elejébe egy analóg Junghans óra volt integrálva és mindent tudott, amit akkor egy videómagnó tudhatott, remek kép és hang, dupla tuner, teletextből való automata programozás, stb. Nem azért választottak engem, mert akkora spíler voltam szakmailag (sőt!), hanem mert a cég az indulásánál Grundig/Philips közös vállalat volt, és szinte Mindenki a német nyelvet birtokolta, míg én angolul beszéltem az átlagnál egy kicsit jobban. Viszont a VR969 bemutatására a Grundig csődöt mondott, és az vezetőség az új idők szellemében (és a hollandok kérésére) angol nyelvű előadást akart, de ezt kevesen merték bevállalni, így én kaptam a feladatot. Na meg akkoriban aránylag jó kiállású "srác" is voltam ;-) Majdnem rosszul lettem, úgy izgultam, LOL :-) szerintem szánalmas lehetett ahogy ott vergődtem a nagy előadóban, hahaha )
    czcams.com/video/xJghuQ5Y-ZE/video.html
    A fenti videóval kapcsolatban: én magam sem hittem, hogy mennyire jó ez a hang, amit felvesz a VHS Hifi Stereo termékünk. Nekem otthon csak közepes minőségű kazettás deck-em volt, heavy metalt hallgattam, nem is igazán értettem akkoriban mi ez a nagy felhajtás a Hifi körül.
    A mérnökségen dolgozott egy kollégám, Sz.Csaba, aki elmondta, hogy a CD-ről sztereo VHS-re felvett hang egy az egyben megegyezik az eredetivel. Ezt én magam is nehezen hittem el, mert úgy gondoltam, hogy a Hifi valami nagyon drága dolog kell hogy legyen.
    Csaba egy belépő hifi-stereo VHS-en (talán VR605?) megmutatta a mérnökségen, mit tud a VHS magnó, spektrum analizátoron mutatva a két jelet. Csaba nem értette, és baromira bosszantotta, hogy miért nem reklámozza ezt jobban a cég, hiszen a fejlesztői tudhatták ezt a képességét a terméknek.
    Gyakorlatilag bármelyik profi orsós magnót meghaladó minőségű felvételt lehetett vele csinálni, nagyobb dinamikával, frekvenciaátvitellel és iszonyat HOSSZAN. Gondoljatok bele, egy tök átlag, pár száz forintos videókazetta 3 órás volt, a helikális fej sebessége miatt még a felezett sebességgel készült hanganyag is remek minőségű volt, ami kapásból 6 óra, ami egy 4 óráskazettával máris 8 óra... durva, hogy a legjobb hangminőség mellett a legolcsóbb hangrögzítési médium is lehetett volna a VHS kazetta!
    Ami fontos, hogy a videómagnó a kép szinkronjele nélkül nem tud sztereo hangot rögzíteni. Emiatt mindenképp kell képtartalom. Megtehették volna (ez volt Csaba ötlete), hogy belsőleg generálnak egy szép állóképet (vagy szürke képet, tök mindegy, nem kell hozzá TV, és arra rögzíthették volna kívülről felvett hangot.
    Nem tudom, miért nem használták ki soha a lehetőséget. Lehet, hogy a jogdíjak miatt, talán nem örültek volna a zenestúdiók, ha kiderül, hogy minőségromlás nélkül le lehet másolni a CD-ket szinte végtelen mennyiségben. Mindenesetre egy elveszett óriási lehetőség, ami a DAT vagy DCC minőségű hangrögzítést tett volna lehetővé jóval korábban, jóval olcsóbban, új egység megvásárlása nélkül. (persze egy 3-4 órás kazettát is nehéz megtölteni tartalommal). A zenekarok is kiadhatták volna VHS kazettán az új dalaikat, promo-, vagy koncertképek, vagy dalszövegek mellé felvéve a zenéjüket. Ez olcsón előállítható, és olcsón terjeszthető lett volna, a normál audiokazettánál sokkal jobb minőségben és az akkor méregdrága CD lejátszók sem kellettek volna.... Talán pont emiatt...
    Tehát mivel belsőleg nem generáltak a videómagnók képet, egy külső forrás kellett volna a képtartalomhoz, ami néma kellett hogy legyen, és mellé kellett volna rögzíteni az audio anyagot egy másik külső forrásból. Megoldható volt, de egy átlag felhasználónak ez kissé bonyolult lett volna. Ha lett volna belső szinkronjel, és felvételi hangerőállítás, mint a deck-eket, bárki könnyedén megcsinálhatta volna ezt otthon. Én például csináltam olyat, még a Philipses idők előtt, hogy a Commodore 16-al csináltam egy egyszerű animációt, és mellékevertem a kazettás magnóról egy zenét (átépítve a scart kábelt), és ezt felvettem a videókazettáink elejére.
    Később gyártottunk SACD lejátszót is, ami már a CD hangot is eléggé le tudta alázni, volt hibrid lemezünk, az egyik oldal CD a másik SACD volt, és döbbenetes volt a különbség, persze a megfelelő erősítővel. (Volt is ilyen termékem, de sajnos már tönkrement a loadere). Azt már nem biztos, hogy fel tudta volna venni, de a CD-ben biztos vagyok.
    Erre a 14 évnyi Philipses időszakra nagyon büszke vagyok, igen sokat tanultam az itt látottakból, és rengeteg szakmailag kiemelkedő emberrel, kollégával dolgozhattam együtt. Jómagam is jópár fejlesztésben benne voltam személyesen, bár a VHS korszakban még kezdő mérnök voltam, amolyan problémamegoldó rohangálós műszaki támogató. Amire viszont jó szívvel gondolok: a Philips DVD-írók magyar nyelvű menüjét 3 kollégámmal együtt egy hétvégén fordítottuk le, onnantól lett magyar nyelv is a Philips DVD írókban. Vagy mikor átvettük a francia TV-gyártást, mi pofoztuk ki a kollégáimmal, Edinával és Vikivel a magyar nyelvű menüt, ami tele volt félrefordításokkal.
    Később gyártottunk MP3 lejátszókat is, és volt köztük olyan, ami zajkioltó elektronikával is tartalmazott, ehhez kellett két mikrofon a fülesben. Az egyik kollégám a mérnökségi laborban (R.Gábor) meghekkelte a szoftvert, és fel tudta venni a hangot ezeken a kis mikrofonokon keresztül (egész jó volt a minősége).
    De mindez mire jó? Egy annyira forradalmi termék ötletével álltunk elő, hogy igazából senki nem értette, főképp a hong-kongi fejlesztés. Edina kollégám mutatta be a binaural felvétel egy módszerét a Holophonic-ot, ami egy teljes térhangzás érzetét adja távolsággal, magassággal. A kitalálójával, Hugo Zuccareli-vel jópár hónapig leveleztem is, akit nagyon felvillanyozott a gondolat, hogy megvásárolható termék lehetne ezzel a képességgel.
    en.wikipedia.org/wiki/Holophonics
    A csapatunk ötlete az volt, hogy ezzel az egyszerű, de igen jó minőségű digitális rögzítési technológiával a Philips a világ minden táján felvehetett volna élő koncerteket, szó szerint a együttes tagja között, a zenekari árok közepén, a rockkoncert első soraiból. Ezt visszajátszva fülhallgatón szó szerint úgy érezhette volna bárki, hogy ott ül az első sorban, tőle jobbra középen szól a gitár, balra hátul a basszus, középen a dob. Vagy klasszikus zenénél olyan élményt, amit SOHA SENKI nem élhetett még át.
    Ez az élmény a hagyományos sztereót szó szerint a porba alázza. Lásd a lenti linket lejjebb.
    Mi lett volna ebből a Philips előnye? a termék nem csak egy lett volna a sok MP3 lejátszó közül, hanem lett volna egy egyedi lehetősége, hogy felvedd saját magad a zenét koncerten, és később visszahallgasd pont úgy, ahogy ott voltál. Ennél is érdekesebb lett volna az az ötletem, hogy a világ minden táján felvett egzotikus koncertet feltölthette volna a saját támogatói oldalára, és onnan letölthetővé vált volna, vagy pl $0.1-ért eladhatta volna a tulajdonosoknak, a jogdíjakat biztosítandó. Ez utóbbit nagyon nem értette a fejlesztési központ, miért venne bárki is zenét online?
    Mit tippeltek, ez mikor volt ez a projektünk? Egy évvel az ITunes előtt! Nem csoda, hogy nem értették az üzleti modelt... Nem lett belőle termék.
    Aki még nem hallott ilyet, érdemes felkapnia egy jobb fülhallgatót (nálam ez egy Marshall), és meghallgatnia ezt, beszarás, hogy mennyire ott érzi magát a helyszínen az ember. Jobb, mint az 5.1 vagy a 7.1, sok ilyen terméket gyártottunk és teszteltem, voltam a Bang&Olufsen gyárában és a hang-laborjukban, úgyhogy nekem elhihetitek.
    Egy kis demonstráció:
    czcams.com/video/IUDTlvagjJA/video.html
    Vivaldi:
    czcams.com/video/edzVi1hTuQg/video.html
    Ez a zene még intenzívebb:
    czcams.com/video/itLxXeyM2aM/video.html
    Döbbenet, hogy milyen pontosan hallani, ki hol van. Kár, hogy a technológia nem honosodott meg, pedig már Mindenki "agybadugós" fülesekkel rohangál.
    Olyan zenei élményekben lehetne részünk, amit el sem tudunk képzelni, szó szerint a stúdióban ülve...

    • @MrLaly1972
      @MrLaly1972 Před rokem +1

      Nagyon érdekes, amit írsz. A Philips márka a kedvencem már évek óta. Használtam egy Philips VR 700 VHS videómagnót kb 20 évig. Az a hang és kép minőség amit tudott, nem valószínű hogy van nála sokkal jobb. (max egy SVHS) A hang minősége lenyűgözött annak ellenére hogy nem a csúcs modell volt, viszont a VR969-est lekörözi kép és hang minőségben is.

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před měsícem +1

      Én egy dolgot nagyon nem szeretek a '90-es évek Philips videóiban: miért kellett siklócsapágyat tenni a fejdob motorba?! Már több példánnyal találkoztam, amiből kifolyt, elöregedett az olaj, és használhatatlanná vált. Nem lenne akkora gond, ha szét lehetne szedni, kitisztítani és újrakenni, de az a speciális szerszám, amivel a tetején lévő kompressziós rögzítőgyűrűt le lehet szedni, ma már gyakorlatilag fellelhetetlen (régen láttam belőle eladót, de akkor került valami 20.000Ft-ba, amikor még 50.000Ft körül volt a minimálbér, nekem pedig még csak zsebpénzem volt).
      Van a fejdob tetején kettő vagy négy kúpos, tölcséres furat, az talán olajozásra van kitalálva? Az enyémet megpróbáltam azon át olajozni, sikerült is, de egy kicsit túl sűrű olajat használtam, és túl sokat is, bement a forgótrafóba, és a szalagot is összeolajozta, így most már mindenképpen szét kellene szednem, hogy kitisztítsam. Sokat nem veszítettem, mert olajozás előtt olyan hangja volt, mint egy kávédarálónak, tilinkózott a tengely a perselyben, mert hiányzott az olajfilm közülük. Azért tartogatom még, hátha egyszer sikerül szerszámot keríteni hozzá.

    • @MMSZoli
      @MMSZoli Před měsícem

      @@mrnmrn1 ehhez sajnos nem értek. VHS fejet nem bontottam még szét, igaz végimentem többször a bécsi gyártósoron, ahol ezeket annak idején gyártották. Már akkoriban kis robotok mászkáltak a padlózatba lefektetett mágneses jeladók mentén, kis dobozokban szállítva a fejeket a következő állomásra.
      Együtt dolgoztam a FactLab kollégákkal a Simtest kiesőkön (amolyan futár voltam a két gyár között a minőségi fejlesztési témákat illetően), de több év alatt egyetlen deck-et sem láttam az 1000órás teszten amiben a fej beállt volna. Úgyhogy már az a deck már nagyon sokat futhatott. Ez a Bécsben gyártott deck-re vonatkozik, ultra jók és tartósak voltak.
      A későbbi Funai alapú deck-ekben sajnos sem a fejek, sem az állókép, sem a tartósság nem volt az igazi, rengeteg műanyag volt benne. Viszont a töredékébe került, mint a világ legjobb minőségű bécsi deck-je. Nagyon szomorú voltam, mikor becsukták a bécsi gyárat, hogy ezekre a kétfejes vackokra cseréljük le. viszont a piac egyszerűen már nem fizette meg a jó minőségű készülékeket, miután a VHS technológia elavulttá vált.

  • @MegCC1
    @MegCC1 Před 2 lety +8

    Évekig így másoltam a könyvtárból kikölcsönzött CD-ket tökéletes hangminőségben! Klassz videó!👍

  • @miklosfulop9991
    @miklosfulop9991 Před 2 lety +6

    Gratulálok, nem tudom, hogy milyen szinten szakmád a videó-technika, de ez az előadás kiváló volt! Köszönöm!!

  • @banyaizoltan1724
    @banyaizoltan1724 Před 2 lety +2

    Nagyon érdekes téma, és a feldolgozása is rettentő igényes. Élmény volt nézni a videót, és nagyon jó az előadásmód is. Sokat tanultam belőle, köszönöm. :)

  • @greg4272
    @greg4272 Před 2 lety +21

    Ez tök érdekes téma volt! Vagy 20 éve használtam utoljára VHS magnót és csak most értem, hogyan működött!
    Nagyon várom a folytatást és a hangtesztet!

  • @TheBoltondj44
    @TheBoltondj44 Před 2 lety +11

    52 db vhs kazettám van tele zenével, cd ről, bakelitről másolva. 3 db hifi stereo videó hibátlanul működik a 90 es évekből.

  • @lajosvarga4345
    @lajosvarga4345 Před 2 lety +4

    1988 -ban hoztam az első HiFi Stereo VHS berendezést az NSZK-ból elsődleges célja a minőségi zenei felvételek készítése volt. A kölcsönkapott CD lemezeket és óvandó LP-ket rögzítettem.

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před 2 lety

      '88-ban? Az itthoni viszonylatban nagyon korai, szerintem akkor pár tucatnál több HiFi videó nem volt az egész országban. Gyanítom, az árából kijött volna egy új Trabant is 🙂 .

    • @lajosvarga4345
      @lajosvarga4345 Před 2 lety

      Akkoriban német áfa MWST visszatérítéssel nekem 1600 DM-be került.

  • @Megszunik
    @Megszunik Před 2 lety +2

    Szuper videó! Még működésképtelen állapotban is rengeteg hasznos alkatrész kitermelhető az ilyen eszközökből!

  • @balazspfaffenbuchler5985
    @balazspfaffenbuchler5985 Před 2 lety +3

    Nagyon jó! Használom én is a technikát, még kiegészítem 2 db. ART Studio MP csöves előerősítővel, ezzel a jellel veszek fel rája. :)
    Valahol olvastam, hogy egy negatívuma van a videonak: nem lineáris (ez legyen a legnagyobb baj gondolom én) Jó a videó, köszi! :)

  • @gyulanemes6721
    @gyulanemes6721 Před 2 lety +5

    Nagyon jó videó lett, gratulálok ! Jó volt egy kis nosztalgia.
    Ritkán látni ennyire jó magyarázatot. Akit érdekel és nem ezt tanulta- az is megérti a videó működését ez alapján.
    Egyedül csak azt nem értem, hogy a szalag sebességet, 4,76-on kívül, miért hüvelyk/sec-ben írtad fel. Európában vagyunk, sokakat megkavarhat, főleg aki nem szakmabeli.
    Most találtam a csatornára, nézem a többit is 🙂
    Kösz!!!!

  • @LuighiOne
    @LuighiOne Před 2 lety +5

    Nagyon vkíváncsi vagyok a teszt eredményekre! Feliratkoztam! Remélem nem kell sokat várni rájuk! ;-)

  • @gergely87
    @gergely87 Před 2 lety +3

    Igazi ajándék volt rátalálni a csatornádra ... köszönöm ... huszonx év VHS-ezés és archiválás után végre értem mit művel az elektronikája ... :D

  • @user-un1wc7cz1v
    @user-un1wc7cz1v Před 2 lety +2

    2000-es évek elején, egy ismerősöm a helyi rádióban is ilyennel játszotta be, kedvenc 70-90's stílusú zenéit. Akkor még a Winamp+mp3 volt csak a sláger computeres "zenélés" frontján. A hi-res formátumok csak jóval később jöttek...
    Az ötletet gyorsan átvettem a sráctól. A legkönnyebb volt pl. videomagnóval időzített felvételeket készíteni rádióműsorokról. Gondolom ilyesmire is kevesen használták a képmagnókat. 😉👍

  • @janostoth9058
    @janostoth9058 Před 2 lety +4

    Tetszik videó, kiváncsian várom a 2. részt!
    ITT NOKIA volt az első képmagnóm, kb. 10 évet kibírt. Utána egy Panasonic-om volt 5-6 évig, és akkor eljött a DVD korszak...

  • @mrnmrn1
    @mrnmrn1 Před 2 lety +22

    Felkeltette az érdeklődésemet a csatornád ezzel a videóval, de néhány észrevétel (hosszú lesz):
    - A VHS HiFi szabányt 1984-ben mutatták be, nem a '90-es években. A szegényebb országokban volt jellemző, hogy csak a '90-es évek végére kezdtek megszaporodni, de egyébként már a '90-es évek elején is elérhetőek voltak itt is egy zsák pénzért, nyugaton pedig már '84-től, az ottani bérek mellett viszonylag megfizethető áron
    - Nyugaton nagyon is használtak HiFi VHS-t hangrögzítésre már az elejétől, nálunk ez azért nem volt jellemző, mert '84-ben egy HiFi videó árából itthon szó szerint telket vagy új autót vehettél, ezért senkinek nem volt. Nyugaton szerettek zenecsatornákról klipeket felvenni vele, vagy akár rádióból, kép nélkül. Olyan is volt, pl. koncertközvetítéseknél, hogy a TV adás monó volt, de vele egy időben valamelyik FM rádióadó sugározta sztereóban a TV adás hangját (ún. Simulcast), és a legtöbb régebbi HiFi videó képes arra, hogy a mono hangsávra a TV adás hangját rögzíti, miközben a line bemenetre rákötöd az FM tunered és a HiFi felvétel így sztereó lesz a szalagon. Sőt, kis zenekarok stúdió masterként egészen a '90-es évek elejéig használtak HiFi VHS-t, ameddig nagyjából elérhető árúak lettek a DAT magnók.
    - Azért is volt népszerű hangrögzítésre, mert akár 8 óra (240-es kazetta LP-ben) HiFi minőségű hangot vehetsz fel vele megszakítás nélkül, egyetlen kazettára, erre semmilyen másik otthoni analóg formátum nem képes, pláne nem ilyen minőségben. És LP-ben ugyanolyan jó hangminőséget ad, mint SP-ben.
    - Létező dolog az állófejes sztereó VHS-nél, de tényleg nagyon vacak, és csak régebbi videók támogatják. Egy példa a JVC BR-7000, ez egy duplikátor magnó VHS sokszorosításra, és a HiFi hang mellett az állófejes hangja is sztereó. Ennek a típusnak speciel elég jó az állófejes sztereó hangja is (20Hz-12kHz, 42dB S/N, sok mono videó a 100Hz-8kHz-et alig éri el, és még ennél is rosszabb a jel/zaj aránya), de ez egy méregdrága, 18 kilós ipari videó, így nincs min csodálkozni
    - Lehagytad a VHS szalagon a sávokat mutató skiccről a kontrollsávot, ami a szalag másik szélére rögzített 25Hz-es jel, és a szervórendszer szinkronizáláshoz mindenképp szükség van rá, erre szinkronizálja a capstan motort a magnó
    - A 4 videófejet valóban használták a megállított, kockázott, vagy gyorskeresés közbeni képminőség javítására, de nem ez volt a fő célja a plusz két fejnek, hanem az LP felvételekhez volt rá szükség, mivel LP felvétel esetén a videosávok keskenyebbek. Ezért kell nagy ívben kerülni (ha mondjuk digitalizálni akar valaki) az olyan kétfejes videókat, amik támogatják az LP sebességet, mert ezek az SP felvételeket is keskeny fejmaggal játsszák le, vagyis cserébe azért, hogy képesek LP-re, az SP sebesség képminőségét lerontják.
    - Vannak gyengeségei is a VHS HiFi-nek: a két fej közötti átkapcsolás többé-kevésbé hallható, 25Hz körüli "cicergés", kerregés formájában, ez különösen akkor jelentkezik, ha nem ugyanabban a videóban játszod le, amivel a felvétel készült, mert a fejek átkapcsolási pontja nem tökéletesen egyforma két videó között
    - Ezen kívül érdemes megemlíteni, hogy a szabvány kidolgozásakor a HiFi hangsávoknak nem maradt már szabad hely a szalagon, ezért az a videosávok alá kerül, a videojel részben felülírja. Ez azért nem okoz zavart, mert +/-30 fokos azimuthszög-eltérés van a videófejek és a HiFi hangfejek között, és más frekvenciasávban dolgoznak, ezért az azimuth eltérés ellenére "áthallatszó" jelek kiszűrhetők egymásból. Ettől függetlenül szalaghiba (dropout) esetén nagyon is hallható FM zaj jelentkezik a HiFi hangban. Rossz állapotú, sokat játszott, öreg szalagnál, ha a képminőségen még alig venni észre romlást, a HiFi hang már sokszor kihagy, vagy egyáltalán nem ismeri fel a videó, hogy van rajta HiFi sáv, és a monó hangsávot használja. Sokat lehet ezen javítani, ha kép nélkül vesszük fel a hangot. Csak hangrögzítésre használt VHS-nél érdemes teljesen kikötni a videofejeket a forgótrafóról, így egyáltalán nem lesznek felülírva a HiFi hangsávok, sokkal erősebb lesz a HiFi hangjel a szalagon (kevésbé invazív beavatkozás a video-fejerősítőt fixen lejátszás üzemmódba kötni, így videó lejátszásra használható marad a gép, miközben a HiFi hangot sokkal jobban fogja felvenni kép nélkül). Ezt egyébként még nem próbáltam, de elvileg működnie kell.
    - Ha valaki ebbe akar belevágni, mindenképpen olyan videót kell hozzá választani, amin van manuális felvételi szintszabályzás. Az újabb videókon jellemzően nincs, ezek az FM modulátor túlvezérlésének elkerülésére limitert alkalmaznak, ami nagyon bele tud rondítani a hangzásba. Illetve az újabb videók nagy része, ha nem érzékel a szalagról jövő videojelben szinkronjelet, némítja a hangot, így a hangfelvételhez mindenképp be kell adni nekik (bármilyen) videojelet is.

    • @sandorferenczy2994
      @sandorferenczy2994 Před 2 lety

      Nekem is volt egy hatfejes Panasonicom Németországban. 1992 körül vettem, egy fél havi fizetésembe került. Könyvtárból kölcsönzött CD-ket vettem fel rá, aztán megjelent a CD-R. ☺

    • @horvatholga352
      @horvatholga352 Před 2 lety +2

      Pontosan ,minden amit leirsz az igy igaz..!!
      Csak az elején az volt a megjegyzésem a szerző fele , hogy ez miért"titok",és ,hogy "senki sem tudja" ,tudta... Pedig nagyon is a "környezetemben" tudtunk ,és tudunk róla, sőt mondhatom ,hogy a "retro" kedvéért még ma is használjuk néha ,néha ...persze mindazokkal a "fogyatékosságokkal" amit le is irtál,,,hozzátéve ,hogy mind nehezebb ,és drágább hozzájutni jó minőségű szallagokhóz,mert az elnyüt,kopott.,megtört szallagok "csalodást" okoznak... Ja ,bocs látom te is leirtad..
      Én azért a video helyett, inkább egy jó öreg REVOX A77-es, félsávost halgatok... jobb a "fillingje"..

    • @user-un1wc7cz1v
      @user-un1wc7cz1v Před 2 lety

      Ezek még hasznosabb infók, mint maga a műsor! Nincs vmi weboldalad vagy kontaktod?

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před 2 lety +1

      @@user-un1wc7cz1v Email-em fent van a csatornám "névjegy" oldalán. Bár azt az email címet nem használom, és a jelszavát is elfelejtettem... De jó, hogy szóba került, megpróbálom, megfejteni / visszaállítani.

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před 2 lety +1

      @@user-un1wc7cz1v Megfejtettem, most már működik! 🙂

  • @OzvegyCsabiLibu-dz5qk
    @OzvegyCsabiLibu-dz5qk Před 2 lety +20

    Nagyon jóóóó! Véletlen találtam erre a csudajó videóra, és bevallom gyerekkorom legszebb éveit videózással, orsós magnózással is töltöttem. Nagyon is érthető számomra, hogy mről beszélsz. Várom a folytatást! :)

  • @attilapataki8030
    @attilapataki8030 Před 2 lety +6

    Az első fizetésemből és némi áruhitel segítégével tudtam megvenni életem első hi-fi sztereó videóját 1999-ben. Az volt a nagy álmom. Karácsonyra kértem Mike Oldfield: Tubular Bells 2 c. kazettáját. Nem tudtam vele betelni, a sok hangszer elkülönülve és nem egybefolyva kristály tisztán szólt, odavarázsolta a koncertet a szobámba.
    Ami a tesztet illeti, nagyobb előnyt is lehetett volna adni kompakt kazettának. A metal szalagok nagyságrenddel jobban szóltak, mint a krómosak. Ez volt a saját tapasztalatom TDK és Maxell kazettákkal.

    • @attilanagy1811
      @attilanagy1811 Před 2 lety +1

      Én, 2002 körül vettem egy 6 fejes HI-FI sztereó Panasonic VHS videó-magnót 128.000.- Forintért (az akkori kereskedelmi forgalomban lévő Panasonic képmagnók 2. legdrágább típusa volt, amolyan csúcsmodell) !!!
      Plusz, vettünk hozzá, egy szintén Panasonic síkképernyős (Quintrix) Tv-t, ami ca. 60 Kg-ot nyomott! :D
      Az a videó-magnó, kb. 2012-ig volt meg és soha nem volt gond vele!
      A feleségem egyik barátnőjének ajándékoztuk! Szerintem, még mindig meg van neki! :) Egy idő után váltottam a DVD-re (jó sokáig győzködtek vele, ami kb. 3-4 év alatt ki is fulladt az éppen akkortájt divatba jövő HDD-k miatt, ami egy számítógépre téve eleinte több tíz, több száz, majd több ezer film tárolására volt alkalmas..).
      Most is van egy Tom-Tec márkájú, HI-FI sztereó, VHS-DVD kombó készülékem, amit 8 éve vettem az egyik német Tröder Markt-on (Dél-Németországban Floh Markt-nak is nevezik, magyarul bolhapiacon), 10 euróért.
      Az egyetlen ok az volt, hogy volt egy lakodalmas VHS felvétel a birtokomban, még 1992-ből és beszereztem egy VHS-Digitalisierer-t ( VHS-digitalizáló adapter, ami AVI formátumba rögzítette a VHS képanyagot), hogy digitális formátumban tudjam rögzíteni a felvételt (ne videó szalagon legyen meg, hanem a merevlemezen és biztonság kedvéért egy USB-Stick-re is elmentettem).
      Azóta, nem használtam, bár van egy VHS-C rendszerű videó kazettám, de ahhoz meg kellene egy VHS-VHS-C adapter, amim speciel... nincs! :)
      Szóval... jó volt egy kicsit nosztalgiázni a videó láttán!

  • @HappyLife-mx9rg
    @HappyLife-mx9rg Před 2 lety +9

    Ismerősöm a lemezjátszós DJ mixeket korábban (90-es évek vége felé) - amikor nem volt házilag még digitális lehetőség - külföldről behozott HIFI VHS videómagnóval rögzítette, mert így nem kellett 30 vagy 45 percenként kazettát fordítani, cserélni miközben javában tartott a mix. Házi megoldásnak ez tényleg jó volt. Csodálkoztam is amikor először láttam, hogy videókazettán van a felvett mix. Szerintem nagyon jól szólt a felvett anyag is.

    • @Zsoltika0627
      @Zsoltika0627 Před 2 lety

      Detto régen mi is így csináltuk!rányomtam ep funkció panasonic hifi vhs magnónál 10órát simán feltudtunk venni :)

    • @rga7482
      @rga7482 Před rokem

      MIVEL KÉPFREKVENCIA RÖGZITÉSÉRE van, bőven fedi a hi fi hangsávot

  • @kovy79
    @kovy79 Před 2 lety +10

    DJ kollégám 99-ben egy komoly videóval vett fel csak hangot esténként, míg mások még kazettára rögzítettek. Furcsán néztem rá, aztán meglepődtem, mikor visszahallgattuk. :) Szóval a téma belsős berkekben nagyon nem ismeretlen.

  • @gyuro999
    @gyuro999 Před 2 lety +9

    A 90-es években gyerekeskedtem, sokat videóztam. Viszont sosem filóztam el azon, hogy valójában hogyan is zajlik a kép és a hang leképzése. Rendkívül informatív ez a prezentáció. Nem gondoltam volna, hogy ennyire összetett (laikusként) a mechanika. Köszönet az érthető bemutatóért, ma is okosodtam egy picit! ;)

  • @laszlohazi8524
    @laszlohazi8524 Před 2 lety +2

    Nagyon jó! Nagyon kiváncsi vagyok a második részre, hogy melyik kazetta lessz a nyertes!

  • @pr4386
    @pr4386 Před 2 lety +2

    Nagyon sokat tanultam. Köszönöm!

  • @peterban4692
    @peterban4692 Před rokem +1

    Nagyon köszönöm hogy megcsináltad ezt a videót! Sokat lehet tanulni belőle, kérlek folytasd ezt a témát...

  • @janosgyomai1527
    @janosgyomai1527 Před 2 lety +1

    De jó hogy csináltál egy ilyen videót. Pont tavaly vettem elő a videó magnót, szerintem ugyanaz a típus van nekem is. Rengeteg mindent felvettem és most tervezem áttekergetni a szalagokat és ami fontos digitalizálni.

  • @karoly...brnvsvw1408
    @karoly...brnvsvw1408 Před 2 lety +5

    Volt ilyenem (Mitsubishi) rövidtávon jó is volt, valódi hi-fi volt nem csak egyszerű lineáris sztereó, de a szalagok használatával idővel romlott a hangminőség, ill a sztereokép is az egyik v másik sáv elcsúszásával sérült. Sokféle kazettával kipróbálva sem javult a helyzet, max csak kicsit késleltette a hang romlását, hamar leszoktam a vhs-es hi-fi-ről. Az Akai GX 4000 D, ami "erős" mechanikás volt, a megfelelő szalagokkal tartósan jó minőségű hangot produkált. Viszont ez is feleslegessé vált az MP3 és főleg a FLAC terjedésével.

  • @mcdomy
    @mcdomy Před 2 lety +12

    Egy kis pontosítás: A szalag egyik szélén a hang van valóban, de a másik széle is fenn van tartva az úgynevezett videószinkron jelnek (a szinkron fej közvetlenül a mono hangfej mellé van szerelve). Így a helikális fejek kvázi a szalag középső részére rögzítenek, de ez most a jelen témában annyira nem is érdekes ;)
    A 6 fej pedig azért van, mert 2 fej Standard Play videónak kell, 2 fej a Long Play (felezett szalagsebességű felvétel/lejátszás) videójához van, ez vékonyabb ferde csíkokat rögzít, játszik le, amik elférnek egymás mellett LP üzemmódban is. Illetve a maradék 2 fej a hifi hanghoz van hozzárendelve. Az állókép (pause) javítását egyébként valóban elvégzi az éppen nem használt videó fejek segítségével. A nem LP, normál szalagsebességű nem hifi (2 fejes) videómagnókban szokott lenni egy harmadik fej is az állókép javításra, illetve a nem LP, normál szalagsebességű hifi stereo videók 4 üzemi feje mellé pedig néha beépítettek egy ötödiket ugyancsak az állókép javítására.
    A hifi stereo hang pedig frekvencia modulációval kerül rögzítésre, azért lehet bizonyos esetekben annyira jó a minősége.

    • @horvatholga352
      @horvatholga352 Před 2 lety

      Igen ..ez igy van!!!

    • @horvatholga352
      @horvatholga352 Před 2 lety

      mcdomy ...Vigyázat ,mert te is elköveted azt a "bünt " mind Szak István,hogy túl szakszerüen akarsz "tanitani", es ez nem az a "hely"...!!!

    • @mcdomy
      @mcdomy Před 2 lety

      @@horvatholga352 szerintem már az is valami, ha az arra nyitott emberekben bekapcsolja az érdeklődést és utána néznek, olvasnak róla. Egyébként is sokan vannak, akik ezt jobban tudják + egyszerűbben is meg tudják fogalmazni. Akiben nincs meg a műszaki "lövés", úgyis lapoz. Számomra nagyon érdekes dolog ez a VHS, mert lehozta a kommersziális szintre az analóg képrögzítés bonyolult technológiáját, megoldották a mérnökök, hogy a komoly műszaki kihívások ellenére megfizethethetően és tömegesen gyártva bekerülhessen az otthonokba.

    • @mcdomy
      @mcdomy Před 2 lety +1

      @@corvus7776 lehet bonyolítani természetesen, de mint ezt egy kommentben meg is kaptam, minél mélyebben belemegyünk a részletekbe, annál távolabb kerülünk a komment szekció közösségétől. A külön audio törlőfej dolgába már szándékosan nem mentem bele, de azt nem értem, miért kavartam volna meg a dolgokat? A szalag haladási irányából nézve ugyanabban a vonalban van a szervó (vagy videoszinkron) fej és az audio fej is, tehát egymás mellett vannak. Igaz, ami igaz, nem közvetlenül egymás mellett, hanem az egyik az egyik a szalag egyik szélén, a másik a másik szélén, itt nem jól fogalmaztam.

    • @peternyitrai3746
      @peternyitrai3746 Před 2 lety

      Ráadásul én úgy tudom, hogy a HiFi sztereo hangot nem a képsávok közé, hanem alá rögzítik úgy, hogy az audiofejek mágnesesen mélyebbre fókuszálnak a szalag bevonóanyagába, mint a képet rögzítő fejek.

  • @raggiehammond1977
    @raggiehammond1977 Před 2 lety +2

    Van egy Bang&Olufsen hifi stereo vhs-em ,meg egy Panasonic hifi stereo vhs-em mindkettőt ki akarták dobni!!! Én eltettem és most ennek a videónak a hatására előkerestem .... nagyon örülök, hogy akkor eldobozoltam 😀😀😀

  • @roszgyurka
    @roszgyurka Před 2 lety +4

    Szia! erre kíváncsi leszek! Kipróbálom majd "maszerelésre" :) Kösz a videót!

  • @GusaRoli
    @GusaRoli Před 2 lety +3

    Nekem volt egy Panasonic NV-HD 640 VHS-em, es en hifiztem vele. Iszonyat jol szolt, de komoly hatranya az volt, hogy nagyon nehezkes volt a kazettan barangolni a szamok kozott. Igy amit betettem az szolt piszkalas nelkul legtobbszor. Majd a mar nagyon olcso CD iro miatt kiesett a választásbol. De sajnalom, hogy eladtam.

  • @ervinfilemon2858
    @ervinfilemon2858 Před 2 lety +2

    ok ! köszönjük ! ! ! nagyon jó , világos érthető !

  • @HDBikerBudapest
    @HDBikerBudapest Před 2 lety +3

    Jó téma, várom a teszteket :)

  • @jeno.javori_music
    @jeno.javori_music Před 2 lety +3

    Érthető! Nagyon jó!

  • @zoltandemeter9543
    @zoltandemeter9543 Před 2 lety +5

    Helló Mindenkinek!Micsoda hihetetlen időszak volt,amikor hétről-hétre rommá izgultuk magunkat a heti friss megjelenések miatt."Fél napos,vagy napos kölcsönzés lesz?"Hányszor megkérdezték a TÉKA Tulajok...Egyébként ezek a készülékek a legtöbb felhasználó háztartásból nem tűntek el teljesen,nem Mindenki likvidálta őket.Csak kissé elfeledettebbek lettek.Valahol arra Várnak hogy kitisztisák,hogy ismét szeressék,hogy életet leheljenek Beléjük..És ahol Ők rejtőznek,ott a VHS kazi is megtalálható!Mai szemmel nézve nagyok voltak,porfogók,és macerásak,szalagot gyűrtek és ráadásul elavultnak lettek beállitva.Ettől függetlenül csodás időszakot Hozott el Sokunknak a "TEKNOLÓGIA".A saját készülékem ma is üzemel.6 fej.HI-FI STEREO.Retro.Panasonic.Szuper,és tök jó!Üdv Mindenkinek,és köszönöm a Video feltöltést! Z.

  • @vizual06
    @vizual06 Před 2 lety +4

    Tök jó ez a videó! Köszi!

  • @jozsefgaborcsoka148
    @jozsefgaborcsoka148 Před 2 lety +3

    1989-ben a HIFI Magazin (akkor már Mozaik) bemutatta az ITT VR 3998 hi-fi videómagnót.
    Ugyanezt Graetz néven is forgalmazták itthon. Viszonylag hamar megszereztem, és sok cd-lemez hangja került vhs-re.
    Később kapott egy Philipset is társaságnak, de úgy 20 éve meglátogatta ezeket egy villlámcsapás...

    • @trollsalab
      @trollsalab Před rokem

      Egy ITT-NOKIA 7 fejes VR 3799 S-VHS videóm van 1992-ből. Anno a Selectronic forgalmazta 1990-től. Úgy tudom ez az egyedüli ITT-NOKIA videó, amit nem nálunk raktak összes. Sajnos a csévélő mechanikája döglődik.

  • @feherrichard
    @feherrichard Před 2 lety +11

    Ez egy hiánypótló video...köszi. Én kb 1 éve Hifi videózok és nagyon szeretem...természetesen van orsós és kazettás is azokat is szeretem más világ 😉

  • @JTomi86
    @JTomi86 Před 2 lety +5

    Nekem mèg zenék is voltak másolva VHS-re! Mivel csak egy CD lejátszóm volt, ezért kellett még egy lejátszó, hogy használni tudjam az öreg Omnitronic DJ 50-es keverőmet!🤣
    A kazettás deck (Pioneer CT 506, a mai napig megvan) körülmènyes volt a tekergetès miatt, a videó kazettát gyorsabban lehetett tekerni.
    Köszönöm ezt a videót, sok gyerekkori emléket előhozott!
    A mai napig még megvan elrakva legalább 100-150 db magnó, ès videókazetta!👍

  • @imi290
    @imi290 Před 2 lety +8

    Szeretem én is a videókazettákat, a TV hozzá van kötve egy Toshiba 6 fejes, szintén Hi-Fi lejátszóhoz. Múltkor meg is néztem egy régi kalóz kazettát, a 90-s évek elejéről.

  • @carlovics
    @carlovics Před 2 lety +5

    Várom a folytatást. Annak idején mi számítógépes programokat mentettünk ki VHS kezettákra az Amigánkról. És működött rendesen. Nem is tudom, hogy működne-e még a vhs magnóm, hisz nem volt bekapcsolva vagy 12 éve. Mint ahogy a szalagos Akai D4000 magnón sem, meg a Hi-Fi kazettás magnóm sem. Az LP lemezeim még megvannak, de a CD-ket egyszerűbb volt használni. Így a drága HiFi analóg játszóm sem volt bekapcsolva, és hiba is van a motorjával. A hordozható CD lejátszó is kifutott nálam elég gyorsan. Az MP3-as lejátszó könnyű volt, kicsi, és jól lehetett hordozni. Volt ilyenből nekem több, utazásra nagyon jó volt. Egyébként most is állandóan szól a zene, de a számítógépből. Utazáskor meg a telóból, lehetőleg a legjobb minőségű mp3-as nóták. A kérdés: van-e értelme a VHS magnót előszedni, és hallgatni? Hisz tudni kell, hogy melyik szám hol van, hol is keressem stb. Megéri-e a listaírás, előrepörgetés azaz egy keresett szám megtalálása az erre ráfordított időt? MErt az egész más, ha egy komplett LP-t akarok lehallgatni, és kényelmesen leülök a lakásba, beülök középre, és megszólalnak a régi kb 1978-ban vett hifi erősítőmön a és a kb ugyanebben az időben vett hangfalaimon. És élvezném a zenét egy pohár sörrel a kezemben. De érdekes, nyugdíjasan ez így nem megy, a zenét mostanában mindíg háttérzeneként hallgatom. És e célra bizony megfelel az mp3-as zene is, a Spotify is, vagy a CZcams-on fellelhető zene. És a füleim sem olyan jók már, mint 40 éve .......

    • @Adani12345
      @Adani12345 Před 2 lety +1

      Volt PC-re is ilyen cucc csak olvastam róla de sose láttam. Egy orosz termék volt Arvid kártya kB. 4 GB adatot tudott kimenteni egy 4 órás szalagra ami akkor mikor megabajtokban mérték a tarhelyet nagyon sok volt. DOS-os programmal ment és még a videót is tudta vezérelni csak a távirányítót kellett osszehangolni vele

    • @winhate
      @winhate Před 7 měsíci

      Amiga -ra a VBS (Video Backup System)volt a proggy amit emlitettel. Jopofa cucc csak tetu lassu volt ,de mukodott!

  • @libafos1
    @libafos1 Před 2 lety +6

    Nagyon tetszett a videó, végre sokmindent megértettem amit a tanárom évekkel ezelőtt nem tudott vagy nem akart ilyen érthetően elmagyarázni. Egy megjegyzésem lenne, a szalagot a rajzodon a fejdobra alulról illesztve rajzoltad, úgy a szalag belső felén történne az olvasás, de valójában a kazetta szalagját úgy húzza rá a görgősor a fejre hogy a szalag külső mágnesezett fele érintkezik vele. De még egyszer nagyon tetszett a videó, várom a különböző szalagok minőségének összehasonlítását! 👍 🙂

  • @bojlerninja2351
    @bojlerninja2351 Před 2 lety +4

    A Public Enemy polo mindent visz.

  • @HDBoy
    @HDBoy Před 2 lety +19

    Ez egy érdekes téma, kíváncsian várom a következő részt. Az intro kimondottan jó lett ;) a szomszédok biztosan pislogtak, hogy mit csinálsz a kuka mellett parókában :)

  • @RicsiCseke
    @RicsiCseke Před 2 lety +3

    Egy kis érdekesség kiegészítésnek: az általad prezentált LG videó pont tojik a visszafele kompatibilitásra, és csak HI-FI sztereó hangot képes rögzíteni. Ha az általa készült felvételeket egy mono videóval játszod vissza, akkor vagy kapsz egy hang nélküli videót, vagy ha nem üres szalagra történt a rögzítés, akkor az előző felvétel hangja fog menni az új felvétel képével. 😃
    Köszi a videót, nagyon élveztem!

    • @Kábeldzsungel
      @Kábeldzsungel  Před 2 lety +3

      Én köszönöm, hogy megnézted és hozzászólsz.
      Ki fogom próbálni, amit mondtál. Tévére kötve osd menüből lehet hangsávot választani. Kipróálom majd. Van régi mono vhs magnóm is, majd azon visszajátszom a felvételeket.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu Před 2 lety +4

      Szerintem ez a széria ugyanúgy szabvány monó hanggal is rögzített, az enyém is hasonló közép mechanikás verzió és tudja mindkettőt!
      Nem is tudok olyan videóról, ami ilyet tett volna, a törlő fej is teljes szélességben töröl, így elképzelhetetlen, hogy az előző hang ott maradjon! (kivéve ha be van gyűrve a szalag széle!)

    • @nemodabuda4817
      @nemodabuda4817 Před 2 lety +4

      @@EcoPityu
      Pontosan, ez a lényeg itt, ezért hibás az alapfelvetés.
      ("az előző felvétel hangja fog menni az új felvétel képével")
      A törlőfej mindent töröl, tehát nem maradhat rajta az előző felvétel hangsávja.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 Před 2 lety +1

    Köszönöm! Ha én ezt hamaráb tudtam volna! Legaláb egészben kidobtam volna VHS-t, nem darabokban a hulladékba!

  • @proffdesign
    @proffdesign Před 2 lety +4

    Én ezt 98-ban tudtam, de akkor is mintegy városi legendaként keringett, gyakorlatilag alapzaj nélkül rögzít, más kérdés hogy találod meg rajta a trackeket ill. a zene számok kezdési pontjait ;-) Na most már kicsit izgatott vagyok, végig nézem a videódat! :-)

  • @luxbeci2
    @luxbeci2 Před 2 lety +5

    Nekem 2 Panasonic videóm van egy Panasonic NV-J7 ez két fejes es 1987 körül vettük, a másik is Panasonic de az már 4 fejes, de most nem tudom a pontos típusát, majd megkeresem a dobozat vagy a videót a szekrény tetején tartom, mert már régóta nem használom, de meg működik. Nekem egy rokonom videokazettaja tette tönkre a 2 fejes Panasonic Fejet es dobot, teljesen rá gyűrte a szalagot, mert annyira megnyúlt es utána már nagyon rossz volt a kép lejátszáskor akármelyik kazettanal. Volt olyan hogy a 240 perces kazettanak annyira megnyúlt a szalagja, hogy egyszerűen nem tudtam visszatekerni az elejére, mert nem maradt hely a szalagnak es nagyon durva hangot adott ahogy beszorult es nem akart tekerni. A 2 fejessel borzalmasan rossz volt az álló kép, össze-vissza cikázott nagyon utaltam, főleg amikor egy kommandós filmben Schwarzenegger gránátot dob es repülnek az emberek vagy Rambó is.. es a 4 fejesnel óriási különbség volt, mert semmi rezzenést vibralast nem láttam. A 2 fejed videóm az sokkal nehezebb, 4.5 kilogramm körüli, míg a 4 fejes Panasonic a fele 2 kilogramm körüli. Ez is jelzi, hogy a régiben meg benne volt az anyag, sokkal masszívabb es analógabb, mint a 16 évvel későbbi model. Ebben már nincs annyi mechanika sokkal több a chip es az IC cmos áramkör es processzor es panel. Szervizben ilyen 30-40000 ért akartak megjavítani egy komplett fék cserével plussz munkaköltségek 10000 forint egy óra, de ha a szerelő megkezdi a következő órát akár csak egy percet is, akkor az megint plussz 10000 Forint lett volna, es ha fel nyitja a fedelet az plussz 8000 Forint 2 csavar kicsavarasa. Úgyhogy inkább vettem egy újat garancialisan de abból hiányzott a magyar menü, úgyhogy vissza vittem a boltba es Budapestre küldték, mert ki kellett cserélni a chipet benne, mivel szlovák lengyel angol kínai francia nemet nyelv volt benne csak. A boltos nem akarta a gyöngyösi Panasonic szervizbe küldeni, mert nsgyon sok rosszat tapasztalt , rendszeresen kicserélték a készülékek belsejében a jó cuccokat es bejeraktak régit No name copy cuccokat… Ezt számítógépemmel tapasztaltam, hogy márkás Kingmax 1 Gigabyte-os Ramot kicserélték 2 darab 512MB-os No name Good Ramra ez volt a neve:Good Ram. Meg szerencse belenéztem a gépbe amikor haza vittem de sokan bele sem néznek
    És nem tudják hogy átvertek őket

  • @EcoPityu
    @EcoPityu Před 2 lety +15

    Szia!
    Nagyon tetszik a kezdeményezésed, hogy a letűnt kor technikáját propagálod! Sokan kimaradtak ebből!
    Én tv szerelőként túlságosan is benne voltam...
    Ma is van egy 6 fejes LG-m, egy 5 fejes JVC-m, meg valahol egy "másolós" ELEKTA-m. Ja, meg egy SELTRON-om is, de az szerintem már nem mozdul!
    Hozzá vagy 100db kazetta, a lényeg bedigizve, a legutolja mind sztereó HBO-s felvétel.
    (lehet én is tolok róla majd egy videót! :))
    Csak kiegészítésként: a szalag másik széle is analóg jelet hordoz, a szinkron jelet a forgás"egyeztetéshez", ő kapcsolgatja, melyik fej jele jöjjön le a dobról.

    • @istvanszijj7775
      @istvanszijj7775 Před 2 lety

      Szia! Akkor Te kolléga vagy, illetve voltál, mert én kiöregedtem. Voltam anno videó tanfolyamon is, amit, persze már jól elfelejtettem így 75 évesen. Arra viszont emlékszem, hogy azt mondta valaki, hogy a betamax képmagnó jobb volt a VHS-nél, és a VHS csak politikai okok miatt terjedt el. Te hallottál róla? Üdv.: Pista.

  • @MALFOXANALOGUE
    @MALFOXANALOGUE Před 2 lety +8

    Plusz egy kis kieg: a 6 fejesnél a 2 plusz fej nem az állókép stabilizálását hivatott ellátni, hanem az LP módban felvételhez szükséges keskenyebb sáv felírására/lejátszására. A páratlan fejes azaz vagy 5 vagy 7 fejeseknél a plusz 1 fej lejátszás módban a pause stabilizátor, felvétel modban az ún. repülő törlő, ami editálásnál tünteti el a szín bevillogást, amit a törlőfej és a fejdob közti távolság okoz.

  • @MALFOXANALOGUE
    @MALFOXANALOGUE Před 2 lety +6

    Egyébiránt javasolnám a Sony PCM processzorok kipróbálását is, ez sima 2 fejes géppel is működik, mivel a képsávot használja a digitális jelsorozat rögzítésére. Ellentétben az FM sztereo hanggal nem lesz fejváltálsi brumm, illetve a szalaghibákra is kevésbé érzékeny mint az FM hang. Nekem PCM501 ES van egy régebbi JVC HR 565 VHS magnóval, aminek van FM sztereo felvételi/lejátszási lehetősége is, így kb. bármelyik formában felvett szalag lejátszható rajta. :-)

  • @martonjuhasz6569
    @martonjuhasz6569 Před 2 lety +3

    Nagyon jó volt kicsit nosztalgiázni! Bár ma már "minden jobb", meg szeretem, hogy útközben a mobilról hallgathatok zenét (az a Walkman), de abszolút hiányoznak ezek a megfogható hang/kép hordozók (na ja, majdnem adatot írtam 🙂). ... Az egyetlen, amit nem értek, hogy a monó VHS szabványt hogyan tudták kiegészíteni a videojel közé beszúrt hangsávokkal. Az eredeti szabvány nem használta ki maximálisan a lehetőségeket? Vagy azóta precízebb lett annyival a technológia, hogy két video sáv között már nem kellett akkora üres helyet hagyni az áthallás (átlátás) elkerülésére?

  • @mcdomy
    @mcdomy Před 2 lety +2

    Na én vettem fel a kölcsön CD-ket egy Marantz hifi stereo videóval. A mai napig szépen szólnak ezek a szalagok.

  • @kopterstarsyder5908
    @kopterstarsyder5908 Před 2 lety +3

    Biztos vagyok benne, hogy CD-hez és 19 cm/s orsós magnóhoz mérhető a hangminősége a HIFI stereo VHS videóknak. azzal lehet a baj, hogy a VHS korszak végén már rengeteg olcsó japán vagy feltörekvő koreai gyártmány volt forgalomban gyengébb mechanikával és elektronikával. Ha már hifiznék akkor Panasonic vagy Sony VHS-t vennék.

  • @MrAzAgg
    @MrAzAgg Před 2 lety +5

    még annyi jutott eszembe, hogy annak idején a HIFI magazinban is volt teszt, ha jól emlékszem vhs lejátszó audio felvétel céljára használatról. mondjuk a HIFI magazin sokszor volt véleményes, mint mértékadó, mégis fény volt legtöbbször az éjszakában (értsd: sötétségben...)

    • @zsoltkonkoly1250
      @zsoltkonkoly1250 Před 2 lety

      Ja ebben igazad van itt van a kezemben 1986 második szám Nordmende V502 hifi VCR a Revox G36 ellenében a VHS nyert

  • @laszlomurvai2437
    @laszlomurvai2437 Před 2 lety +3

    Szia! szuper lett a videó még a Tracking-ról annak működéséről, illetve a szalagvezető-k beállításáról beszélhetnél egy kicsit.
    Anno sok videómagnót megjavítottam, fejet cseréltem, de a beállítása mindig csak érzésre (nézésre) ment. Elvileg voltak erre valami teszt szalagok, beállító szalagok.

    • @horvatholga352
      @horvatholga352 Před 2 lety

      Persze ,voltak tesztszallagok , osciloszkóp és még egy icike-picike tudás is jó volt ha"volt" ,és sok -sok türelem és megszállottság....

    • @laszlomurvai2437
      @laszlomurvai2437 Před 2 lety

      @@horvatholga352 igen, igen, megszállottságból nem volt hiany, ezért is sikerült beállítani. De érdekelt a kifinomultabb, és a gyári beállítasi protokol is.

    • @horvatholga352
      @horvatholga352 Před 2 lety +1

      @@laszlomurvai2437 Igen ,a kérdés az volt ha voltak tesztszallagok.nem? Válaszom ,IGEN voltak , elég nehéz volt hozzájutni de nem lehetetlen .

  • @gyenisattila1069
    @gyenisattila1069 Před 2 lety +3

    Régen 15 éve ilyennel hifiztem 6 fejes Panasonic, most is megvan még :) tényleg szuper,, mindig sokra becsültem :)

  • @krisszalai
    @krisszalai Před 2 lety +6

    Őrület, hogy ez már történelem 😱

  • @spontanvideok246
    @spontanvideok246 Před 2 lety +4

    A VHS korszak a gyerekkorom csodás emlékeit idézi fel.😍😍Ilyet öngyilkosság kidobni.

  • @zsuut
    @zsuut Před 2 lety +5

    rá is írok apámra, hogy ne rakja fel marketplace-re a 6 fejes panasonicot. még jó, hogy feldobta a yt ezt a vidit.

  • @Nord72
    @Nord72 Před 2 lety +7

    Nekem egy Akai 6 fejes videom volt a 90es évek végén amikor bejött a DVB-S és műholdról kristály tiszta minőségben lehetett vele felvenni az MTV-ről, akkoriban profi volt nagyon.... a 2000-es évek után a Hard Disc Recorderek tüntették el igazán a szinről, mert ott azonnal el lehet érni a sávokat és mezei vinyóra ( most már SSD-re is ) rögzit.

    • @sziriuszkibernetikaitarsas542
      @sziriuszkibernetikaitarsas542 Před 2 lety +1

      Nekem is volt 2002 körül hard disc recorder, míg míg a hdd be nem adta az unalmast és a rajta lévő brutál mennyiségű anyag oda nem lett.

  • @laszloantal8836
    @laszloantal8836 Před 2 lety

    nagyon jo video, feliratkoztam

  • @MALFOXANALOGUE
    @MALFOXANALOGUE Před 2 lety +3

    Egyébként, mégegy info!
    Volt állófejes sztereo video is, mint pl. JVC HR-D 725 E. Ezeknél volt dolby zajcsökkentő is, el lehet képzelni a minőséget :-D

  • @zoltangoszpodinov4
    @zoltangoszpodinov4 Před rokem +2

    ez nagyon jó volt köszi

  • @vilmosotvos4461
    @vilmosotvos4461 Před 10 měsíci +1

    Klassz! :)

  • @attilanagy1811
    @attilanagy1811 Před 2 lety +1

    Linkelje már valaki légyszi a 2. részt! :) Köszönöm!

  • @ProjectHorizonYT
    @ProjectHorizonYT Před 2 lety +4

    Ugyanilyen LG LV4961 6 fejes VHS Hi-Fi videomagnóm van, mai napig működik tökéletesen.

  • @ferencnorberttoth4991
    @ferencnorberttoth4991 Před 2 lety +3

    Én tudtam. Egy csomó zenét másoltam videókazettára anno, egy Sony 6 fejesem volt.
    Jó kis ismétlés, vizsgaanyag volt 28 éve. :) (Műszaki-híradástechnikai eladó az eredeti szakmám.)

  • @kisfityfirity
    @kisfityfirity Před 2 lety +4

    Komolyabb (stúdió - svhs) videomagnóknál mono hang megtartása mellett lehetett csak képet is rögzíteni. Így kerültek pl kisvárosi tévéknél a híradós anyagok vágóképei a bemondó szövege fölé. Akár képkocka pontos vágást-felülírást is tudtak programozottan.

  • @andrasrevesz1374
    @andrasrevesz1374 Před 2 lety +3

    Köszönöm "Tanár Úr"! Hol tanított edáig?

  • @MarioMaserati187
    @MarioMaserati187 Před 2 lety

    zsenialis, tudtam h nem hiaba mentettem ki azt az agynemutartonyi pro vhs szallagot lomtalanitaskor xD thanxx

  • @mekkmester7789
    @mekkmester7789 Před 2 lety +2

    Nekem mai napig megvan és használom is.Igaz csak beprogramozva a különböző TV csatornákon felvett napi híreket,majd a. "rizsát"kiiktatva,ami érdelel, visszanézem.

  • @nst5059
    @nst5059 Před 2 lety +4

    Nagyon jó videó lett! Végre értem, hogy működik!!! Laikus kérdésem lenne. Az tényleg igaz, hogy a tv-ből felvett adások teletext adatait vissza lehet állítani?

    • @istvankovacs8318
      @istvankovacs8318 Před 2 lety +1

      Szia, nem, mert nem a normál videojel tartalmazta.

    • @tamas_103
      @tamas_103 Před 2 lety +1

      Állítólag az SVHS szalagra SVHS felvevővel rögzített felvételből tisztán visszajátszható az adás alatt sugárzott teletext jel, sima VHS esetén max a teletex fejlécét sikerült beolvasnia anno a film végére.

    • @imremaroti2708
      @imremaroti2708 Před 2 lety +1

      Igen, legalábbis a többfejesekkel felvett műsoroknál simán be lehet kapcsolni a teletextet. Anno azért volt jó, mert a vidéki kábelszolgáltatónál egy darabig nem voltak a kereskedelmi csatornák(TV2, RTL Klub) és kazettán kaptuk a timerrel felvett Heti hetest, néha eleje-vége nélkül, a teletextből tudtuk azonosítani, hogy mikori.

  • @karolylovasz
    @karolylovasz Před 2 lety +1

    Te lennél a magyar Techmoan? :) nagyon tanulságos videó

  • @kawaszili
    @kawaszili Před 2 lety +6

    Miért nem hifizett vele senki, miért nem ismerte senki, miért nem foglalkozott vele senki? Hát hogyne foglalkoztak volna vele, hogyne hifiztek volna vele, a megboldogult HIFI magazinban külön teszten eresztették össze a kazettás királyokkal, az ITT/Graetz videómagnóról (ami akkoriban nekem is volt) külön tesztet csináltak nagybemutatóval stb.

    • @kawaszili
      @kawaszili Před 2 lety

      @@corvus7776 Az. A 3998-as. A tesztben a Nakamichi CR7E-vel eresztették össze és a video győzött. Még ma is megvan valahol hátul a fészerben.

  • @hobagika
    @hobagika Před 2 lety +4

    Még a CD korszak előtt kísérleteztek olyan megoldással a VHS videomagnónál, hogy kép helyett csak hangot rögzítsen a forgófejjel. Így jókora szalagsebességet lehet imitálni, ami a Hi-Fi minőséget igencsak javította. Sajnos arra már nem emlékszem, hogy ez a kísérlet miért bukott el.

    • @hollandibolygo9172
      @hollandibolygo9172 Před 2 lety +1

      Bang & Olufsen Hi-Fi stereo Vhs videomagnókon volt lehetőség csak hang rögzítésére.

    • @gregor_man
      @gregor_man Před 2 lety

      Miért bukott el? Talán amiért a digitális compact kazetta. Megjött a CD, majd az írható CD, és onnantól az analógnak befellegzett.

  • @IgnacKozma
    @IgnacKozma Před 2 lety +2

    Pont ilyenem van,de nem is gondoltam,hogy ilyen jo dolog...

  • @bobibobi896
    @bobibobi896 Před 2 lety +2

    Jómagam is akkor jöttem rá, hogy a legjobb megoldás ez a dolog lenne, amiután kidobtam a hifi videomagnómat.

  • @attilabiro6184
    @attilabiro6184 Před 2 lety +1

    Nekem van itthon egy 4 fejes philips videóm, de csak mono hangot tud. Akkor ez esetben hogy van a fejek elosztása? Mert a videó szerint a négyfejes lejátszók már stereot kéne tudjanak.

  • @rdzsmed
    @rdzsmed Před 2 lety +1

    Vajon milyen minőségben lehetett megtekinteni régi kaszinófelvételeket csalás felmerülésekor, ha akkoriban a 4 órás vhs szalagra 12 órányi anyagot rögzítettek (mondjuk ezt se tudom hogyan, amikor a long rec móddal is maximum 8 óra felvétel fért a 4 órás szalagra)? Konkrétan harmadakkora a szalagsebesség pusztán azért, hogy a 4 órás szalagra hosszabb felvétel rögzülhessen, de azon a felvételen látható volt egyáltalán bármi? Nem volt alacsony a képkockaszám ahhoz, hogy például egy ügyes és gyors csaló mozdulat kivehetetlen és bizonyíthatatlan legyen?

  • @Carldancehard
    @Carldancehard Před 2 lety +3

    Nekem is van itthon egy LG videómagnó, még anno 2002 karácsonya idejében vettük! 2009 óta nem igazán használom, vicces belegondolni ez is a tervezett elavulás áldozata lett.
    Én mondjuk nem akarok kidobni, hát sajnálom és úgy vagyok néha-néha lehet azért használni. :D

    • @mrszelvesz
      @mrszelvesz Před 2 lety

      Néha... Sajna egyre csökken a modernebb tv készülékekkel való össze kapcsolhatóságuk... Szabvány váltás miatt... :( vicc, hogy mostanában már nincs egy nyamvadt 3,5mm jack aljzat sem a készülékeken... Egy nem használt 2.1-es PC hangszórót szerettem volna a tv hang kimenetének használni ezért be szereztem egy kis Bluetooth kütyüt... Ha valami ott sem volt teljesen kompatibilis. Telorol teljesen élvezhető hang teljesitményt produkált míg tv-ről hajtva sajnos may hangerő közeli állapotban is alig szólt... Most ez a kis eszköz ki került a gk-ba okosításnak. Ha már az egyik érdeklődő el felejtett vissza jelezni, hogy érdekli e még egyáltalán. Postázni meg nem szerettem volna, így a fel merült kompatibilitási gondok miatt kipróbálás nélkül meg inkább nem adtam el.

  • @lajosmiko3671
    @lajosmiko3671 Před 2 lety +1

    Tisztelt előadó azt szeretném ha lenne egy előadás hogyan lehet és honnan jó felvételeket készíteni VHS Szalagra előre is tisztelettel köszönöm

  • @tibortoth8869
    @tibortoth8869 Před 2 lety +1

    Hi,hihi,internetem még nem volt,de 6 fejes samsung-gal már szórakoztam olyan 20 évvel ezelőtt.110 centis műholdvevővel vettem fel kazettára rádióműsort kelet 19-ről,kelet 13-ról.Könyvtárból hoztam ki bakelit lemezt felvenni kazettára,szóval internetem még nem volt,dvd film megállított képe volt a kép a kazettán,vagy egyszerűen csak a dvd menűje.

  • @zotyus2202
    @zotyus2202 Před 2 lety

    Látom, te is elkezdted a Wareszt! :)

  • @boneym7828
    @boneym7828 Před 2 lety +4

    Bővítmény: Fontos megjegyezni, hogy a VHS magnónál a szalag nem és hozzá a forgó fejhez, hanem van ott egy vékony légrés, amit a forgó fejen lévő spirálmenet csinál. (látszik is a felvételen) A kazettás magnónál hozzá is ér

    • @erzsebettothnegyor3815
      @erzsebettothnegyor3815 Před 2 lety +1

      Akkor mitől kopik? És a kukás videóban miért van 8000 üzemórás fejdob? Lg hifi videók eladók.

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před 2 lety

      A fejdobhoz nem ér hozzá a légpárna miatt, de a fejmagokhoz igen. Ezért kopnak el a közel gyémánt keménységű fejmagok idővel. A fejdob az alumínium, így nagyságrendekkel hamarabb megkopna, ha hozzáérne a szalag, mégsem kopik el addigra sem, mire a fejmagok már elkopnak és cserélni kell.

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před 2 lety

      @@erzsebettothnegyor3815 Kíváncsi lennék, mit csinál az a videó 8000 üzemóra után... Van egy JVC BR-7000 ipari duplikátor VHS magnóm, 18 kilós a kis aranyos, annak a szervizkönyve 1000 vagy 2000 óránként ír elő videofej cserét, van is benne üzemidő mérő. Persze ez indokolatlan, csak azért csinálták, hogy kaszáljanak a pótalkatrész eladásával. A higanyszálas üzemóra mérő már rég kiakadt végkitérésben, lehet, hogy már 3x annyit ment a fej, mint amit a szervizkönyv előírt, de kutya baja...

  • @sanc85
    @sanc85 Před 2 lety +1

    Üdv! Érdekelne a VHS-en lévő film eredeti címe, Red Fox-ként nem találtam meg :)

    • @Kábeldzsungel
      @Kábeldzsungel  Před 2 lety +3

      Night of the fox.
      A kazettára red fox volt írva.

    • @sanc85
      @sanc85 Před 2 lety +1

      @@Kábeldzsungel Köszönöm a választ! A VHS korszakban sok film eredeti címével bajban voltunk :D :)

    • @luxbeci2
      @luxbeci2 Před 2 lety

      @@sanc85 Igen mert sokszor teljesen más volt a magyar cím, mint az angol

  • @trnavka1
    @trnavka1 Před 2 lety

    A húgom eskūvőjéről készūlt kb.2 óras video felvétel nem tudom milyen típusú kamerával talán Sony VHS ami még 1991 ben készūlt. A video szalagon rögzített hang mára nagyon rossz minőségben hallható nem tiszta a szallag sok részén recseg ropog. A kérdésem az lenne; Van e remény a hang minőség javításán mivel számunkra feledhetetlen élmény lenne ha a jó hangzást vissza lehetne varázsolni valamilyen módon‽

  • @SirDrakeNewcanon
    @SirDrakeNewcanon Před 2 lety +3

    Ez nem benzinszagú, de ez se rossz! Köszi a tartalomért!

  • @spontanvideok246
    @spontanvideok246 Před 2 lety +1

    Ki néz VHS videokazettát? Én. Nekem máig van VHS videomagnóm és kazettám is. Mellesleg ugyan ez a Tipusú LG VHS Videomagnónk is volt.

  • @schumika27
    @schumika27 Před 3 měsíci

    Köszönöm a videót. 30 évig azt hittem hogy a hang fej az a kép fej 😅

  • @blackmore1030
    @blackmore1030 Před 2 lety

    A helikálisan felvett audiosávok nem zavarnak be a nem hi-fi videóknál? Nem teszik zajossá a képet?

  • @ferenckovacs2267
    @ferenckovacs2267 Před 8 měsíci

    Amúgy kormányrendelet írja elő, hogy minden elektronikai cuccot áruló üzletben kötelező ingyen visszavenni minden elektronikai hulladékot (akár videómagnót, régi nyomtatót, egeret, billentyűzetet, régi rádiót stb.). Én rendszeresen a Sugár Euronics-ba viszem, csak le kell tenni a pultra oszt jónapot.

  • @ATEE77
    @ATEE77 Před 2 lety +4

    Nem akarok nagyképű lenni, de én már a kilencvenes közepén tudtam hogy mi az a Hi-Fi Stereo. (Vírus c. film) Most is van 2db Hi-Fi videom a biztonság kedvéért. :-)

  • @patriciaszabo8015
    @patriciaszabo8015 Před 2 lety

    Ezzel az állástól nem megy tönkre a minősége, mert mágneses a föld?

  • @labi0914
    @labi0914 Před 2 lety +3

    tudtam én,hogy nem szabad kidobnom a panasonic MVfj612-es 🤘

  • @Attilator
    @Attilator Před rokem +2

    Szuper video. Szép munka. Ebbol támadt egy otletem, hogy erdemes lenne-e a széles VHS szalagot vékonyabb szalagokra vágni és ures/rossz minosegu kaziba rakni. Probalta valaki?

    • @Kábeldzsungel
      @Kábeldzsungel  Před rokem +1

      Köszönöm.
      A szalagot levágni keskenyre, azt senki nem csinálja meg otthon. Ahhoz valami speckó gép kellene. Amennyire én tudom, a vhs szalag nem lenne jó sima magnóba.

    • @maledictionmetal
      @maledictionmetal Před rokem

      @@Kábeldzsungel Pedig megcsinálták otthon 🙂 czcams.com/video/Wq-mULdRqaE/video.html

    • @maledictionmetal
      @maledictionmetal Před rokem

      @@Kábeldzsungel Hallatszik is a videón, mikor visszajátssza, hogy a VHS króm szalag. Normálon lejátszva több magas.

  • @szabolcskoplanyi7135
    @szabolcskoplanyi7135 Před 2 lety +1

    Nekem egy Samsung sv-661 gx 6 fejes videóm van. Elég régen nem volt használva de egy pár hónapja akartam velem én is zenét felvenni de összerakva nem szólnak rajta hifi stereoban a gyári kazetták sem, csak a zajosabb mono hangot adja. Szétszedtem, végigtisztítottam a szallagpályát nem nincs változás. A kép tökéletea. Valakinek valami tippje esetleg? :-)

    • @mrnmrn1
      @mrnmrn1 Před 2 lety +1

      A fejdobot tisztítsd meg alaposan, de NAGYON óvatosan. Fénymásolópapír, 95+%-os alkohol (gyógyszertári etil alkohol, Alkonek, izopropil alkohol, vagy denaturált szesz). Benzin, hígító, pláne aceton TILOS! Arcszesz és egyéb alkoholos kozmetikum, kézfertőtlenítő, SEM jó, mert glicerin és egyéb adalékok vannak benne, amik olajos/nyálkás szennyeződést hagynak a fejdobon, amitől tapadni fog hozzá a szalag. Alkoholos italok SEM jók, még a derékszögű házipálesz sem! Tépj 4-5 centi széles csíkokat a fénymásolópapírból, nedvesítsd be az alkohollal. Keresd meg a fejdobon a fejmagokat. A fejdob forgó részének alsó peremén lévő kis ablakokból figyelnek. Keress egy olyan szakaszt a fejdob kerületén, ahol nincs fejmag. Itt a mutatóujjad oldalával nyomd neki az alkoholos papírt a fejdobnak, úgy, hogy az ujjad hegyét stabilan támaszd meg a fejdob NEM FORGÓ, alsó, fix részén, majd a másik kezeddel kezdd el forgatni a fejdobot. Amire nagyon vigyázni kell, hogy a papírt és az ujjadat függőleges irányban egy kicsit se mozdítsd közben, mert ha épp alatta van egy fejmag, azt a legkisebb, függőleges irányú erőhatással is szinte biztosan eltöröd. Forgasd körbe párszor így a fejdobot, nedvesítsd be alkohollal újra a papírcsíkot egy még tiszta szakaszán, és ismételd meg a tisztítást addig, amíg a fejmagok vonalában már nem látsz fekete elszíneződést a papíron. Ha továbbra sem jó, ahhoz már műszerész kell. Nem lehetetlen sajnos, hogy a fejben megszakadt a forgótrafó egyik tekercse, ez esetben a videód sajnos alkatrészdonornak jó már csak. Ha a videóban van "auto head cleaning" funkció, azt meg kell szüntetni. Egy szivacs, vagy egyéb puha anyagú hengert keress egy műanyag kar végén, ami a szalag be- és kifűzésekor egy pillanatra hozzáér a fejdobhoz. Ezt a hengert a karral együtt ki kell szedni, mert elöregedett állapotban inkább bekoszolja a fejeket, mint megtisztítja.

    • @szabolcskoplanyi7135
      @szabolcskoplanyi7135 Před 2 lety

      @@mrnmrn1 Köszi, megpróbálom! :-)

  • @Boros_Roland
    @Boros_Roland Před 2 lety +4

    Amíg hangos részek szólnak addig jó valóban, de próbáld ki halk zenei részekkel és idegesítő fej kapcsolási zajt fogsz hallani. Serceg - perceg, nem tudom jó szóval utánozni azt a hangot. :)

  • @setykusz
    @setykusz Před rokem +1

    12:50 😃 Elismerésem a tudásoddal kapcsolatban,
    Számomra sok újdonságot hallottam a videódból,
    De egy pici észrevételt ha megengedsz,
    rosszul rajzoltad a szalagot a fej köré
    a legtöbbb videomagnó a fej előtt a szalagot M betű alakzatban húzza ki,
    Egyébként jó volt végignézni , örülök hogy "rádakadtam" 😂😂😂

    • @Kábeldzsungel
      @Kábeldzsungel  Před rokem +2

      Ez teljesen jó észrevétel, rájöttem én is már a felvételkor, de nem akartam emiatt újravenni.

  • @pitthe7676
    @pitthe7676 Před 2 lety +1

    Nekem is van egy ilyen Hi-fi sztereó videómagnóm de sajnos olyat csinál,hogy berakom a kazettát beveszi majd megpróbálja elindítani és kikapcsolja magát a videó.Aztán mikor bekapcsolom kicsit még küszködik mintha le akarná játszani a kazettát aztán kiadja a kazettát és ennyi.Nem tudom ezzel lehet még valamit kezdeni?

    • @gardusimre4352
      @gardusimre4352 Před 2 lety +1

      Lehet. Nagytakarítás, gumi alkatrészek cseréje. Mecha sw oxidmentesítése, és szükség esetén a tápegység elkoinak cseréje. Bízd rá az előadóra. Szerintem meg tudja csinálni.... ha vállalja.

    • @gyulanemes6721
      @gyulanemes6721 Před 2 lety +1

      Valamelyik szalagpálya-érzékelő (típus nélkül nehéz) photo- elem lehet koszos. Attól csinálhat ilyet. Első körben valóban egy alapos tisztítás kell.