REZUMAT | România 2-1 Polonia | Preliminariile EURO 1996

• čas přidán 12. 09. 2024
  • Pe 29 martie 1995, echipa națională a României juca cel de-al cincilea meci din campanie de calificare la Campionatul European din Anglia, 1996. Până la acest meci, aveam 8 puncte obținută după două victorii (3-0 cu Azerbaijan și 3-2 cu Slovacia, ambele pe teren propriu) și două egaluri (0-0 cu Franța și 1-1 cu Israel, ambele în deplasare).
    Întâlneam reprezentativa Poloniei în Ghencea din postura de lider al grupei. Aveam să ne menținem poziția și după acest meci după ce tricolorii învingeau cu 2-1 prin golurile marcate de Florin Răducioiu în finalul primei reprize și un autogol al polonezului Józef Wandzik la 9 minute de la reluarea reprizei secunde. Polonezii deschideau scorul în minutul 41 din penalty prin Andrzej Juskowiak.