Chov matek, zužitkování zralých matečníků na tvorbu oddělků

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • Navštivte můj e-shop: www.vcelarobec...
    Kalendář chovatele matek: www.vcelarobec...
    přelarvovací lžička: www.vcelarobec...
    Chovný rámek: www.vcelarobec...
    Pin na matečník: www.vcelarobec...
    V dnešním videu se podíváme na to, jak správně zužitkovat zralý matečník pro tvorbu nového oddělku a také jak ho využít k jednoduché výměně matky ve včelstvu, která již nesplňuje naše požadavky. Tvorba oddělků a výměna matek jsou klíčové dovednosti každého včelaře, které mohou výrazně ovlivnit zdraví a produktivitu včelstva.
    Začneme tím, jak zralý matečník využít k tvorbě oddělku. Ukážu vám krok za krokem, jak připravit nový oddělek pomocí zralého matečníku. Tento postup je nesmírně důležitý, protože správně vytvořený oddělek je základem pro zdravé a silné včelstvo. Při tvorbě oddělku je klíčové zajistit, aby měl dostatek zásob a správně fungující matku. Vysvětlím vám, jak připravit rámky, jak přenést matečník do nového oddělku a jak zajistit, aby se nový oddělek dobře vyvíjel.
    Dále se zaměříme na to, jak jednoduše vyměnit matku ve včelstvu pomocí zralého matečníku. Někdy je potřeba vyměnit matku, která již nesplňuje naše požadavky, například u bodavého a agresivního včelstva. Ukážu vám, jak správně identifikovat, kdy je třeba matku vyměnit, a jak provést tuto výměnu rychle a efektivně. Zralý matečník je skvělým nástrojem pro zajištění, že nová matka bude přijata a včelstvo bude fungovat harmonicky.
    V průběhu videa vám také představím rámek a piny na matečníky, které můžete zakoupit na mém eshopu. Tyto nástroje jsou nezbytné pro efektivní chov matek a usnadní vám práci při tvorbě oddělků a výměně matek. Rámek na matečníky je navržen tak, aby byl co nejvíce praktický a usnadnil vám manipulaci s matečníky. Piny na matečníky vám umožní pevně a bezpečně upevnit matečníky na rámek, což zajišťuje jejich správný vývoj a ochranu.
    Toto video je plné užitečných informací a praktických ukázek, které vám pomohou zlepšit vaše včelařské dovednosti a zvýšit produktivitu vašeho včelstva. Naučíte se, jak efektivně využít zralý matečník pro tvorbu oddělků a výměnu matek, což jsou klíčové dovednosti každého úspěšného včelaře. Správné zužitkování matečníků vám umožní udržet včelstvo zdravé, silné a produktivní.
    Nezapomeňte navštívit můj eshop, kde najdete veškeré potřebné vybavení pro chov matek a tvorbu oddělků. Naše produkty jsou navrženy tak, aby vám usnadnily práci a zlepšily vaše výsledky ve včelaření. Děkuji, že sledujete naše videa, a těšíme se na vaše komentáře a dotazy.
    Sledujte naše video, abyste získali všechny potřebné informace a tipy pro úspěšný chov matek a tvorbu oddělků. Doufáme, že vám naše rady a postupy pomohou dosáhnout skvělých výsledků ve vašem včelařském úsilí.
    Jestliže chcete cokoliv probrat přímo se mnou, tak mi můžete napsat na: vcelar.obecny@email.cz

Komentáře • 14

  • @petrtomanek6573
    @petrtomanek6573 Před 2 měsíci +2

    Super video. Zajímavá inspirace. Jen tak dál!

  • @lumirkorinek2691
    @lumirkorinek2691 Před 2 měsíci +1

    Dnes mi od Vás přišly pomůcka k chovu matek, jsem velmi spokojen s rychlosti a kvalitou dodání a už se těším jak je otestuji v praxi 😊👍🏻.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Před 2 měsíci

      Děkuji, to jsem rád, tak směle do toho. Ať máte matecniky jako palce! 😀👍

  • @DadandEve
    @DadandEve Před 2 měsíci

    Nejvíce se mi na vás líbí, že včelaříte ve dřevě a také vás klid při práci.
    Klidně by jste mohl udělat nějaké video o výhodách včelaření právě v dřevěných úlech. Možná by si někteří včelaři rozmysleli cpát včely do plastů.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Před 2 měsíci +1

      Jako ať si každý dělá jak uzná za vhodné, já vím že dělám všechno pro to, aby včelky fungovaly a můj med byl nejlepší, jaký dokážu spolu s mýma vcelkama vyprodukovat a to mi stačí.
      I když po pravdě, když celý víkend vždycky cvičím s nastavky, tak včelařům ty lehké polystyrenové nastavky trochu závidím, ale asi bych do nich včelky nedával.

  • @pavelzapletal9207
    @pavelzapletal9207 Před 2 měsíci +1

    Optimalistům Zdar!

  • @frantisekrozerval6520
    @frantisekrozerval6520 Před 2 měsíci +1

    Dobrý večer mohu se zeptat jaký je rozdíl mezi teplou a studenou stavbou děkuji za odpověď František.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Před 2 měsíci

      Zdravím, když si vezmete přední stěnu úlu, tak když k ní jsou rámky kolmo, tak se to nazývá studená stavba a když jsou v úle rovnobezne uložené s touto přední stěnou, tak je to stavba teplá. Já mám včelky na studené. Říká se, že na studené můžou lépe reagovat na počasí a úl se rychleji prohřeje. Teplou jsem nikdy nezkoušel. Tak rozdíl potvrzený nemám.
      Na teplou se vcelarilo dříve když se do úlu chodilo zadním okenkem a rámky se vytahovaly po jednom. Což. Je dnes již prekonane.

    • @lumirkorinek2691
      @lumirkorinek2691 Před 2 měsíci +1

      @@vcelarobecnyJá jsem zkusil obě metody a preferuji studenou, neboť od té doby co ji používám, tak jsem přes zimu nezaregistroval na plástech žádnou plíseň 😊.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Před 2 měsíci

      Zajímavý postřeh, já omezil tuto vlhkost tím, že mám ideálně celou zimu otevřené síťované dno a většinu oček. Největší chybou podle mě je to, že jim musím vložit podložky na odběr měli a tím jim na měsíc totálně změním klima v úle a včelky se tomu nemůžou moc přizpůsobit, protože sedí v chomáči.

  • @jozefs3269
    @jozefs3269 Před 2 měsíci +1

    Rozhodne to podľa vás vyskúšam, vyzerá to byť jednoduché 😅alebo len dobre vysvetlene?

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Před 2 měsíci +1

      Jo, člověk se toho nesmí bát a pujde to skoro samo 😀👍