Sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie /dzwonienie w stylu cerkiewnym/

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • Dzwonienie w stylu cerkiewnym 5 min przed Liturgią - 3 lipca 2020 roku.
    Sobór Przemienienia Pańskiego - katedra prawosławna w Lublinie.
    Główna świątynia diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
    Z kart historii...
    Obecny budynek katedry został wzniesiony w latach 1607-1633 na miejscu dwóch starszych świątyń. Jego wyświęcenia dokonał w 1633 metropolita kijowski Piotr Mohyła. Jeszcze w trakcie budowy i przez następne kilka dziesięcioleci prawo własności cerkwi było przedmiotem zażartego sporu między prawosławnymi a unitami, którzy ostatecznie na stałe przejęli obiekt w 1695. Parafia lubelska wróciła do Kościoła prawosławnego w 1875, po przeprowadzonej przez administrację i wojsko carskie likwidacji unickiej diecezji chełmskiej.
    Szczególnym kultem otaczane są przechowywane w soborze kopie Jerozolimskiej i Lubelskiej Ikony Matki Bożej.

Komentáře • 15

  • @igordzwony2210
    @igordzwony2210 Před 4 lety +2

    Ładna cerkiew, podoba mi się rytm dzwonienia :) Pozdrawiam

  • @bambo7532
    @bambo7532 Před 4 lety +1

    Na koniec widać autobus Kaz Car :-) Ekstra Ci się złożyło !
    Fajne i osobliwe "dzwonienie". Kilka lat temu "coś" podobnego tam nagrałem. Jest "gdzieś" w dawnych moich filmikach ten filmik, nagrany trochę "w biegu".
    Dzięki za ciekawy filmik !

    • @Campanae_Lublinensis
      @Campanae_Lublinensis  Před 4 lety

      Wkrótce kolejny film z tego Soboru! :D

    • @Campanae_Lublinensis
      @Campanae_Lublinensis  Před 4 lety

      A ten autobus to jakiś wyjątkowy? :)

    • @bambo7532
      @bambo7532 Před 4 lety

      @@Campanae_Lublinensis Taki (autobus) trochę z Carem ma coś wspólnego. Miejscówka na czasie, jakby "do filmu" się ustawił.

    • @bambo7532
      @bambo7532 Před 4 lety

      @@Campanae_Lublinensis No i super, że będzie następny filmik.

  • @olafzychowicz7011
    @olafzychowicz7011 Před 4 lety +1

    Pare dni temu też tam byłem i nie było dzwonienia w stylu cerkiewnym tylko było dzwonienie 1 dzwonem

  • @Jan-mc9ng
    @Jan-mc9ng Před rokem

    Te dzwony są uruchamiane przy użyciu silników połączonych linkami z sercami dzwonów.😢 smutne, że ma ręcznego cerkiewnego dzwonienia.

    • @adrianw3305
      @adrianw3305 Před 4 měsíci

      Dzwonienie odbywa się ręcznie

  • @hubertadamczyk5675
    @hubertadamczyk5675 Před 4 lety +1

    Piękny kościół oraz dzwony

    • @Campanae_Lublinensis
      @Campanae_Lublinensis  Před 4 lety

      To Cerkiew, nie Kościół :)

    • @truckerfh8180
      @truckerfh8180 Před 3 lety

      @@Campanae_Lublinensis Cerkiew to spolszczenie Rosyjskiego słowa Cjerkow (Церков) oznaczającego po prostu Kościół. Tak samo np w Grecji używa się słowa które na polski również tłumaczy się jako kościół. Tak więc słowo "kościół" w określeniu świątyni Prawosławnej jest jak najbardziej poprawne. Na wschodzie słowo cerkiew jest stosowane również w odniesieniu do świątni Rzymskokatolickiej. Słowo cerkiew jest u nas bardzo popularne z racji odwiecznych wpływów kultury Rosyjskiej.

    • @utqiagvik1991
      @utqiagvik1991 Před 3 lety +1

      @@truckerfh8180 Tylko w polskim, jak do XVI w. powszechnym jeszcze było bardziej obecnie wschodniosłowiańskie określenie "cerkiew" na dowolną świątynię chrześcijańską, tak z czasem przyjęliśmy proste rozróżnienie wyznaniowe na kościół i cerkiew (spora część nomenklatury okołokościelnej, jak i samo "kościół" - "kostel" w Polsce pochodzi z Czech i wynika z ich wkładu poprzez małżeństwo polityczne w Chrzest Polski), tak samo polska Cerkiew to w pełnej nazwie Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, natomiast samo już Cerkiew przez wielkie C w odniesieniu do polskich realiów, mniej oficjalnie, acz zwięźle i wyraźnie oznacza wyżej wspomniany Kościół. Samo słowo Kościół również byłoby dobrym synonimem, skróceniem, by nie mówić ciągle PAKP, oczywiście poprzedzone stosownym kontekstem, by nie budzić błędnego pierwszego skojarzenia - z Kościołem Katolickim (rzymskim - obrządku łacińskiego). Samo Cerkiew przez wielkie C bywa w przełożeniu na polski grunt również używane względem dwóm podległym Papieżowi w Polsce wspólnot wschodnich: Kościoła Greckokatolickiego w Polsce (obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) oraz rzadziej lokalnego Kościoła GK/Neounickiego (obrządku bizantyjsko-słowiańskiego). Poza tym w oficjalnych nazwach dwóch polskich wspólnot staroobrzędowców (prawosławnych potomków Rosjan, którzy nieprzyjąwszy reform Patriarchy Moskiewskiego Nikona w XVII w. znaleźli schronienie m.in. na Suwalszczyźnie. Są to Wschodni *Kościół* Staroobrzędowy i wyodrębniona z niego posiadająca jedną parafię Staroprawosławna *Cerkiew* Staroobrzędowców. Poza tym tak jak my rozróżniamy Cerkiew od Kościoła, czy Zboru (i świątynie tych wspólnot, czyli tw same wyrazy, ale z małej litery), tak choćby Rosjanie, czy Ukraińcy rozróżniają Cerkiew od cerkwi i Kościół od kościoła poprzes rozróżnienie na Cjerkow/Cerkow głównie na organizację/związek wyznaniowy, a chram na samą pojedynczą świątynię w prichodzie - parafii.

  • @m.p.2902
    @m.p.2902 Před 4 lety

    Ogólnie to podoba mi się prawosławny styl dzwonienia, ale te akurat dzwonienie nie za bardzo przypadło mi do gustu. Brzmi to tutaj jak monotonne rąbanie w dzwony. Najlepszy moim zdaniem jest styl zachodni, ponieważ brzmi to elegancko a dzwony słychać o wiele dalej niż w takim sposobie dzwonienia.