Video není dostupné.
Omlouváme se.

Polonezem na Listę UNESCO - spot

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 12. 2023
  • Polonez - tradycyjny taniec polski - został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Ogłoszenie wpisu odbyło się podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Kasane w Botswanie. Polonez jest szóstą polską tradycją wpisaną na listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżnione zostały: szopkarstwo krakowskie (2018 r.), kultura bartnicza (2020), sokolnictwo (2021 r.), tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021 r.) i flisactwo (2022 r.).
    Tradycja tańczenia poloneza
    Polonez jest szeroko obecny w polskiej kulturze, a świadomość jego znaczenia jest powszechna. Tradycja tańczenia poloneza sięga XVI wieku - pod nazwą chodzony, zaś pod nazwą polonez od wieku XVIII. Jest jednym z pięciu tradycyjnych tańców polskich. Tańczenie poloneza ma wymiar symboliczny, w szczególności jako tańca otwartego, egalitarnego i łączącego uczestników ponad podziałami.
    Współcześnie, zwyczaj tańczenia poloneza nierozerwalnie łączy się z ważnymi wydarzeniami w życiu jednostek, rodzin i całych społeczności. Tradycją praktykowaną w niemal każdym polskim liceum jest studniówka, którą otwiera polonez tańczony uroczyście przez wszystkich uczniów. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowują się do balu przez wiele miesięcy, a w przygotowania zaangażowana jest cała szkolna społeczność. Polonez jest też częstym elementem wesel, obchodów świąt i uroczystości lokalnych. Ze względu na swoją popularność, tańczony jest także spontanicznie przez nieformalne grupy w związku z obchodami świąt narodowych. Poloneza tańczą również zespoły taneczne, zarówno amatorskie jak i profesjonalne. Polonez to żywa tradycja praktykowana powszechnie w całej Polsce, zarówno na wsiach, w małych miejscowościach, jak i w dużych ośrodkach miejskich.
    Towarzyszące polonezowi wartości, takie jak równość i współpraca, stanowią o jego łączącym ponad podziałami charakterze, który często ma walor integracyjny. Z tego względu polonez tańczony jest we wszystkich regionach, także tam gdzie występują liczne skupiska mniejszości etnicznych czy narodowych. Taniec praktykowany jest także przez jednostki, rodziny i społeczności mieszkające poza granicami kraju. Polska diaspora rozsiana jest po całym świecie i jest bardzo różnorodna. Polonez jest często elementem przekazywanym z pokolenia na pokolenie w rodzinach polskich mieszkających za granicą, jak i we wspólnotach o polskich korzeniach. Ze względu na to, że polonez jest tańcem otwartym i dostępnym dla każdej zainteresowanej osoby, tańczą go także osoby, które biorą udział w ważnych wydarzeniach w życiu osób, dla których polonez jest częścią tożsamości kulturowej.
    Więcej informacji: www.gov.pl/web...
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Utwór muzyczny: „Polonez”
    Kompozytor: Wojciech Kilar
    Wykonawca: FMF YOUTH ORCHESTRA, dyrygent - Monika Bachowska
    Licencja: Fragmenty utworu "Polonez" Wojciecha Kilara ©℗ Polskie Wydawnictwo Muzyczne
    Lektor: Marcin Kieca / Mikrofonika
    Wykorzystano fragmenty nagrań:
    - „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy 1999. Licencja: FINA
    - „Adam Sztaba o muzyce. Polonez Wojciecha Kilara” - Licencja: NIMiT
    - wykonanie tańca Polonez przez: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny oraz Zespołu Pieśni Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
    Występują: Adam Sztaba, Tymon Grabowski
    Podziękowania: Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie odział w Chlewiskach, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Zespołu Pieśni Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Adam Sztaba, Tymon Grabowski.

Komentáře •