Jaworzno mało znane - Jubileusz

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • 31 sierpnia 2023 roku jaworzniccy radni podjęli uchwałę, na mocy której rok 2024 został ogłoszony rokiem jubileuszowym Długoszyna. Pomysłodawcą uchwały był ówczesny radny Jerzy Nieużyła, natomiast wniosek formalny złożył tenże wraz z radnymi; Tomaszem Sędorem i Maciejem Bochenkiem. Jakie wszak okoliczności złożyły się na fakt podjęcia tejże uchwały?
    Skoro mowa o roku jubileuszowym, to w roku, który mamy obecnie, rzeczywiście w kontekście jego obchodów, wspomnieć wypada o rocznicach, które w tym roku właśnie przypadają, a wiążą się z dziejami dzielnicy Długoszyn. Nie jest to zresztą rocznica „pojedyncza” - składa się na nią kilka wydarzeń historycznych, które w mniejszym bądź większym stopniu wpisały się w dzieje tego miejsca.
    Tak więc po pierwsze; w roku 2024 obchodzimy symboliczne osiemset lat tejże osady. Nie znamy dokładnego momentu jej powstania. Pierwszą, potwierdzoną źródłowo datą z dziejów Długoszyna jest rok 1238. Niewątpliwie jednak wieś powstała na przełomie stulecia XII i XIII. A skoro nie znamy dokładnej daty jej założenia, to i obchody jej początku są umowne. Wpisują się jednak w o wiele szerszy kontekst, zdecydowanie bardziej uszczegółowiony. Kolejna rocznica jest już zdecydowanie bardziej wyrazista. W roku bieżącym upływa dokładnie pięćset lat od wybudowania drugiej w Polsce sztolni odwadniającej, usytuowanej w okolicach Skałki. W tamtych czasach była to inwestycja niebagatelna. Sztolnia wykorzystywana była jeszcze w drugiej połowie wieku XIX, a jej pozostałości są widoczne do dzisiaj. Obecnie na terenie tym funkcjonują tzw. murawy galmanowe, mające na celu ochronę lokalnego środowiska naturalnego. Kolejna rocznica dotyczy miejscowej ochotniczej straży pożarnej. Na Długoszynie powstała ona jako druga na terenie obecnego Jaworzna. To sto trzydzieści lat temu, w lipcu 1894 roku podjęto specjalną uchwałę, która uznawana jest za symboliczny początek tutejszej OSP. Niestety, do naszych czasów nie przetrwał oryginał dokumentu, który najprawdopodobniej zaginął bądź został skradziony. Przetrwał w notarialnym odpisie. Kolejna rocznica, wpisująca się w rok jubileuszowy Długoszyna jest też dość symboliczna, a dotyczy ona tutejszej kaplicy, która w przeszłości stanowiła kościółek parafialny. Przyjmuje się, że powstała ona około stu lat temu, stąd owo symboliczne stulecie. Wiele wskazuje jednak na to, że powstała ona tuż przed wybuchem I wojny światowej, w roku 1913, na miejscu mniejszego obiektu. Wskazują na to źródła pochodzące z krakowskiej kurii. W niczym to jednak nie zmienia faktu, że umowne obchody stulecia obiektu są jak najbardziej zasadne.
    I na koniec nie mniej spektakularna rocznica. Otóż 30 maja, dokładnie pięćdziesiąt lat temu, gościem długoszyńskiego duszpasterstwa był metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła, czyli późniejszy papież Jan Paweł II. Udzielił on wówczas długoszyńskiej młodzieży sakramentu bierzmowania. Duszpasterzem w Długoszynie był wtedy ksiądz Józef Nędza.
    Wszystkie wspomniane rocznice, mniej czy bardziej doprecyzowane, wpisują się w intrygującą i niezwykle ciekawą historię tego miejsca. Tym bardziej cieszy dobra wola włodarzy naszego miasta, którzy specjalną uchwałą wyszli naprzeciw wspomnianym okolicznościom. Dlatego też w ramach wspomnianego jubileuszu pojawiło się wiele elementów, w ramach których owe rocznice postanowiono uczcić. Inauguracja obchodów miała więc miejsce w styczniu b.r. w SP nr 12 w Długoszynie w ramach spotkania świąteczno-noworocznego. Z inicjatywy Mariusza Barana oraz Muzeum Miasta Jaworzna, na skwerze przy obecnym kościele parafialnym zaprezentowano wystawę plenerową, ukazującą najważniejsze i najciekawsze wątki z dziejów osady. Natomiast 30 maja, w obecności kanclerza kurii sosnowieckiej Mariusza Karasia oraz wspomnianego księdza Józefa Nędzy poświęcono okolicznościową tablicę, upamiętniającą wizytę Karola Wojtyły w Długoszynie. Tablicę zawieszono we wnętrzu wspomnianej kaplicy. Jej fundatorem i pomysłodawcą uroczystości był wspomniany już Jerzy Nieużyła. Kilka dni wcześniej natomiast w kruchcie kaplicy (po bokach) zawieszono dwie tablice. Na jednej z nich możemy przeczytać o dziejach Długoszyna, na drugiej o historii kaplicy. Powstały one dzięki zaangażowaniu Muzeum Miasta Jaworzna oraz Mariusza Barana. Niewątpliwie wspomniane inicjatywy nie wyczerpują tematu. Powinny się jednocześnie stać precedensem dla innych części naszego miasta, równie bogatych w arcyciekawe wątki historyczne, o których warto pamiętać i które warto celebrować.
    Jarosław Sawiak
    Materiał pochodzi ze strony www.jaw.pl
    #jaworzno #jawpl

Komentáře •