Countdown Game Show - Number Rounds (12 October 2023)
Vložit
- čas přidán 11. 10. 2023
- Colin Murray and Rachel Riley host as contestants race against the clock to pit their wits against vowels, consonants and numbers. Levi Roots joins Susie Dent in Dictionary Corner. Each day two contestants compete in 15 rounds of words and numbers to become the Countdown Champion.
#Channel4 #Countdown
BACKGROUND
Countdown is the channel’s longest running show and the first show ever broadcast on Channel 4 when it launched 40 years ago, in November 1982. The original version of Channel 4's Countdown is the French television programme « Des chiffres et des lettres » (literally "numbers and letters"), where the Numbers Round is referred to as « Le compte est bon » ("the total is right"). The show debuted in 1965 as « Le mot le plus long » using letters only, and reached its present format in 1972. This year marks the shows 51st anniversary.
Playlist: • The Original Countdown...
SPIN-OFF
"8 Out of 10 Cats Does Countdown" is hosted by Jimmy Carr, with Rachel Riley and Susie Dent assuming their Countdown roles. The formation of the crossover with "8 Out if 10 Cats" began as a series of specials, the first of which was broadcast on 2 January 2012, when Channel 4 orchestrated a special "mash-up night", merging two shows to form a special edition of the pair, as part of its 30th-anniversary celebrations eleven years ago.
Playlist: • Series 23 - 8oo10cdc (...
for 255 I figured 85*3 seemed pretty obvious, so:
(75+10) * (6/(6-4) = 255
For 987, apart from factoring solution, I got another easy one:
7 x 5 = 35
35 + 75 = 110
110 x 9 = 990
990 - 3 = 987
5:22 That's the route I saw! After seeing just a 75 as the sole odd number, my thoughts were to either add or subtract the 75 as the final step. And getting to 180 was kinda easy, not going to lie.
I just hope I get it one day when you add the 75 at the end.
Thanks mate!
(9+2+3)*(75-5)+7 seemed easy enough to me and then Rachel goes KABAM with an easier way lol
2:16 I sense that Rachel’s going to love this one, as it’s divisible by seven
569. 75-9-3=63*9=567+2=569
Round 1
(10 - 2) x 75 - 5
Round 2
(75 + 7) x (9 + 3) + (5 - 2)
Round 3
(75 + 10) x (6 / (8 / 4))
Round 4
(75 + 5) x (9 - 2) + 9
3:32 (75+7)x(9+5-2)+3
255 = (75 + 10) * (4 - (6/6))
8/4=2
6/2=3
75+10=85
85*3=255
That first round was easy in several ways, because it could also be factored as 17 x 7 x 5 = 595, leading to these solutions:
75 + 10 = 85
5 + 2 = 7
85 x 7 = 595
75 + 10 = 85
3 x 3 = 9
9 - 2 = 7
85 x 7 = 595
75 + 10 = 85
5 x 2 = 10
10 - 3 = 7
85 x 7 = 595
In the second round, I saw Rachel's solution and also that you didn't even need the 75 but could solve it as "five-small":
9 x 5 = 45
45 + 2 = 47
47 x 7 x 3 = 987
And I also had these solutions based on multiplying by 12:
9 - 2 = 7
75 + 7 = 82
7 + 5 = 12
82 x 12 = 984
984 + 3 = 987
75 + 7 = 82
9 + 3 = 12
82 x 12 = 984
5 - 2 = 3
984 + 3 = 987
Two different ways of doing the same thing. It just depends on whether you want to keep the 3 that's on the board till last to add on.
In the third numbers round, though I saw her solution as well, I'm astonished that Rachel didn't mention that factoring the target gives you a really easy solution, given the existence of two 6's:
6 / 6 = 1
4 - 1 = 3
75 + 10 = 85
85 x 3 = 255
If you want to do something fancy with it, you can also do this (and use all the numbers):
8 - 6 = 2
75 + 10 = 85
85 x 2 = 170
170 x 6 = 1020
1020 / 4 = 255
And Colm could have had the correct answer with his starting point by using the above technique of employing the smaller numbers to make ratios:
75 x 4 = 300
10 x 6 x 6 = 360
360 / 8 = 45
300 - 45 = 255
The logic being that 45 is 3 / 4 of 60, and 6 is 3 / 4 of 8.
In the final numbers round, I saw Rachel's solution and also had these alternatives:
75 - 9 - 3 = 63
63 x 9 = 567
567 + 2 = 569
75 - 9 = 66
66 x 9 = 594
3 + 2 = 5
5 x 5 = 25
594 - 25 = 569
Instead of 47 x 7 x 3 = 987, you could have also done 75 - 7 = 68 followed by 68 x 5 = 340 and then - 2 - 9 to get to 329, which you then multiply by 3 to get to 987. Did you see 329 x 3 or 47 x 21 though? It was divisible by 3 and 7, so spotting the 21 would be possible. Just curious because it's not obvious from your writeup.
@@bjoern.gumboldt I spotted the 47 x 21, because I saw Rachel's solution of 141 x 7 first, and then I just divided that 141 by 3.
Thank you for putting these videos up again.
8:4=2
6÷2=3
75+10=85
3×85=255
75 + 10 = 85
5 + 2 = 7
(85 x 7 = 595)
7 × 5 = 35
35 + 75 = 110
110 × 9 = 990
(990 - 3 = 987)
75 - 9 = 66
66 × 9 = 584
3 × 5 = 15
(584 - 15 = 569)
For 595:
75 × (10 - 2) = 600
600 - 5 = *_595_*
569 = (75-9-3)*9 +2
569..
75-9=66
66x9=594
(2+3) x 5 = 25
594-25 = 569..
first: 75 - (3 x 5) = 60 x 10 = 600 - 2 - 3 = 595
(75 + 10) * (6 + 4 + 8) = 1530 / 6 = 255 (but this is just 85 x 3)
255=75*(6*6-8/4)/10
987=(75+7)x(9+3)+(5-2)
255=((8x6)/4+6)x10+75 [this is wildly more complex than it needed to be it's how I found it within the 30 second clock!]
For 987 you can also do it (2+5)*9 +3 = 66
66+75 = 141 * 7 = 987
Idk why this is the first thing that came to my head to do it. I also made 255 more complex
4*8 +6/6 = 33 * 10 = 330 - 75 = 255
I'm not trying to be overly critical but your notation for 255 is a bit of a mess,
in future I'd suggest doing each calculation on a separate line.
That makes it easier for a novice to follow.
569=(9-2)×(75+5)+9
987=3×7×(5×9+2)=7×(2×75-9)
255 = 10*(4*8+6/6) - 75
3 squared is 9
255. 10+8=18. 6+4=10*18=180+75=255
Would be 42.
987. 75-2-3=70. 9+5=14×70=980+7=987
595:
10 - 2 = 8
75 * 8 = 600
600 - 5 = 595
75 + 10 = 85
5 + 2 = 7
85 * 7 = 595
75 * 3 = 225
225 + 10 + 3 = 238
238 / 2 = 119
119 * 5 = 595
987:
75 * 2 = 150
150 - 9 = 141
141 * 7 = 987
9 * 5 = 45
45 + 2 = 47
47 * 7 = 329
329 * 3 = 987
7 * 5 = 35
75 + 35 = 110
110 * 9 = 990
990 - 3 = 987
255:
8 + 6 + 4 = 18
18 * 10 = 180
180 + 75 = 255
6 / 6 = 1
4 - 1 = 3
75 + 10 = 85
85 * 3 = 255
8 * 4 = 32
6 / 6 = 1
32 + 1 = 33
33 * 10 = 330
330 - 75 = 255
569:
75 + 5 = 80
9 - 2 = 7
80 * 7 = 560
560 + 9 = 569
9 + 2 - 3 = 8
75 - 5 = 70
70 * 8 = 560
560 + 9 = 569
75 - 9 - 3 = 63
63 * 9 = 567
567 + 2 = 569
9 times 73 is
595=(5+3)×75-3-2=10×(75-3×5)-3-2
are you allowed to use decimals?
987..
9/2 = 4.5
75-4.5 = 70.5
5-3=2
2x7=14
14 x 70.5=987.. :)
ah see now I've watched the solution Rachel put up it makes sense..
I saw that 14x75 = 1050 and then I needed to take off 63 ( which is 7x9 , or since I was multiplying by 14 it was 4.5x14 )
9 times 5 is 45 add 75 is 120 times 21
255=75+10×(8+6+4)=(4-6/6)×(75+10)=(10/(8-6))×(75-4×6)
Colin’s accent for the teatime teaser 😂 it’s ridiculous. I thought he was saying Mealness not Maleness 🤦♀️
That minus 50
75 minus 2 is 73
3 times 2 times 7 so then that’s three numbers gone
So then 42 times 75 is
3:31 How are you supposed to know what 141 x 7 is, let alone make a 141 out of the numbers, all within 30 seconds?!
You're not supposed to know what 141 x 7 is; however, you should see that 987 is divisible by either 7 or 3 but not 2, 5, or 9. So it'll be either 7 x 141 or 3 x 329. From there you got a 75 and a 2 to double it to get to 150, which is really close to 141. There's the obvious 9 then or you could have gone with 75 - 5 = 70 and doubled that for 140 and then looked for a 1, which you could get by doing 3 + 7 = 10 and then 10 - 9 = 1. I really see no issues in getting this answer in way under 30 seconds if you know your basic divisibility rules... did you know that 987 was divisible by 7 though?
You don’t, you work backwards from what you have.
In this example. Rachel would know that 98 * 10 is a multiple of 7 and so is 7.
Then you just divide it to get 14 * 10 + 1.
So the problem simplifies down to 141 out of 75,3, 2, 9 and 5. Which you can do by getting to 150 with the 75 and the 2.
You could also do 47 * 3 * 7 and make up the 47 with the 9,5 and 2 even without the 75.
The 255 was actually easy (assuming it is possible) - the only way to get to an odd number was to add the 75 last, so you know right from the start that you need to get 180 with the rest of the numbers.
Or you could do (75+10)*6 for 510, then you have an 8/6/4 - any 2 from them 3 could be used to make a 2 to divide the 510 by
@@woodywoodpecker1984I did 75+10=85, then 6-4=2, 6÷2=3 and 85×3.
3X3 - 9+5 = 14 75+10 = 85X14 = 1,190÷2 = 595
75X3 - 225+10+3 = 238÷2 = 119X5 = 595
9+2 = 11 75-7 = 68X5 = 340-11 = 329X3 = 987
9+5 = 14X2 = 28 75-28 = 47 7X3 = 21X47 = 987
75+10 = 85 6+6 = 12X85 = 1,020÷4 = 255
75+10 = 85 8+6+4 = 18X85 = 1,530÷6 = 255
75+5 = 80 9-2 = 7X80 = 560+9 = 569
9+3 = 12 75-12 = 63X9 = 569+2 = 569