Ostavi sve i čitaj: Dejan Mijač

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 03. 2021
  • „Kultura je jedna tanušna vegetacija koju hitro treba zaštititi, inače je neće biti“, kaže čuveni pozorišni reditelj Dejan Mijač u ovom izdanju emisije „Ostavi sve i čitaj“.
    Analizirajući stanje u savremenoj srpskoj kulturi, Dejan Mijač upozorava na opasnost devalvacije i sveopšte banalizacije. Šta je organizovana kultura u našim uslovima, zbog čega se postojeći sistemi vrednovanja urušavaju, gde je savremeni čovek u svemu tome i zašto je istorija ta koja nam daje najbolje smernice, pitanja su na koja promišlja Mijač i kaže: „Uvek govorim ono što mi je savetovala pokojna Marija Crnobori: Pročitajte istoriju Rima i sve će vam biti jasno! Mene sad zanima ova poslednja epizoda, pad Rima."
    U nastavku emisije Dejan Mijač otkriva kako je poznavao Kiša, Pekića, Crnjanskog, zbog čega je Andrićeva proza nebeska, zašto je knjiga na ovim prostorima unižena i uprostačena i ko čini aristokratiju čitača.
    Autorka i urednica emisije je Gorica Zarić Jovanović, reditelj Dragomir Zupanc, proizvedeno 2015. godine
    Copyright: Radio televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • Hudba

Komentáře • 8

  • @dragoljubpumpalovic1948
    @dragoljubpumpalovic1948 Před 3 lety +6

    Ja mislim:ako čovek hoće da se malo stabilizuje,da se povrne...Ako ima potrebu za otklonom od svakodnevice sa ciljem da pokuša da otkriva gde se to nalazimo sa našim životima u ovom vremenu,jedan od sjajnih pokušaja je jedna ovakva emisija,sa ovakvim čovekom.
    Sve je tako ,,pošteno" urađeno da nemam reči!
    Bolje je ovo gledati i slušati nego filmove
    i serije.
    (Naravno i još neke ljude u ovoj sjajnoj emisiji)
    Ja,lično,ću ovo odgledati još nekoliko puta.
    Jer daje odgovore na mnoge nedoumice.
    Hvala.

  • @igorvesovic6514
    @igorvesovic6514 Před 2 lety +1

    "očigledno smo sa popularizacijom otišli predaleko"...? I kao kontratežu toj "predalekoj" popularizaciji autorka nalazi elitizam? Kakva nesuvisla konstatacija. Još je za vreme Marloa i prvog ministarstva kulture utvrđeno da kulturna demokratizacija, tj. dostupnost visoke kulture nije ključ za "popularizaciju", baš zbog visokoučenosti i elitističke zaparloženosti koja ljude odbija od visoke kulture, a da je ključ pre svega u kulturnoj demokratiji, koja je širi pojam i koja podrazumeva participaciju u kulturi, tj. demokratizaciju ne samo proizvoda, nego pristupa, stvaralaštva i resursa za stvaralaštvo. A ako je ova "popularizacija", koja se graniči sa propagandnim marketingom (što je vrhunac savremene komunikacije, pa i marketing komunikacije koju ovdašnji akteri vode) "predaleko"... Onda i treba da ostanemo toliko nazadni pa da razmatranjem kulturnog elitizma kao rešenja kulturnog pitanja nastavimo "predaleko" da regresiramo. Zaista sramna konstatacija za autorku jedne kulturne emisije.

  • @amralj.609
    @amralj.609 Před 3 lety +3

    LEKCIJA 1
    Hrvat, Srbin i kaže se Bošnjak isto se i piše 😁
    .LKCIJA 2
    Musliman , Pravoslavac ili Katolik odredjuje 😀 pripadnost religiji a nikako ne odredjuje nacionalnost.
    No čovek se uči dok je živ... ❤😁😁😁😁👻👻👻

    • @milaperkovic6550
      @milaperkovic6550 Před 3 lety

      Vi se ne možete pomiriti s time da vas nitko ne priznaje kao Bošnjake, nego samo po Titovom muslimani.

    • @___Amer___
      @___Amer___ Před 3 lety

      @@milaperkovic6550 Umro Tito, nema ga više.

    • @nm2022
      @nm2022 Před 3 lety +1

      @@___Amer___ Bošnjak? Koji je to narod? Da li ga iti jedna istorijska građa uočava u, recimo 7. veku? Zvuči kao savremen, ispolitizovan i domaštan proizvod jedne zbrkane stvarnosti.

    • @___Amer___
      @___Amer___ Před 7 měsíci

      A Hrvati i Srbi su od pamtiveka na zemaljskoj kugli ?
      Oni nisu nastali ?