Nagyra becsült szakmunkás, lúzer diplomás, elpárolgó értelmiségi presztizs, pénzügyi öngondoskodás

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 02. 2024
  • Elhangzott a Spirit FM-en, az Önkényes Mérvadó című műsorban. | 2024.02.12.
    Puzsér Róbert, Horváth Oszkár, Szabó Eszter
    Spotify: open.spotify.com/show/1A8O7FL...
    Apple Podcast: podcasts.apple.com/hu/podcast...
    Google Podcast: cutt.ly/ohGOD39
    Deezer: www.deezer.com/us/show/3016832
    CZcams Playlist: • Puzsér Rádió [rádiós s...

Komentáře • 584

  • @m1kulas
    @m1kulas Před 3 měsíci +209

    Azért az is megéri a pénzét, amikor az egyszerűbb irodai munkákra már-már a NASA mérnöki állásinterjúival megegyező eljárásokkal akarnak felvételiztetni...

    • @hajnalkajuhasz5833
      @hajnalkajuhasz5833 Před 3 měsíci +4

      😂haha, jaja, pontosan jol mondod😂😂😂

    • @krisztian041999
      @krisztian041999 Před 3 měsíci +13

      Ja es a fizu meg “versenykepes”😂

    • @user-ww4qd9kn9o
      @user-ww4qd9kn9o Před 3 měsíci +10

      Persze mert már a legutolsó kis semmi cég HR ese is kb nemzeti bank vezérigazgatójának képzeli magát.....😂😂😂

    • @zagzig5559
      @zagzig5559 Před 3 měsíci +2

      Igen.:D Át estek a ló túloldalára az elvárásokkal aztán rendes fizetést és előre lépési lehetőséget meg csak évek múlva akarnak adni.

    • @patrikkovacs2481
      @patrikkovacs2481 Před 3 měsíci +3

      @@zagzig5559Évek múlva se ha nem fenyegeted őket hogy lelépsz.

  • @bencefarkas9177
    @bencefarkas9177 Před 3 měsíci +147

    Nem az a baj, hogy sokat keresnek a melósok, hanem hogy tróger munkát végeznek és nincs hol számon kérni őket.

    • @ambrusjanos4989
      @ambrusjanos4989 Před 3 měsíci +37

      Az irodosta melósok is tróger munkát végeznek v nem végzik el és hiányos, leszart munkát adnak ki a kezük közül, csak a fizikai munkánal jobban látszik a hanyagság és a nemtőrődömség. Mindkettőben dolgoztam eleget, szóval tudom, miről beszélek.

    • @bencefarkas9177
      @bencefarkas9177 Před 3 měsíci +14

      @@ambrusjanos4989 Ebben igazad van. A flegma, pofátlan stílus megy bármilyen hivatalos ügyintézésnél is, legyen az bank vagy egy szolgáltató ügyfélszolgálata. Az általános közhangulatot is megmérgezte a megosztó politika.
      Persze tisztelet a kivételeknek.

    • @janosvolfinger7466
      @janosvolfinger7466 Před 3 měsíci

      Vannak szakik akik tényleg kihasználják hogy kevés van belőlük (Például a gázszerelő veled ásatná ki a csonkot, hogy a saját költségein spóroljon), vagy 3 hónapot várat magára mert van Német háznál meló, azt meg meg kell fogni, mert az többet fizet. Amit valahol meg lehet érteni, de eszébe nem jutna rád szólni hogy inkább keress valaki mást mert a munkát nem fogja neked egyhamar megcsinálni.

    • @ricko2845
      @ricko2845 Před 3 měsíci +7

      Fizetés előtt át kell nézni a munkát, előbb szóban, majd írásban jelezni a kifogásokat és addig nem fizetni, míg nem vagy elégedett. Ez többet ér mint ha az iparkamaranak írsz. Ha rendőrrel is fenyegetőzik állj bele nyugodtan, ha igazad van nem lesz belőle bajod. Én meguntam, hogy durván hülyének néznek.

    • @bencefarkas9177
      @bencefarkas9177 Před 3 měsíci +7

      @@ricko2845 Egy burkoló se fogja újra megvenni neked a méregdrága burkolatot, amikor a lapok elválnak a faltól, mert a szarházi lenyúlta a ragasztót és a lap alá már csak kevés jutott. És ez a probléma nem is azonnal jelentkezik.

  • @MrMufics
    @MrMufics Před 3 měsíci +120

    "Amiből kevés van az értékessé válik, amiből sok van az meg elértéktelenedik" ennyire egyszerű a képlet.
    Sajnos ezt én is a saját káromon tanultam meg.

    • @zoltandeak5409
      @zoltandeak5409 Před 3 měsíci +2

      Ott a pont!

    • @annagonczi6774
      @annagonczi6774 Před 3 měsíci +1

      Bank igazgatóból is kevés van….

    • @robertkispal4811
      @robertkispal4811 Před 3 měsíci

      😊

    • @matemorvai2753
      @matemorvai2753 Před 3 měsíci

      Ha ismernéd a piacot nem írnál ilyet... alig lehet találni értelmes munkaerőt egy irodai állásra.

    • @lammaerb7867
      @lammaerb7867 Před 3 měsíci +1

      @@annagonczi6774 viszont kevés a hely is. Az arányok a lényegesek... mennyi pozícióra mennyi ember van...

  • @szudorgergo4764
    @szudorgergo4764 Před 3 měsíci +225

    Azért a mai világban, mikor kétszer annyi egyetem van az országban, mint amennyire szükség van és a főiskolák megszűnésével még több minimum ponthatáros szak jelent meg a "piacon". Eléggé sokat rontott az akármilyen diploma presztízsén. Ma már az értelmiségi és a diplomás fogalma nem hinném, hogy száz százalékban fedik egymást...

    • @gaborm4767
      @gaborm4767 Před 3 měsíci +5

      Ne viccelj mo mint értelmiségi.

    • @ritzhenrik
      @ritzhenrik Před 3 měsíci +22

      valójában még mindig kevés a diplomás.

    • @somaesch2769
      @somaesch2769 Před 3 měsíci +8

      magyarorszag egy specialis kornyezet. a szakmunkasokat veszelyezteti a gepesites. egy egyetemi vegzettseg ma mar nem is er anyyit mint azelott.

    • @ritzhenrik
      @ritzhenrik Před 3 měsíci

      Azt elfelejted hogy sokan nem alkalmasak szakmunkásnak, fizikai munkásnak . Nem csak fizikailag, habitusban sem. Én személy szerint nem akarnék semmilyen szakmunkát csinálni mert nem érdekel és így alkalmatlan vagyok rá. Nem köt le szellemileg, nem vonz, nem érdekel. Hiába kell sok szobafestő, vízvezetékszerelő, kőműves, buszvezető stb. ha én és még sokan mások arra alkalmatlanok. Mint ahogy jó például matek tudás alap a mérnöki munkákhoz, a rossz matekos arra nem
      lesz alkalmas. Szakmunkákról miért hiszik az emberek hogy azt bárki csinálhatja?

    • @adamkoran
      @adamkoran Před 3 měsíci +19

      @@Capreolus19 Pedig ebben rohadtul igaza van: "létük során, semmilyen eladható vagy elcserélhető értéket nem állítanak elő"
      Helyeselek én diplomával, szaktudással a zsebemben. Eszetlenül sok olyan diplomás "kolléga" van, akivel szart sem lehet lapátoltatni, mert annyit sem ér. Miattuk válik értéktelenné az én képesítésem is.

  • @werinter
    @werinter Před 3 měsíci +73

    Alapból elbaszott az egész rendszer. Őszintén, egy tizen éves GYEREKTŐL mégis hogyan lehet elvárni, hogy majd a jövőbe tekint és eldönti, hogy mi az a szakma ami majd jól fog menni? Nekem anno osztályfőnököm pontosan ezt mondta, hogy ha ma valaki meg tudja mondani, hogy 10 éven belül milyen szakmák lesznek jól fizetőek és hasznosak, az hazudik és egy idióta. A jelenlegi rendzser pedig azt várja el egészen kis gyerekektől, hogy előre tudják minden céljukat, hogy majd hogyan lesz tovább az életük. De ez abszurd. Én 10 évesen mentem 8 osztályos gimibe, ettől fogva kvázi ki volt kövezve az út előttem, hogy érettségiznem kell, majd egyetemre menni. Nyilván nem olyan tárgyakra fókuszáltam, amelyekből szar voltam, hanem amelyek érdekeltek és szerettem őket és nyilván ezekkel mentem tovább. Igen ,szar az oktatás ebből a szempontból is, hogy tárgyakra bontja szét a tudást és 90%-ban baromságokat, az életben használhatatlan dolgokat tanít. Valójában a poroszos oktátsnak nem is az a lényege, hogy jól hasznosítható tudást adjon az embereknek, hanem hogy betörje őket. A későbbi életükben ez viszont hasznos. Mert mirő lszól a suli? Ülj le, halgass, jegyzetelj, tanuld meg, böfögd vissza. Köszönjük! Az iparosodott társadalmak munkahely terén is pont erről szóltak a 19-20. században. Állj oda géphez, ezt meg ezt csináld, menj haza, majd megkapod a béred. Ne pofázz, ne okoskodj, csináld amit mondanak neked. A magyar oktatás még mindig itt tart és pontosa nezért nem vagyunk versenyképesek és ezért ilyen csóró, szar ez az ország. A legtöbb nyugati állam régen rájött, hogy a legnagyobb kincs az ember, az emberi elme és kreativitás. Erre lehet építeni, nem pedig a szereljünk össze X db szart. Életem legnagyobb baklövésének tartom, hogy egyetemre mentem, mert semmilyen hasznos tudást nem adott, ami pénzre váltható lenne. Viszont az is tény, hogy más lehetőségem nagyon nem is lett volna 8 év gimnázium után. A szakikról meg annyit, hogy a legtöbb nem is szaki csak egy kókler, aki kihasználja a valódi szakemberek hiányát. Szerencsére nekem nem kell villanyszerelőt hívnom egy körte kicsieréléshez, ahogy ki tudok vakolni, glettelni, festeni, járólapozni, csempézni, szigetelni és még sok hasonló dolgot. A legtöbb szakmunka pofon egyszerű, csak gyakorlás és idő kérdése a megtanulása. Aki rászánja az energiát és az időt, bármilyen szakmát meg tud tanulni. Persze papírja nem lesz róla, de ne áltassuk magunkat, a legtöbb "szakinak" sincs akik jelenleg az országban tevékenykednek (inkább kontárkodnak a jó kifejezés).

  • @gabriellam-br8tm
    @gabriellam-br8tm Před 3 měsíci +21

    A szakterület fontos,nem a diploma.A diploma kényelmesebb munkakörülményeket teremt,és 70 éves korig tartó munkàt kibìrhatóbbà teszi. Tehàt nekem nem a pénz volt az egyetlen motivàcióm ,bàr jobb életszìnvonalon élek,de ahhoz a folyamatos munka is kell egy szakmàban.

  • @zenekucko
    @zenekucko Před 3 měsíci +47

    Nekem volt - Isten nyugosztalja - egy egyetemi évfolyamtársam, akinek öt testvére volt, vegyesen: fiúk, lányok.
    Édesapjuk egyetemi tanár volt, és megkövetelte a gyermekeitől, hogy a középiskola elvégzése után egy általuk választott szakmát tanuljanak ki. Ez akkoriban egy hároméves szakmunkás iskola elvégzését jelentette. Ezt követően mehettek egyetemre, ha akartak, és függetlenül a koruktól az egyetemmel kapcsolatos valamennyi költségüket ő állta. Nagyon bölcs ember volt...

    • @petersimon978
      @petersimon978 Před 3 měsíci +7

      Ez a mai világban nem állja meg a helyét, főleg ha a gyereknek van annyi tehetsége alapból, hogy képes egy egyetem elvégzésére. Egy mérnök diplomával napok alatt munkát kaphat, pár év alatt többszörös fizetéssel, mint amiért egy igazán tehetséges szaki így is 5-10 évig gürcöl, mire saját lábára tud állni. Ilyen módon szakmára koncentrálni csak elvesztegetett évek, mind szakmai tapasztalatban, mind előrelépésben a fizetés terén.
      Másfelől szakmát szerezni jelenleg megoldható az egyetemmel egy időben is, ami az idő legjobb kihasználása. Szerintem maximum egy(két) éves képzésre van értelme egyetem előtt beiratkozni, hogy legyen valami alapozás és biztos pont.
      Amúgy meg szakmunkásként egy egyetemet elvégezni szinte lehetetlen reggel héttől este hatig tartó munkaidővel és fizikai munka mellett, míg diplomás munkahelyen - főleg ha az embert meg is akarják tartani - még a képzését is a cég állhatja.

    • @zenekucko
      @zenekucko Před 3 měsíci +6

      @@petersimon978 Náluk nagyon is jól bejött. És egyikük sem érezte elvesztegetett éveknek a szakma megszerzésére fordított három évet. Hova ez a nagy sietség? Nem beszélve arról, hogy a három év miatt egyikük sem lett szakbarbár, tipikus íróasztal mögött üldögélő értelmiségi. Nem beszélve arról, hogy aki a saját kezével tud bármit is alkotni, annak önérzete is gömbölyödik ...

    • @petersimon978
      @petersimon978 Před 3 měsíci +1

      @@zenekucko Attól függ, hogy mennyire képességes az a gyerek. Ez egyértelműen látszik már a középiskola alatt, így könnyen eldönthető, hogy egyetemi végzettség az irányvonal vagy a szakmunkás. Egy OKJ pedig egyetem mellett könnyen teljesíthető, vannak már délutános, hétvégi képzések is.
      A probléma, hogy releváns tapasztalata nem a tanulástól lesz, hanem a munkától. Ha szakmunkás ismeretet akar, akkor a képzés után pár évet dolgoznia is kell egy szaki mellett, ami további éveket jelent, adott esetben már nehéz is lesz kiszakadnia a körből. Fordítva viszont önszorgalomból is képezheti magát az egyetem mellett más szakmai téren is és ha úgy gondolja diplomával is beállhat utána villanyszerelő segédnek úgy, hogy közben pár hét alatt kaphat sokkal kényelmesebb munkát, nem stresszel miatta.
      Mondom ezt több szakmával és több diplomával. Az első egy technikusi OKJ volt érettségi után, ami a szakközép miatt rövidebb lehetett, a legjobb döntés volt, a mai napig így csinálnám. Akkoriban még a szakmai képzések is tartalmasabbak voltak, rengeteg alapismeretet adott és úgy indultam a továbbtanulásnak, hogy ha otthagyom az egyetemet már elhelyezkedhetek azon a területen és mindössze egy év volt. Más OKJ-t viszont munka mellett csináltam a papír végett, mert csak az adott jogosultságot is, de néhány délutánnal és szombati napokkal megoldható volt.
      Azt viszont bánom, hogy mérnökként nem a szakterületen való kiteljesedés volt az első, ráadásul úgy hogy akkora hiány van tehetséges emberekből, hogy a félben lévő képzés alatt vagy fél munkaidőben is bárhová felvesznek. Olyan munkahelyre pazaroltam az időm, ami sem pénzben, sem tudásban nem hozott előrelépést, számokkal kifejezve ez mostanra jelenthetne további +500 ezres fizetést, a szakmai mérföldkövekről nem is beszélve. Egy hosszú szakmunkás képzés és tapasztalatszerzés (2-3-5év) ugyanezt jelentette volna rossz ütemezéssel, ha ragaszkodsz hozzá hogy márpedig a szakma az első és utána az egyetem.
      Most viszont meg van a szabadságom, hogy olyan képzésre menjek, amilyenre csak akarok. Sőt szinte elvárás, mert akár egy szakmunkás szint is hozzátehet a munkámhoz, tehát a cégnek nem csak az az érdeke, hogy hagyja a tanulást, hogy megtartson mint munkaerőt, hanem az elvégzett munka minőségéhez is hozzátesz. Ezért az idei évtől további három képzést már kinéztem. Míg ha szakmunkásként akarnék tanulni, csak azt kapná az ember, hogy "minek neked annyi pappír", vagy "diplomával úgyis itt hagysz minket"...

    • @fchris82
      @fchris82 Před 3 měsíci

      @@zenekucko Aki el tud végezni egy normális egyetemi szakot - mérnök, orvosi, természettudományos -, az meg tud tanulni egy szakmát bármikor később is. A mérnökökből és orvosokból is hiány van, nem csak szakmunkásból, programozókról nem is beszélve, csak ez kevésbé tűnik fel az átlagnak. Jelenleg felújítok, és azért nem olyan bonyolult kábelt cserélni, vagy új vezetékeket kiépíteni, új konnektor helyekkel vagy arrébb tenni a plafonon a lámpát. Mondjuk ebben segített, hogy gyerekként nagypapám nem félt kezembe adni a fúrót. Megvettem egy villanyszerelő tankönyvet, egy hét alatt elolvastam és megtanultam, ami nekem ebből kell a felújításhoz. Az egyetemen is volt labor gyak, ahol kellett árammal vagy forró üveggel dolgozni. Szóval ez max a bölcsészekre igaz, hogy tehetetlenek és rá vannak szorulva a szakikra. 3 évet eltökölni az életedből, hogy legyen egy szakmád, tökre felesleges. Ha később kell rá váltani, megtanulod egy OKJ-s képzés során hónapok alatt. Gyerekként nyáron járjon el segéderőnek egy szaki mellé, pl egy barátom egy ács mellett dolgozott. Abból keres zsebpénzt is, bőven elég tapasztalat. Aztán elment egyetemre.
      Hangsúlyoznám, amit egy rendes egyetemen egyetlen vizsgaidőszak alatt meg kell tanulni, az messze több, mint egy 3 éves villanyszerelői tanfolyam.
      Most arról nem is beszélve, hogy nekem van ismerősöm, aki telefonszerelő szakmát tanult a 90-es években. Szerinted mire megy ma azzal, amit a tárcsázós házi telefonokról megtanult? A megújuló energiatermelés miatt pedig valszeg a gázszerelői szakmai és szépen lecseng a köv évtizedekben, pláne, hogy több nyugati ország már kijelölte a céldátumot, amikortól már nem lehet üzembehelyezni ingatlant gázfűtéssel. Én is a múlt hónapban szereltettem le a gázórát.
      Ez messze nem olyan fekete-fehér, hogy szakmát tanulni jó, diplomát szerezni meg hülyeség. Tudod te, hogy mi pénzt keres egy statikus? És az nem olyan, amit ki tudsz kerülni, mint a villanyszerelőt.

    • @TheGabennn
      @TheGabennn Před 3 měsíci +1

      Mi az hogy "kitanulni"? Mert a papírt megszerezni nem nehéz de első kézből tapasztaltam, hogy az még nem jelenti azt, hogy felvesznek mert a képzés nem adja meg azt a minimumot, hogy önállóan tudj dolgozni, ezért nagyon nehéz pályakezdőként elhelyezkedni. Nekem burkoló végzettségű haverom vért izzadott mire felvették valahova mint burkoló.

  • @garushun9541
    @garushun9541 Před 3 měsíci +53

    Nekem van diplomám és mesterségem is, így talan tudok mind a kettőről beszélni. Nekm is és valószínűleg másnak is azt mondták, hogy tanúlj fiam mert akkor nem kerülsz utcára. Ez megtette a hatását, és tömegek mentek egyetemre, öntjük magunkból a jogaszokat, de minek, mert már kost BP-n több ügyvéd van mint Ausztriaban. Egyszerűen inflálódott a diploma, és a piacon közben kereslet kínalat van. A masik nagyon fontos dolog, hogy ha valaki szakmát valaszt, az nem jelenti azt, hogy nem tanúl. Ha egy szakember rendesen meg szeretne élni, akkor ugyan úgy iskolat iskolára kell végeznie, és folyamatosan képeznie magát. Innentől kezdve nem különbözik valakitől aki diplomát diplomára csinál valamiből. Ugyan úgy komoly tudomanyos tanulmanyok vannak mindkettő mögött.

    • @BrutalOrc
      @BrutalOrc Před 3 měsíci +7

      Itt a lényeg, profi mesterember munkája mögött benne van egy évtized

    • @Gandalfonzo
      @Gandalfonzo Před 3 měsíci

      Az ugyanugy es a nem kulonbozik egy ordas nagy baromsag, a tobbi ok.

    • @szemjuel76
      @szemjuel76 Před 3 měsíci +2

      diploma es mesterseg sem volt eleg a helyesirashoz: "tanulj"meg helyesen irni, "ugyanugy" ciki. a szakma meg nem szegyen, de nem tudomany, ezt diplomaskent tudhatnad

    • @zoltanpapp3474
      @zoltanpapp3474 Před 3 měsíci

      Teljesen igaz, csak a lényeg az lenne, hogy az egyensúlyt találjuk meg. 20 éve a szakmunka nem ért semmit, mára meg a diplomával törölheted ki nagyjából. Egy egészségesen működő, modern társadalomban az egyiknek a másikra kéne épülnie, hisz orvosra, ügyvédre, tanárra, tervező mérnökre éppúgy szükség van, mint köművesre, burkolóra, villanyszerelőre, vagy ácsra.. Az egyik a másik nélkül nem létezhet és az nem járja, hogy pl. a tanar ne tudjon megélni a béréből, mig a kőműves gennyesre keresi magát. Minden szakma, vagy hivatás fontos. Éppen ezért a helyén kell kezelni és meg kell becsülni a benne dolgozókat. Mert nem csak az dolgozik akinek lapát van a kezében. Ezt nem értik sokan.

    • @garushun9541
      @garushun9541 Před 3 měsíci

      @@szemjuel76 Aki telefonon írt CZcams komment helyesírását kéri számon, az inkább keressen valami hobbit, főleg, he azt egy szintén helytelen megjegyzéssel teszi meg. A szakma, legalábbis az asztaloság igen is tudomány, magas szintű történelmi, mérnöki, és még magasabb anyagismeretet követel meg, amit tanulni, tanulmányozni kell. Ez a "diplomaskent tudhatnad", igen, valamiért mindenki ezzel érvel aki nem ért hozzá.

  • @ferenctanko1466
    @ferenctanko1466 Před 3 měsíci +31

    Sok igazság van itt, de szerintem sokkal összetettebb ez a téma. Azt is szeretik elfelejteni, hogy legtöbbször a "Szakik" fizikai munkát végeznek, aminek idősebb korra kemény ára van. Megérne ez egy komolyabb beszélgetést is.

    • @ambrusjanos4989
      @ambrusjanos4989 Před 3 měsíci +13

      Szerintem pont az ülő munkának van nagy ára idős korra. Mindenki ül egész nap...cukros, mindenérzékeny, satnya, nem egyenes, immunrendszer nulla, magas vérnyomás, derék hát stb.

    • @filtheater716
      @filtheater716 Před 3 měsíci +6

      Akinek van egy kis esze legalább egy hétvégi sportot űz az ember. Azt meg űlő munka mellett könnyebb kivitelezni.

    • @justiss01
      @justiss01 Před 2 měsíci

      így igaz.. mobiltornyokat szerelő ipari alpinistáknak jól hangzik az a nettó 6-700 ezer csak kevés szó esik róla hogy konkrétan mekkora sugárzás éri őket napi 8-10 órában, villanyszerelő se nagyon tudja elkerülni a port amennyire én tudom.. saját tapasztalatból pedig a cnc forgácsolásra tudom mondani, hogy 8 órában szívod az olajgőzt és még örülhetsz hogy nem hegesztesz és fémport lélegzel egész nap ( tudom tudom védőfelszerelés meg elszívó meg társai de itt magyarföldön nem divat ilyesmire költeni :) ) inkább újabb termelőgép... ezzel szemben irodistaként max annyira kell odafigyelned hogy lehetőleg egyenes háttal ülj (jelenleg irodában dolgozom úgyhogy ennek az oldalnak is ismerem a "veszélyeit" mielőtt még valami homeofficeos lehurrog:) :)

  • @szomnambul
    @szomnambul Před 3 měsíci +59

    Egyrészt az egyetemi , főiskolai képzés felhígult , a rendszerváltás után , mikor tömegével szűntek meg a munkahelyek , hogy elodázzák a munkanélküliséget mindenkit diákhitel kíséretével diplomaszerzésre sarkaltak . Sokan 8-10 év alatt végeztek kettesekkel sűrűn tarkítva . Valódi tudást ez nem jelent . A szakik munkájának túlárazása azt fogja eredményezni , hogy az ingatlanok nem lesznek karbantartva , felújítva ,baleset- és életveszélyessé , majd lakhatatlanná válnak .?

    • @zsoltpeter278
      @zsoltpeter278 Před 3 měsíci

      A "szakik" semmivel sem kevesebb emberek mint a diplomások. Ha valaki szerint igen, akkor neki kell állni a felujjításnak. Nem nagy ügy ha, egy hülye melós is meg tudja csinálni...

  • @InfiniteDesign91
    @InfiniteDesign91 Před 3 měsíci +69

    Az építőiparral kapcsolatos szakmunkák a CSOK miatti ingatlanár emelkedés miatt vannak túlárazva az anyaggal együtt. Tényleg horror árakon dolgozik 1-2 szaki, és gyakran kifogásolható munkával. És ez a legnagyobb problémám, mert felőlem keressen sokat, de legalább csinálná meg jól. Sokszor teljesen lutri az egész ha egy átlag szerelőt lehívok, hogy ha már elkér egy nettó minimálbért, legalábbb jól csinálná meg.
    És persze gyakran úgy tesznek, mintha szívességet tennének, hogy egyáltalán elvállalják.

    • @annagonczi6774
      @annagonczi6774 Před 3 měsíci +1

      A csokkal erősen manipulálták a gardaságot,jól látja érték nélkül nőnek árak….a probléma valós….de jól van ez így

    • @LordOverr
      @LordOverr Před 3 měsíci

      +a 3+3 otthon felújítás...

    • @attilatoth8393
      @attilatoth8393 Před 3 měsíci

      Teljesen igazad van. A durva, hogy a szakmunkások bére - meg a bejelentettségük - ezzel nem változott, most is 20 rugó nettó a bérük általában de ez már általában 10 óra naponta. Tehát amire hivatkozni szoktak az nagy kamu, hogy mer' a növekvő bérköltségek... 1.5 milla egy nm egy új lakásban. Simán meg lehetne fizetni a szakipart. Ehelyett jön a brazil gépsor, az ukrán meg román kókány brigád, elég 1 fő végzettséggel rendelkező az orbánék új agymenése óta. Ez vonatkozik a villanyászokra is, egy csapat, egy villanyász meg 15 magyarul is alig tudó retek.

    • @laszlo4919
      @laszlo4919 Před 3 měsíci

      ez még mindig hatugság

    • @attilagabor535
      @attilagabor535 Před 3 měsíci

      melyik resze hazugsag?@@laszlo4919

  • @vicakolozsvari6372
    @vicakolozsvari6372 Před 3 měsíci +7

    Mindig ha szóba kerül, van mindenkinek legalább egy nő ismerőse aki villanyszerelő, de alapvetően ezek még mindig a kivételek, és a jól fizető szakmáknak a kitanulására a lányokat nem bátorítják a továbbtanuláskor. Feltételezik, hogy a valós munkafolyamat bizonyos mértékig a nőknek komoly fizikai kihívást jelenthet, és a szüleid, a társadalom félt, hogy jaj ebbe pár év alatt majd belerokkansz, ez nem gyenge nőknek való, meg ha történik veled valami, a gyerekről, meg a háztartásról ki fog gondoskodni? Így mi marad nekünk, mindenki legyen műkörmös vagy fodrász. Bárcsak visszamehetnék az időbe, hogy szobafestőnek tanuljak inkább. A festőművész diplomámmal eddig nem kerestem egy forintot se🤔

    • @dickiebennett4969
      @dickiebennett4969 Před 3 měsíci

      Én melóztam segédmunkásként festők mellett(bölcsészként)...hidd el,nem vesztetttél semmit. Baromi nehéz meló,igaz van szépsége is. De 15-20 év meló után én még nem láttam egészséges szobafestőt. Szétmennek az ízületeik, + keringési problémák stb....(pia,cigi)

    • @farkasember
      @farkasember Před 2 měsíci

      Akkor te festő vagy?

  • @972Kostas
    @972Kostas Před 3 měsíci +5

    36 éve fizetem a fizetésem utáni járulékokat. Nekem ne mondja azt az állam, hogy nekem már nem lesz nyugdíjam, mert kevesebben fognak nyugdíjjárulékot fizetni. Oldja meg, mert nekem a nyugdíj jár! Ahogy a benzinből származó bevételeket sem az utak minőségének fenntartására fordítja, úgy a nyugdíjamat is teremtse majd elő máshonnan. Nem érdekel, hogy honnan, de teremtse elő egy "másik zsebből". Én tisztességesen fizetem a nyugdíjjárulékot, tehát ne sikkassza el a jogos járandóságomat.

  • @istenfia2800
    @istenfia2800 Před 3 měsíci +10

    A kényszer nagy úr! A szakemberek kikerülhetetlenek! Emlékszem amikor anyám azt mondta a 80as években,hogy 4.5feles átlaggal és mert minden idõsebb testvérem a helyi nivós gimnázium sikeres diákja volt, na ezért nekem is oda kell mennem. Nagy csata volt komoly érvekkel mindkét oldalról. De én más vagyok mint a testvéreim-mondtam. Üres zsebbel flangáltak az átlag szülõk gimis gyerekei mikor én már 15évesen másodikos autófényezõ(pontosan fényezõ-mázoló akkoriban még teljes felületkezelési oktatás volt a autófényezéstõl a szobafestésig)szakmunkás korombam már a Mesterem mellett dolgozhattam iskola mellett jó pénzért. A szakmunkás élet jó! És a mai napig idegeskedés és mūszakok nélkül, bejelentett alkalmazottként heti 37órában(szóval könnyedén) megkeresek bruttó 5500eurót havonta a haldokló nyugaton.
    Ez erre a szakmára vonatkozik ahol egészségvédelmi elõirásokat kell betartani,szakszerviz rendszer technikai iránya szerint kell kreativan dolgozni,és esetenként extrém drága jármūveken több millió eurós autókon. De a múltat és a jövõt is képezi a szakma mert a villany autókat is kell fényezni. A robotok csak korlátok között tudnak érvényesülni,csak ember tud javitófényezést véghez vinni☝️ Tehát jó szakma ajánlom!

  • @AmazingVideos-iq9cl
    @AmazingVideos-iq9cl Před 3 měsíci +42

    Köszönöm a szakik munkáját, megtanultam mindent, és nem hívok "szakit" hanem elküldöm a jó édes k..a anyjába az anyagárával együtt. Ennyire egyszerű a történet. Köszi, szia.

    • @gresident
      @gresident Před 3 měsíci +12

      Elég nagy baj a mai világban, amikor valaki mindhez is ért...

    • @ambrusjanos4989
      @ambrusjanos4989 Před 3 měsíci +14

      Megtanultam mindent😂😂 Apám tipikus diplomás duma agy nélkül

    • @zoltankiss8052
      @zoltankiss8052 Před 3 měsíci +7

      Igazad is van. Ez volt régen is amúgy. Egy férfi ember mindent megcsinált maga, vagy kalákában haverokkal.

    • @adamkoran
      @adamkoran Před 3 měsíci

      @@zoltankiss8052 Mocskosul szar is minden, ami ezekben az időkben készült :D

    • @quercusroburx
      @quercusroburx Před 3 měsíci +1

      @janos4989 egy diplomás ha időt, és energiát szán rá eléggé hamar megtudja tanulni azt a skillt ami ezekhez a kétkezi munkákhoz kell...az a legnagyobb különbség a szakik meg a diplomások között hogy a szakik (főleg az idős tablásmackók) belevannak poshadva abba a kis tudásba ami inkább rutin már az évek során és azzal hakniznak...egy diplomás kezdésnek kutatómunkát tudni végezni, hol szerezzen be megfelelő anyagot, kit kérdezzen meg stb, és még esélyes hogy kapcsolati tőkéje is van...ha mérnök végzettsége van meg akkor képes mindent úgy megtervezni ahogy illik...Ez az oktatási rendszerek hibája amúgy hogy az embereket lexikális faszságokra oktatják nem a tudás megszerzésének lehetőségeire....fángli, meg a spakli meg a hidrogénkötés és a kolgomorov-smirnoff próba között kb az a különbség hogy ezek szavak ezeket melyeket megtanulhatod mire használhatod...aztán csinálni kell, gyakorlatban alkalmazni...ezen a ponton pl. csak tudás van, nem diplomás meg szaki hanem csak egy ember aki egy problémára választ adott

  • @Wujajin
    @Wujajin Před 3 měsíci +11

    Ipari alpinista vállalkozásom volt idáig, az utolsó lezárt hónapomban 1,7 milliót kerestem, jelenleg az IT piac gyengélkedik, én viszont mégis informatikára váltok.
    Még így is azt mondom, hogy ezerszer jobban skálázható és hosszútávon fenntartható egy szellemi munka, ráadásul az a sok mocsok, amit építőiparban lát az ember...
    Volt, hogy kést rántottak rám, amikor a fővállalkozónál bent ragadt 2 heti béremet követelni mertem... Volt nagy állami építkezés, ahol a brigádból a volt kollégáimnak legalább a kétharmada azóta börtönben végezte...
    Kutya világ ez, júdáspénz az esetek többségében magunkkal szemben, én bár szakmunkákat végeztem, úgy igazán soha nem tartottam magam szakembernek, erről az én fejemben egy ideál élt, hogy mik azok a kritériumok, ami után az valaki. A hazai szakember állományról meg azt tudom mondani, hogy hemzseg a ,,látott már ilyet vagy hasonlót és elvállalja, mintha a mestere volna" kategóriájú emberektől, rettentő kevés a szilárd tudású, jó szakember, a papíros meg mint a fehér holló...
    Ha láttok építkezésen mondjuk egy 10 fős villanyszerelő brigádot, nyugodtan tippelhettek úgy, hogy abból 1 villanyszerelő, aki ért is hozzá, a maradék 9 meg a betanított fogd meg tedd ide, vidd oda, csak ők is szakemberként vannak eladva.

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos7058 Před 3 měsíci +28

    Mi ez a baromság, hogy "egyetemen tanulsz" VAGY "szakmát tanulsz" ?? Aki egyetemen tanul, az is egy szakmát tanul, csak magasabb színvonalú valamit.
    Nekünk azt mondta Mérő László az egyetemenn, hogy igazából csak fele fog itt abban a szakmában elhelyezkedni, amilyen szakra jár. Nagyon sok olyan állás van, amire nincs konkrétan arra a munkakörre képzés, hanem azt úgyis ott kell megtanulni. Az egyetem arra jó, hogy minőségre, színvonalra szoktat. Aki akár csak el tudott végezni 2 évet egy egyetemből, ahhoz nagy mennyiségű anyagokat kellett megtanulnia, színvonalas anyagokat kellett írnia..stb, vagyis nem hülye, vagyis bele tud tanulni szinte mindenbe.
    Mindegy, hogy valaki pl. asszírológiát tanult, hiszen ez azt jelenti, hogy nagyon nehéz dolgokat tudott megtanulni, vagyis képest nehéz dolgokat megtanulni egy konkrét munkahelyen is.

  • @BrutalOrc
    @BrutalOrc Před 3 měsíci +9

    A jól menő építőipari szakmás vállalkozókat meg a büfészakos diplomásokat kár összemosni, rengeteg olyan szakmával be lehet szopni pályaválasztás alatt ami egy forintot nem ér a munkaerőpiacon.

  • @thebosshu
    @thebosshu Před 3 měsíci +18

    "Biológia szak" nincs az álláskeresőn, de mivel biológus lesz a végzettséged miután elvégezted, azzal már el lehet helyezkedni. Egy biológus.

    • @laszlo4919
      @laszlo4919 Před 3 měsíci +6

      azért ne túlozzunk, biológia szakkal nem úgy megy az elhelyzekedés, mint amikor csókolom most végeztem villamosmérnökként

  • @taming-ofthe-shrew
    @taming-ofthe-shrew Před 3 měsíci +5

    Szerintem ma az iskolarendszer felhígulása, a divatos illetve túlspecializálódó fizetős szakok miatt boldog-boldogtalan kaphat valamilyen fecnit. Ezek többnyire nem predesztinálnak értelmiségi létre. Első generációs műszaki diplomásként (sokszoros túljelentkezés volt akkor a mérnöki szakokon) mondom, hogy a szakmai ismeretek mellett, amelyeket egy életen át frissíteni kell, hozzáidomulva a kor igényeihez, egy életforma is az értelmiségi lét. És ez utóbbit nem a boríték vagy bankszámla vastagsága jelenti, hanem a belső igényesség, a rugalmasság, a gyorsan változó világban való eligazodás és tisztánlátás képessége. Mi nem diákhitelt vettünk föl, hanem a szabadidőnk terhére, a nyári szünetben dolgoztunk, sokan munka, nemegyszer család mellett "estin" tanultunk.
    A házunk építésekor dolgozott nekünk olyan (kiváló) burkoló, aki a még fennmaradó munkabéréért épp Operába menet ugrott be, mert útbaestünk. Először nem ismertem meg, mikor becsöngetett: elegánsan, alkalomhoz illő igényes öltözetben, frissen borotválva, ápolt kezekkel vette át a borítékot. Bármelyik bank vezetői székében el tudtam volna képzelni. Addig csak ellenzős sapkában, mindig tiszta munkaruhában, védőkesztyűben láttam. Igaz, feltűnt, hogy munka közben klasszikus dallamokat fütyörészgetett. Igen, ő a kétkezi munkája ellenére vagy mellett értelmiségi volt.
    Ma magukat annak vallók torzonborzan, rövidnadrágos szőrös lábbal, durvább beszédstílust hallatva, mint az egykori fekete vonat segédmunkásai, helytelen nyelvhasználattal, a "sajtómunkások" némelyike hibás helyesírással, durva tárgyi tévedésekkel játszaná az értelmiségit, lejáratva ezzel a szó klasszikus jelentését. Az igazi értelmiségi sosem kérkedik, inkább kételkedik, tiszteli embertársait, nem fölényeskedik, a folytonos ismeretszerzési vágya belső hajtóerőből fakad.

  • @Miklos211
    @Miklos211 Před 3 měsíci +9

    Kommunikáció és médiás diplomám van. Sajnos annó annyira nem tudtam mit akarok, hogy úgy voltam vele, jó lesz ez. Tévedtem. Mindenesetre a munkahelyemen értékelik, hogy van diplomám, viszont elkezdtem egy rendszerüzemeltetői képzésre is járni, hogy legyen egy használható szakmám. Van hasznos és haszontalan diploma, cserébe jól jön ha van (valamire biztos). Az meg, hogy a mester emberek horror összegeket kérnek el, cserébe még szarul is végzik a munkályukat, na az kész vicc. Tisztelet a kivételnek

    • @gabor6259
      @gabor6259 Před 3 měsíci +6

      Ezek szerint a kommunikációba nem tartozik bele a helyesírás (munkáJukat).

    • @Miklos211
      @Miklos211 Před 3 měsíci +1

      Kommunikációt írtam, nem helyesírást :D De igen, én vagyok az élő példa rá, hogy csak a papír egyáltalán nem tesz okosabbá @@gabor6259

    • @atomattacker0670
      @atomattacker0670 Před 3 měsíci

      A rendszer és alkalmazásüzemeltetői szutyokkal semmi esélyed elhelyezkedni.

  • @garyzzz
    @garyzzz Před 3 měsíci +7

    Régebben érettségiztem gimnáziumba, de borzalmas volt megélni, hogy 18 évesen érettségi után mondhatni kilöktek a nagyvilágba, míg a szakiskolába járó barátaim 2-3 évet maradhattak tanulni, szakosodni, vagy úgy egyáltalán időt nyerni a helyes pályaválasztáshoz.

  • @istvantorok4819
    @istvantorok4819 Před 3 měsíci +26

    Hogy mik vannak:-O Ez most komoly, ezek most derültek ki?
    Elmondom hogy volt anno, megpróbálom nagyon rövidre venni:
    - Gyerekkoromban az okos felnőttek azt mondták, hogy az én generációm általános műveltségéhéhez hozzá fog tartozni az egy idegen nyelv mellett egy programozási nyelv ismerete is. (ez átbaszás volt, mert felnőttem, és hát nem ez van). De engem ezek a mondások köteleztek. (Akkor már voltak mikroszámítógépek, BASIC és gépi kód, és vízcsapból is kibernetika folyt). Most meg az van, hogy sokan nem hogy nem ismernek legalább egy programozási nyelvet, de még egy idegen nyelvet sem.
    - Középiskola: Bányászok a nagyurak, lakást kaptak, legnagyobb fizu, Te gyerek, ha jót akarsz, bányászati szakra mégy, király életed lesz!
    - Suli elvégezve, kitűnő eredménnyel, bánya bezárások, bányaipar felszámolása...
    - Hát sorry, bányaipari végzettség szart sem ér, de nem vagy hülyegyerek, maszeknál jól lehet keresni.
    - Suli után így maszek meló, sok pénz, sok munka. Nem volt hétvége, ünnepek, de dőlt a lé.
    Mert bizony a rendszerváltozás előtt is nagy értéke volt a szakinak, és a diplomások nem kerestek annyit, mint a maszek melósai. Nem tudom másutt hogy volt, de ennél a maszeknál voltak képzések is, targonca, gépek, kiderült, hogy a CNC programozáshoz tök jó alap a megszerzett informatikai ismeretek, stb.
    - Privatizáció: Gyárakat felszámolták, gépeket eladták bagóért sok melós megvette őket, mindenkit kirúgtak, mindenki igyekezett maszek lenni. Hirtelen több lett a maszek, mint a megrendelő. Piac összeomlott.
    - A megkeresett pénz rohamléptékben elvesztette az értékét. Akkor kerestem évi százezreket, amikor 3,60 volt egy kg. kenyér. Félreraktam, 10 év alatt összekuporgatott pénz már fél évi megélhetésre sem volt elég. Sőt még egy új autóra sem, mert az akkor beindult Suzuki 1,2 M Ft volt, és nekem 1 M volt a takarékban.
    - Meló nincs, mármint jól fizető, hát betanított munkás meló nagy cégnél, tizedannyi fizuért, mit lehet tenni, ez van, de legalább van munka.
    - Kiderült, alkalmas vagyok továbbképzésre, tudok idegenül is, felsőfokú képesítés, cég fizeti, mi kell még? Több év volt, és hát akkor jöttek be a 386-os PC-k, azt is oktatták, 1 MB memória, és 10 MB-s háttértár! Beleszédültem, te úristen, mit nem lehet ezzel csinálni! Oktató mondott vmit, hogy azért ezek a gépek még nem tudnak mindent, pl. ezt sem. Én mondtam, hogy de 17 prímszám szintig ez szerintem megoldható, így-e ni, leprogramoztam, onnantól nem szabadultam. Bemutattak, jöttek az ismik, könyvek.
    - Mindeközben a világ megváltozott, ezidáig megszerzett képesítések már szart sem értek, de dőltek befele a számítógépek nyugatról, meg keletről, cégeknél már szervezeti elem volt a számítástechnika, IT osztály, én meg nem ott voltam, csak marhára értettem hozzájuk. Ezt adott osztályvezető folyamatosan dörgölte az orrom alá, mármint, hogy én nem érthetek hozzá, mert nincs erről papírom.
    - No, ha csak ez kell, hát legyen, akkor már volt informatikus képzés, elmentem, hogy papírt szerezzek a tudásomhoz. Az volt a terv, hogy a képébe nyomom a papírt, hogy nézd csak, most erre mit lépsz?
    - Több évig tartott a papír megszerzése, mire meglett, az illető meghalt, nem volt kinek lobogtatni.
    - Ma ott tartok, több kódot leprogramoztam, mint Lenin összes műve, és diplomások között dolgozom, akik folyton hívnak, hogy most akkor mire kell bökni, ezt hogy lehet megnyitni, ez jelent meg, ez mit jelent, és nézzem már meg, hogy miért nem működik....
    Lám, mit jelent Bánya-Kőolaj-Geológia szakon végezni.

    • @BalintGulyas
      @BalintGulyas Před 3 měsíci +2

      Annyit tegyunk hozza,hogy diplomas not= IT szakember... Piszok gyenge Magyarorszagon az Informatika oktatas.. Mondom ezt egy Szamtech Tanar diplomaval a zsebembe es latva 2 NyugatEu orszag altalanos iskolai IT oktatasat.

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 Před 3 měsíci +1

      @@BalintGulyasEzzel nagyon egyetértek, ezt én is látom ám.

  • @doboscsoportvezeto5255
    @doboscsoportvezeto5255 Před 3 měsíci +11

    Szabó Eszter mekkorát sóhajtott, amikor Puzsér a továbbtanulásról kezdett beszélni.

  • @krisztinaeckstein9701
    @krisztinaeckstein9701 Před 3 měsíci +8

    Nekem szakmám és diplomám is van. Az előbbivel sikerült csak elhelyezkednem. Kerestek a diplomámmal kapcsolatban is, kb 50%-kal alacsonyabb fizetésért. Ez elég szomorú szerintem.
    Egyébként hogy készüljön a gyerek úgy, hogy azt sem tudja, mi lesz a munkája? Hogyan, milyen irányban tanuljon, ha még nem is létezik az a munkakör, amit dolgozni fog? Miről beszel ez a nő??

  • @user-nj2vp6cr3x
    @user-nj2vp6cr3x Před 3 měsíci +32

    Érdekes dolog, hogy amikor előkerült eddig a szakmunkás vs diplomás kérdés, ilyen tipikus válasz szerűség, hogy az ismerősöm 8 általánossal 500 nettót vagy 1 milliót keres, bezzeg a bölcsészdiplomás mekiben süt. Viszont a fizikailag csődbement (ez hány szó?xd) elhízott szakit nem hasonlítják a nyelveket beszélő 2 diplomás informatikushoz. Persze az elhízott szaki nem feltétlenül rossz ember, az informatikus sem feltétlenül jó ember, viszont érdekes a felvetés. Az elhangzott fizetések irreálisnak tűnnek, nem tudom, mi a realitás, egyik kommentelő a kommmentjében 500 ezerről ír, ami bőven nem egy millió. Szakmunkával és diplomával is lehet boldogulni, viszont a diplomás fikázás eléggé ismert dolog és bár nem minden diplomás boldogul jól, sokan rosszul, torzítás van attól még., Ahogy a szakiknak se feltétlenül jó az élete, ráadásul sokan nem túl értelmes emberek, beszédből le tud jönni + nem szívesen csinálnám a munkájukat se, bár tényleg jól meg vannak sokan fizetve, bár fizikailag megterhelő sokféle ilyen "terű" munka.

    • @Shaara1
      @Shaara1 Před 3 měsíci +2

      Valaki mondta itt a multkor, hogy multinal szakmunkaskent 600ezret kap kezhez, es szerinte ez nem ritka.
      Mifelenk itt 70-280 ezer kozott mozog a berezes, kozfoglalkoztatott dajka/ takarito -a diplomas tanarig.
      Ez amit hazaviszunk, nem ami papiron van.

    • @adamarato4662
      @adamarato4662 Před 3 měsíci +8

      Kettéválasztom a témát, a beszélgetésben csak a vége felé került elő, hogy valaki alkalmazott vagy vállalkozó. Ég és föld a kettő. Azt is lehetne fejteni, hogy a diploma - szakmunka párhuzam milyen kiterjedt. Mindkét oldalon vannak területek, amik egyáltalán nem jövedelmezők. Alkalmazottként szakmunkákkal is elérhető hasonló fizetés, mint egy-egy komolyabb fehérgalléros pozícióban. Természetesen nem a cégvezetésre gondolok, mert azok megint közelebb állnak egy fokkal a vállalkozói létnek ahhoz a részéhez, hogy eggyé kell válni a céggel és a munkavállalókkal. Ha csak a számokat nézem, tapasztalattól függően 400-700 nettó között haza lehet vinni. Van, akinek ez bőven elég és nem is szeretne vállalkozni. Lejár a munkaidő, leteszi a munkát és hazamegy a családjához. Nem fog csörögni a telefon, nem kap emaileket, nem kell árajánlatokat adni, nem kell munkát felmérni, nem kell a jövőbe látni, csak azt a feladatot elvégzi, amit kiosztanak neki. Ugyanígy pl. egy programozásnál nem mindegy, hogy a saját szakterületeddel képben vagy és home officeban végzel az aznapi munkáddal 4 óra alatt, utána meg elmész moziba, vagy te vagy a projekt vezető és 8 helyett 10 órákat töltesz a laptopod előtt és ezen kívül is állandóan stresszelsz mindenen.
      Szintén más megközelítésből nézve, van aki elhivatottságból és szenvedélyből foglalkozik azzal, amivel és van, aki pusztán anyagi megfontolásból. A szakmunkáknál ütközik ez ki a legjobban, ugyanarra a munkára, ugyanolyan anyagokkal történő kivitelezésére milyen eltérések vannak árajánlatok között.

    • @sandor-janos
      @sandor-janos Před 3 měsíci +3

      Jól látod. De nem az iskola számít. A habitus, a kitartás, szereted e amit csinálsz. Ennyi. Esküszöm imditok egy podcast et😂😊😮😮

    • @sandor-janos
      @sandor-janos Před 3 měsíci +1

      ​@@Shaara1Mára kerestem embert 25 ért. Kertbe, tenni, ásni, zsalut előkészíteni. Nem lett, holnap is dolgozok ezért, én fogok megcsinálni, pedig vállalkozó vagyok, 1 milla, de menni kell. Egyik sem egyszerű

    • @KataSzijj
      @KataSzijj Před 3 měsíci +1

      Aki építkezett már, vagy vmilyen formában járt építkezésen, tisztában van a szellemi szinvonallal a rettenetes fizikai munka mellett - télennyáron. A sok pénzt, amit keresnek elszórják cigire, kólára, túlárazott kajákra, féldekásokra. Ismerek olyan szakit, aki minden nap meleg ebédet rendel magának.(mert megérdemli), de számoljuk ki, mennyit költ csak erre? Havi cc 50-60ért csak ebédel, akkor még nem ivott 500-600 Ftos kólát/iceteát/energiaitalt, és nem cigizett.1500-3000-ért/ nap! Mert könnyen jön, könnyen megy. Dehogy is könnyű, csak nincs intelligencia végiggondolni mit csinál a szervezetével, meg a pénztárcájával, és akkor a szellemi pöcegödörről nem beszéltem, amiben nyomják. Volt, h megvártam kint a kocsiban míg végez egy faszi a házban, mert konkrétan pszichopata volt, ordítozott, óbégatta a rettenetes zenét, boxolta az építőanyagot. A többi csak simán agyhalott, tisztelet a kivételnek.

  • @PeterGyarmathy
    @PeterGyarmathy Před 3 měsíci +1

    2020 januárjában kaptam meg a közgazdász diplomám. Utána beütött a covid. Nem találtam munkát és végül 3 műszakba gyárba dolgoztam, számomra csalódás volt. Elhatároztam, hogy elvégzek egy mestert, hátha az picit dob a karrieremen. Most alap és mester diplomával, 2 nyelvvizsgával nem találok munkát és eladós vagyok. Ha vissza tekerném az időt, biztos szakmát tanultam volna a diploma helyett.

  • @broskow5
    @broskow5 Před 3 měsíci +32

    Pofátlanul sokat kérnek a szakik, és nem azért, mert annyira komoly tudást igényel a szakmájuk, hanem csak mert megtehetik.
    Amit tud, azt csinálja meg magának az ember.
    Szerencsére a CZcamsról ma már nagyon sok mindent el lehet sajátítani profiktól.

    • @egyresztmasreszt4292
      @egyresztmasreszt4292 Před 3 měsíci +9

      El .. csak kicsit más amikor elkezded.. nem fogsz vele időt spórolni csak elméleti oktatásban részesülsz. Ugyanúgy szopni fogsz 🥰

    • @janoscs.1946
      @janoscs.1946 Před 3 měsíci

      Mindent meg tudsz csinalni! A CZcams -n nemetül a letezö összes dolog megtalalhato!Jobban megcsinalod magadnak,mert magadnak csinalod es egyebkent ezeknek a szakiknak nagy resze tegnap meg disznot örzött Szabolcsban! @@egyresztmasreszt4292

    • @yeezy7925
      @yeezy7925 Před 3 měsíci +6

      Igen, sok minden van youtubon de nagyon sok mindent nem fog megcsinálni az sem, aki 20 éve az építőiparban dolgozik, de nem az a szakmája. Pl.: ács, víz, gáz, villany vagy egy ház felhúzása. Ez a pár dolog azért elég nagy százalékban kiteszi az építőipar területeit. Nem sok minden marad, amit videókból elleshetsz: burkolás, festés, betonozás, szigetelés és ezek közül sem tudsz majd minden munkafázist olyan minőségben megcsinálni mint egy profi szakember. Esetleg nem lesz olyan esztétikus, vagy ugye a hozzá nem értés miatt, egy súlyos hiba elég hamar kiderül és akkor lehet újra csinálni az egészet.

    • @janoscs.1946
      @janoscs.1946 Před 3 měsíci +1

      @@yeezy7925 Huszonot even at epittettunk eladasra,szeles kapcsolatom van a ,,szakikhoz".A legtobbjuk mekkmester,soknak nem is a szakmaja, csak a konjukturat kihasznalo botcsinalta ,,szakemberek".A valoban valamirevalok mar hataron tul vannak. Egyebkent is tobbre vagyok kepes mint egy komuves vagy burkolo .Ha csak annyi eszem lenne mint egy komuvesnek akkor komuves lettem volna.A sajat hazunkat szigoru jelenlet mellett epitettem es epittettem,igy is sok - sok mindent nekem kellett kijavitanom .Persze szerszamok kellenek.A szerszam sokszorosan behozza az arat!

    • @lacza87
      @lacza87 Před 3 měsíci +2

      @@Houseb1859 "Ők abban voltak jók,hogy az iskolába jól tudtak"magolni"" Eddig terjed az ismereted, de azért lenézed a diplomásokat. Nagyon, de nagyon kevés az, hogy magolsz. Voltál már mondjuk tárgyaláson?

  • @imrelakatos2106
    @imrelakatos2106 Před 3 měsíci +11

    Normális az volna ha kölcsönösen tisztelnénk egymás érdekeit. Amíg ilyen nincs addig én az isten vagyok villanyszerelőként és nem áll módomban változni.

  • @gaborfotos6121
    @gaborfotos6121 Před 3 měsíci

    jó lett ez a beszélgetés nagyon

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 Před 3 měsíci +3

    Szakmával csak akkor fogsz jól keresni ha maszekolni tudsz vele. De ha csak egy gyárban tudod húzni az igát akkor a lehető legkevesebb fizetést fogod kapni.

  • @user-er1xh4ul7u
    @user-er1xh4ul7u Před 3 měsíci +16

    Most akkor mindenki azt hiszi hogy a szaki milliókat keres. Maximum egy építési vállalkozó aki alkalmaz szakikat. Vagy olyan szaki aki milliomos közegben zsíros melót végez. Na meg beszélhetnénk Magyarországi régiók közötti különbségeken. Nyugat és Kelet. Sok ezer szaki keres szakmunkás minimálbért, plusz zsebbe egy kicsit. Főleg a kezdők akik ki jönnek a suliból. Dühít ez az általánosítás. Az ember ki nyitja az ablakot és annyit lát a világból ameddig lát a szemével. Meg amilyen környezetben él. Pro asztalos vagyok 20éves tapasztalattal, bútor épület asztalos, sőt festés mázolásban is professzionális szakember vagyok hívjon fel aki ad havi 500000 nettót.! Első honapban felét kérem, meg mutatom mit tudok. Ahhoz meg hogy valaki hivatalosan valamilyen szakmában rendesen adó fizető minden modern szerszámmal felszerelt, és járművel ellátott, egyéni vállalkozást elkezdjen, amivel még nem is biztos hogy egy jól fizető közegben milliokat kereshet, még ha aranyból van a keze is, mert azért sok helyen csak megfelelő referenciákkal a hátad mögött bíznak meg Milliomos közegben.Tehát kell az induló tőke. ! Ez azért sokkal bonyolultabb mind a szaki mind a diplomás helyzete. Ja a legjobb vezetők pedig nem a jeles tanuló diplomásokból lesznek hanem a legjobb melósból! A nagy cégek meg magas végzettségű supermeneket keresnek, aki jön a papirokkal meg a jó kommunikációs képességgel aztán segg hülye mindenhez. X faktor válogatáshoz hasonló álláshirdetések. A legjobb melót mindig a haverok kapják.

    • @lacza87
      @lacza87 Před 3 měsíci

      Jaj már a milliós beruházások: eleve sok helyen a vállakozó biztosítja a szerszámot a jól fizetett szakinak, de sok szakmában néhány alapszerszámmal már bőven el lehet sok munkát vállalni önállóan: villanyszerelő, gázkészülékszerelő, klímás, kertész, ács, de akár burkoló. Valóban egy asztalosműhelynek, sokoldalú épületgépészeti vállakozásnak, lakatosnak vagy autószerelőnek stb. tényleg nagyobb a beruházási igénye

    • @attilatoth8393
      @attilatoth8393 Před 3 měsíci +1

      Most vettem egy kicsi Makita fúrógépet. Akksival 80 ezer volt. Soroljam?-)))

  • @noebabi652
    @noebabi652 Před 3 měsíci +7

    Én is gyűjtöttem,úgy hívták MAGÁNNYÚGDIJ!!

    • @annagonczi6774
      @annagonczi6774 Před 3 měsíci

      Én jól jártam vele. Nem féltem rendelkezni róla. Na és a hívatlnoknő mikor már lepecsételt mindent ,az utolsó papír átadása közben mosolyogva értesített h ezt pedig a munkáltatónak kell át adnom…..én meg csak magamban ,nagyon sajnáltam őt.

    • @BalintGulyas
      @BalintGulyas Před 3 měsíci

      Erdemes volt nem oda adni...100e Ertelmisegi dontott akkor arrol, hogy #nemfelunk a tobbi birka meg berezelt es dobta el a jovojet.( nem csak a penzet...mert az egy fordulo pont volt Fss tudta,hogy barmit megyehet ezek utan). Megtartottam a penzt es 4evvel kesobb NyugatEuban vett hazamba fektettem.

  • @Zolithegenius
    @Zolithegenius Před 3 měsíci +10

    Nemrégiben egy 26 éves kőműves srácnak fizettem 270eFt-ot, aki három segédmunkással egy nap alatt végezte el a feladatot.
    Mesélte, hogy amikor Ő végzett Mo. egyik legnagyobb városában, akkor a 40 fővel indult évfolyamból a lemorzsolódást követően 6 kőműves került ki.
    Gondolom nem kell mondanom mi lesz az árakkal, amikor a most 50-60 éves szakik leteszik a lantot.

    • @BalintGulyas
      @BalintGulyas Před 3 měsíci +5

      Pont az mint a magyar oktatassal mikor a 60+ os tanarok leteszik a munkat...

    • @filtheater716
      @filtheater716 Před 3 měsíci +3

      Fánglit teszik le ez esetben :D

  • @lammaerb7867
    @lammaerb7867 Před 3 měsíci +3

    Szerintem az is egy óriási probléma, hogy a szakik azt gondolták/gondolják hogy az amit 20-40 évvel ezelőtt csináltak az ma is ugyanúgy megállja a helyét mer "mindig is így csinátuk".
    Nem képzik magukat az új technológiákra, anyagokra (na jó, a purhabra mindegyik kiképezte magát, de ott se tudja a többség hogy purhab és purhab közt különbség van), csesznek elolvasni a termékleírásokat stb.
    Igy van az hogy egy gipszakrtonozás fél év múlva reped, szétrohad mögötte a fa mert a fóliázás nem megfelelő, hőhidak vannak a nyilászárók körül mindenütt stb stb...
    Üdítő kivétel volt egy kőműves barátom, aki egy spéci ajzatkiegyenlítő kapcsán otthon rákeresett és elolvasta a termékleírást / használati útmutatót, és aszerint használta az anyagot. Pedig több évtizednyi kőműves múlt volt mögötte, de nem szégyellte hogy ezzel az anyaggal még nem találkozott, nem csak beb*szta a betonkeverőbe azt hajrá...

  • @mariak1978
    @mariak1978 Před 3 měsíci +3

    Bizony, nagyon jo idok jarnak rank, olyannyira tomegesse valt a tanulj tovabb fiam ha vinni akarod valamire mantra, hogy az orszag negyotode egy polcot nem tud foltenni a falra.
    Udv: egy butorasztalos. :)
    Mondjuk az en apam azt mondogatta, hogy jo szakemberbol mindig, mindenhol hiany van, a lenyeg, hogy a felso harmadba tartozz, foglalkozz barmivel.

  • @mojito2675
    @mojito2675 Před 3 měsíci +3

    Falukban, kisebb városokban van értelme annak, hogy megkérdezik a gyereket mi akar lenni. Legtöbb esetben, otthon segít a szülőknek ezáltal valamennyivel több "tudása" lesz mint a többségnek. Értem itt pl: faterod villanyszerelő, és segítesz neki ő megmutatja mire kell figyelni mit hogy kell. Lehet nem egy házat fogsz átkábelezni, csak a villanykapcsolót tudod átszerelni, DE ha már azt te jól átlátod akkor a többit is átfogod később ha van rá elszántságod CSINÁLNI. Nekem is szüleim mondták, hogy segítsek otthon, mert lehet hogy nem a legnagyobb munkát csinálom meg (burkolás, vagy tetőzés) de ha már látom az alapját, átlátom mit hogy kell, VAN rá megoldás, mert én főleg ezt tanultam meg, és lehet ez a legnagyobb bölcsesség, hogy MINDENRE VAN MEGOLDÁS. Ha ez megvan minden emberbe, akkor bele mer fogni a munkába és nem lesz tökéletes elsőre, de másodjára már tanul belőle és jobb lesz. Egyetemen tanulok, nyílván itt csak elmélet tehát muszáj vagy elmenni gyakornoknak, ahogy én is tettem, hogy tudjál is valami, mert az elmélet az 80%-ban nagyon eltér a gyakorlattól. Én eddig élvezem a gyakornokságot, nemsoká végzek, nem tudom mit ad az élet, ki kell használni a lehetőségeidet. Egy utolsó mondat, haa te vagy az adott munkában a LEGJOBB, akkor mindenki téged akar. Ezt jegyezze meg mindenki!!

  • @NorbiGaming
    @NorbiGaming Před 3 měsíci +5

    Én mérnöki diplomával teljesen más területen (amihez nem feltétlen kell eleve diploma) sokkal jobban keresek, mint anno fejlesztőmérnökként... Majdnem 2x annyit. Nem éri meg ma már a diploma szerintem.

  • @zsp570
    @zsp570 Před 3 měsíci +2

    Hű! Már a cím felpiszkáló! Évtizedek óta téma az, hogy milyen irányba érdemes elindulni. Mert hát mindenre van példa: Arra is, hogy érdemes tanulni, meg arra is, hogy azért bánjunk óvatosan a lendülettel!... Kíváncsian várom a beszélgetést.

  • @danis5491
    @danis5491 Před 3 měsíci +2

    Sziasztok! Mint egyetemet járt értelmiségi szerteném jelezni, hogy nekünk közgazdaságtan előadáson egyértelműen levezették, hogy az én korosztályomnak már nem lesz nyugdíja akár mit is csináljon, úgyhogy gyűjteni kell.

  • @simonjan007
    @simonjan007 Před 3 měsíci +7

    Nem tudom az itt kommentelők közül (beleértve a Puzsért is), mennyi ember van tisztában azzal, hogy mennyi high-end tudású szakemberre van szükség Magyarországon IS. Én egy 110 fős, többségében mérnökökből álló 100%-ban MAGYAR tulajdonú cégnél dolgozom, és biztosíthatok mindenkit arról, aki megüti a mércét (ez nagyon fontos), az EU-s bért tud itthon is keresni, DE, itthon szükség van a nagyobb kitartásra és szorgalomra. Summa: az foglaljon állást az adott témában, aki legalább egy embert ismer az adott területről…

    • @petersimon978
      @petersimon978 Před 3 měsíci +1

      Hogyan értetted az eu-s bért? Ugyanazt a munkakört összehasonlítva? Mert szerintem még igen messze vagyunk az átlag nettó 1-1,5 milliótól, csak az kap ennyit, aki legalább tíz éve egy cégnél van és kulcsembernek számít. Ilyen értelemben nem lehetetlen, de tapasztalattól függetlenül mégiscsak jobban jár tőlünk nyugatabbra.

  • @gyulakeresztes
    @gyulakeresztes Před 3 měsíci +6

    Teljesen mindegy ki vagy melyik a lényeg hogy mindenki bio robot! Tény!

  • @peterpocsaji5509
    @peterpocsaji5509 Před 3 měsíci

    Egyedül Eszterrel értettem egyet. Örülnék ha többször szóhoz jutna.

  • @Merlinke91
    @Merlinke91 Před 2 měsíci

    Én hajlok afelé, hogy végezzünk el egy egyetemet, kerüljünk be egy startuphoz vagy multihoz és tanuljunk ott is. Tapasztalatszerzés, sokféle ágazatban, legyen az IT, Sales, Business stb. Az emberek mindig is könyvekből tanultak, az egyetem elvégzése után nem áll meg a tanulás, az, hogy valaki egyetemet végez és abban kezd el dolgozni, ahhoz idő kell, hogy igazán jó legyen benne. Ez egy hosszú távú befektetés. Mitöbb azzal foglalkozol amivel akarsz (többnyire) és nem rokkansz bele; persze az más kérdés, hogy mennyire stresszes, de áldozat nélkül sosincs győzelem.

  • @gergohavasi7902
    @gergohavasi7902 Před 3 měsíci +8

    Szerintem az értelmiségi lét nem feltetlenul jár kéz a kézben a diploma szerzessel. Színvonalas egyetemeken végzettek között is van bőven akinek nagyon szűk az általános műveltsége, illetve a szakik között is van elképesztően olvasott ember.

    • @filtheater716
      @filtheater716 Před 3 měsíci +3

      Egyetemre járok és aláírom amit mondasz. Amennyi embert megismertem amióta egyetemen vagyok realizálódott bennem hamar hogy jóval több kell az értelmiségi jelzőhöz mint egy diploma.

  • @attilabrugos1044
    @attilabrugos1044 Před 3 měsíci +15

    Köszönöm hogy “lehetőséget kapok” hogy meleg vizet és télen meleget csináljak mint víz fűtés szerelő mások otthonában , arra az egyre azért nem gondol senki hogy azért magasak a szolgáltatási díjak mert iszonyatos mennyiségű adót kell befizetni egy “tisztességes” vállalkozónak …..

    • @okytos
      @okytos Před 3 měsíci +1

      Nekem csak a bunkósággal van problémám. Igazad van a munkát, főleg az igényeset meg kell fizetni. A gond onnantól kezdődik amikor egy nem feltétlen értelmiségi ember nekiáll ribanc módjára viselkedni.

  • @KisfecskeRetro
    @KisfecskeRetro Před 3 měsíci +2

    Szatmárban a szakmunkások nagy része nettó 217ezer körül keres. Ennyi a szakmunkás bérminimum. Nevetséges.

  • @Betonoszlop
    @Betonoszlop Před 3 měsíci +2

    A ChatGPT nekem elárulta hogy hogyan keverhetek jól betont. Az embereknek sajnos fel kell találniuk magukat, ha nem tudnak szakembert fogadni.

  • @orsolyaszatmari3983
    @orsolyaszatmari3983 Před 3 měsíci +2

    5 szakmám van. És,szeretnék a jövőben diplomát is. Az állatorvosi asszisztens szakmán kívül a többit nem is használom. Jövőre a kutyakozmetikus és idegenvezető szakmát szeretném megcsinálni.

  • @Neo-vz8nh
    @Neo-vz8nh Před 3 měsíci +3

    Ami a csaj monológját illeti 7 perc körül, saját szavaival üti a mondatait. Arról beszél, hogy miért nem nézel utána 13 (!) évesen annak, hogy milyen munkák a legkeresettebbek, majd bemondja hogy ja amúgy jó eséllyel olyan munkád lesz amiről akkor még nem is tudsz hogy létezik. Ez a lényeg. Honnan kéne tudnod évtizedekkel előre hogy milyen munka fog jól keresni? Amikor én voltam gyerek akkor azt mondták hogy hatalmas fizikus hiány van, mitöbb, ma is azt mondják, még is nehéz vele elhelyezkedni. 10-20-30 év alatt annyit fordul a világ, hogy lehetetlen megmondani előre mi lesz. Aki asztalosnak ment annak mázlija volt, semmi több, nem az előrelátása volt jó.
    Az meg hogy miért abból mész tovább amiből jó vagy, mert abból tovább menni amiből rossz vagy jobb lenne? Semmi garancia nincs arra, hogy ha valami mást csinálsz majd mint amit szeretsz, az jó lesz 20 év múlva, csak még utálni is fogod jó eséllyel amit csinálsz. Persze ez összetettebb téma, hiszen nagyon sok függ attól is, hogy a tanár milyen az iskolában.

  • @TheLakeWitchWriter
    @TheLakeWitchWriter Před 3 měsíci +3

    Facebookon kapom meg a családtagoktól rendszeresen idézetekben, hogy küszöbön álló diplomásként húzzam már meg magam, mert az nem ad se szívet se gerincet sem észt. :P De művelődni nem csak egyetemen lehet, hanem egy könyvtárba be lehet ülni, e-könyvek garmadája, itt YT-n is lehet tájékozódni, ha valaki nagyon akar valamit, és internetre telik, akkor tud művelődni, ne egy rohadt papír mondja meg, ki az ember és ki nem.

  • @beatrixlaczi6342
    @beatrixlaczi6342 Před 3 měsíci +2

    Több felől látom és hallom azt, hogy egy PhD-val régebben egy jó életszínvonalon meg lehetett élni: fent lehetett vele tartani egy családot és volt egy biztos anyagi háttered. Persze ez nem azt jelentette, hogy nagyon gazdag az illető. Ma már ez távol sincs így...Ezért ma már ez nem egy vonzó karrierút. Természetesen fontos a tudás, de az első az, hogy van kenyér az asztalon.

  • @janosveres3763
    @janosveres3763 Před 3 měsíci +3

    Nem a legjobb példa ugyan de a parlamentben kb 400db több diplomával doktorátussal több nyelvizsgával rendelkező magasan kvalifikált értelmiségi ül, és mégis csődbe van az ország😂

  • @banfalvinorbert7836
    @banfalvinorbert7836 Před 3 měsíci +41

    Én nem sajnálom a szakiktól a pénzt. Térden csúszva-mászva, benne a mocsokban, napi x órát ebben dolgozni, 20-40 évig. Nekem a gondolatától is elmegy a kedvem. A gondolkodó ember közben mérnök, ügyvéd, orvos, tanár, stb lesz, igaz kevesebb fizetésért, de valahogy a képlet mindig úgy jön ki, hogy az ész győz. Ha később is, de pénzben sokszor a gondolkodó ember keres többet. Amíg a szaki kibontott 3000 falat és megjavított 2000 redvás csövet, nekünk egyet se kellett.
    Egyébként is amit keresnek sok pénzt szakik, nem igazán tud a munkás életből kilépni, arra nem elég. Szóval oké keresnek sok pénzt, de el is megy. (És bocsánat, ha ezzel sértek valakit, nem volt szándékomban. Szükség van szakemberekre és boldogan átadom ezt a "jó" munkalehetőséget, amíg én üldögélek.)

    • @77blackadder48
      @77blackadder48 Před 3 měsíci

      ​@@elhatarolodohod2040ez baromság

    • @aronkovacs1386
      @aronkovacs1386 Před 3 měsíci

      A kulcs itt a határ. Neked derogál a mocsok, neki nem. Unokabátyám víz/gáz szerelő volt, szennyvízcsöveket tartott rendben, elég jó pénzért. Azt mondta dupla pénzért se menne olyan helyre ahol egy főnök liheg a nyakába.

    • @aronkovacs1386
      @aronkovacs1386 Před 3 měsíci

      @@elhatarolodohod2040ez nettó hülyeség.

    • @ambrusjanos4989
      @ambrusjanos4989 Před 3 měsíci +10

      Bárcsak igazad lenne, a diplomás gondolkodó ember lenne és a jó szaki a mocsokban turkál agy nélkül. 20-20 évet dolgoztam mindkét területen. Szóval amíg fogalmad sincs miből áll egy szakmunka, addig ne alakíts ki véleményt.

    • @eztmostnemmondodkomolyan
      @eztmostnemmondodkomolyan Před 3 měsíci +1

      “Gondolkodó” ezen jót nevettem 😂

  • @stuhangabor2176
    @stuhangabor2176 Před 3 měsíci +4

    Biológiából majdnem buktam minden évben viszont most meg kertész vagyok 😆

  • @chaotikmind9037
    @chaotikmind9037 Před 3 měsíci +3

    Azért itt arról van szó amikor valaki vállalkozó vagy maszekba csinálja. Ha elmegy valaki egy céghez melosnak messze sem ilyen a helyzet.

  • @koxx69
    @koxx69 Před 3 měsíci

    A hölgynek üzenem, hogy ha szereted a biológiát, amit az iskolában tanulsz…tovább lehet benne tanulni és el tudsz majd vele helyezkedni, mint biológus…Van ahol ezt elég jól meg is fizetik. Ez egy létező szakma, ráadásul elég sok minden köszönhető ezeknek a kutatóknak. Üdv a valóságból. Persze értem én, hogy ez csak egy rossz példa volt, de ez már átlépte az ingerküszöbömet. Puzsér úr legyen kedves színvonalas partnereket keresni, mert ez a beszélgetés fárasztó ebben a formátumban. Írom ezt annak ellenére, hogy én rajongója vagyok a munkásságának.

  • @menoitios012
    @menoitios012 Před 3 měsíci +3

    mivel le van nézve a szaki a nők részéről akkor is ha sokat keres... sokat keres ez jó. . de piszkos munkával ez rossz... ha összehasonlítom diplomával keres 400k -t szakmával 700k -t de az eik piszkos a másik tiszta akkor mit fog választani a nő? Egyszerűen nem menő és ami nem menő azt nem tanulják és így hiány van és így sokat kérhetnek régen azért volt olcsóbb mert rengetegen voltak ma meg kevesen

  • @seijuroakashi8763
    @seijuroakashi8763 Před 3 měsíci +3

    Nagyanyáink idejében ha valaki elvégezte a gimnáziumot az jelentett valamit. Más országba most is jelent valamit van némi presztízse. Magyarországon kb a nagy semmi. És nem is ér szinte semmit ha valaki a gimnázium elvégzése után nem megy egyetemre.

  • @vladitf
    @vladitf Před 3 měsíci +1

    A Monty Python bicikliszerelő jelenete az adás tèmáját már 40 èvvel ezelőtt kitárgyalta. Èrdemes visszanèzni.

  •  Před 3 měsíci +1

    Én is megtakarítok, de időben visszafele számolom az öregkori kiadásaimat. A temetés/koporsó összegét már félretettem, legalább azzal nem lesz gond 30-40 év múlva és legalább nem mínuszosan hagyom itt az életet.

  • @adamszabo1154
    @adamszabo1154 Před 3 měsíci +7

    Azért felkell tenni a kérdést. Akarsz e retekben, hidegben büdös izzadtság szagú emberek közt dolgozni havi 1 misiért, vagy el elogisztikázol egy légkondis irodában?! Sarkosasítok, mert úgy éreztem, hogy itt is ez történt. A mester azért keres ennyit mert 50 éves korára megszerezte azt az eszköz mennyiséget, azt a szaktudást ami kell ehez. Viszont kétség ne legyen afelöl, hogy aki a szaki alatt dolgozik, ugyanolyan ép bérért teszi mint akármelyik gyári melós. A személyes tapasztalatom ebben, hogy 29 évesen heti 60 órákat dolgozok plusz a saját, hogy megtudjam venni a gépeimet, felhúzzam a műhelyemet.

    • @attilatoth8393
      @attilatoth8393 Před 3 měsíci

      Sok sikert. '90 óta tudod hányan megpróbálták? Volt aki többször is.A vége mindig ugyanaz: vagy az adókkal tesznek tönkre, vagy tönkre vágják a gazdaságot és nincs pénze a lakosságnak amiből megvásárolhatja a termékeidet. Szerintem vedd lazábban, ha megy valami akkor megy görcsölés nélkül is, ha nem, akkor bánni fogod, hogy a legjobb éveidet rabszolgázással töltötted és ebből a szempontból mindegy, hogy egy idegen vállalkozásnak, vagy magadnak vay a rabszolgája.

  • @takacszsolt4940
    @takacszsolt4940 Před 3 měsíci +8

    óriási szerencsém van, h fatertől el tudtam lesni a "szakiságot"

  • @Minizs55
    @Minizs55 Před 3 měsíci +10

    Jó ég, Puzsér minden szava maga az igazság ebben a podcastben! :(

    • @icanbeadeveloper1994
      @icanbeadeveloper1994 Před 3 měsíci

      Atyaég mennyire meg vagy vezetve... az egész amiről beszélnek a rabszolgaságról szól és nem az anyagi függetlenség eléréséről... Nem a szakik építették fel a környezetet amiben kialakult ez a helyzet... Szóval az értelmiség annyira okos volt, hogy egy olyan rendszert húzott fel ami őket kiveti magából, mint felesleges koloncot és most megy csodálkozás :D - értelmiségi, :) filozofálgatnak a nagy semmin.

    • @uwontremembertrue1454
      @uwontremembertrue1454 Před 2 měsíci

      Azért ne legyél már ennyire elvakult. Mondd jókat, de baromságokat is. "gyűjtsd a számlán a pénzt" Ez aztán jó tanács, csak jön egy 30-50% infláció és a gyűjtésed értékének annyi.

  • @attilatoth8393
    @attilatoth8393 Před 3 měsíci +2

    Persze, megduplázták. Borsodban gondolom. Kevesebbet ígérnek a cégek csak szólnék mint mondjuk két éve. A céges vállalási díjakat meg ne vegyük ide, az teljesen más.

  • @csfelfoldi
    @csfelfoldi Před 2 měsíci

    Részben a modern munkakultúra is tehet erről. Régen szüleink 6-tól 2-ig vagy 7-től 3-ig dolgoztak aztán uzsgyi neki szobafestés, kert, autószerelés délután. Ma Pesten egy fiatal diplomás dolgozik 9-től este fél 6-ig. (Ugye bejött nyugatról a 30 perces ebédidő ki nem fizetése szellemi munkáknál a 90-es évek végén). Zötyög BKV-n vagy ingázik még 1 órát és annyi ideje marad, hogy az esti sorozat után elmenjen aludni, aztán hétvégén örül, hogy még él, nemhogy még nekiálljon villanyt szerelni. Ennek eredménye, hogy nem csak kevesebb szaki lett, de meg is nőtt az igény rájuk, illetve sok új szolgáltatás is belépett, ami csökkenti a szakmában elhelyezkedők számát, pl. étel- csomagfutárok. Ott vannak a temérdek ilyen-olyan gyors kikapcsolódást kínáló vállalkozók (szabaduló szoba, kézműves- és romkocsmák, workshoppok), amelyek szintén a leszűkült szabadidőre telepedtek rá és ezzel lefoglalnak egy halom embert a szolgáltató szektorban, akik amúgy beállítottságban közel állnának a kétkezi szakmákhoz.

  • @user-dz7yj1qw9c
    @user-dz7yj1qw9c Před 3 měsíci +3

    Azért ha valaki 3 iparival keres egy mihályt, vagy jogi diplomával keres egy mihályt és mondjuk azonos életkorúak, meg kell mondjam még mindig van különbség az életnívójuk között.Ezt hadd ne fejtsem ki, hogy ne legyek pc...

    • @user-dz7yj1qw9c
      @user-dz7yj1qw9c Před 3 měsíci

      Hát pl.csak annyiban is már van, hogy mire fordítják a felesleget. Ruhára, utazásra, színházra? És még sorolható...

  • @edekoka6267
    @edekoka6267 Před 3 měsíci

    Az értelmiségi kifinomult emberek vezették ebbe a jóba a világot.Ki mint vet ....

  • @asdasdasdfdasfdasfas3332
    @asdasdasdfdasfdasfas3332 Před 3 měsíci +1

    Ez volt az egyik legutóbbi South Park egy az egyben :)

  • @Vaasy-Shadow
    @Vaasy-Shadow Před 3 měsíci

    Van egy kedves ismerősöm, aki módszeresen áthidalta ezt a "promlémát", regisztrált, fam-os villanyszerelő és két diplomája van, az egyik valami sporttal kapcsolatos, a másikat nem tudom.

  • @kinganagy541
    @kinganagy541 Před 3 měsíci +2

    Mi a helyzet azokkal, akiknek nincs lehetőségük(vagy nem elég jók hozzá a képességei) , hogy hasznos szakot válasszon magának az egyetemen/szakmunkásképzőben, a hasznos szakmunkák meg fizikai munkák pedig egészségügyi korlátok miatt nem játszanak? Mindig csak a teljesen egészséges jobb/átlagos képességű emberekből indul ki mindenki, de azért sokkal több réteget érint a munkaerőpiac nyomása. Nem mindenkiből lehet informatikus, politikus, mérnök... Stb. Viszont mindenki szeretne jobb munkát kapni és valami elfogadható életet élni.

  • @szakyster
    @szakyster Před 3 měsíci

    Ez is olyan mint minden más: az emberek háromszavas igazságokat akarnak: pl "a szaki az jól keres", vagy "diploma nélkül senki vagy". Kibontani az igazságot, túllépni a szélsőségeken, meglátni a komplexitást: na, az már büdös.

  • @aadaam
    @aadaam Před 3 měsíci +8

    Nyugdíj? Oszi miről beszél? Mennyit kapnak most a nyugdíjasok? Mennyi lesz 30 év múlva?

    • @balintkasza18
      @balintkasza18 Před 3 měsíci +2

      Nyugdíj harminc èv múlva? Vagy nem lesz , vagy feltolják a korhatárt százhúsz èvre.

  • @irenhorvath2652
    @irenhorvath2652 Před 3 měsíci +3

    Ma már minden hülyét felvesznek az egyetemre, és csodálkoznak, hogy a semmit nem érő diplomával, nem tudnak elhelyezkedni! 😂

  • @xkrezy
    @xkrezy Před 3 měsíci +1

    Heves megye(Eger): villanyszerelői versenyképes fizetés 280 000 ft netto, de ennél dolgoznak itt kevesebbért is..😅

  • @balazsegressy3788
    @balazsegressy3788 Před 3 měsíci +1

    Ne felejtsük el hogy nincs a jelenlegi kornak megfelelő szakképzés itthon. A meg lévő szakik kiöregednek a fiatalok meg nem tudják rendezett oktatási keretek között megtanulni a szakmákat. Talán autószerelő vonalon van még esély ahol egy egy ipari szereplő lóvét nyom bele.

    • @attilatoth8393
      @attilatoth8393 Před 3 měsíci +1

      Tudnék mesélni, rész-szakmák vannak, 4 hónap egy vizes papír, 3 egy üveges. A csőszerelésen nem volt forrasztáshoz gázlámpa' aztán a végén mindegy volt mert rézcső sem, villany ugyanez csak hosszabba a tanfolyam.

    • @balazsegressy3788
      @balazsegressy3788 Před 3 měsíci

      @@attilatoth8393 100% ban elhiszem. Én a repülőgép szerelő képzést és a közlekedés elektronika képzést ismerem elég jól. Ott is sírvafakasztó a helyzet. Gyakorlatilag a szakképzés 89 óta megy a lejtőn amióta az állam kivonult belőle. Megszűntek az állami vállalatok.

  • @danidriszko3966
    @danidriszko3966 Před 3 měsíci +1

    Amikor 1est kaptam apa azt mondta hogy majd elmehetek segédmunkásnak 😅😆😆

  • @konigjanos
    @konigjanos Před 3 měsíci +5

    Lehet, Hogy 2x annyit keres egy ács, vagy klímás, de azt nehéz azért 60 évesen is csinálni...

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 Před 3 měsíci

      Klímánál nem gáz a 60 év, de lassan minden fizetőképesnél lesz klima, onnantól bezár a bazár. Volt még 20 évvel ezelőtt klíma felfutás, aztán pár év alatt kifújt a kereslet, akinek kellett, már felszereltette. Most az van, hogy újra vannak akik meg tudják fizetni, de ezek száma is véges, nem tart örökké.

  • @laszlofrank5051
    @laszlofrank5051 Před 3 měsíci +5

    A legjobb verzió, ha van felsőfokú végzettséged és nem ragaszkodsz az "íróasztalhoz", közvetlen munka irányítói, szervezői beosztások szakértelemmel a legjobbak. Biztos állások, és nincs az a veszély amit a fizikai állományt érinti, hogy 65 éves korig nem tart ki az egészség.

    • @keleszilvi
      @keleszilvi Před 3 měsíci

      Így van :)

    • @lacza87
      @lacza87 Před 3 měsíci +5

      Ugyanezt gondolta építőipari szakközépből után építőmérnök barátom, aki építésvezetőként kezdett dolgozni. Aztán mikor bőven 30 alatt a kardiológián kötött ki majd rendszeresen gyógyszereket szedett, akkor rájött, hogy nem biztos. Ha igényes, lelkiismeretes vagy akkor ezek baromi stresszes melók.

  • @mneo7
    @mneo7 Před 3 měsíci +2

    Mikor diplomásként dolgoztam fele annyit kerestem mint most.
    Így az már csak egy porfogó a polcon. Nem diplomával hanem OKJ 54-el melózva 5 év alatt megvalósítottam mindent amit akartam.
    Felújíttattam a házam és berendeztem ízlésem szerint. Minden olyan eszközt amit akartam megtudtam venni.
    Elutaztam jó pár helyre mint Svájc, Németország, Olaszország... Nem a diploma számít.
    Az egyik munkatársam lányának is van 3 is, kint lakik Londonban senkit sem érdekelnek a lány diplomái.

    • @lacza87
      @lacza87 Před 3 měsíci +4

      "Így az már csak egy porfogó a polcon." Bizonyára semmit nem formált a személyiségeden, semmit nem segített abban, hogy hogyan szerezz meg új ismereteket, hogyan foglald rendszerbe őket stb.
      Egy biztos, te diplomás vagy, de nem értelmiségi.

    • @mneo7
      @mneo7 Před 3 měsíci

      @@lacza87 Vagyis szerinted inkább haltam volna éhen diplomásként 200 ezer ft-bol.
      Nagyon kedves. Köszi.

    • @lacza87
      @lacza87 Před 3 měsíci +1

      @@mneo7 Melyik részét nem érted? Azt, hogy egy (normális) felsőoktatási intézmény elvégzése, akkor is csiszol a különböző készségeiden, ha utána a konkrét tudást nem alkalamzod vagy azt, hogy mivel ezt nem látod ezért mégha diplomát is szereztél, a széleskörű gondolkodás (ld. értelmiségi) nem jellemző rád. Szó nem volt arról, hogy " inkább halj éhen diplomás munkakörben"

    • @mneo7
      @mneo7 Před 3 měsíci

      @@lacza87
      Jó majd elgonoszkodom azon hogy mi mindent értem el egy alsóbb végzettséggel amit egy felsőbbel nem tudtam.
      Ráadásul dupla akkora bérből.
      Nem mint ha egyébként rád tartozna az életem.

    • @attilagabor535
      @attilagabor535 Před 3 měsíci +2

      @@lacza87 Miért fáj ennyire, hogy egy OKJ-vel sikerült megvalósítania a dolgait?Miért a diploma szerzéshez kötöd a sikereit amikor ő maga mondta, hogy nincs köze a diplomájának hozzá?

  • @peterjenei1619
    @peterjenei1619 Před 3 měsíci +30

    Nem tudom, régen mi volt a helyzet, ma az a szomorú valóság, hogy az értelmiség nagyja a többi embertől csak abban különbözik, hogy több beprogramozott ismeretet tud visszaböfögni náluk. A kritikus gondolkodásra való képességet, az egészséges szkepticizmust szikrájában sem vélem felfedezni náluk (sem), sőt sokszor egyszerűbb emberek jóval többet látnak, ha a józan paraszti eszük a helyén van. A mai diplomások egy egészségtelen középutat képviselnek, a tisztán látást már kiölték belőlük, de a saját tudásuk meg szegényes, mert általában csak egy területhez értenek úgy, ahogy. Így ezek többsége sajnos inkább diplomás favágó, láttuk, hogy a covid dili és a többi néphülyítés ellen is nem hogy felszólaltak, inkább még támogatták ők is ezeket az önpusztító hazugságokat. Aki nem tud vagy nem mer kritikát megfogalmazni a hatalommal szemben, az pedig nem polgár, bár ebben a gyávaság is sokszor masszívan benne van.

    • @maximacloaca4590
      @maximacloaca4590 Před 3 měsíci +5

      Pontosan, ahogy megvannak az egyszerű emberek közhelyei, ugyanúgy megvannak az értelmiségnek is a közhelyei. Van 15-20 panel amit ha nyomsz, rögtön maguk közé tartozónak ismernek el.

    • @InfiniteDesign91
      @InfiniteDesign91 Před 3 měsíci +5

      Nagyon nagy különbség van diploma és diploma között.

    • @rolandkovacs9275
      @rolandkovacs9275 Před 3 měsíci +6

      "Aki nem tud vagy nem mer kritikát megfogalmazni a hatalommal szemben, az pedig nem polgár, bár ebben a gyávaság is sokszor masszívan benne van."
      Egyet kell hogy értsek.Bár közel sem tartozom az értelmiséghez.Középfokú végzetségem van,de szabad és őszinte gondolataim!!
      És azt vallom,aki napi szinten tagadja a valót,az támogatja is azt!!Nekem nem volt Ferrari a babakocsim,de nem is a csótányokkal játszottam.
      Mégis nyomoruságosnak érzem egész gerek koromat!Állandó veszekedés,vállás,költözés,békülés,költözés,majd válás és költözés.Fizikai és mentális terror.17 éves koromban láttam igazi anya példát,egyik osztálytársam édesannya képében!
      Sokan el sem juthattak a diploma gondolatáig,ezért kár lenne hibáztatni őket!Más részről 10 millió diplomással se lennénk előrébb.
      Apám vízvezeték szerelő egy szakmunkás bizonyítvánnyal,én nevelt fia közlekedés gépész technikus lettem,húgom közgazdasági szakon végzett középiskolában.
      Édesapám a szakmályában dolgozik és lassan megy nyugdíjba 49 év után.
      Én egy műanyag ipari válalatnál dolgozom 16-ik éve.
      Húgom 9-ik éve a helyi Kormány Ablak kiemelt munkatársa.
      Hárman nem kersünk 2,5 milliót havonta!!😄

    • @tibitheking350
      @tibitheking350 Před 3 měsíci +1

      Na meg egy kisebbségi komplexusban szenvedő faék - aki azt hiszi amiatt nem beszél vele az értelmiségi mert nincs mondanivalója - csak szimplán nem akar lesullyedni egy irigykedő, folyton panaszkodó negatív csóró szintjére:)

    • @miaucatmagician9646
      @miaucatmagician9646 Před 3 měsíci

      Az, hogy az "egyszerü ember" azt hiszi, hogy jobban érti a járványtant, mint az orvos, nem egészséges szkepszis, hanem hihetetlen mértéküvé nött társadalmi bizalmatlanság jele, amely egybeesik az internetes észosztás térhódításával. Ez a "józan" embertípus jellemzöen kimondottan kritikátlan, ha a saját véleményét kapja vissza - akár a hatalomtól.

  • @zsolt1128
    @zsolt1128 Před 3 měsíci +7

    A bölcsész szakokat már 20 éve sem javasolta senki. :-) Programozónak, közgazdásznak, vagy ügyvédnek lenni ma is jó üzlet. Annyi változott, hogy végre a fizikai munkát is jobban megbecsülik. Ettől még mindig azt mondom, hogy aki el tud végezni egy jó egyetemet, inkább azt válassza.

    • @Tervezo001
      @Tervezo001 Před 3 měsíci +1

      Programozó levaltja ai

    • @zsolts.414
      @zsolts.414 Před 3 měsíci

      ​@@Tervezo001 Megkérdezhetem, hogy mi a szakmád, hogy ilyen magabiztosan állítasz ilyeneket? :D

    • @thepinkpanther249
      @thepinkpanther249 Před 3 měsíci +1

      @@zsolts.414hát tervező nem látod? :D

    • @zsolts.414
      @zsolts.414 Před 3 měsíci

      ​@@thepinkpanther249 Esetleg bullshit komment tervező lehet max. 😆

  • @ZK-jk4bv
    @ZK-jk4bv Před 3 měsíci +3

    Ebben a hónapban már nem tud kijönni ? Ebben az évben !

  • @janosfodor2927
    @janosfodor2927 Před 3 měsíci +7

    Tisztelettel! Önök is utána nézhettek volna a jelenlegi helyzetnek! Jelenleg a szakközépiskolák nem adnak szakmát! A szakmát bármilyen érettségi utáni képzésben szerzik meg a fiatalok! Ezért, aki egyetemi-főiskolai kézésben is gondolkodik, célszerű gimnáziumot választani! Ha nem veszik fel, elmehet szakmát tanulni. Semmivel nincs hátrányban!

    • @adammeszaros4141
      @adammeszaros4141 Před 3 měsíci

      A "ha nem veszik fel egyetemre/főiskolára, akkor elmehet szakmát tanulni" elmélettel az a baj, hogy sajnos nincs. Mindenkit felvesznek! 2 ok miatt: 1) Mivel 3 helyet lehet bejelölni ingyenesen, és további bármennyit 2000 Ft / szak áron, így mindenki bejelöl egy minimumpontosat. 2) Az a mentalitás, főleg vidéken, hogy "bárhová, csak menj egyetemre!"
      Szóval aki erre játszik, azt biztosan felveszik egyetemre, ráadásul valószínűleg silány egyetemre, így sokkal jobban járt volna, ha startból azt mondja, hogy szakmát adó középiskolát választ!

    • @silvergaming_0126
      @silvergaming_0126 Před 3 měsíci +1

      Ez nem teljesen igaz, a régi szakközépiskolák, amikből szakgimnáziumok lettek, majd teknikumok, igenis adnak szakmát az érettségi mellé. Pl nekem is van egy informatikai rendszerüzemeltető szakmám, úgy hogy érettségi után nem maradtam a szakgimnáziumban rendszergazdának, vagy programozónak tanulni.

  • @laszlofazekas2151
    @laszlofazekas2151 Před 3 měsíci +2

    ...a csónakszájúnak is fizetnek ezért a nulla létezéséért? ...na ez a szomorú...nem a szakmai továbbképzés...

  • @barbie870202
    @barbie870202 Před 3 měsíci +3

    Damn,😬 de jo h mentem a sajat fejem utan, -, senkire nem hallgattam -es életműuvesz lettem. ezaaz 😄😂

  • @BogyeszN1
    @BogyeszN1 Před 3 měsíci

    Egy életet úgy is le lehet élni,hogy a diplomámmal nagyképüen hátra lehet dőlni keresek anyit amenyit mert én egy értelmiségi vagyok. És le lehet úgy is élni,hogy diplomával mást csinálok. Azt amit szeretek és amivel boldogan eggyütt tudok élni. Keressek vagy többet vagy kevesebbet.

  • @szeretettgyermek
    @szeretettgyermek Před 3 měsíci +1

    10:45
    Bizonyos, hogy ez egy nagyon elmaterializálódott ügy..

  • @csabacsaszar8311
    @csabacsaszar8311 Před 3 měsíci +8

    Szobafestő vállalkozó vagyok, mellette egyetemre járok szociológia szakra (pont a Károlira 😉) Elárulom, hogy egy átlagos szobafestő alkalmazott átlagban 500.000 ft-ot keres havonta.

    • @kippakeppa1731
      @kippakeppa1731 Před 3 měsíci +1

      Akkor el kéne kezdened dolgozni, és nem két-három alkalmat bevállalni havonta.

    • @csabacsaszar8311
      @csabacsaszar8311 Před 3 měsíci +8

      @@kippakeppa1731és miből gondolod, hogy én nem dolgozom?

    • @Grimdewulf77
      @Grimdewulf77 Před 3 měsíci

      ​Abból gondolja hogy szeret faszt szopogatni​@@csabacsaszar8311

    • @annagonczi6774
      @annagonczi6774 Před 3 měsíci

      @@kippakeppa1731mennyit kellene dolgoznia havonta ? Székből nem lehet festeni.

    • @fhe0202
      @fhe0202 Před 3 měsíci +4

      @@kippakeppa1731es az a bevétel vagy a jövedelem? Nagyon nem mindegy.

  • @andrasborbely7588
    @andrasborbely7588 Před 3 měsíci +2

    gondolta volna valaki, hogy a nagy kapitalizmus meghozza az igazi proletár diktatúrát? :D

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 Před 3 měsíci +1

    Azok akik maguk határozzák meg a bérüket maximum azok pénze duplázódott meg.

  • @Xiaueng
    @Xiaueng Před 3 měsíci +1

    1:30 20 vagyok, de az én szüleim is azt mantrázzák, hogy tanuljak. És kizárt, hogy a saját korosztályomban egyedül legyek.

    • @zsolts.414
      @zsolts.414 Před 3 měsíci +1

      ​@@TeslaDaVinci-ey5hz Mondjuk kis ésszel nem olyan szakra megy az ember amivel tudja, hogy nem fog tudni kezdeni semmit.

  • @jeterpakab5133
    @jeterpakab5133 Před 3 měsíci +1

    Egyébként a lényeg itt az, hogy nem kell mindenkinek egyetemre menni. Tényleg nem. És azért értékelődik le a diploma, mert rengeteg telejsen alibi szak van, aminek totál semmi értelme nincs. És aki értelmesebb szakot választ (jog, orvos, mérnök, közgazdász), az sem számít ma már igazi értelmiséginek. Ez eltére járok jogra, ami elvileg a legnívósabb jogi egyetem az országban, de valójában csak egy erős gimnázium. A valódi professzor, aki valóban kivételes intelektussal rendelkezik az olyan ritka mint a fehér holló. A legtöbb esetben a gimnáziumi tanárokhoz hasonló oktatók vannak, akik a saját szakterületükhöz értenek csak, és ahhoz is csak annyira, amennyire a szakma elsajátításához feltétlenül szükséges. Ma már az egyetemen is csak szakembert képeznek, nem értelmiségi, szabadon gondolkodó embereket. Ennek ellenére rengeteg szülő ragaszkodik hozzá, hogy a gyereke egyetemre menjen, hogy ne csak egy "lecsúszott" munkásember legyen belőle. Borzasztó hozzáállás ez szerintem. Megjegyzem, nekem sincs semmi keresnivalóm jogon, jobban jártam volna egy valamirevaló szakmával, a szüleim viszont ragaszkodtak hozzá.

    • @patriciaszabo8015
      @patriciaszabo8015 Před 2 měsíci

      Bro Magyarországon pocsék munkák vannak egy Hollandiához képest. Erről a diploma és szakma nem tehet, hanem a szülők sokasága.

  • @gergelykorody690
    @gergelykorody690 Před 3 měsíci +7

    Már megint Eszti van, nem hiszem el. Tudjátok milyen nehéz álló fasszal targoncát vezetni?

  • @zoltanpentek2334
    @zoltanpentek2334 Před 3 měsíci +2

    Szerintem ez nagy hülyeség, ez vita. Több mérnökről hallottam csinál újabb okj szakmát vállalkozáshoz ,mert kisebb a felelőség és milliós projekteket tud megcsinálni amiből nagyobb pénzt kap. Végig gondoljuk logikus ,hogy mennek és csinálnak vállalkozást., mert nem fizetik még. Kérdés nagy 800e fizetése ,de 10milliárdos projekt.esetén sok?? De utána ki fog mérnöki munkát csinálni ?

  • @lacci20fgg
    @lacci20fgg Před 3 měsíci +1

    Eszter még mindig gyönyörű :)

  • @jordangabor6966
    @jordangabor6966 Před 3 měsíci +1

    Ezt is, mint minden mást a kereslet-kínálat határoz meg.... kell az egyensúly. Ha egy gyárad tele van mérnökkel ám nincs operátor vagy cnc-s akkor nem fogsz tudni hatékonyan termelni..... ugyanez a helyzet ha tele vagy "melóssal" de nincs gyártás támogató mérnököd.

  • @ydnaalma9468
    @ydnaalma9468 Před 3 měsíci +5

    Csak ez mind férfii szakma:(

    • @csabacsaszar8311
      @csabacsaszar8311 Před 3 měsíci +6

      Nálunk dolgozik egy festő csajszi immár másfél éve

    • @csabat4878
      @csabat4878 Před 3 měsíci +3

      Tudtommal nincs tiltva, hogy a nők végezzenek ilyen munkákat.

  • @Netiri78
    @Netiri78 Před 3 měsíci +2

    Miből fizessek be a nyugdíjpénztárba? A leadózott fizetésemen felül?? Úgy, hogy albérletet fizessek közben aminek emelkedik az ára a fizetéssel nem arányosan (tekintve hogy sose lesz saját ingatlanom), közben fizessek rezsit, egyek stb? Nem beszélve az orvosi ellátásról amit szintén nekem kell "elintézni" (tb-n felül!!), hacsak nem akarok fél évet várni egy ultrahangra. Nem járok nyaralni, nem eszek avokádós kenyeret, gyerekem sincs de így sincs miből. Majd összeesek egy nap a munkahelyen oszt annyi. Nem arról van szó hogy hülye vagyok pénzügyileg gondoskodni magamról, hanem konkrétan nem tudok.

  • @ladislavbonita3816
    @ladislavbonita3816 Před 3 měsíci +3

    Én azt tanácsolom minden diplomásnak és szakinak, vagy diplomás szakiknak, hogy tanuljon meg legalább egy hangszeren játszani, én viszonylag későn kezdtem el, de rengeteget adott nekem a zene. Ja, és az eredeti szakmámban egy percet nem dolgoztam, mert utáltam, pedig lehet, hogy kétszer annyit keresnék benne most. A heti 5 nap home office szabadságát semmi nem pótolja (nem kell károgni, jelenleg 3 ország tartozik hozzám, semmi értelme bejárnom rendszeresen a helyi irodába.)