Nysa mentőautó

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 06. 2018
  • Veteránautó-mustránk következő járgány is történelmünk meghatározó része: évtizedeken át ilyen volt a mentőautó Magyarországon. Strapabíró példány volt, a mentősök nagyra tartották. Ám a betegnek bírni kellett a strapát, mert a rugózása bizony próbára tette a szülni igyekvő kismamákat. Mára egy ilyen autó igazi ritkaság - különösen azért, mert a benne levő felszerelés is eredeti. Még az orvosi táska is ott van, ahol annó, benne az injekciós tűvel…
  • Věda a technologie

Komentáře • 13

  • @EkeExp
    @EkeExp Před rokem +7

    A 89-es nagy román forradalom után magyarországról kapott a kisvárosunk egy Nysa mentőautót ,gyerekként csodáltam hogy a külföldi autó van itt és mivel édesapám rohammentősként megkapta ezt a az autót ,igy én is ezen tanultam vezetni.Ő volt nekem az első ,mindig egy szép emlék lesz.Lehet kikacagtok de nekem ez az autó a hiperszuper csoda volt,ugyanis csak dácia és tv duba mentőt láttunk csak.Mindig hálás leszek Magyarországnak azért a sok segitségért amit nyujtottak nekünk.Isten áldása legyen magyarországgal .

  • @xm222
    @xm222 Před 3 lety +3

    Great van, greetings from Poland 👍😊

  • @Andrisbeautiful
    @Andrisbeautiful Před 6 lety +6

    A hordágynak nem voltak "lábai", 4 db közvetlenül a fekvőrészhez rögzített keréken gurult. (mindig közvetlenül a földről emelték, és kézben vitték, ezek a kerekek csak az autóba helyezést, helyszínen való mozgatást könnyítették.) A hordágyasztal (amelyen nyugszik a hordágy) félig kihúzható. Két motorkerékpár hátsó teleszkópon rugózott, mely a rajta fekvő beteg kényelmét szolgálta. Ha a beteget újra kellett éleszteni - mely során a mellkaskompressziókhoz szilárd alap szükséges, az említett "lábakat" lehajtva fixálta az addig rugózni tudó hordágyasztalt, így benyomva a beteg mellkasát nem az ágyat pattogtatták, hanem ténylegesen a beteg mellkasát, szívét tudták összenyomni. Minden mentőautót leselejtezéskor megszabadították a megkülönböztetőjelzéseitől, rádiótól (melyek kizárólagosan Storno-k voltak) stb, így a szóban forgó autón látható berendezések már "civil" (polgárőrségi) barkácsolás eredménye, de - mivel hivatalos volt - eredetinek tekinthető. Elméletileg létezett egy-két Nysa, amelyre az OMSZ-nál Preston szirénát tettek egyedileg, ezek nem szériában így készült példányok. A gyártás éve a vezető felőli lépcső és a B oszlop találkozásánál lévő típustáblán található. Magasított tetővel (talán dupla hátsóajtóval) az 522-esek tudomásom szerint 1973-tól készültek, de nem vagyok 100%-ig biztos a pontos években, így cáfolni az évjárat valódiságát nem tudom...

    • @vogaben
      @vogaben Před 3 lety +3

      Ez bőven nem 69-es évjárat! Az 522-es még nem volt gyártásban akkor. A műanyag műszerfalas Nysa-k már a nyolcvanas évek termékei, ahogyan ez is.

    • @tamasnagy8225
      @tamasnagy8225 Před rokem +3

      @@vogaben 69-ben az úgynevezett szoba-konyhás mentők voltak. Ez már a modern akkori "púpos" névre hallgatott. Budapesti használatban nagyjából 100 ezer kilométer volt a várt futás teljesítmény. Külön eltérés a hordágy és az állási szöge. Vélhetően KIO. beosztásban. Kiemelt mentőegységet jelentett. A "Preszton" kűrt utólagos. Vagy kétszólamú kűrt vagy a hagyományos motoros sziréna volt. A tolószék csak a beteg tolására volt alkalmas, emeletről dög nehéz volt. A kereső lámpát meg elvitte a cica sok év alatt. Típushiba volt, a siralmas fék, törő váltókar csapszeg. A firnyák gépészeknél mindig volt párdarab sasszeg. Aranyos a mese. Még szoba konyháson kezdtem..... Balog P. garázsmester keze alatt. A Déli pája udvar metró kijárathoz a hosszú lépcsőknél mindig felmentünk vele. Kár, hogy olyanok akik valóban vezették, dolgoztak rajta nem írnak. Pedig érdekes lenne.

  • @tiborfarnadi7847
    @tiborfarnadi7847 Před 2 měsíci

    A szirena az kegyetlen volt!!!

  • @lajostoth3253
    @lajostoth3253 Před 4 lety +2

    OK. Ajánlom a Novumtv: Nysa Mentőautó. Budapest. 2018. 2018-as Budapesti CZcams Videót a CZcams Csatornán. Budapest. Budapest. Lajos Tóth./Tóth Lajos. CZcams.

  • @zoltanszokev.zoltan9065
    @zoltanszokev.zoltan9065 Před rokem +1

    42 lóerő? Elmondom hogy kb a duplàja!

    • @mihalyvarga9803
      @mihalyvarga9803 Před rokem +2

      Jól mondod. KB 70 - 75 loerosek voltak. Az Úr több butasagot mondott, nem gondolva arra hogy a vele egyidosek, és tapasztaltabb emberek is megnezik a videót. Én magam ilyenekkel dolgoztam 79-92 között.

  • @laszlozsoltbaranyai4280

    Mentősök!!!! Mentők ........

  • @ExpiredFilms
    @ExpiredFilms Před rokem +1

    Azt mondja az úr, hogy elpusztíthatatlan, nagyon jó típus volt.
    Tessék?! 30.000 km után selejtezték őket, és annyira megbízhatatlanok voltak, hogy a gk. vezetők szerelők is voltak kényszerből. Értem én, hogy az idő megszépít dolgokat, de azért ilyen mértékű valóságferdítés mégsem kellene,.

    • @Zoltan-sb2hh
      @Zoltan-sb2hh Před 6 měsíci

      30 000 kilométerenként nem selejtezték, hanem felújítottàk. 100 000 kilométerenként volt selejtezés. Akkoriban minden àllami járművet 3x újítottak fel. Például az Ikarusokat kb 300 ezer kilométerenként újították fel,így kb 1 millió kilométer után selejtezték. Kivételek talán a rendőrmotorok, mivel BMW vagy Yamaha típusok voltak, nem érte meg alkatrészt venni, inkább 100 ezer kilométer után mentek a levesbe,protekcióval hozzá lehetett jutni. A koràbbi Pannóniàkat pedig úgy cserélgették mint a gatyát.