Arcybiskup poznański ks. dr Antoni Baraniak i jego sufragani wobec totalitaryzmów XX w. [WYKŁAD]

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 06. 2024
  • 📺 OBEJRZYJ wykład i DOWIEDZ SIĘ ▶ Kim był arcybiskup Antoni Baraniak❓ Kim byli sufragani bp. Franciszek Jedwabski i bp Tadeusz Etter ❓ Czym były totalitaryzmy XX w.: sowiecki komunizm i niemiecki nazizm ❓ W jakich warunkach społeczno-politycznych abp. Baraniak i jego sufragani realizowali swą misję ❓ Jakie były główne kierunki realizacji posługi arcybiskupiej Baraniaka w archidiecezji poznańskiej ❓ Jakie były główne wydarzenia inspirowane przez abp. Baraniaka w archidiecezji poznańskiej w latach 1957-1977 ❓
    👤 Na te i inne pytania odpowiada w swoim wykładzie dr hab. Elżbieta Wojcieszyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
    Wykład podzielono na części:
    00:00 Wstęp
    02:40 Wyjaśnienie rozumienia totalitaryzmów i ich krytyka w nauczaniu Kościoła katolickiego
    08:47 Charakterystyka przeżyć bp. Jedwabskiego i bp. Ettera w systemie niemieckiego totalitaryzmu w KL Dachau
    23:30 Charakterystyka przeżyć abp. Baraniaka w komunistycznym więzieniu 4. Charakterystyka powojennej działalności Baraniaka, Jedwabskiego i Ettera w archidiecezji poznańskiej zwłaszcza metody ewangelizacji podczas Wielkiej Nowenny przed Millennium Chrztu Polski
    38:13 Podsumowanie działań abp. Baraniaka i jego sufraganów w obronie wiernych przed sowieckim komunizmem.
    🔎 Podczas I wojny światowej, w 1917 r. w wyniku rewolucji październikowej powstało pierwsze państwo komunistyczne - Rosja sowiecka, dążące do zateizowania społeczeństwa i wyeliminowania chrześcijaństwa. W latach dwudziestych XX w. rozwijał się w Niemczech narodowy socjalizm, który wyrósł na podłożu rasistowskim. Wraz z dojściem do władzy „Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei” (pol. Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników - NSDAP - nazizm), w Niemczech powstała „nowa religia”, gloryfikująca rasę germańską i niemal bałwochwalczy kult państwa.
    Te dwa totalitaryzmy: nazizm i sowiecki komunizm dążyły do zniszczenia więzi społecznych i podmiotowości człowieka. Chrześcijaństwo, w tym Kościół katolicki przeciwnie: naucza, że fundamentalną wartością jest godność osobowa człowieka. Stąd oba totalitaryzmy uznawały Kościół za największego wroga. Bp. Jedwabski i Etter tylko dzięki Bożej opatrzności przeżyli piekło obozu koncentracyjnego KL Dachau. Podobnie abp. Baraniak dzięki głębokiej wierze przeżył tortury więzienia w komunistycznej Polsce.
    W 1957 r. Baraniak został metropolitą poznańskim, a w zarządzaniu archidiecezją pomagali mu biskupi: Jedwabski i Etter. Ich niezłomna postawa oporu wobec komunizmu pozwoliła duchowieństwu i wiernym obronić się przed totalną ateizacją.
    Prelekcja jest trzecią częścią projektu dotyczącego scharakteryzowania działalności arcybiskupów i biskupów pomocniczych w archidiecezji poznańskiej w warunkach totalitaryzmów: niemieckiego hitleryzmu i sowieckiego komunizmu.
    ℹ Produkcja: Oddział IPN w Poznaniu. 📢 Kolejne programy Przystanku Historia w Poznaniu na IPNtv w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 18.00.
    🔔 SUBSKRYBUJ IPNtv i bądź na bieżąco 👉 bit.ly/30XgzUe
    #AugustHlond #wiara #Eucharystia #KształtowaniePatriotyzmu #Bóg #naród #ewangelizacja #TotalitaryzmNiemiecki #TotalitaryzmSowiecki #wykład #HistoriaPolski #edukacja #IPNtv

Komentáře • 1

  • @izabelajaworska3226
    @izabelajaworska3226 Před měsícem +2

    Serdeczne Bóg zapłać za piękną audycję o tych wybitnych polskich księżach!
    Iza z Łodzi