Ani Filmy Nedodržely Předlohu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 05. 2022
  • V tomto krátkém videu se podíváme na pár příkladů toho jak ani legendární filmy, legendární trilogie od Petera Jacksona jménem Pánp prstenů ne vždy dodržovala předlohu. Tom Bombadil nepřibalen!
    Kanál můžete podpořit přímo zde: / loremasters
    Herní kanál: / @konas8130
    pro pravidelnou dávku meme sledujte fb a ig:
    / loremasterscz
    / loremasters_
    pro kontakt se připojte na discord: / discord
    Pro serioznější věci mě prosim kontaktuje na emailu v popisu kanálu.
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 87

  •  Před 2 lety +6

    Do komentářů můžete psát další příklady toho jak se filmy odklonily od knih.

  • @D_vyl07
    @D_vyl07 Před 2 lety +12

    Za mně tedy vítané a dobré změny :)
    Nechci, aby mě teď někdo ukamenoval, ale myslím, že filmy hodně pomohly tomu, aby se o knihy zajímalo více lidí.. Něco jako hry Zaklínač a knihy Zaklínač :)

  • @miroslavsapara5274
    @miroslavsapara5274 Před 2 lety +47

    Ono zase tak moc nevadí, když si filmaři trochu upraví děj nebo postavy, aby jim to lépe pasovalo do jejich filmového díla. Tady je problém, že mnoho dnešních tvůrců filmové tvorby si chce vytvořit svůj vlastní příběh, ale bohužel jim to není umožněno. Tak si aspoň upravují předlohu a snaží se tam nacpat na sílu své nápady. Výsledek pak mnohdy působí jen jako špatná fanfikce viz. zaklínač druhá série.

    • @danielkalina5855
      @danielkalina5855 Před 2 lety

      Lepší skvělej fantasy akční serial ze zaklínačského prostředí než čůráka do prdele ne ? Navíc vidět něco poprve je lepší než vidět to co jsem už stokrát četl

  • @alfikaalfik2258
    @alfikaalfik2258 Před 2 lety +17

    To je pravda. Ale, a to je třeba zdůraznit, to NENÍ TO co fanoušci vytýkají připr. seriálu. Možná se jen fanoušci špatně vyjadřují, ale myslí výtkami něco jiného.
    Peter Jackson komunikoval s fanoušky (dělá to dodnes) a vysvětloval jim (a je to nevděčné a věčné vysvětlování), že to či ono musel změnit, protože jinak by nenatočil 9 hodin filmu, ale 90 hodin.
    A točil to pro fanoušky, především pro ně, ostatně - kdo (mimo úplných úchyláků co si pamatují jak se jmenovali jednotliví elfové quenijsky i sindarsky 😉 ) přijde do kin na devítihodinovou ságu s tisícem nevyslovitelných, tím méně zapamatovatelných, jmen?
    Amazon komunikuje stylem:
    1) "pokud se ti to nelíbí tak jsi fašista a rasista a nácek a... a budeš speciálně vojensky operačně napaden a zničen protože tohle je speciální filmová operace a ne žádný seriál ze světa Pána Prstenů".
    "2) A vůbec, důležité není aby to bylo hezké pro fanoušky Pána Prstenů. Důležité je aby to bylo dostatečně BLM a feminazi a komu se to nelíbí, ať se na to nedívá."
    3) "Proč se na to nedíváte? Jak si dovolujete se na to netěšit když jsme vám vysvětlili že to bude s***a kde nejdůležitější je správný počet černochů a buz... gayů?"
    Jako když se Putin diví že ho a jeho zem nemá nikdo rád.
    Odhánět si fanoušky je sebevražda. Pán Prstenů není láfstory na potápějícím se parníku, na to přijde fůra lidí, protože "aby byl doma klid tak vezmu ženu na Titanik". Ani to není film kde stříká krev až na koberec.
    PP doslova stojí a padá s přízní magorů, o nichž jsem výše psal, tedy těch, co si pamatují kdo si vzal Níniel a proč elfové zpívají písně pro Gilthoniel. Ostatním se to tak jako tak nebude líbit, resp. nemůže je to zaujmout. Je to dlouhé, složité a jmen je tam jak v telefonním seznamu.
    Znepřátelili si už dopředu svou cílovku. A to je horší než zločin, to je debilita!
    😀

    • @jindrichkral7084
      @jindrichkral7084 Před 2 lety

      Za mě nejlepší komentář! :)

    • @dinssCZ
      @dinssCZ Před rokem

      A tohle je přesně ten rozdíl! Díky za skvělý názor! ☝🏻

  • @jakubkonecny7369
    @jakubkonecny7369 Před 2 lety +8

    Mě se líbí jak zakončili Sarumanův příběh. Jasně, vymetení kraje by byl dost zajímavý příběh, ale nebyl na to prostě čas. Tak sice Sarumana zabili dřív, ale v podstatě dodrželi způsob jakým se to stalo. Gríma probodl Sarumana a následně byl zastřelen dřív než někdo stíhl střelce, hobity/elfa, zastavit. Osobně považuji za největší sílu této trilogie fakt, že Jackson dokázal najít tu správnou rovnováhu mezi předlohou a uměleckou licencí. Ano, spoustu věcí si upravili, ale zase kdyby točili pána prstenů na 100% dle předlohy tak se na to nedá moc koukat :) a nikdy to nebylo na úkor děje nebo koukatelnosti. Na rozdíl od hobita... Tam to bylo na úkor duševního zdraví diváků...

  • @LambertKalikus
    @LambertKalikus Před 2 lety +1

    Já jsem při sledování druhého dílu v kině místy hodně trpěl. A některé nesmysly nemohu skousnout doteď, jako např. Legolasovo serfování, elfové v Helmově žlebu, ... prodloužené verze PP a zejména druhý díl dost vylepšují a lecos dovysvětlí. Film PP se nicméně drží předlohy a je vidět, že do toho bylo vloženo srdce.
    U připravovaného seriálu sami scénáristi řekli, že příběh je zcela smyšlený a v podstatě jen vykrádají jména a místa a berou PP jen jako značku.

  • @Vjetef
    @Vjetef Před 2 lety +14

    Co se týče Arwen a Aragorna ve filmovém zpracování. Kdysi jsem slyšel prohlášení, že filmy mají určité standardy co musí splňovat pro komerční publikum, a jedna z nich je romance. Možná to je důvod, proč se děj okolo nich takto pozměnil a dal do popředí. To že Elrond je od vztahu odrazoval, pak s ním dle mě intenzivněji flirtovala Eowyn a pak několik scén, kdy Aragorn co si v knize jel skoro No Hit Run, tak s pádem z útesu mělo prohloubit takové to "romantické drama". Mezi další odchylky třeba: Nazgůly v řece nesmetla Arwen, ale "vodní vlnu" přivolal Elrond a Gandalf kouzlem přidal efekt vln v podobě koní. Pipin omylem neshodil kýbl s mrtvolou do studny u hrobky, ale cestou tuším našli ve strážnici otvor v zemi, bez ochranného víka. Pipin tam hodil kámen a zkoumal jak je to hluboké. Skřeti se ozvali o hodně později, až u hrobky Balina. Při bitvě u Helmova žlebu byl přítomen Eomer a Gandalf tuším nedorazil s jízdou, ale pěší armádou co sehnal z okolí. Žádní elfové nedorazili na pomoc a tudíž Haldir nezemřel. To je pár odchylek co mě z hlavy napadly :D
    Jak tu někdo zmiňoval, že knižní vyprávění je nudné, tak kniha vznikala v letech 1937-1949. Já tu dobu nezažil, ale je možné, že tehdá takto rozepsaný styl byl standardem. Nebo J.R.R.T. byl do toho světa natolik vžit, že měl tendenci rozepsat každičký detail, ale mě osobně to nevadilo.

    • @aureliaflintova4233
      @aureliaflintova4233 Před 2 lety +4

      Ak chcel PJ romancu, mohol sfimovať príbeh Faramira a Eowyn, Za to sa neho trocha hnevám, že Tolkienov krásny príbeh ich lásky v podstate zahodil a ponúkol nám trápnu love story medzi Tauriel a Kilim v Hobitovi.

    • @pavelspecht9446
      @pavelspecht9446 Před 2 lety

      Gandalf jel pro Erkenbranda, jízda tam myslím byla. Rozhodně byla Arwen lepší varianta než Ježíš chillující v Roklince. Naštěstí si tým rozmyslel finální souboj Aragorna se Sauronem. Jelikož to však už bylo natočené, namapovali na to toho trolla.

  • @dominikryska1060
    @dominikryska1060 Před 2 lety +13

    Za mě ještě zapůsobilo chování Faramira v knize. Od začátku byl přátelský k hobitům a nikdy nechtěl vzít prsten do Minastirit. Propustil je hned v Ithilienu.

    •  Před rokem

      Hlavně ve filmu se Boromirově smrti dozví až někde v Dvou věžích - na rozdíl od knihy. V knize je však (byť právě až myslím ve Dvou věžích), že o Boromirově smrti ví vlastně už od Společenstva prtenu, protože odněkud (myslím, že je v knize uvedeno přesné místo) vidí loďku s mrtvým bratrem.

  • @petrvesely6104
    @petrvesely6104 Před rokem

    Pěkné a informace sedí. Sle on toho Jakson změnil víc. Například mě velmi vadí, jak z Gondorských dělá naprosto neschopné vojáky. V knizeje výslovně uvedeno, že v městě zůstali jen vojáci a trochi starších dětí jako poslíčci. Ve filmu tam pobíhají zmatení vojáci spolu s ženami. V knize se skřeti nedostanou přes hradby a gondorští je drží. Armáda mrtvých se na pelenorská pole vůbec nedostala ... atd. Jakson udělal výborný film, ale od předlohy se odchýlil velmi a vždy v neprospěch příběhu. Jako by celou dobu nadržoval skřetům :-)

  • @kralseveru.6234
    @kralseveru.6234 Před 2 lety +34

    Nebo třeba i Gimli. Z filmu víme že to byl srandista ale v knize byl více uzavřený a velmi vážný.

  • @pavelebr3438
    @pavelebr3438 Před 2 lety +32

    Hobita a Pána Prstenů jsem přečetl asi pře 20 lety, hned po maturitě a díky nim jsem si zamiloval fantasy (a potom i sci-fi) literatury....za těch následujících 20 let jsem přečetl kvanta této literatury a musím říci, že i přesto že Pán prstenů a Hobit je klasika a ten svět i příběh je skoro dokonalej a nádhernej, tak ten styl psaní je značně nudnej a utahanej a jsem rád že Jackson natočil Pána Prstenů tak odlišně a akčně, nedokážu si představit, že by někdo natočil Pána Prstenů na 100% podle knihy...byl by to strašně nudnej a utahanej film.....jestli si pamatuji tak třebas bitvě u Helmova Žlebu je v knize věnována pouze malinkatá a dost nudná kapitolka a třebas je tam jedna obří kapitola, která se zabývá tím, proč Hobiti kouří dýmky...tak asi tak...stejně jako postava Toma Bombadila......v knize má ta postava své místo, ale do filmu by se vůbec nehodila...a takto bych mohl pokračovat dále.....prostě na Tolkienovi je poznat, že to byl Anglický profesor z Oxfordu a že hobita a Pána Prstenů napsal v první polovině 20 století a ten nudnej styl psaní tomu bohužel odpovídá...ale třebas jeho vrstevník (a s Tolkienem spoluzakladatel moderní fantasy) R. Howard, který svého Barbara Conana napsal ještě před Tolkienem, tak ten naopak píše velmi akčně a Barbar Conan oproti Tolkienovi se čte i v dnešní době naprosto skvěle a působí moderně jako kdyby ho Howard napsal dnes......ale jak tady již někdo psal...něco jiného je upravit film podle knihy pro filmové publikum a něco jiného je agresivní politická a genderová vyváženost, která podle mě do filmu nepatří

    • @maximiliankutliak8774
      @maximiliankutliak8774 Před 2 lety +2

      Ja osobne som sa síce pri čítaní PP a Hobita nenudil, ale rozumiem, že presná filmová replika by asi nebola príliš akčná /pútavá.
      Vynechanie Bombadila mi najprv prekážalo, ale vlastne máte pravdu, že by sa asi nehodil do filmu - vôbec si neviem predstaviť, ako by ho tam zmysluplne zakomponovali.

    • @danielkalina5855
      @danielkalina5855 Před 2 lety +1

      Když jsem četl pána prstenů po prvé tak mě začal bavit až v hůrce. Po páte už mě naopak bavil ten začátek v kraji a ty detaily. =)

    • @danielkalina5855
      @danielkalina5855 Před 2 lety +1

      A helmův žleb není tak malá kapitola.

  • @semtex987
    @semtex987 Před 2 lety

    - V knize také Aragorn neplánoval jít s Frodem až do Mordoru. Jeho plánem bylo je doprovodit co nejblíže k Minas Tirith a poté spolu s Boromirem vejít do města a usednout na trůn.
    - Denethor se pomátl až zcela na konci, když se Faramir vrátil těžce raněn. Ve skutečnosti to byl velmi silný a moudrý člověk, který dlouho odolovál vůli Saurona při nahlížení do Palanthíru a odhalování skřetích pozic. Také to byl on kdo nechal zapálit majáky a to ještě před příjezdem Gandalfa (ten je viděl na cestě, jak se rozsvěcí).
    - Jak už tu někdo psal Faramir se nepokusil vzít prsten do Minas Tirith. Dal hobitům nějaké rady sám od nich nějaké info dostal, pak je napakoval jídlem a nechal jít.
    - V bitvě o Helmův žleb nebojovali žádní elfové kromě Legolase. + Část vojska včetně Gimliho se nestihla ukrýt ve věži, ale ukryla a bránila se přívalu skřetů dole v jeskyních po proražení zdi.
    Celkově my ale ty změny nijak nevadily někdy jsem za ně byl i rád.

  • @simonsedlacek2459
    @simonsedlacek2459 Před 2 lety +5

    Mě změny nevadily, tedy v Pánovi Prstenů. Možná kromě postavy pána Denethora. Ten pokud vím, byl v knize výjimečný a laskavý člověk....... Myslím. V Hobitovi se mi líbil snad jen drak, i bez zbroje ze zlata a drahokamů.

  • @rozi441
    @rozi441 Před 2 lety +1

    Super video! Jsem ráda, když to takhle někdo zdůrazňuje, poněvadž sama se často lidem pokouším vysvětlit, že ne všechno, co je ve filmu podle knihy, musí být stejné nebo lepší než vknize. Takže s Glorfindelem naprosto souhlasím.
    Zvlášť to poslední mě často zabolí, protože v knížce se v té samé části dočkáme rozhovoru o příbězích, což je jedna z mých nejoblíbenějších částí a mám pocit, že ve filmu byla nějak zkrácena a trochu zapomenuta. Chápu, že autoři filmu chtěli trochu oživit atmosféru a ukázat, že se opravdu blížíme k Mordoru, ale něco takového by se mi spíš hodilo do Věže v Cirith Ungolu, kde se něco podobného i když ne tak závažného opravdu stalo. A upřímně mě to zasáhlo mnohem víc než scéna z filmu.

  • @lukasaluciesvobodnikovi2827

    Hodně se toho vynechalo ... Tom Bombadil, bitva o Helmův Žleb .... tam toho bylo opravdu hodně věcí jinak.

    • @pavelspecht9446
      @pavelspecht9446 Před 2 lety +1

      Tom Bombadil by nebyl žádným přínosem pro děj. Akorát by vznesl hromadu otázek hned ze začátku.

  • @VanasQ
    @VanasQ Před rokem

    Ve výsledku je mi líto že celkově z filmů vyhodili Glorfindela, ale zase to prohloubilo vztah Aragorna s Arven. A škoda že jsme na koci neviděli ani v prodloužené verzi Sarumana (ve které právě zemřel na věži) útočit na Kraj, škoda že jsme neviděli jak velkými hrdiny se stali pro Kraj Sam, Smíšek a Pipin. Ale ve výsledku jsem s filmovým zpracováním LotR nad míru spokojen páč už jen ten konec je utnutý prakticky v tu správnou chvíli a po epickém obléhání Minas Tirith a upoutáním pozornosti Saurona u Černé Brány by to podle mě zmršili válkou v Kraji.

  • @uzovkar
    @uzovkar Před 2 lety

    Těch změn tam bylo mnohem více. Za některé mohla potřeba zhustit celkové dění do tří filmů, zhruba odpovídajících knižní předloze, která je rovněž trilogií, proto byly vypuštěny například postavy Toma Bombadila a Stříbřenky, jakož i celá scéna na Mohylových vrších. Přesto se dá říct, že v trilogii ještě nebyla režisérská licence tolik násilná, aby zásahy a změny citlivě narušily tok děje. O dost horší je už situace ve zpracování Hobita, kde patrně zapůsobila hlavně komerce. Celkově soudím, že se to dalo s výhradami překousnout a přežít (na rozdíl od Zaklínače). Přesto se obávám, že ve svých 56ti letech, se už nejspíše kvalitního zpracování předlohy nedožiju a zůstanu pouze u knih.

  • @amadeus686
    @amadeus686 Před 2 lety +1

    Také zde vynechali Toma Bombadila
    Fajn chlápek z knížky

  • @lenkatomkova5851
    @lenkatomkova5851 Před 2 lety +2

    Tak niekedy sú zmeny potrebné a obe verzie môžu byť skvelé (napr. Ready Player One kde sa film na knihu prakticky skoro ani nepodobá a je to tak dobre), inokedy je to naprostá katastrofa (Percy Jackson, Eragon, ...). Ale konkrétne u pána prsteňov mi to nevadí. Ja viem že pre fanúšikov knižnej sérii to asi znie zvrátene ale mne sa tie filmy páčia viac než knihy. Áno v knihách je úžasné vykreslený svet a tie scény ktoré vo filme chýbajú sú skvelé. Ale hlavný príbeh a niektoré postavy ma proste viac bavili vo filme a aj mi to tempo prišlo lepšie.

  • @hynekcerny5388
    @hynekcerny5388 Před 2 lety +4

    Nejvíc mě asi " zklamalo " bylo to, jak byl vyobrazen Faramir, ve filmu prostě " zlej " a v knize největší šéf

    • @simonsedlacek2459
      @simonsedlacek2459 Před 2 lety

      Největší šéf......... To mě vážně hodně rozesmálo..... 😁😁😁 Díky kámo.

    • @hynekcerny5388
      @hynekcerny5388 Před 2 lety

      @@simonsedlacek2459 ?

    • @simonsedlacek2459
      @simonsedlacek2459 Před 2 lety

      @@hynekcerny5388 Prostě mě ten moment koment rozesmál jako svině....... Ale v dobrým.

  • @ShepardCZ
    @ShepardCZ Před 2 lety +1

    No to snad.... příště ještě řekneš, že Legolas při bitvě o Helmův žleb ve skutečnosti nesjel na štítu po těch schodech.

  • @skailler4580
    @skailler4580 Před 2 lety

    Četl jsem komplet knížky. Ano, první díl měl hodně chybějících částí a Toma Bombandila, jakožto jednu z nejmocnější postav, byla chyba vynechat.... Jinak to, že se to odehrává v létě a ne v zimě jako v knihách, tak to mi tolik nevadí. Obsazení postav výborný. Chápu, že druhý a třetí díl nebyl kompletní, ale co si budeme povídat, musel by být jeden díl asi tak na 7 hodin. Třetí byl v prodloužené verzi něco kolem 4 hodin a stejně plno scházelo... Pak mě mrzí, vynechání Glorfindela nebo Elladan a Elrohir..... Každopádně trilogie byla i tak masterpiece a seriál nedosáhne takových kvalit... Černýho Sindar elfa nejde prostě skousnout...

  • @marekfejt6316
    @marekfejt6316 Před rokem +1

    Nebo třeba, když šli po stezce mrtvých až černému kameni(u kterého přísahali samotnému isildurovi)…a nešel jen legolas/elessar a gimli, ale s ním i dunadáini včetně synů elronda…pokud se nemýlím

  • @iten47
    @iten47 Před 2 lety

    Myslím si, že změny udělané v trilogii jsou pro celkový lore skoro až bezvýznamné. Film má přece své limity, ale Amazon to bohužel už přehání :

  • @marekfejt6316
    @marekfejt6316 Před rokem

    Nebo denethor II, boromirův otec, byl v knize popisován jako mocný muž ve světě lidí a ve filmu, no všichni víme jaký byl ve filmu 😀

  • @petrhubacek3070
    @petrhubacek3070 Před rokem

    Absence Glorfindela nevadi. Myslim si, ze nejvetsi zmena je ten Saruman a proto je ta scena pouze v prodlouzene verzi...ta skoro smrt Aragorna tam taky nemusela byt, protoze i v knize je popisovan jako neporazeny.

  • @martincervenan9320
    @martincervenan9320 Před 2 lety +2

    Za mňa určite to že v Helm´s Deep neboli elfovia a tiež to ako je popisovaný Denethor. Kdežto vo filme je zobrazený ako starý naivný hlupák, tak v knihe je krásne opísane aký mocný a múdry Denethor bol a aj čo presne ho spravilo takého akého sme ho videli vo filme. A ešte to s tým Glorfindelom ma úplne sklamalo.

    • @stickystick1048
      @stickystick1048 Před 2 lety

      Na druhou stranu chápu, že si to filmaři chtěli zkrátit tím, že něco vynechají. Už tak jsou ty filmy dost dlouhé.

  • @leniwsek
    @leniwsek Před 2 lety

    Arwen ve filmu byla skvělá zamilovala jsem se 🥺

  • @michalkindl8010
    @michalkindl8010 Před 2 lety +1

    Pro mě největší rozdíli jsou asi Tom Bombadil a pak také armáda mrtvých, její spracování se mi ve filmu líbilo o moc více

  • @jankrnac3535
    @jankrnac3535 Před 2 lety

    Mám pocit že ideálne by sa malo robiť to že sa dej pre s kníh pre filmy prerobí tak aby držal základné body a logiku sveta správne pretože príbeh v knihe není určený pre audiovizuálnu podobu ale pre textovú a je otázne či by sám autor nenapísal určité časti inak kebyže to není kniha ale scenár.
    Ale je to ťažké spraviť ak nechápete každú jednu postavu v deji a to ako všetko funguje, Pán Prsteňov práve trafil to že príbeh kníh sa pre film pomerne hodí, upravili si postavy a niekoľko vecí ktoré by na plátne vyzerali zvláštne.
    Napríklad teraz čítam knihu Dragonflight: rider of pern 01 (Dračí let drakeni s pernu 01), práva má kúpené Warner Bros a chcú s toho svoju ďalšiu filmovú sériu ale nevedia čo robiť s 1. knihou lebo je proste zvláštne napísaná a museli by sa niektoré pasáže úplne prerábať lebo je problém ich vizualizovať a tak im tam leží nedorobený scenár od roku 2014. Áno, namiesto Dragonflightu natočili Dunu.

  • @luke5sedlak
    @luke5sedlak Před 2 lety

    Čau, co se stalo s epizody o historii aragornova rodu??

  • @tmmylovegang2253
    @tmmylovegang2253 Před 2 lety

    Ano ale tady to dávalo smysl a byl tam respekt k té knize

  • @x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x
    @x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x Před 2 lety +9

    Kámo, tohle nejde ani srovnávat. Navíc o tom doslova každej ví, ale ty změny nebyly prostě špatné, takže to nikomu nevadilo.
    Nechápu, jak to můžeš vůbec srovnávar a prsteny moci a hnusy, za které může zcela a jen novodobá americká politika.

    • @block4976
      @block4976 Před 2 lety +2

      To je pravda, ale někomu ty největší změny samozřejmě vadily (viz. Tom Bombadil, nebo vymetení Kraje)

  • @RajaLuthy
    @RajaLuthy Před rokem

    Asi se holt musíme smířit s tím, že filmy nikdy nebudou stejné jako knižní předloha. A je to napříč žánry. Nedávno například dávali v televizi Babičku. V knize neměla skoro žádné zuby a ve filmu měla všechny. Nebo Vinetou. Ve filmu jsou stejná maximálně tak jména postav. Jinak je všechno jinak. :-)

  • @spyritgo
    @spyritgo Před 2 lety

    Sem tam něco vynechali? Bože četl tu vůbec někdo knihu? 😌

  • @thenico2353
    @thenico2353 Před 2 lety +1

    Podle mého názoru jsou tyto změny, které se nalézají z rovna ve zmíněné trilogii pozitivně upravené, teda respektive jejich většina. Problémem dnešních filmu podle předloh je dle mého to že se režiséři většinou snaží dost odchýlit od děje z knihy aby mohli považovat film za své dílo… Nejen z části vizuální ale také z dějove.

  • @wwollf
    @wwollf Před 2 lety

    A čo súboj Pána Nazgúlú a Gandalfa, keď prišiel v Gondore o svoju čarovnú palicu. To si tiež vymysleli do filmu

  • @martinbaumann8138
    @martinbaumann8138 Před 2 lety +4

    Úplně tou největší změnou, tou jedinou, co mě opravdu trochu irituje je kompletní změna charakteru Faramira. V knize hobity štědře pohostí a místo tohoto sympatického hraničáře, jenž respektuje jejich úděl, nám ve Dvou věžích ukázali po Prstenu toužícího idiota, který zíkává divácké sympatie jen díky problematickým vztahům s otcem. Na druhou stranu, vztah s otcem a bratrská láska jsou ztvárněny výborně, vlastně v extended verzi jsou prokresleny i lépe než v knize, co si vzpomínám. Pán prstenů byl natočen v pravý moment, v dnešním světě by v adaptaci Tolkienova filosofie pravděpodobně úplně zanikla.

    • @pavelspecht9446
      @pavelspecht9446 Před 2 lety +1

      Pěkně řečeno. Mně spíš než Faramir vadil Denethor. Ve filmu z něj udělali skoro psychopata. Co se týká správného momentu pro natáčení, v nějakém rozhovoru Jackson uvedl, že se zavázali natočit trilogii odpoutanou od vlastních ideologií. Proto tam není žádný SJW bordel. Spoustě lidem vadí zmíněná výměna Glorfindela za Arwen. Přitom je to v podstatě Ježíš chillující v Roklince, který se ukáže jako hrozně OP, ale na výpravu se Společenstvem by následně nešel...

  • @jacobbelfegor8761
    @jacobbelfegor8761 Před 2 lety +1

    A to že elfové přišli na pomoc do Helmova žlebu sem nedáš ??

    • @pavelspecht9446
      @pavelspecht9446 Před 2 lety +1

      Varianta s Elfy a příjezdem Eomera je podle mě mnohem lepší než knižní příjezd myslím Erkenbranda.

    • @jacobbelfegor8761
      @jacobbelfegor8761 Před 2 lety +1

      @@pavelspecht9446 já vím že je to lepší jen říkám že to tam nedal

  • @pavlan2868
    @pavlan2868 Před 2 lety

    Hobit se celkově filmově hodně liší

  • @dieselpower3153
    @dieselpower3153 Před 2 lety +1

    nepodstatny detaily ktere nenici dilo tolkiena jako ten serial

  • @martin_hagall
    @martin_hagall Před 2 lety

    Like ať to vidí!

  • @gosuzwishe5939
    @gosuzwishe5939 Před 2 lety +1

    Já teda nevím, četl jsem knihu a tam to se Sarumanem bylo tak, že zůstal v Orthanku s červivcem střežen enty. Přičmž mu před tím gandalf zlomil hůl. O tom, že by byl propuštěn nevím.

    • @Vjetef
      @Vjetef Před 2 lety +6

      Ano. Enti ho propustili, protože sám už neměl moc napáchat nějaké škody, tak ho naivně propustili. Pak se šel pomstít hobitům. Kapitola se jmenuje Vymetení kraje, kde vystupuje jako Šarkan.

    • @gosuzwishe5939
      @gosuzwishe5939 Před 2 lety

      @@Vjetef v jaké knize ?

    • @Vjetef
      @Vjetef Před 2 lety

      @@gosuzwishe5939 No přeci konec Návratu krále, kdy se hobiti vraceli do Kraje.

    • @maximiliankutliak8774
      @maximiliankutliak8774 Před 2 lety +1

      @@gosuzwishe5939 Posledná kniha, Pán prsteňov Návrat kráľa. Sú to už posledné kapitoly, po zničení prsteňa.

  • @Koniasch
    @Koniasch Před 2 lety

    Vynechali Toma, zničili celý film :-D Meče Hobitů: Ve Filmu Hobitům Chodec prostě hodí meče na zem, v knize je mají z dávných mohyl králů (to btw vysvětluje, proč mohli Pánovi přízraků ublížit, že ano ... ) Jo a vynechali Toma !!!!

  • @lethysavaro3789
    @lethysavaro3789 Před 2 lety

    A tomu se nekdo jeste divi? Vzdyt je to normalni.

  • @TheKheparis
    @TheKheparis Před 2 lety +4

    Osobně se mi změny líbí a myslím si že to filmaři udělali skvěle, nejde ani o nějak nesmyslné změny, tyto změny měli svůj důvod a dodali tomu skvělou atmosferu pro film... naopak dnešní změny kde se mění běloši na č**** jsou naprosto zbytečný a nijak atmosféru filmu nezlepšují

  • @Ewiril
    @Ewiril Před rokem

    No... I am late to the party, but still... Nevím proč si začal video stím že Jacksonovy filmy sou milované i přes to že nejsou lorově akurátní. To spolu nemá nic společného. Dobrá adaptace nutně neznamená dobrej film/seriál. Ale i tak.. Neporovnovávejme jabka a hrušky... Změny které provedl Jackos byly v drtivé většině logicky opodstatněné > Rozpočet, tenkrát nedostupná technologie, smysluplnější návaznost na scénář, nebo už takhle natáhlá sledovací doba. Co se týče lore změn v RoP ... OH BOY... Prakticky všechny byli zbytečný nebo často motivovaný politicjkou agendou. Není jedinej filmařskej důvod jako měl Jackson pro Elfy s krátkejma vlasama, Republikánský Numenorijce, šachování s časovou osou a pod.... Takže říkat že mi nepřesnosti v Jacsonově trilogii nevadí, ale v RoP je nesnášim, neni dvojitej standard. Což si neřek, ale minimálně to zní jako by jsi to implikoval... Každopádně supr video.

  • @cjow
    @cjow Před 2 lety

    What?

  • @Karel_The_Goat37
    @Karel_The_Goat37 Před 2 lety

    nemas pravdu Aragorn ve filmu se nechova vubec jako Jon Snow... vzdyt kdyz Boromir umre ve filmu tak se zachova jako pravy kral s tim co mu rekne

  • @siebensunden
    @siebensunden Před rokem

    Zmíním dvě události, které jsou oproti filmu v knize jinak, a obě se odehrávají u Černé brány Barad Dur.
    1) Smíšek u Černé brány Barad Dur nikdy nebyl, po bodnutí pána Nazgulů se společně s Faramirem a Éowyn léčil v Domech uzdravování a v době vyjetí společných armád západu nebyl dost silný na cestu a ani na případný boj, za což se velice styděl. Pipin sám pak před Černou branou zabil náčelníka horských obrů (spíše trolů) Gorgorothu.
    Tvůrci filmu nejspíš nechtěli v tak zásadní moment Smíška s Pipinem rozdělit, proto šel s vojskem i Smíšek. Vzhledem k uzdravování Faramira a Éowyn v ten samý čas jaksi nedává smysl, aby byl Smíšek uzdraven tak rychle.
    2) Sauronův posel Černá ústa Sauronova nevyjel před Barad Dur sám, měl svou družinu, a nebyl zde zabit, byl pouze zahnán zpět za bránu. Jedním z požadavků, které prezentoval jako požadavky Saurona, byla i oprava Železného pasu, kde měl sloužit nový pán, kterým měl být (jak se kapitáni západu dovtípili) právě tento posel.
    Filmová verze je v tomto kratší a přímější a řekl bych, že zde to ničemu nevadí.

  • @daniela_solo
    @daniela_solo Před 2 lety

    Sarumana zapíchli 😲😲😲😲 $marjá

  • @johnfrok1287
    @johnfrok1287 Před 2 lety

    Ty filmy jsou odpad upřímně...