Choroba otyłościowa - co każdy z nas powinien o niej widzieć? Prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 10. 2023
  • „Regulacja spożycia pokarmów przebiega na wielu poziomach, nie dotyczy tylko mózgu, ale dotyczy także hormonów produkowanych w obrębie przewodu pokarmowego, które o dziwo nie są podrzędne względem naszego mózgu, tylko nadrzędne, czyli to one gdy się wydzielą decydują o tym, jakie będą nasze zachowania dotyczące spożycia pokarmów [...]”.
    O rewolucji w naukowym rozumieniu i leczeniu choroby otyłościowej oraz o prawach pacjenta z tym schorzeniem rozmawiałam z prof. dr hab. n. med. Mariuszem Wyleżołem - chirurgiem bariatrą, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
    Ten odcinek jest czwartym z drugiej serii podcastów poświęconych chorobie otyłościowej w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" (www.ootylosci.pl). Seria powstała w ramach współpracy z organizatorem Kampanii - firmą Novo Nordisk.
    Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Otyłości zarekomendowane przez Światową Federację Otyłości to „Let´s talk about obesity. Changing perspectives”. Zachęca ono do inicjowania i otwarcia się na dialog o otyłości. Dzięki rozmowie możemy poznać inną perspektywę patrzenia na ten sam problem.

Komentáře • 9

  • @andrzejkurowski1575
    @andrzejkurowski1575 Před měsícem +2

    Osoby prowadzące rozmowę powinny zadać pytanie i się zamknąć do czasu zakończenia odpowiedzi. Hmymymać to w domu.

  • @Maria-rtc2
    @Maria-rtc2 Před 2 měsíci

    Bardzo ważne informacje. Uważam, że w szkołach podstawowych już powinny być ogólne informacje o tej chorobie, jakie są jej skutki i jak można pomóc. Chodzi o zrozumienie zjawiska, które jest coraz bardziej widoczne, i aby uniknąć wykluczenia społecznego, w grupach rówieśniczych najbardziej dotkliwego. Widuję, niestety, coraz więcej bardzo młodych ludzi, którzy mają już problem z otyłością i nie wiadomo czy ktoś ich uświadamia.

  • @janiktinny
    @janiktinny Před měsícem

    Co jeśli ktoś nienawidzi leków?

  • @bobylee9243
    @bobylee9243 Před 8 měsíci +1

    Świetna rozmowa!!!
    Bardzo pomocna.
    Mam koleżanki w Niemczech, młode osoby, które bardzo cierpią z powodu tej choroby. Nareszcie jakieś "światełko w tunelu", więc jeśli mógłbym poprosić o nazwy tych rewolucyjnych leków, będę bardzo zobowiązany.
    Myślę, że pomogłoby to w "naprowadzeniu" tutejszych lekarzy na właściwą terapię, ponieważ diety i fitness, jak na razie są bezskuteczne.
    A z dziewczynami jest coraz gorzej. Inne dolegliwości się przyplątują, zapewne w związku z otyłością...

    • @monika277
      @monika277 Před 8 měsíci

      Ozempik - na cukrzycę. Saxenda - lek na otyłość- cena koło 150 - 300 euro na miesiąc, dostępny w Niemczech. Mounjaro, Wegovy - leki stricte na otyłość, nowa generacja. Jeden z nich już jest w sprzedaży w niemieckich aptekach, cena miesięcznej kuracji kosmiczna - chyba 600 euro za miesięczną kurację.

  • @nowalijka
    @nowalijka Před 2 měsíci

    „Inne emo­cjo­nal­nie wy­głod­nia­łe osoby kon­cen­tru­ją się na je­dze­niu, usi­łu­jąc za­stą­pić uczu­cio­wy po­karm tym cie­le­snym. Po­nie­waż jed­nak jest to marny sub­sty­tut, nigdy nie są w pełni na­sy­co­ne. Pewna ko­bie­ta, która wie, że sięga po je­dze­nie, żeby za­spo­ko­ić głód emo­cjo­nal­ny albo kiedy się stre­su­je, za­su­ge­ro­wa­ła, że uczu­cio­wa de­pra­wa­cja leży u pod­ło­ża obec­nej epi­de­mii oty­ło­ści. Wiele osób z de­fi­cy­tem matki cier­pi na za­bu­rze­nia od­ży­wia­nia i na­pa­dy ob­ja­da­nia (ang. binge eating).” - fragment książki „Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie” Jasmin L. Cori

  • @nowalijka
    @nowalijka Před 2 měsíci +1

    Pszenica a zaburzenia i obsesje na punkcie jedzenia: „Osoby ze schizofrenią mogą mieć poważne halucynacje, a osoby chore na depresję, w tym chorobę dwubiegunową i maniakalną, gliadyny powodują wiele zaburzeń w odżywianiu, najczęściej ogromy apetyt, przeradzający się w obsesje na punkcie jedzenia.” - Anna Spalińska, medycyna naturalna

  • @nowalijka
    @nowalijka Před 2 měsíci

    Mega ciekawostka: „Pszenica wpływa na nasz układ nerwowy, mogąc powodować uzależnienia podobne jak od opiatów (np. heroiny). Na skutek trawienia zawartego w pszenicy białka będącego składnikiem glutenu o nazwie gliadyna, powstają związki budową przypominające morfinę i działają jak narkotyki - uzależniają od chleba i innych wypieków. Gliadyny mogą także pogłębiać lub nawet powodować objawy dziecięcej choroby ADHD, depresji czy schizofrenii.” - dietetyk, dr Malwina Taborowska

  • @andrzejkurowski1575
    @andrzejkurowski1575 Před měsícem

    Po pierwsze: Nie objadać się!