Sýkora parukářka (Lophophanes cristatus) v budce 25

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2023
  • V sobotu 3. 6. 2023 jsme měli naplánovanou další z letošní nekonečné šňůry kontrol obsazenosti budek během prvního hnízdění. Druhou kontrolu z časových důvodů stihnout prostě nelze 🙂, protože druhé hnízdění sýkor je mnohem rozprostřenější v čase. Na celý den jsem měl slíbenou pomoc od Jany, která také kroužkuje a od Nely, která se chce ornitologii více věnovat. Pomoc byla řádná a ještě jednou za ní děkuji. Strávili jsme taháním žebříku, sundáváním a nasazováním budek, sundáváním a nasazováním žebříku na auto a popojížděním celý den.
    Začali jsme pod vrchem Kazatelna, pak přejeli pod Studený vrch a pokračovali k Bukové, nakonec jsme dokončili ještě linii od Knížecích stánek až k Vlachově strouze. Celkem jsme kroužkovali mláďata v 31 budkách, ale zkontrolovali jsme jich ještě o poznání víc. Budky z daleka nejčastěji využívá sýkora koňadra, následovaná sýkorou modřinkou. Nález sýkory uhelníčka už úsměv na tváři zaručeně vykouzlí. Občas se v budce zabydlí brhlík lesní, jehož budku už z dálky poznáme podle Otvoru, nebo alespoň spár vymazaných blátem. Zcela výjimečně budku využije lejsek černohlavý nebo krutihlav obecný.
    Linie na Bukovské cestě bývá každoročně obsazována méně, než linie „blíže k městu“. O to bylo větší naše překvapení, když jsme nahlédli do budky č. 25. Na dně mechové kotlinky se krčila pouze dvě už téměř vzletná mláďata sýkory parukářky. Po nezbytné manipulaci s těmito hvězdami dne, jsme je okroužkované vrátili zpět do budky. Následující den jsme ještě přijeli s Pavlem udělat krátkou dokumentaci jejich hnízdění. Bylo to historicky vůbec poprvé, kdy se v jedné z našich budek usadila tato fotogenická pankáčská sýkora, která vyhledává smrkové nebo smíšené lesy s příměsí smrku ve vyšších polohách. Kolem Dobříše tento druh žije celkem početně, rozhodně ne v hustotách sýkory koňadry, ale slyšet, spíše než vidět je naštěstí stále dost.
    #birds #ornithology #birdhouse

Komentáře •