Czy można zwrócić produkt używany? 🤔 Zapytaj prawnika # 5

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 02. 2021
  • Zapytaj prawnika # 5 🎬
    Czy sprzedawca może odmówić zwrotu produktu uszkodzonego?
    To 5⃣ odcinek mojego autorskiego cyklu, który polega na tym, że odpowiadam na konkretne pytania w krótkich nagraniach wideo.
    Nagrania publikuję raz w tygodniu, w każdy piątek.
    Jeżeli chcesz żebym odpowiedział na Twoje pytanie, zostaw je w komentarzu lub wyślij mailem. Spośród zgłoszonych pytań, wybiorę jedno i odpowiem w przyszłości.
    Dzisiaj zajmę się zwrotem produktów uszkodzonych / używanych 🛒 Czy klient może je oddać w ramach konsumenckiego prawa do odstąpienia od umowy?
    O szczegółach opowiadam w filmie. To tylko 5 minut, więc zapraszam do obejrzenia. Potem zostaw komentarz, napisz jak się podobało i zadaj pytanie na przyszłość.
    🆘 Jeżeli potrzebujesz regulaminu sklepu internetowego, sprawdź ten pakiet: prakreacja.pl/pakiet-ecommerce/.

Komentáře • 18

  • @BezKlucza
    @BezKlucza Před 29 dny

    A ja mam inne pytanie. Powiedzmy że kupiłem towar używany od osoby prywatnej. W tym przypadku jest to szkło i towar przychodzi uszkodzony. Czy sprzedawca ma obowiązek zwrócić pieniądze za zakupiony towar? Czy absolutnie go to nie dotyczy, jak to prawnie wygląda.

    • @wowarz
      @wowarz  Před 28 dny

      Dzień dobry! W przypadku sprzedaży między osobami prywatnymi nie stosuje się przepisów ustawy o prawach konsumenta, ale nie oznacza to, że sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady sprzedanego towaru. Kupujący nie może więc korzystać ze szczególnych uprawnień konsumenckich (np. 14 dniowe prawo do odstąpienia od umowy), ale może powoływać się na ogólną odpowiedzialność sprzedawcy za wady.

  • @guineapigontheroof8016
    @guineapigontheroof8016 Před 4 měsíci

    Sprzedaję rękodzieło, każda rzecz jest wykonana przeze mnie i jest w stanie idealnym. (Nie sprzedaje przez internet) Czy mogę odmówić zwrotu towaru jeśli klient do mnie wróci z towarem uszkodzonym ewidentnie nie z mojej winy?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 4 měsíci

      Jeżeli umowa sprzedaży nie jest zawierana na odległość, tylko stacjonarnie, to nie ma w ogóle konsumenckiego prawa odstąpienia od umowy. :-)

  • @NapedzamyBizneswSieci
    @NapedzamyBizneswSieci Před 3 lety

    Do tego pytania pasuje jeszcze: czy można zwrócić produkt bez oryginalnego opakowania? I czy sprzedawca może potrącić za ten brak opakowania?

  • @toks89
    @toks89 Před 2 měsíci

    Witam, mam taką sprawę i proszę o pomoc: kupiłem nowy telefon przez internet w jednej z dużych sieci sklepów RTV AGD. Po zaledwie jednym dniu, telefon stracił zasięg i nie było możliwości korzystania z podstawowych funkcji telefonu (rozmowy/smsy/internet). Skorzystałem z prawa 14 dniowego zwrotu towaru i oddałem telefon do sklepu bez podawania przyczyny zwrotu. Po kilku godzinach otrzymałem informację smsem że sklepu:
    „Dzien dobry
    Kontaktuje sie w sprawie Pana zwrotu internetowego. Nasz ekspert dokonuje weryfikacji urzadzenia na chwile obecna nie da sie aktywowac telefonu jezeli nie bedziemy mogli w pelni sprawnie miec sprawnego urzadzenia to nie mozemy wyplacic srodkow finansowych odnosnie zwrotu”
    Jakie prawa mi przysługują ? Wiem ze mogłem oddać telefon na gwarancje ale wolałbym kupić nowy telefon niż odmrozi naprawiac zakupiony towar.

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 měsíci

      Dzień dobry! Moim zdaniem, należy tutaj dokonać konwersji odstąpienia od umowy w reklamację. Jeżeli telefon był wadliwy, powinien Pan złożyć reklamację, korzystając z uprawnień związanych z niezgodnością towaru z umową. Uważam, że najkorzystniej będzie tutaj dla Pana wyjaśnić sprawę ze sprzedawcą, wskazując, że uszkodzenie nie leży po Pana stronie, dostał Pan niesprawny telefon i jeżeli odmawiają zwrotu pieniędzy w ramach odstąpienia, to niniejszym składa Pana reklamację ze względu na niezgodność telefonu z umową.

    • @toks89
      @toks89 Před 2 měsíci

      @@wowarz dziękuję za odpowiedź, czy jeżeli zdecyduje się na reklamację ze wzledu na niezgodność telefonu z umową, to jakie prawa mi wtedy przysługują? Zwrot całkowitych kosztów, czy np sprzedawca będzie starał się naprawić telefon. Czy sprzedawca ma przewidziany czas na odpowiedź w tym momencie ?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 měsíci

      @@toks89 sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji. Jeżeli tego terminu nie dotrzyma, uznaje się, że zgodził się z reklamacją. Roszczenia reklamacyjne są określone w art. 43d i art. 43e ustawy o prawach konsumenta.
      Art. 43d [Naprawa lub wymiana]
      1. Jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może żądać jego naprawy lub wymiany.
      2. Przedsiębiorca może dokonać wymiany, gdy konsument żąda naprawy, lub przedsiębiorca może dokonać naprawy, gdy konsument żąda wymiany, jeżeli doprowadzenie do zgodności towaru z umową w sposób wybrany przez konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów dla przedsiębiorcy. Jeżeli naprawa i wymiana są niemożliwe lub wymagałyby nadmiernych kosztów dla przedsiębiorcy, może on odmówić doprowadzenia towaru do zgodności z umową.
      3. Przy ocenie nadmierności kosztów dla przedsiębiorcy uwzględnia się wszelkie okoliczności sprawy, w szczególności znaczenie braku zgodności towaru z umową, wartość towaru zgodnego z umową oraz nadmierne niedogodności dla konsumenta powstałe wskutek zmiany sposobu doprowadzenia towaru do zgodności z umową.
      4. Przedsiębiorca dokonuje naprawy lub wymiany w rozsądnym czasie od chwili, w której przedsiębiorca został poinformowany przez konsumenta o braku zgodności z umową, i bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta, uwzględniając specyfikę towaru oraz cel, w jakim konsument go nabył. Koszty naprawy lub wymiany, w tym w szczególności koszty opłat pocztowych, przewozu, robocizny i materiałów, ponosi przedsiębiorca.
      5. Konsument udostępnia przedsiębiorcy towar podlegający naprawie lub wymianie. Przedsiębiorca odbiera od konsumenta towar na swój koszt.
      6. Jeżeli towar został zamontowany przed ujawnieniem się braku zgodności towaru z umową, przedsiębiorca demontuje towar oraz montuje go ponownie po dokonaniu naprawy lub wymiany albo zleca wykonanie tych czynności na swój koszt.
      7. Konsument nie jest zobowiązany do zapłaty za zwykłe korzystanie z towaru, który następnie został wymieniony.
      Art. 43e [Oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpienie od umowy]
      1.Jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, gdy:
      1) przedsiębiorca odmówił doprowadzenia towaru do zgodności z umową zgodnie z art. 43d ust. 2;
      2) przedsiębiorca nie doprowadził towaru do zgodności z umową zgodnie z art. 43d ust. 4-6;
      3) brak zgodności towaru z umową występuje nadal, mimo że przedsiębiorca próbował doprowadzić towar do zgodności z umową;
      4) brak zgodności towaru z umową jest na tyle istotny, że uzasadnia obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy bez uprzedniego skorzystania ze środków ochrony określonych w art. 43d;
      5) z oświadczenia przedsiębiorcy lub okoliczności wyraźnie wynika, że nie doprowadzi on towaru do zgodności z umową w rozsądnym czasie lub bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta.
      2. Obniżona cena musi pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość towaru niezgodnego z umową pozostaje do wartości towaru zgodnego z umową.
      3. Przedsiębiorca zwraca konsumentowi kwoty należne wskutek skorzystania z prawa obniżenia ceny niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o obniżeniu ceny.
      4. Konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli brak zgodności towaru z umową jest nieistotny. Domniemywa się, że brak zgodności towaru z umową jest istotny.
      5. Jeżeli brak zgodności z umową dotyczy jedynie niektórych towarów dostarczonych na podstawie umowy konsument może odstąpić od umowy jedynie w odniesieniu do tych towarów, a także w odniesieniu do innych towarów nabytych przez konsumenta wraz z towarami niezgodnymi z umową, jeżeli nie można rozsądnie oczekiwać, aby konsument zgodził się zatrzymać wyłącznie towary zgodne z umową.
      6. W razie odstąpienia od umowy konsument niezwłocznie zwraca towar przedsiębiorcy na jego koszt. Przedsiębiorca zwraca konsumentowi cenę niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania towaru lub dowodu jego odesłania.
      7. Przedsiębiorca dokonuje zwrotu ceny przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

  • @yoooy69
    @yoooy69 Před 7 měsíci

    A jeżeli Klient nie zgadza się z naszą "ekspertyzą" i twierdzi, że on tego nie uszkodził, jak to udowodnić i czy to sprzedawca ma to udowodnić. Po czyjej stronie jest zlecenie i opłacenie np. ekspertyzy u rzeczoznawcy?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 7 měsíci

      O jakiej dokładnie sytuacji mowa? Chodzi o odmowę przez sprzedawcę zwrotu ceny przy odstąpieniu od umowy przez konsumenta w sytuacji, gdy zwracany towar jest uszkodzony?

    • @yoooy69
      @yoooy69 Před 7 měsíci

      @@wowarz Sytuacja, gdy Klient odsyła do sklepu uszkodzony, używany przez siebie produkt, czyli przekroczył znamiona sprawdzenia towaru w celu nabycia. Odsyła go do sklepu i nie zgadza się na zapłacenie odszkodowania za pomniejszenie jego wartości, twierdząc, że on odesłał do sklepu towar nowy, nie noszący oznak zużycia. Po czyjej stronie wtedy leży ciężar udowodnienia, że został odesłany towar niezniszczony /zniszczony. Kto ma zlecić i zapłacić za ewentualną ekspertyzę u rzeczoznawcy?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 6 měsíci

      @@yoooy69 ja bym odwrócił tutaj sytuację - jeśli klient najpierw zapłacił za produkt, a potem go odesłał, to sprzedawca ma pieniądze klienta. Jeżeli sprzedawca podejmuje decyzję, że towar stracił na wartości, informuje o swojej decyzji klienta, zwracając mu część środków albo nie zwracając w ogóle i to klient jest w sytuacji, że jeśli nie zgadza się z decyzją sprzedawcy, musi podjąć kroki prawne żeby wyegzekwować od sprzedawcy zwrot całości ceny.

    • @adrianzakrzewski644
      @adrianzakrzewski644 Před 3 měsíci

      @@wowarz a czy w takiej sytuacji jeżeli klient zapłacił za towar, odesłał go do sprzedawcy, nie otrzymał zwrotu pieniędzy z uwagi na fakt że towar dotarł uszkodzony to czy ma prawo żądać oddania tego towaru?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 3 měsíci

      @@adrianzakrzewski644 tak, może cofnąć oświadczenie o odstąpieniu od umowy i domagać się oddania towaru.