Jak w warunkach domowych usunąć pieczenie (parzenie) stopy?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 08. 2020
  • Jedną z dolegliwości, która uprzykrza nam życie jest pieczenie stopy np. podczas chodzenia, leżenia, czy siedzenia?
    Jaka jest przyczyna takiego pieczenie i jak z tym sobie poradzić.
    O tym mówię na tym filmie.
    Janusz Danielczyk
    mgr Fizjoterapii
    tel. 602-500-931
    Toruń
    ul. Żółkiewskiego 37/41
    www.pasjonatruchu.pl
    info@wifotan.com

Komentáře • 31

  • @igaczyk3960
    @igaczyk3960 Před 6 měsíci +4

    Parzenie, mrowienie, drętwienie to może być neuropatia. Każda rada jest bardzo cenna. Dziękuję. ❤

  • @maxiorTT
    @maxiorTT Před rokem +4

    Nie mam cukrzycy z palącymi stopami walczę już za długo. Zmieniałem buty, wkładki na skórzane, skarpety 100% bawełna , stosowałem kremy, sole, zioła cuda na ok kiju. Regularnie problem wracał. Obejrzałem wczoraj ten film. Mówię co mi tam spróbuję, znalazłem pozycję na brzuchu opierając się na łokciach. Czuję ulgę. Dziś zacząłem obserwować swój organizm. Zła pozycja siedząca powoduje jakby zwiększenie ciśnienia w stopach. Po kilku minutach zaczynają parzyć po czym organizm zaczyna je chłodzić zalewają się potem. Dziś siedziałem prosto, czytając książkę przybieram pozycję na łokciach. Dziękuję bardzo, przyniosła mi ulgę. Przede wszystkim czuję się psychicznie lepiej wiedząc jak mogę temu samodzielnie przeciwdziałać. Pozdrawiam

  • @iwonadanielczyk3943
    @iwonadanielczyk3943 Před rokem +4

    Super wartościowy film. Dziękuję.

  • @jurekjanik6176
    @jurekjanik6176 Před 7 měsíci +3

    Mam ten problem i rzeczywiście pochodzi od kręgosłupa lędźwiowego. Co ciekawe, naczęściej jako przyczyne wskazuje się po pierwsze - grzybicę, a następnie cukrzycę. Chory kręgosłup rzadko brany jest pod uwagę

  • @edytakochan4134
    @edytakochan4134 Před 2 lety +4

    Wszystko się zgadza jeżeli chodzi o te pozycje. Poza tym boli mnie lędźwiowy+pieczenie stóp jak sobie odpuszczam ćwiczenia. Jakie ułożenie podczas snu Pan poleca?

    • @januszdanielczyk
      @januszdanielczyk  Před 2 lety +1

      Trudno jednoznacznie polecić jakąkolwiek pozycję podczas snu, jeśli się nie zna pacjenta, ani nie zdiagnozowało się pacjenta. Polecam poeksperymentować najpierw za dnia kiedy Pani kontroluje siebie. Czyli jakie pozycje Pani dobrze służą (dobrze się w tych pozycjach Pani czuje) i te pozycje, które dobrze Pani służą należy przyjmować podczas snu. Problem w tym, że podczas snu nie kontrolujemy siebie i nie wiemy, co robi nasze ciało. Więc to co możemy kontrolować to jedynie samo ułożenie się do snu.
      Dodatkowo zalecam regularne ćwiczenia. Są one ładnie opracowane w mojej książce Stop Dolegliwościom Kręgosłupa sklep918669.shoparena.pl/pl/p/Stop-Dolegliwosciom-Kregoslupa-wyd.-2/48
      Te ćwiczenia dla wielu moich pacjentów bardzo pomagają. Jeśli jednak zdarzy się, że ćwiczenia te niewiele pomogą, to trzeba po prostu zrobić od początku solidną diagnostykę kręgosłupa aktualną i do tego co wyjdzie odpowiednio zmodyfikować te ćwiczenia, albo dobrać inne prostsze (łatwiejsze do wykonania) lub trudniejsze. Wszystko zależy od tego jaki jest stan Pani kręgosłupa oraz możliwości siłowo-sprawnościowe.

    • @edytakochan4134
      @edytakochan4134 Před 2 lety +2

      @@januszdanielczyk Dziękuję bardzo za wyczerpującą odp.

  • @Mike-ne6nt
    @Mike-ne6nt Před 2 lety +1

    U mnie jest inny problem, 2 miesiące od upadku ze schodów na stopy (z paczką 4kg), czuję zwiększony przepływ krwi/prąd w prawej stopie (siła była przeniesiona na prawą nogę). Jest to stałe uczucie, nasila się po obciążeniach nogi/ruszaniu. Też jak stąpam prawą stopą to czułem jakby "uderzenie prądu" (teraz już mniej). Co to może być? Czekam na rezonans stopy. USG nic nie wykazało.

    • @januszdanielczyk
      @januszdanielczyk  Před 2 lety +3

      Ciężko powiedzieć bez szczegółowego zbadania funcjonalnego> Możliwości jest kilka i mogę się mylić, ale mam duże wątpliwości, czy rezonans w tym przypadku coś wykaże. Z opisu wynika, że gdzieś przeciążenie poszło na układ nerwowy. Ale to trzeba sprawdzić jeszcze szczegółowo za pomocą badań funkcjonalnych

    • @Mike-ne6nt
      @Mike-ne6nt Před 2 lety

      @@januszdanielczyk Dziękuję za odpowiedź. W takim razie jakie dodatkowe badania mógłbym zrobić? Może badanie EMG lub USG Doppler (żyły są bardziej widoczne w prawej stopie, więc może to nie nerwy). Wizytę u neurologa mam dopiero za miesiąc. Rozumiem, że to gdzieś w stopie/stawie skokowym te przeciążenie czy może być wyżej, kość strzałkowa, kolano lub kręgosłup? Jak będę miał wyniki możemy umówić się na konsultację online. Mam jeszcze kilka wizyt w najbliższym tygodniu, może coś uda się namierzyć.

    • @januszdanielczyk
      @januszdanielczyk  Před 2 lety +2

      @@Mike-ne6nt W tego typu problemach nie da się tabelarycznie na zasadzie opis-problem sensownie zastosować leczenia. Trzeba pacjenta najpierw zbadać, przeprowadzić testy funkcjonalne, a dopiero potem na podstawie tego co wyjdzie szukać dalszych rozwiązań leczniczych i diagnostycznych. Sytuacja jest o tyle dziwna, bo z opisu wynika, że zdarzenie nie było zdarzeniem dramatycznym i w normalnych warunkach nie powinno przynieść długoterminowych problemów zdrowotnych. Jeśli realia pokazują, że jest inaczej, to znaczy, że być może niedokładnie zdarzenie zostało opisane, albo wcześniej od kilku lat były problemy z nogą o których pacjent nie wiedział. Więc w tym przypadku badania USG i MRI będę wystarczające do przeprowadzenia wstępnej diagnostyki leczniczej i funkcjonalnej oraz wstępnego leczenia. Dopiero po tym, jak terapia będzie nieskuteczne można będzie pomyśleć, żeby przeprowadzić inne badania, które wykluczą lub potwierdzą inne schorzenia. Fajnie, ze dbasz o zdrowie i nie czekasz bezczynnie na rozwój wypadków. Poczekaj spokojnie na rezonans i jak będzie rezonans wtedy trzeba go będzie uzupełnić o testy funkcjonalne.

    • @Mike-ne6nt
      @Mike-ne6nt Před 2 lety +1

      ​@@januszdanielczyk Dziękuję raz jeszcze. Mam nadzieję, że rezonans wyjaśni problem. Dodam, że mam od początku dziwne "przeskakiwanie/strzykanie" po przesuwaniu stopą w prawo i przy wchodzeniu na schodach (tylko w prawej nodze). Więc teoretycznie, może gdzieś uciska nerw, bo 2 miesiące to bardzo długo. Z rana jak wstaję tego uczucia nie ma, tylko jak zacznę chodzić to się uruchamia, aż do wieczora. Problemy jakie miałem wcześniej to płaskostopie, koślawość, torsja piszczeli, ale jeździłem rowerem, biegałem bez problemów latami. Stopa nie bolała. Odezwę się za jakiś czas do Pana, pozdrawiam!

  • @FranekLi
    @FranekLi Před 7 měsíci

    😢

  • @gs7788
    @gs7788 Před 2 lety +1

    A co jeżeli Pieka oba uda z przodu? Mam tak i nie wiem jaka jest przyczyna

    • @januszdanielczyk
      @januszdanielczyk  Před 2 lety +1

      Zdalnie - bez pacjenta nie da się odpowiedzieć, bo możliwości jest dużo. Tu może się wykazać lekarz swoim kunsztem diagnostycznym, bo tylko on ma dostęp do narzędzi diagnostycznych. Wstępnie rzecz biorąc przyczyna może być w kręgosłupie lędźwiowym - jakieś dziwnie ułożone przepukliny. Ja bym poszedł na początku w tym kierunku. Jeśli to nic nie wniesie, to należałoby sprawdzić obie nogi za pomocą USG oraz DOPLERA stan mięśni oraz żył i tętnic. Dodatkowo można by sprawdzić stan unerwienia. Niezależnie od tego należałoby poobserwować siebie na przestrzeni 2 tyg. i zobaczyć kiedy i w jakich okolicznościach te uda pieką. Czy da się to powiązać z jakąś czynnością, albo pozycją ciała. A może da się to powiązać z jakimś pożywieniem - jakiś odczyn alergiczny. Tak jak pisałem możliwości jest pełno. Trzeba je po prostu po kolei eliminować, aż dojdzie się do właściwej przyczyny.

    • @maypolak7991
      @maypolak7991 Před rokem +1

      Jak Cię pieką uda z przodu tzn, że za mało robisz "tego co i owszem" ze swoim starym.

    • @januszdanielczyk
      @januszdanielczyk  Před rokem

      @@maypolak7991 Dziękuję za komentarz

  • @dorotap4901
    @dorotap4901 Před 2 lety +2

    Ja kładę stopy w zimna wodę aby stopy wychłodzić

  • @arekformicki693
    @arekformicki693 Před měsícem

    Witam Panie Januszu Pana ćwiczenia mi pomogły i pieczenie zniknęło, mam pytanie czy trzeba zrobić rtg kręgosłupa w związku z tym uciskiem i sprawdzić czy coś niedobrego się nie dzieje ??

  • @teresastankiewicz8759
    @teresastankiewicz8759 Před rokem +1

    Pieczenie stóp to może być stopa cukrzycowa!
    Mam ten problem z pieczeniem stóp.
    Okazało się że to cukrzyca typu 2.
    Nie wydaje mi się że to kręgosłup,jakie pan ma uprawnienia żeby doradzać.Dla mnie to bzdury co pan mówi!!

    • @januszdanielczyk
      @januszdanielczyk  Před rokem +2

      Zalecam słuchać swego lekarza

    • @jasiekjasiek2032
      @jasiekjasiek2032 Před rokem +5

      U większości osób pieczenie, palenie w stopie może wiązać się z tym o czym mowa w filmiku więc jako fizjoterapeuta ten Pan ma uprawnienia do mówienia o tym. Jeśli to nie pomaga to szuka się dalszych przyczyn, w tym cukrzycy. Taki materiał to nie diagnoza lekarska a sugestia co można samemu spróbować zrobić zamiast czekać aż samo ustąpi.

    • @maxiorTT
      @maxiorTT Před rokem +1

      Nie mam cukrzycy, pieką mnie stopy pocą się przy tym. Szukałem przyczyny w grzybicy i innych problemach ze stopami. Zmieniałem buty skarpetki wszystkie 100 % bawełny kremy mascie cuda. Wygielem plecy do tyłu jestem oparty na łokciach. Jaka ulga !!! Dziękuję.

  • @lidiapolak3153
    @lidiapolak3153 Před 8 měsíci +2

    Dxiekujr ..b.donre. cwiczenia