Zestawienie kosztów w Archicadzie dla początkujących- przykłady

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 07. 2024

Komentáře • 7

  • @nikayshe
    @nikayshe Před 2 lety +2

    Bardzo przydatne informacje, profesjonalna prezentacja. Bardzo dziękuję, z przyjemnością oglądam po kilka razy Pana tutoriale :)

  • @kaiserconcept
    @kaiserconcept Před rokem

    Super

  • @monikaturkowska573
    @monikaturkowska573 Před rokem

    Czy jest mozliwe wyliczenie kosztu calkowitego kosztu malowania badz wykonczenia powierzchni i jesli tak to jak to zrobic. mam na mysli ,ze owiem ,ze dana sciana jest wykonczona boazeria drewniana (i takich scian bedzie wiele w budynku) w modelu nadam jej odpowiednie wykonczenie i teraz chcialabym wiedziec ile jest tej powierzchni w budynku i znac koszt calkowity tej powierzchni. jak to zrobic ,jak stworzyc wyrarzenie dla "surface"?

    • @akademiaarchicada
      @akademiaarchicada  Před rokem

      W formie wyrażenia myślę, że się da, ale musiałbym popróbować i dłużej przy tym posiedzieć. Tak na szybko to policzyłbym to wykorzystując zestawienie w mapie projektu - "Malowanie". Sprawdziłbym ile m2 zajmuje boazeria w całym projekcie i po prostu przemnożył przez koszt za m2. Ale ogólnie ciekawe pytanie, spróbuje usiąść do tego zagadnienia i nagrać o tym filmik.

  • @annanowicka7748
    @annanowicka7748 Před rokem

    jak stworzyć wyrażenie "cena x ilość"? Przy tworzeniu wyrażenia "ilość" nie jest dostępna. Chodzi mi o to, że w kosztorysie ważna jest kolumna sumująca poszczególne rzędy, inaczej zestawienie może być nieczytelne (np, przy 4 krzesłach pokazuje 500 zł) a faktycznie 4 krzesła kosztują 2000 zł (4x500 zł)

    • @akademiaarchicada
      @akademiaarchicada  Před rokem

      Pierwsze co mi przychodzi do głowy to użycie flagi przy nazwie elementu bibliotecznego, wtedy program nam pokaże sumę o której mówisz, ale pojawi się ona jako kolejny wiersz a nie kolumna.
      Drugie rozwiązanie które działa od AC 25 chyba, czyli kliknięcie w "łącz opcje" w kolumnie z Cena zakupu. Tam możemy wybrać czy program ma pokazywać wartość jednostkową czy sumę wartości. Tyle tylko że wtedy trzeba by było zrobić jeszcze jedną właściwość dla mebli czyli Cena jednostkowa. Tak żeby na koniec uzyskać dwie kolumny w jednej Cena jednostkowa (jedno krzesło) a w drugiej Cena zakupu (suma za 4 krzesła).
      I w reszcie 3 rozwiązanie, czyli eksport do exela. Tam dodawanie kolumn czy formatowanie komórek jest prostsze. Oczywiście żeby miało to sens trzeba by było zrobić "inteligentne połączenie" żeby można było aktualizować exela po zmianie np. ilości krzeseł w projekcie. Lub jeśli mamy pewność że już nic się nie zmieni to eksport do xlsx i korekta zestawienia w arkuszach google.
      Możliwe że są inne rozwiązania, napisałem jak ja bym do tego podszedł. Pozdrawiam ;)

    • @annanowicka7748
      @annanowicka7748 Před rokem

      @@akademiaarchicada Drugie rozwiązanie sprawdziło się idealnie - serdecznie dziękuję! :)