Łęki Kościelne dwór 18 styczeń 2020

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 01. 2020
  • Dworek w Łękach Kościelnych wybudowany został w II poł. XVIII w. lub, jak podają inne źródła, już w końcu XVII w. przez nieznanego fundatora. Usytuowany jest on w obszernym parku z I poł. XIX w., na kopcu otoczonym fosą. Sam kopiec jest starszy od budynku. W wyniku przeprowadzonych tam badań ustalono, że powstał on na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Przypuszcza się, że jest to kolejny dwór powstały w tym miejscu. Pierwszy prawdopodobnie w XVI w. wybudowała rodzin Łąckich-Łęckich. Obecny dworek to parterowy (z mieszkalnym poddaszem), siedmioosiowy, drewniany (modrzewiowy) budynek, o konstrukcji zrębowej, szalowany profilowanymi deskami. Posiada drewniany ganek zwieńczony trójkątnym szczytem. Nakryty jest dachem mansardowym krytym gontem, łamanym ze świetlikami. Od strony frontowej oraz od strony stawu znajdują się ganki z tympanonem wsparte na czterech słupach. Zabytek otoczony jest pięknym, zadbanym parkiem.
    Dworek należał do Stadniny Koni w Walewicach, pełnił funkcje biurowe. Obecnie jest własnością prywatną.
    Ciekawostki:
    W latach 80. XIX w. we dworze przebywał historyk literatury i sztuki Kazimierz Chłędowski, który pobyt tu opisał w swoich "Pamiętnikach".
    W latach 70. XX w. dwór i park „występowały” w filmie pt. „Rodzina Połanieckich” w reż. Jana Rybkowskiego, na motywach powieści Henryka Sienkiewicza.
    W dworku odnaleziono pamiątki z powstania styczniowego - dokumenty i broń, które obecnie znajdują się w Muzeum Regionalnym w Kutnie.
    W parku niedaleko dworku znajduje się figurka Matki Boskiej postawiona z inicjatywy żony właściciela majątku Jana Czarnowskiego. Jej szata przestrzelona jest na wylot przez Niemca. Legenda głosi, że został za to ukarany, bo kiedy poszedł na front, zginął w pierwszej bitwie. Jedna z najładniejszych rezydencji ziemiańskich województwa łódzkiego. Obecnie dwór i część dawnego majątku znajduje się w rękach prywatnych.
    Pierwszym właścicielem Łęk Kościelnych, o którym mówią źródła, był Jan Leźnicki, który w 1782 r. sprzedał je za 110 tys. florenów Tomaszowi Guzowskiemu. Na przełomie XVIII i XIX w. majątek należał do Tomasza Guzowskiego - burgrabiego i posła gostynińskiego, sędziego pokoju powiatu orłowskiego. W 1808 roku wydzierżawił on Łęki Ambrożemu Zaborowskiemu, podprefektowi powiatu orłowskiego, który zmarł w 1815 roku. Dwa lata później majątek wraz z długami Guzowskiego kupił Rafał Świętosławski, sędzia pokoju powiatu orłowskiego, dziedzic Pawłowic. Zmarł on w 1828 r., a majątek przypadł jego synom: Aleksandrowi i Zenonowi Świętosławskim oraz córkom - Emilii Ewie Czarnkowskiej, Konstancji Sokolnickiej, Eustachii Tekli Korwin-Krasińskiej i Adolfinie Florentynie Szamowskiej. W 1848 r. siostry przejęły spadek i przekazały go matce, Eleonorze z Leszczyńskich Świętosławskiej. W 1854 r. wdowa po Świętosławskim podzieliła majątek w taki sposób, że Łęki przypadły rodzinie Czarnowskich. To właśnie za ich czasów majątek zaczął wyróżniać się na tle innych.
    Aleksander Czarnowski, który gospodarował majątkiem od 1872 r., wsławił się jako wzorowy rolnik i hodowca bydła rasowego. Stado łąckich krów wykorzystywano do pozyskiwania mleka, z którego produkowano sery sprzedawane na całym powiecie. We współpracy z okolicznymi chłopami założono mleczarnię. Aleksander zajmował się także publicystyką. Znany jest jako autor Wychowania publicznego na podstawach ekonomii politycznej, które wydano w Warszawie w 1874 r.
    W 1901 r. Aleksander zmarł, a gospodarstwo przejął jego brat Józef. Za jego rządów nastąpił dalszy rozwój rodzinnych włości. Po 1903 r. zmienił on nieco profil wytwórczy. Zrezygnował z produkcji serów, a mleko przekazywał mleczarni Warszawskiego Ziemiańskiego Towarzystwa Mleczarskiego. Czarnowski wraz z rolnikami założył kółko rolnicze "Wiara", na rzecz którego przekazał nieodpłatnie działkę. Popierał wszelkie akcje oświatowe i charytatywne. „Wiara” organizowała cyklicznie trzy - lub czterodniowe kursy gospodarstwa wiejskiego, co w znacznym stopniu wpłynęło na sposób w jaki gospodarowali ziemią okoliczni chłopi. Wykłady prowadzili specjaliści ze Szkoły Gospodarczej w Mirosławicach oraz z Koła Ziemianek. Czarnowscy mieli w planach uruchomienie młyna spółdzielczego, skupu jaj i sklepu dla rolników, jednak realizację tych planów pokrzyżował kryzys ekonomiczny lat 20. XX w.

Komentáře • 35

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Před 3 lety +21

    Ależ romantyczność ! Absolutnie uroczy!

  • @JanKowalski-jc6ke
    @JanKowalski-jc6ke Před rokem +4

    Uroczy i cudowny

  • @bartlomiejkoter1506
    @bartlomiejkoter1506 Před 3 lety +19

    Wyjątkowy śliczny.

  • @dorotaciuk4988
    @dorotaciuk4988 Před 2 lety +10

    Piękny dworek, moje marzenie.

  • @zielonegroszki
    @zielonegroszki Před 3 lety +14

    Przepiękny 😍

  • @illonaprzewocka3978
    @illonaprzewocka3978 Před 3 lety +17

    Cudo

  • @MagazynDobreKsiazki
    @MagazynDobreKsiazki Před 3 lety +12

    Przepięknie położony. Mieszkać w takim miejscu to musi być sama przyjemność.

    • @MagazynDobreKsiazki
      @MagazynDobreKsiazki Před 2 lety +1

      @AgnieszkaP-B Takie uroki wsi :)

    • @karolinabajka4844
      @karolinabajka4844 Před rokem

      Te opuszczone zanim sie nimi staly powinni przejmowac ludzie bo to ich majatek narodowy .Zgnije i nikt tego nie wykorzystuje Co lepsze wykupuja milionerzy im wolno

  • @michamocko256
    @michamocko256 Před 3 lety +16

    Kopiec jest starszy od dworu . Byłbym nie zmiernie zdziwiony gdyby było odwrotnie

  • @barbarakiebowicz4837
    @barbarakiebowicz4837 Před 2 lety +7

    Boziu jak ja kocham Dworki❤️❤️❤️

    • @wojtekmarkos1965
      @wojtekmarkos1965 Před 2 lety +1

      Proszę zobaczyć dworek w Węgrzynowicach, gdzie urodził się Jan Chryzostom Pasek- słynny pamiętnikarz.

  • @ewa1028
    @ewa1028 Před 3 lety +14

    Urokliwy. Z tymi mokradłami przypomina Serbinów z "Nocy i dni".

    • @mariolafur8161
      @mariolafur8161 Před 2 lety +2

      W Dworku Kręcono sceny Rodzina Połanieckich Dworek ten był jako Krzemień gdzie mieszkała Marynia wraz zOjcem

    • @moniquered8711
      @moniquered8711 Před 2 měsíci +1

      Noce i Dnie kręcili w Pogorzeli, niedaleko Mińska Mazowieckiego. Tak gdzieś czytałam. Kilka dni temu natknęłam się na informację o sprzedaży tamtego dworku. Chcą to sprzedać.

  • @avelox8836
    @avelox8836 Před 3 lety +11

    Muzyka pasuje jak......

  • @bernadettabuchert6860
    @bernadettabuchert6860 Před 2 lety +4

    Super 👌

  • @wojtekmarkos1965
    @wojtekmarkos1965 Před 2 lety +2

    Dworek prawie identyczny jak w Węgrzynowicach gdzie urodził się Jan Chryzostom Pasek.
    Dworek w Węgrzynowicach jest na lekkim wzniesieniu.
    Pamiętam jak od strony parku zjeżdżaliśmy na sankach.

  • @joanka34
    @joanka34 Před 2 lety +3

    dwutraktowy, siedmioosiowy, przypomina "dworek" w Żelazowej Woli

  • @richardwawrzyk2385
    @richardwawrzyk2385 Před 3 lety +4

    VERY COZY...👍🇨🇦

  • @gotomasz
    @gotomasz Před rokem

    W tymż dworze mieszkałem w latach 1971 - 1973, tyle że wowczas latem to była udręka, nieoczyszczona , przepływająca obok Ochnia, będąca ściekiem z Kutna i Bzura niosąca wszystko ze Zgierza... Fetor nie do opisania, tak że wtym wowczas bezodpływowym stawie. Dwór oprócz epizodów filmowych zagrał w serialu "Rodzina Połanieckich"
    z tamtych czasów pamiętam , że narożny prawostronny pokój miał prawie 49 m.kw. a ten tu opisywany jako salon 36, kuchnia miała 16 i spiżarnia 9, łazienki nie było... No i nie był pomalowany na biało, miał korpus w ciepłej przygaszonej słomkowej żółci i brązowe okiennice, kolumny i podbitkę pod gont...

  • @plfinearts7395
    @plfinearts7395 Před 2 lety +1

    Jaka cena?

  • @TeamLodzkie
    @TeamLodzkie Před 2 lety +1

    Witam można wiedzieć gdzie to jest w łódzkim. Pozdrawiam dziękuję.

    • @Joanna_W.
      @Joanna_W. Před rokem

      W gminie Krzyżanów, kilka kilometrów za miejscowością Piątek.

    • @TeamLodzkie
      @TeamLodzkie Před rokem

      @@Joanna_W. Dzięki

  • @tomaszlerski7517
    @tomaszlerski7517 Před 11 měsíci +1

    Trzeba pilnowac bardzo bo podpalą