Procedura bezpiecznego otwierania drzwi

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024
  • Różne warianty procedury bezpiecznego wchodzenia przez drzwi w warunkach pożarowych, co pozwala zabezpieczać się w maksymalnym stopniu strażakom. Pokazano jak bezpiecznie otwierać drzwi z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, podręcznego sprzętu burzącego oraz wykorzystując pakiet wężowy. Film nakręcony wspólnie z Michałem z blubrystrazakao...

Komentáře • 12

  • @michal663
    @michal663 Před 2 lety +1

    Świetna robota. Czekam na kolejne materiały! Pozdrawiam

  • @konradb8224
    @konradb8224 Před 2 lety +4

    Mogliście jeszcze buty koszarowe ubrać, chełmy ściągnąć żeby wygodniej było.
    Jak już robimy te materiały szkoleniowe to ubierzmy się chociaż tak żeby zasymulować te warunki pożarowe i poczujmy się tak jak ta rota, która ma pracować, a nie w koszulkach.
    Poza tym film super, bardzo przydatny, pozdro dla was 🙂

    • @adamskrzypkowskiotworzby
      @adamskrzypkowskiotworzby  Před 2 lety +5

      Nie. Nie można było tego nagrywać w butach, koszarowych bo nie zabezpieczają one nóg w należytym stopniu. Stopień zabezpieczenia czy to podczas akcji, czy ćwiczeń powinien być adekwatny do zagrożeń i w danym momencie ćwiczący są zabezpieczeni w 100%. Był pomysł żeby nagrywać to podczas ćwiczeń gorących w kontenerze, ale wtedy nie wszystko dałoby się pokazać, wtedy na pewni stopień zabezpieczenia byłby inny. Oboje z Michałem wiemy z własnego doświadczenia jak wygląda praca roty.

    • @theroniispawel8983
      @theroniispawel8983 Před 2 lety +4

      Nie pasuję mi chronologiczność czynności - są pokazane raz tak, a raz tak. Moim zdaniem lepiej byłoby to zrobić po kolei i pokazać wszystkie sposoby na danym etapie i dopiero przejść na następnym i znowu tak samo. Również nie są pokazane wszystkie metody co warto byłoby uzupełnić i poruszyć kwestie chociażby komunikacji roty w czasie otwierania/schładzania drzwi czy wykonywania ruchu do przodu/odwrotu. Przykład z zamknięciem za sobą drzwi jak już wejdziemy do środka, a mianowicie:
      - bez wprowadzenia ślimaka i zostawienia go za drzwiami nie damy rady utrzymać ich zamkniętych (wystarczy wziąć odcinek i nim zablokować drzwi). Wiadomo, że w końcu rozwiniemy cały i drzwi mogą się otworzyć.
      - dlatego następna opcja to mieć w ubraniu małe kliny i nimi zablokować drzwi (nie będzie problemu z przepchnięciem drzwi od drugiej strony z użyciem siły).
      Wspomniałbym jeszcze o ustaleniu między sobą o ilości pulsów przed otworzeniem drzwi (np. zawsze dajemy 1/2 pulsy nad sobą, a drugi/trzeci to otwarcie drzwi).
      Po wykonaniu i zamknięciu informacja od prądownika o powtórzeniu schładzania lub wejściu do środka. Wtedy powtarzamy tak samo tylko już po otwarciu wchodzimy z pulsem/bez.
      Komunikacja jest kluczem do sprawnej i bezpiecznej pracy.
      A ogólnie to jest prosto, zwięźle, krótko i na temat - to jest spoko. Możesz również pomyśleć do takich materiałów drugą wersję dłuższą, ale z dokładnym omówieniem.

    • @Levy_PL
      @Levy_PL Před 2 lety

      A niby jakie warunki pożarowe symuluje pełne ŚOI?

  • @lisekwr
    @lisekwr Před 2 lety +1

    Moze źle uczyłem do tej pory, ale pierwsze się sprawdza drzwii zanim się ich otworzy. Tu na poczatku było by po strazaku który otworzył drzwii zeby sprawdzić w środku kamerą.

    • @adamskrzypkowskiotworzby
      @adamskrzypkowskiotworzby  Před 2 lety

      byłoby po strażaku bo?

    • @smigly_rydz2183
      @smigly_rydz2183 Před 2 lety

      @@adamskrzypkowskiotworzbyna filmie drzwii nawet nie byly sprawdzone tylko odrazu otwarte. A takie zjawisko jak backdraft chyba nawet niebyło wzięte pod uwage tu.

    • @adamskrzypkowskiotworzby
      @adamskrzypkowskiotworzby  Před 2 lety +2

      @@smigly_rydz2183 jeżeli nie zauważyłeś, to film pokazuje kilka wariantów zachowania się z drzwiami, w zależności od warunków i wyniku rozpoznania. Prawdziwy backdraft nie wygląda tak jak ten w amerykańskim filmie o tym samy tytule, więc krótkotrwale uchylenie drzwi nie wywoła go od razu. ps. zachęcam do nagrania swojej wersji postępowania, wtedy może dyskusja będzie łatwiejsza.

  • @arturs7922
    @arturs7922 Před 2 lety +2

    Adam lepiej jak pomocnik jest od strony zawiasów drzwi. Wygodniej ....zobacz jak ręce pomocnika na klamce przeszkadzają prądownikowi.

    • @adamskrzypkowskiotworzby
      @adamskrzypkowskiotworzby  Před 2 lety

      To zależy, bo jak chcesz zrobić to od zawiasów, jeżeli po tej stronie będzie ściana, albo barierka schodów? Jest zresztą o tym na filmie.