Umowa o dzieło vs umowa zlecenie - kiedy, jak i dlaczego? | Zapytaj prawnika #18

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 05. 2021
  • Zapytaj prawnika # 18 🎬
    Czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenie i kiedy stosować każdą z nich?
    To 1⃣8⃣ odcinek mojego autorskiego cyklu, który polega na tym, że odpowiadam na konkretne pytania w krótkich nagraniach wideo.
    Nagrania publikuję raz w tygodniu, w każdy piątek.
    Jeżeli chcesz żebym odpowiedział na Twoje pytanie, zostaw je w komentarzu lub wyślij mailem.
    Dzisiaj rozmawiamy o dwóch najpopularniejszych umowach. Wystarczy, że poświęcisz 5 minut, żeby dowiedzieć się najważniejszych informacji i nie popełaniać błędów.
    🆘 Potrzebujesz wzorów umów? Sprawdź tutaj: prakreacja.pl/puw/.

Komentáře • 33

  • @marcinnowak6282
    @marcinnowak6282 Před rokem

    Dzień dobry
    Panie Wojtku czy kompleksowe wykonanie remontu łazienki może być przedmiotem umowy o dzieło i czy wykonywanie takich remontów regularnie dla jednej spółki dalej będzie traktowane jako umowa o dzieło . Umowa dotyczyłaby tylko wykonawstwa nie towaru.

  • @marekkomosa8598
    @marekkomosa8598 Před 2 lety

    Dziekuje za dobry filmik. Pytanie, czy mozna wystawic rachunek za dzielo np. projekt, ale bez zawierania umowy (ktora nastepnie trzeba by zglosic do ZUS zgodnie z prawem na 2021r, gdyby byla zawarta)?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 lety +1

      Panie Marku, rachunek wystawiany jest zawsze do umowy, nawet jeżeli umowa nie jest na piśmie, ale np. ustnie. Umowa o dzieło może być zawarta w dowolnej formie i jako taka podlega zgłoszeniu zgodnie z przepisami.

    • @marekkomosa8598
      @marekkomosa8598 Před 2 lety

      @@wowarz dziekuje

  • @mareksokolowski6159
    @mareksokolowski6159 Před 2 lety

    Dzień dobry, czy jakakolwiek popełniona umowa zlecenie odbiera prawo do ulgi "dla klasy średniej"
    Jeśli jestem zatrudniony na umowę o pracę i przychód w PIT-cie rocznym zmieści się w widełkach tej ulgi,
    to jeśli podejmę zlecenie na choćby złotówkę, stracę prawo do tej ulgi?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 lety

      Dzień dobry, Panie Marku! Niestety nie znam odpowiedzi na Pana pytanie, jako że nie zajmuję się na co dzień Polskim Ładem. :-)

  • @piotrek9711
    @piotrek9711 Před rokem

    Dzień dobry Panie Wojciechu, jestem absolutnym świeżakiem w kwestii umów, a niestety coś robić trzeba.
    Skończyłem studia i szukam pracy, jestem osobą przed 26 rokiem życia (choć dużo już mi nie zostało). Czy poniósłbym duże "straty" zawierając umowę o dzieło na okres próbny (3 miesiące) oraz czy w ogóle jest to dopuszczalne skoro nie ma mowy o żadnym produkcie końcowym? Jestem osobą bez doświadczenia więc zakładam, że umowa o pracę jest narazie poza moim zasięgiem.

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem +1

      Dzień dobry, z punktu widzenia prawa nie funkcjonuje coś takiego jak umowa o dzieło na okres próbny. Umowa o dzieło w ogóle nie ma charakteru czasowego - jej czas wyznacza okres, w jakim wykonane ma zostać dzieło.

    • @piotrek9711
      @piotrek9711 Před rokem

      @@wowarz Dziękuję ślicznie za odpowiedź, wszystkiego dobrego

  • @paulinadaniluk955
    @paulinadaniluk955 Před rokem

    Dzień dobry, mam chyba dosyć błahe pytanie, ale byłabym wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.
    Prowadzę firmę i chciałabym skorzystać z usług innej firmy, która ma mi przetłumaczyć teksty na mojej stronie internetowej. Jak zatytułować taką umowę?
    Umowa o świadczeniu usług i przeniesienie praw autorskich? Umowa tłumaczeniowa z przeniesieniem praw?
    Jeśli "świadczenie usług" odnosi się do umowy zlecenia, czy mogę w ten sposób zatytułować umowę między dwiema firmami? Czy to może rodzić jakieś komplikacje, np. dodatkowe podatki?
    Czy umowy między firmami można nazywać jak się chce i nie robi to różnicy?
    I jeszcze jedno pytanie: gdyby umowa na przetłumaczenie tekstów na stronę www, byłaby zawarta pomiędzy moją firmą, a osobą prywatną, to byłaby to umowa o dzieło, czy zlecenie? Jest to jednorazowe tłumaczenie wszystkiego co jest na stronie, nie zaś dłuższa współpraca przy bieżących tekstach. Wydaje mi się, że byłoby to dzieło, ale nie jestem pewna.
    Pozdrawiam!

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem +1

      Dzień dobry! Uważam, że jednorazowe przetłumaczenie konkretnych zasobów możemy uczynić przedmiotem umowy o dzieło. W jaki sposób taką umowę nazwiemy - nie ma to znaczenia. Może być np. umowa o wykonanie tłumaczenia wraz z przeniesieniem praw autorskich. Jeżeli umowa jest zawierana pomiędzy dwoma firmami, nie ma dodatkowych komplikacji podatkowych - rozliczenie fakturowe. Jeżeli zamawiającym jest firma, a wykonawcą osoba prywatna, firma występuje jako płatnik podatku dochodowego. W relacji firma - osoba prywatna trzeba też precyzyjnie skonstruować umowę, żeby wpisywała się w umowę o dzieło, ponieważ umowa o świadczenie usług zawarta z osobą fizyczną podlega oskładkowaniu ZUS.

    • @paulinadaniluk955
      @paulinadaniluk955 Před rokem

      @@wowarz dziękuję za pomoc!

  • @paulinapraska
    @paulinapraska Před 2 lety +1

    Proszę mi powiedzieć czy na umowę zlecenie muszę oddawać pieniądze pracodawcy na składki zdrowotne ? Bo każą mi oddawać

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 lety

      Dzień dobry! Zleceniodawca nie ma praw domagać się zwrotu od zleceniobiorcy zwrotu pieniędzy na składki zdrowotne. Takie postępowanie jest bezprawne.

    • @Alina-dz9uo
      @Alina-dz9uo Před 2 lety

      @@wowarz dzień dobry, przez agencję pracuję na umowę zlecenie,napisaw wypowiedzenie, agencja wustawila kare, proszę o pomoc

  • @westbambam4857
    @westbambam4857 Před rokem +1

    Panie Wojtku czy przedmiotem jednej umowy o dzieło może być "Wykonanie grafiki (projektów graficznych) np. 150 banerów reklamowych" ? Chodzi mi o to czy dziełem może być więcej niż jedna grafika? Albo inaczej mówiąc "Zestaw grafik". To małe projekty graficzne na potrzeby reklamy internetowej np. w ramach Google Ads. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem +1

      Dzień dobry! Tak, jak najbardziej, dziełem może być zbiór grafik, nie musi być to tylko pojedyncza grafika. Grunt, żeby umowa precyzyjnie określała, o jakie dzieło chodzi.

    • @westbambam4857
      @westbambam4857 Před rokem +1

      @@wowarz Bardzo dziękuję. A w tym przypadku z punktu widzenia ZUS kwestia POWTARZALNOŚCI wykluczająca UMOWĘ O DZIEŁO zaistniałaby dopiero wtedy, gdyby taka sama umowa (ten sam przedmiot dzieła) była powtarzana np. co miesiąc?

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem +1

      @@westbambam4857 powtarzalność umów to nie jest w mojej ocenie czynnik wykluczający umowę o dzieło. Dla oceny rodzaju umowy kluczowy jest przedmiot umowy, a nie powtarzalność. Myślę zatem, że nie w powtarzalności pies pogrzebany, ale w tym, że próbuje się w dzieło wpisywać coś, co dziełem za bardzo nie jest. :-)

  • @syazera-3991
    @syazera-3991 Před 2 lety

    Widzę, że odpowiadasz Wojtku na pytania w komentarzach, więc też spróbuję. Jestem copywriterem i chcę się dogadać się z klientem w trochę inny sposób niż jest to normalnie. Chcę napisać mu ofertę sprzedażową ( czyli tylko jeden tekst przy produkcie) i umówić się, że od każdej sprzedaży, dostaję 10%. W takim przypadku umowa o dzieło jest dobra? Bo co jeśli klient powie, że już nie chce tego tekstu i napisze swój?
    Nie wiem w jaki sposób określić termin ważności czegoś takiego w umowie

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 lety

      W takiej sytuacji najlepiej zastosować umowę o dzieło z licencją albo przeniesieniem autorskich praw majątkowych i określić procentowe wynagrodzenie od sprzedaży w zakresie wynagrodzenia licencyjnego / za przeniesienie praw autorskich.

  • @edzio3305
    @edzio3305 Před 2 lety

    mam 16 lat, chciałabym tworzyć grafiki, np. loga za nawet zwykłe 10 zł. Chciałabym się dowiedzieć czy prawnie w takiej sytuacji musiałaby być postawiona umowa o dzieło, bądź odprowadzany jakiś podatek? Czy mogę w ogóle sprzedawać takie grafiki w moim wieku?

    • @wowarz
      @wowarz  Před 2 lety

      Dzień dobry! Umowa w sensie dokument nie jest niezbędna, bo może być równie dobrze zawarta mailowo, o ile nie jest konieczne przeniesienie autorskich praw majątkowych. Wynagrodzenie podlega opodatkowaniu jak najbardziej, zdaje się, że w ramach zeznania rocznego rodziców, choć tutaj akurat pewności nie mam - należałoby zweryfikować.

  • @kacperkepinski4990
    @kacperkepinski4990 Před 6 měsíci

    Czy w umowie o dzieło obowiązuje okres wypowiedzenia?