Úvod do 3D tisku - 3D tisk pro vidláky díl 1.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 08. 2023
  • Základní informace o 3d tisku pro ty, kteří ještě nezačali tisknout.
    Dozvíte se, jaké jsou typy 3d tiskáren a jak fungují, jaké materiály se používají, povrchová úprava... je toho hodně.
    Děkuju Pepovi za příjemné povídání a užitečné informace.
    Pepovy 3d a CNC stránky a e-shop
    3d tiskárny kompletní i stavebnice, náhradní díly, servis, 3d tisk na zakázku
    www.jprint3d.cz
    Pokud máte doma nějaký užitečný stroj vlastní konstrukce i kupovaný anebo pokud něco zajímavého umíte a chcete se pochlubit světu, můžeme o tom spolu natočit video...
    / @vidlak001
  • Jak na to + styl

Komentáře • 81

  • @8ballXknife
    @8ballXknife Před 10 měsíci +12

    Video fajn , ale nepresnosti v informacich tuny bohuzel . A jestli pan se tiskem zivi a pritom vyleva Resin do kose , ktery kupuje jeste za 3tisice za litr , tak se divim , ze ma sanci se nejak uzivit. Resin se rozhodne nevyleva a uz vubec nedegraduje pokud se s nim spravne naklada mimo UV svetlo . Tak ze ta figurka rozhodne nevyjde na 700Kc , ale treba jen na 70Kc.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, děkuju za zprávu :-)

  • @miroslavzet1200
    @miroslavzet1200 Před 10 měsíci +4

    Opět palec nahoru pro Vidláka. Výborná témata tě napadají. Minule diagnostika, tu jsem si hned objednal a funguje. No a nyní toto.Hned asi objednávat nebudu, ale počkám si na další vida. Díky a super, držím palce a AHOJ.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +1

      Ahoj, jsem rád, že se ti to líbí :-) Diagnostika stála 3 stovky, u tiskárny si to trochu rozmyslím :-)

  • @David_XCV
    @David_XCV Před 3 měsíci +1

    Super informativní video. Děkuji, plánuji koupi tiskárny 👍

  • @michalurban4619
    @michalurban4619 Před 3 dny

    Super video,
    pomohlo a vo tom to je.
    Děkuji.
    👍

  • @Maxik_Bartos
    @Maxik_Bartos Před 10 měsíci +1

    Vítku, děkuji vám za zajímavé video .

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, tady seš u Vidláka...

  • @Postoll
    @Postoll Před 10 měsíci

    Super , casem mam v planu tiskárnu kupovat. Tak tuhle rubriku budu pravidelne sledovat 🙂 diky

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 9 měsíci +1

      Ahoj, tak to ti přeju, aby sis dobře vybral. A sobě taky :-)

  • @Stanislavek
    @Stanislavek Před 10 měsíci

    Povedený díl, hodně se mi líbil i proto že mě téma zajímá 🙂jen první setkání s 3d tiskem jsem měl přes Star Trek 🙂

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 9 měsíci +1

      Ahoj Stando, tuším, že bys rád tiskl domy na zelené louce :-)

    • @Stanislavek
      @Stanislavek Před 9 měsíci +1

      @@vidlak001 ahoj, to spíše ty louky na domy

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 Před 10 měsíci

    Super 3D tiskárna Vidláku

  • @jirikult729
    @jirikult729 Před 10 měsíci +2

    už ji mám od Průši (mk3s+) 3 roky, je to super věc.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, děkuju za zprávu.

  • @petrnedved9052
    @petrnedved9052 Před 6 měsíci +1

    Koukám pan má je expert na slovo vzatej .. čínská tiskarna každá směna jiné dily 🫣 asi viděl jen toho Prusů 😂

  • @xPaRi
    @xPaRi Před 9 měsíci +3

    Když jsem si pořizoval soustruh (malý), měl jsem obavy, že pro něj nebudu mít práci... ale pak se mi změnilo myšlení a zjistil jsem, co všechno lze na soustruhu udělat. Prostě jsem přemýšlel nad designem a technologií výroby tak, aby mi to soustruh usnadnil.
    Stejně to bylo u 3D tiskárny. Míň řešíte technologii výroby, víc jak to namalovat aby to bylo tisknutelné a jak to přesně odměřit, ať je co nejméně prototypů. Samotný tisk se stal v podstatě, až na výjimky, jen nezáživný opruz. A taky zjistíte, jak vám maličkost, kterou máte za chvíli a s minimem námahy vyrobenou, usnadní život. Třeba udělátor držící dveře v otevřené poloze, násypka do prachovnice, svorka kabelu, magnetka na klíče nebo špachtli atd...

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 9 měsíci +1

      Ahoj, výborný komentář :-) Ano, přemýšlet anebo všímat si, co by tím šlo dělat

  • @saimonslovakia
    @saimonslovakia Před 10 měsíci

    Super

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před 10 měsíci

    zajímavé

  • @boxxbiker
    @boxxbiker Před 10 měsíci +4

    Proč si Pepa nekoupí místo hračky opravdovou 3D tiskárnu ?

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +1

      Ahoj, kdybys byl konkrétnější, myslím, že by to bylo užitečnější :-)

  • @milanhanacek8052
    @milanhanacek8052 Před 10 měsíci

    ogaři super video

  • @ratman4747
    @ratman4747 Před 10 měsíci +7

    3D tisk, pokud se mu má člověk věnovat, je jako každý jiný koníček. Chce to prostě svoje. Jak místo tak čas, také technickou zdatnost a brzo narazí člověk i na potřebu generování vlastních modelů, ať již umělecky nebo technicky zaměřených. Taky je dobré si uvědomit že všechny ty produkty ze 3D tisku musím mít kam dávat. Při technickém použití jsou to funkční díly a tam tato drobnost odpadá, ale pokud se bavíme o umělečtějším pojetí tak nezřídka člověk narazí na to že potřebuje i barvy a další chemii s tím spojenou. Navíc pokud tomu člověk propadne tak má rázem doma 2 3 4 5 .... tiskáren a k tomu pochopitelně spotřební materiál. A to už prostorově náročné jednoznačně je. Všechny uvedené poznatky které zde uvádím vycházejí z mé osobní zkušenosti. Pokud se 3D tisku chci věnovat, musím tomu věnovat SPOUSTU času. Je to hodně samostudia a zkoušení. Ale jednoznačně to stojí za to. Otevřou se člověku takové možnosti že často například zjistí že než by konkrétní díl scháněl po obchodech tak si ho traději vymodeluje a vytiskne přesně na míru danému použití. Jinak nesouhlasím úplně s tím co pán uvádí a jak protěžuje Průšu. Poslední dobou nabízí čína a ostatní výrobci mnohem více muziky za méně peněz. Doporučil bych se podívat např na BambuLab. Relativně nová značka a už hravě Průšu strčí do kapsy. Srovnatelná mašina od Průši stojí 100tis. pokud se bavíme o multimateriálu. Stejně tak absolutně není pravda že tiskárna do 10tis = špatná volba a budoucí problémy. Upgrady jsou dostupné na skoro každou tiskárnu kterou čína vyrobí. Je to jen o tom jakou cestou se chci vydat. Já si například customizace navrhuji a dělám sám. Příklad za vše. Stará anycubic delta linear. V základu tiskárna s 8bitovou řídící deskou a "hlučnými drivery". Aktuálně na ní mám 32bitovou desku, výztuhy a vylepšení která mi umožňují tisknout rychlostni 4x vyššími než měl původní stroj. Je to opravdu jenom o tom se toho nebát, nastudovat si to, naučit se to a pak nemá člověk v podstatě žádná omezení. Zde předváděná Průšovka má tu výhodu že nemusím nic řešit a jen tisknu. Má to svá pro i proti. Pro je jednoduché použití a nějaká záruka výsledku. Na stranu druhou se ale takto naučí člověk naprosté minimum. Je to pohodlné, blbuvzdorné ale bohužel to nevede k nějakému hlubšímu pochopení funkcionalit a podobně. Uznávám ale že to není pro každého a že se člověk prostě neobejde bez základních strojařských, elektro a programátorských znalostí. A pan asi nebude 2x profesionál když si nedokáže zajistit náhradní díly na BambuLab :-D To se na mne nezlobte, ale za tahle "moudra" bych se styděl ! Zvládáte používat Google ? Už i české e-shopy prodávají náhradní díly na BambuLab. O něčem jako je Aliexpres ani nemluvě. A tyhle zavádějící názory mne opravdu vytáčejí. Nejsem člověk který se zabývá servisem pouze Půšovek ale obecně všeho a tak si dovolím tohle tvrdit. Příště ať se pán víc zamyslí co pouští do světa za "moudra".

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +2

      Ahoj, děkuju za komentář. Já to tušil, že to není jen o tom, koupit si tiskárnu. Naštěstí v nové místnosti na včelařské věci je ještě místo :-) Snažím se nakoupit co nejvíc muziky za nějaké peníze a nekupovat to nejlevnější. Ať se nám daří!

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 5 měsíci +1

      Souhlas. Ale aby to Vidláka neodradilo, i na Enderu za 3 tisíce (což správně zmiňujete) lze docílit profesionálního tisku bez předchozího tunění, což je můj případ, byť to není jediná tiskárna v mém vlastnictví (Ender, Bambulab, Průša...). Ale pro mě, než tiché drivery (tiskárny mám ve stavu, v jakém je dodal výrobce), je důležitý model (modeluji v Catia, nebo ProEngineeru), nastavení sliceru (od retrakce až po vrstvy) a simulace, pokud potřebuji plochy bez uzlíčků. Do programování jsem také nezasahoval, i firmware jsem nechal původní, pouze jsem si ve scriptu dopsal kravinky, jako lepší odjezd nebo natlakování či čištění trysky o kartáček. Samozřejmě, že to kdysi obnášelo nějaké zkoušení a vytvoření databáze profilů, čehož výsledekem bylo několik zkažených tisků (tisk bez podpor mostem), nic méně, samotný tisk už mám jako rutinu, tj že nastavím trysku na papírek (nemám žádné elevátory či sondy apod.), chrstnu 3D spray na sklo, nahraji program, zkontroluji skirt offset a prásknu dveřmi :) Občas juknu na průmyslovou kameru v mobilu, jestli se mi netvoří chuchvalec. Ano, tisk může trvat déle s nevymazleným nastavením a původním hardwarem, ale když tisknu i 70 hodin v kuse, nějaká hodina už to nezachrání. To jenom na okraj, že po sestavení jakékoliv tiskárny, i té levné, lze okamžitě kvalitně tisknout například ze vzorů na dodané SD, poté trochu tomu věnovat čas experimentováním s nastavením (není to strašné, jako spíš zábavné a v budoucnu to zajistí klid - chceme tisknout, nikoliv skákat kolem tiskárny) a pak už to je jenom o nahrátí programu a letmé kontroly začátku tisku. Kdo chce do hloubky, jako hrabání se ve firmware apod., není nutnou podmínkou. Poruchovost tiskáren totiž není až tak častá - většinou jen přeskočí extruder, což většinou značí ucpanou trysku levným filamentem a to už samo donutí zajímat se o funkci jednotlivých komponent.

  • @martinszpuk5665
    @martinszpuk5665 Před 10 měsíci

    První rodinný dům vytiskli číňani v roce 2014 a v roce 2015 činžák. Nepodařilo se mi najít, co se tím přesně myslelo, ale věřím tomu, že se na 100% jednalo o nosné konstrukce, jak svislé, tak vodorovné....masakr. No a co mne dostalo když si najdete vytisklé kolo na auto z titanu. Titan je extrémně těžký na zpracování a to co stím udělali by jinak než 3D tiskem nešlo. Je to fakt zajímavá technologie, prostě nejen plasty, ale i kovy, beton, kompozity, asi zkrátka cokoli co může chvíli týct a pak ztuhne :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, titanové kolo jsem si našel, je to úlet :-) Každopádně zajímavá technologie.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 5 měsíci +1

      Tisknutí, nebo lépe vrstvení baráku a pod. vyžaduje infrastrukturu a plac kolem stavby. Hmota se připravuje na místě (nemůže to přivézt domíchávač, páč by jich byly vyšší desítky) a celé je to tak drahé už jenom proto, že liješ čistý materiál podobně, jako bys měl celý barák v bednění a lil si komínem beton. Tzv tisk baráku je výhodný v tom, že přímo tvaruješ robotem, ale za 10. násobnou cenu. Proto se to nechytlo. Kovy se tisknou běžně už delší dobu, ale ne vždy jsou žádané, protože vrstvení nemusí splňovat požadavky tlaku apod. Tisk je bezodpadová výroba, nevyžaduje emulze, elektrolyty a sofistikovanou infrastrukturu. Proto se to vyplatí.

  • @mweinfurtner
    @mweinfurtner Před 10 měsíci +1

    Moje první 3D tiskárna kterou jsem si koupil, byla právě z těch levných tiskáren, které se snadno rozebírají a vyměňují díly a pod. Ale takový stroj zabere dost tiskařova času, kdy se zkouší různá nastavení a po výměně komponent se zase ladí a nastavuje. Pro někoho kdo si chce s tiskárnou hrát a experimentovat, jsou ty levné docela vhodné - když tam člověk něco při ladění pokazí, není to tak bolestivé.
    V současné době jsem pořídil Bambulabku - to je sice takly čínský výrobek, ale je to tiskárna pro zcela odlišný přístup. Člověk jí vybalí z krabice, odšroubuje převozové šrouby, nasadí displej, cívku s materiálem a za 15 minut může tisknout.
    O dostupnosti náhradních dílů - takové ty díly které podléhají opotřebení, trysky, extruder, řemeny a pod. jsou samozřejmě snadno dostupné na eshopu výrobce. Sklad v německu, tekže komponenty chodí během několika dnů. Pokud se pokazí něco jiného, je to holt na odeslání do servisu. Já na té tiskárně oceňuji, krom významně rychlejšího tisku, především to, že se mohu věnovat tvorbě modelů, které chci tisknout a nemusím ztrácet čas laděním a upravami tiskárny.
    Průša tiskárny jsou takový kompromis, mezi dostupností náhradních dílů, nutností si hrát přímo s tiskárnou a rychlostí tisku.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, děkuju za zprávu a užitečný komentář. Ano, je to o tom, jestli chce člověk tisknout a/nebo experimentovat.

    • @mweinfurtner
      @mweinfurtner Před 10 měsíci

      @@vidlak001 Ještě mně napadla jedna cesta - za cenu nějakého příplatku ( ceny neznám ) se dají u nás koupit i ty levné čínské tiskárny ( některé z nich ), ale už sestavené, odladěné a často i vylepšené a včetně pordrobných videonávodů od zkušeného tiskaře @richardmrazek , který zde provozuje také kanál.
      Takže pokud chce někdo jenom tisknout bez experimentování a nechce za tiskárnu utratit hned zpočátku přes 20 tisíc, je tu možnost.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 5 měsíci +1

      Však jsou také 3 "druhy" lidí - jedni tiskárnu pouze tuní a tisknou si různá zbytečná vybavení na ni. Druzí tisknou pimprlata z STL internetorvých souborů a třetí druh, do kterého se řadím, tiskne konstrukční díly, či přímo komponenty za ulomené nebo zničené v domácnosti. To vyžaduje zvládnutí objemového či povrchového CAD, případně skenovacího zařízení (možnost použítí lepšího foťáku a trochu výkonnějšího PC) a nějakou konstrukčně-technologickou průpravu, což skutečně není pro každého. :)

  • @tomaswalovy
    @tomaswalovy Před 10 měsíci

    3D tiskárnu mám taky konkrétně Creality Ender 3.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, děkuju za zprávu.

  • @dratenikjirka2751
    @dratenikjirka2751 Před 10 měsíci

    Ahoj. Jak si koupis tiskarnu, tak na nic jinyho nebudes mit cas tak jako ja, ani na videa😂😂😂 jinak super povidani 👍

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, ty mě jen strašíš :-)

    • @dratenikjirka2751
      @dratenikjirka2751 Před 10 měsíci

      Je to návykový koníček😁 ale kutil jako ty ji musí mít. Je to paráda, když si můžeš vytisknout přesně to co potřebuješ. Osobně mám Průšu mk3s a jsem maximálne spokojen😊👍

  • @biggeorge191
    @biggeorge191 Před 9 měsíci +1

    reality 3 s1 pro tiskne i ABS, HIPS a nylon. Cca 9600 z ALI ze Španělska. Průša je drahej.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 9 měsíci

      Ahoj, děkuju za tip na tiskárnu.

    • @biggeorge191
      @biggeorge191 Před 9 měsíci

      @@vidlak001 Ahoj, hotend jede do 300°, postel do 110. Je dobrý koupit si i sklo. PLA jede super na plechu, HIPS se mi začal dařit až se sklem a s boudičkou, jináč se to kroutí.

  • @dslivon7603
    @dslivon7603 Před 10 měsíci

    51:25 PrusaSlicer dělení modelu včetně čepů k opětovnému sestavení už umí :)

    • @kedaross
      @kedaross Před 10 měsíci

      Bambulab studio taky tak.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, děkuju za informaci, to se může hodit.

  • @krowy_123
    @krowy_123 Před 9 měsíci +2

    Tiskárna Creality ender 3 stojí max do 4 tisíc a je výborná pro začátečníky... Škoda, že jste ji tam nezmínili

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 9 měsíci +1

      Ahoj, děkuju za tip. Podle Heureky je značka Creality nejprodávanější.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 5 měsíci +2

      Nejenom pro začátečníky - mám ji asi 4 roky mezi dalšími a stále pro domácnost tiskne co je třeba. Ovšem tisku předchází znalost programování v objemovém, či povrchovém modeláři, což třeba tiskař pimprlat nemusí splňovat, stahuje-li si své komiksové hrdiny z internetu v STL. Tedy i taková Ender 3 je v rukou profesionála plně využitelná. :)

  • @zdigidorealu
    @zdigidorealu Před 10 měsíci

    Ahoj Vidláku.Díky za info v oblasti mě rovněž cizí.Co se však týče prostoru,tak by to mohly zajímavě pořešit buňky-obytné kontejnery,které by šlo vedle a na sebe kupit a pak tomu dát z vnějšku přijatelnou podobu...třeba to pěkně,přírodně pobarvit,aby to nerušilo včely i lidi.
    Anebo jednoduché stavby dřevěně,dělané japonskou pilou..www.youtube.com/@lesnoy_craft8607

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, mě se ta idea buňek/kontejnerů líbí. Člověk si pořídí tolik prostoru, kolik potřebuje a na kolik má finance :-)

    • @martinszpuk5665
      @martinszpuk5665 Před 10 měsíci +1

      No pane Nováku...na každou stavbu dnes potřebujete stavební povolení. A k tomu potřebujete souhlas mimo jiné územního plánování. A tam se dočtete kolik pozemku si můžete zasrat barákem, kolik zpevněnýma plochama, na co je ten pozemek určen apod. Takže rozhodně si jen tak nějaký kontajnery na svůj pozemek dávat nemůžete. To že lidi na to z vysoka s*** je věc jiná, ale v době leteckýho snímkování, digitalizace a jak to tak vypadá i dronů tomuto punku bude (naštěstí) brzo konec.

    • @branislavcsfr3445
      @branislavcsfr3445 Před 10 měsíci

      Ahoj Vidlaku video opět SUPER ❤❤❤❤😊😊😊

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 5 měsíci +1

      @@martinszpuk5665 Přesně tak, i když vkusným zahradním domečkům fandím. Obytné prostory musí něco splňovat, mají-li být obytnými a pokud se šetří na půdorysné ploše, aby se to nemuselo hlásit, nemůže to jít do patra atd. atd.

  • @zeusjuri4694
    @zeusjuri4694 Před 10 měsíci +1

    Aceton ti rozhodně rozleptá PLA a né že né.

  •  Před 10 měsíci

    výplň včelieho plástu je napríklad karoséria elektromobili BMW i3.

  • @paulkori7395
    @paulkori7395 Před 10 měsíci +1

    Necpou ty výrobky,tak do tej kamery. Je vidět kulové....však vědí. Taky jsem čekal,že tiskárnu uvidíme v provozu.😅

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +1

      Ahoj, jestli oni nejsou generál po bitvě :-)

  • @ryanbailey5167
    @ryanbailey5167 Před 10 měsíci

    Houbeles.... Creality za 5-7 ticís je naprosto v pohodě, měl jsem jak resin tisk tak filament a neměl jsem s tim jediný problém.. tohle mi přijde jako uplně nesmyslná propagace drahých poloprofi až profi tiskáren jako Prusa který jsou pro uplně hobbíka fakt overkill. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale ten pán podává dost zkreslený a zavádějící informace a tvrdit že to NENI reklama na Prusa tiskárny je nesmysl když jí tam celou dobu propaguje :-( video je dobrý celkem, má potenciál, hodně informcí, ikdyž jako vstupní info video do světa tisku bych si představoval trochu jiný informace a taky trochu srozumitelnější info ohledně typu tiskáren Resin/filament než jen takový hrubý nástřel jen tak mimořečí, druhy resinů, výhody nevýhody toho či onoho.... za mě, trochu zklamání :-(

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj, děkuju za komentář. Reklama to není, protože za ní nikdo nic nedostává.

    • @ryanbailey5167
      @ryanbailey5167 Před 10 měsíci

      @@vidlak001 reklama nemusí být nutně placená nebo jakkoli sponzorovaná.... :)

  • @lubokwotomtoje
    @lubokwotomtoje Před 10 měsíci +1

    Hezké povídání. To proč se používají na velkou výrobu vstřikovací lisi je i o tom že tiskárny a vstřikovaci lisi mají úplně odlišné vlastnosti ve výsledku pevnosti, lámavosti při použití třeba konkrétně ABS materiálu. každý plast má určitou smrštitelnost. A vstřikovací lis má tu výhodu o proti tisku že do formy se vstříkne materiál behem několika sekund a v době kdy je ochlazován tak ho vstřikovací lis doplňuje právě o to množství smrštění tím i výrobek je mnohem pevnější. Obivuji ty co se zabývají tiskem. Mě to nic neřeklo vzhledem k tomu že dělám na vstřikolisech. Je to zajímavé a určitě výborný pomocník. Získat praxi jak tisknout je určitě alchimie. Děkuji za krásné video a vysvětlení dané věci.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +1

      Ahoj, děkuju za zajímavý komentář (smrštění). Já třeba nechápu, pro firma Průša tiskne svoje díly na tiskárny na tiskárnách, tedy chápu to jako reklamní prvek, nebo jako vytištění porouchaného dílu, ale ale ekonomicky a rychlostně mi to smysl nedává.

    • @kedaross
      @kedaross Před 10 měsíci +1

      ​@@vidlak001Protože není jednoduché pak upravovat formy když má na dílu nějakou změnu, na tiskové farmě to má jedním kliknutím. Taky se mu asi nechce dávat miliony za formy a další miliony za vstřikolisy nebo to někomu zadávat do výroby. Jinak co se týká smrštění, jak začne do formy proudit voda na schlazení vylisku, tak určitě není možné ještě dodat další materiál i kdyby tam byl horký vtok. Výlisek se smrskne až po úplném ochlazení a s tím se už počítá při konstrukci formy a proto jsou tvary ve formě větší o příslušné smrštění v závislosti na lisovaném materiálu.

    • @eldacz
      @eldacz Před 9 měsíci

      ​@@vidlak001 Je to princip RepRap (replicating rapid prototyper) se kterým Průša začínal. Tehdy tiskárny nebyly běžné a lidé si je stavěli sami doma dle plánů pod otevřenou licencí. Proto bylo důležité aby jedna tiskárna mohla část dílů na další vytisknout sama a tak se šířily do světa. Dnes už Průša vyrábí tiskárny jen na prodej ale u tohoto principu z nějakého důvodu zůstal, asi se mu to osvědčilo.

    • @xPaRi
      @xPaRi Před 9 měsíci +1

      @@vidlak001 Průša sice vyrábí hodně tiskáren, ale ne tolik, aby se mu vyplatilo investovat do vstřikolisů a všeho kolem, prostě si vzal kalkulačku do ruky. Navíc má rychlý cyklus inovací a s ní vstřikolisy nerýmují, potřeboval by pak ještě nástrojárnu atd.... Také farma tiskáren dobře škáluje, já co si vzpomínám, tak přehození forem bylo minimálně na půl šichty. Co jsem viděl YT videa z Průšovy farmy, tak tam mají slušnou automatizaci a každá z tiskáren může tisknout cokoliv je zrovna potřeba.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 5 měsíci +1

      @@vidlak001 Vidláku, smrštění malých komponentů neřeš - pokud tisknu ABS s tolerancí 0,2mm jako pružně-vsuvný komponent přes 10x10x10cm, skutečně na hotovém výtisku mám 0,2mm plus mínus 5 stovek. Jinak každá práce začíná v 3D modeláři, ať povrchového či plošného a my všichni, kteří jsme průmysloví designéři-programátoři se smrštěním pracujeme i v případě litiny aj. tj že zadáváme procentuální "nafouknutí" komponenty v poslední fázi modelování přes funkci scale. Průša skutečně zvolil reklamu tiskárny, která si vytiskne svou kopii, ale jde to komponenty, které jsou levně k dostání, nejsou tisknuty a které se neopotřebovávají, navíc v některých případech plní spíše dekorativní funkci a odlišení - vše funkční je v hliníku kvůli přesnosti. Tisk je bezodpadová kusová výroba komponenty, která není na trhu běžná, viz mé úchyty na fot. panely z ABS a co se týče času výroby (tisku), právě proto, že není nutný dozor, můžete dělat na něčem jiném. Může se tisknout přes noc a pod., tedy pro někoho paradoxně tiskárna šetří čas a mohu to potvrdit. Jasně, asi každý svůj první dvacetihodinový tisk kontroluje, jako když si někdo prvně koupí automatickou pračku a čtyři hodiny čumí na rotující buben prádla. Nikdo neřekne, že pračka mu bere čas, páč mezitím má čas dělat něco jiného. S tiskárnou je to naprosto stejné. Malá sériová výroba tiskem se vyplatí, pokud je tzv "farma". Jeden jediný program nainstaluje jeden jediný obsluhující na vśechny tiskárny, třeba v počtu 200 a pokud jsou shodně nastavené včetně referencí, za 10 hodin vypadne 200 kusů. Kdo trochu zvládá matematiku, tak jednotlivá výroba by zabrala 2000 hodin, nebo výroba razníku či raznice v případě plechu, nebo tvárníku a tvárnice, nebo jenom formy včetně vstřiků a vrtání chlazení ze stavebnice, čemuž předchází obrábění uhlíkové elektrody (chceme pěkný povrch), elektroerozní výroba formy, dobře pořešené dělicí roviny, což je velmi důležité, licování na barvu, sestavení do stroje a stříkání. To je i na dva týdny práce a navíc, není to levný špás. Proto i v omezené sérii je lepší tisk, který je bezodpadový, nevyžaduje chlazení a čištění odpadních vod, či přítomnost elektrolytu. Jednu farmu klidně obslouží jeden člověk programátor-technolog, narozdíl od řešení stříkáním a celé předcházející drahé výroby. Proto si Průša malé série tiskne sám páč ví, že další generace tiskáren bude potřebovat jiné komponenty. Je jasné, že elektroinženýr nemůže obsáhnout všechny důsledky výroby a tisk se mu může jevit jako zdlouhavý a neefektivní, ale opak je pravdou. :)

  • @janmaixner6212
    @janmaixner6212 Před 10 měsíci +2

    Vidláku, nemusíš kupovat 3D tiskárnu, stačí, když máš kamaráda, který ji má

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +1

      Ahoj, to jo. Ale někdy člověk dostane záchvat tvořivosti a chce něco rychle udělat :-)

  • @BukoLibuk
    @BukoLibuk Před 10 měsíci +1

    mala vodná elektráreň bude konečne hotová

  • @filipstanek3751
    @filipstanek3751 Před 10 měsíci

    Mám už několik let 3D tiskárnu Ender 3 z číny za 3k, pro tisk konstrukčních dílů a sestav je naprosto dostačující, tisknu převážně jen PETG které bylo zatím pro mne vždy dost odolné, na některé aplikace i flex. Mezi takové zajímavé věci co jsme tiskl patří třeba, díl stahovačky okna na autě (jinak bych musel koupit celou stahovačku za 560,- takto jsem si navrhl a vytiskl díl za pár jednotek korun) nebo třeba kolíbku na vypínači na prodlužovačce (takový ten červený čudl, sice ho lze koupit cca za 50kč ale buď bych pro něho musel jel a nebo objednat takže +100,- za poštovné/benzín, takto si vytisknu nový vršek z průhledného PETG a vypínač funguje další léta dál....), teď nedávno jsem dělal takový prstenec, aby se nenamotávala tráva mimo to jsem také tiskl nové gumové těsnění na nádrž křovinořezu. Asi nejzajímavější věc co dělám na 3D tiskárně je secí stroj, respektive jeho výsevní ústrojí. Zatím mám funkční ručně vedený jednořádkový prototyp (je to takový kompozit 3D tištěných dílů a ocelových dílů včetně ložisek) pro výsev v podstatě všech možných semen v závislosti na vytištěném výsevním "disku". Pokračovat chci větší verzí o 10 řádcích za malotraktor Vari a však tam to zatím vázne u 3D návrhu celé sestavy (výsevní bodky s pohonem mám už svařené, teď už "jen" výsevní ústrojí) samozřejmě že 3D tištěných věcí jsem dělal mnohem víc, z 98% jsou to mé návrhy dle potřeby. Obecně vzato, 3D tiskárna je pro kutila veliký pomocník. Jinak ve videu mohla zaznít v podstatě jednoduchá myšlenka, že 3D tiskárna je v prvé řadě CNC stroj jako každý jiný a stejně tak jako u CNC frézek si lze takovouto tiskárnu, o libovolné velikosti, postavit doma. Člověk se dogmaticky nemusí držet nějakých pevně daných komponent které používají výrobci, třeba já si do své tiskárny Ender 3 dal základní desku SKR s výměnnými drivery pro motory, osy X a Y jsem osadil tichými drivery (s větším počtem mikrokroků, proto jsou tiché) a v poslední řadě jsem si i nakonfiguroval firmware podle sebe, no a pokud se firmware nakonfiguruje podle nějakého individuálního hardware tak získáš tiskárnu domácí konstrukce. Vidláku i tvá doma vyrobená CNC frézka by dokázala tisknout, po připojení vhodně nakonfigurované desky. Jen tam nebude tak vysoká rychlost tisku kvůli trapézovým tyčím (nebo tam máš kuličkové šrouby, už si to přesně nepamatuji) a neměl by si tak vysoký tiskový prostor. Nicméně to lze.....

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci

      Ahoj Filipe, děkuju za výborný a inspirující komentář s konkrétními nápady. Po stavbě mého CNC se změnila situace, jednak jsou komponenty levnější a jednak se toho dá koupit víc. Včetně 3d tiskáren. Pokud bych nějakou stavěl, tak jen proto, že nejde koupit podle mých představ, například velikostí. Ale stavět jí, abych ušetřil, to asi časově neušetřím než to odladím.

  • @MrSnazimsa
    @MrSnazimsa Před 10 měsíci

    🤦🏻‍♂️ Nechcem byť zlý, ale pán doslova tliacha piate cez deviate. Čo sa týka informácií ohľadom resinových tlačiarní ani jedna informácia nebola správna 🤔. Nemá SLA tlačiareň ale LCD, nesvieti displej ale uv svetlo presvecuje displej. DLP A SLA tlač je iná technológia 🤦🏻‍♂️. Resin sa vôbec nevylieva po tlači, tak to bol úplný blabol. O spájaní PLA a iné radšej pomlčím🙊. Venujem sa 3D tlači x rokov, ale toto bolo fakt od toho pána strašné 🤢.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 10 měsíci +1

      Ahoj, od toho jsou tu komentáře, aby se některé věci uvedly na pravou míru. Takže děkujeme.