#06 Úbytok napätia na rezistore [do 3 minút]

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 07. 2021
  • Elektrický prúd, je dôsledkom elektrického napätia. Napätie je príčina a prúd je dôsledok. Je to ale vždy takto? Pozrime sa spoločne, kedy môže byť prúd dôsledkom elektrického napätia. Čo všetko musí byť splnené sa dozvieme v tomto videu.

Komentáře • 2

  • @michalchoma6112
    @michalchoma6112 Před 2 lety

    el. prúd, ktorý preteká daným objektom, vytvára úbytok - v ideálnom prípade to nemusí platiť, lebo vodičom môže prechádzať prúd, ale úbytok napätia považujeme za nulovy (a odpor vodiča je tiež nulový). to len taká poznámka, že ak riešime obvody, tak to nemusi vždy platiť. V skutočnosti nejaký úbytok napätia v závislosti od odporu drôtu je, no a ak by som použil drôty porovnatelné s odporom rezistora, tam by sa mi prejavilo (napr. taká úloha že:, zistite úbytok napätia na rezistore 100 ohm, ak využijeme odporový drôt konštantán o dĺžke 1 m a zdrojom je tušková batéria 1,5 V)

    • @floriandanko
      @floriandanko  Před 2 lety

      Super, skvelá pripomienka. Ono v reálnom svete žiaľ ani vodič nemá nulový odpor hoci je naozaj takmer zanedbateľný (keď uvážime že napr. meď má pri priereze 1 mm² odpor 0,0178 Ω/m. To je skutočne odpor veľmi veľmi malý. Ak by ním tiekol prúd 6A, (teda taký, ktorý by tento vodič maximálne zvládol) tak by bol úbytok napätia na ňom len niečo málo nad 0,1V na meter :-)