EP120 j r r tolkien

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 04. 2020
  • Čau! Dneska se podíváme na dílo britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Projdeme si postupy, kterými stvořil svůj fiktivní svět, některé křesťanské motivy a také hlavní témata jeho rozsáhlého díla.
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    www.patreon.com/napotitku

Komentáře • 72

  • @AdamCihlar-xc6cx
    @AdamCihlar-xc6cx Před 4 lety +102

    Člověk na to čeká 120 epizod a on mu po minutě řekne ať to vypne… :(

  • @thomaspancner
    @thomaspancner Před 3 lety +31

    Po dobu trvání tohoto kanálu odvádíš naprosto konzistentní výkon. Je radost sledovat tvou tvorbu. Děkuji

  • @marketawayhelova3662
    @marketawayhelova3662 Před 4 lety +32

    Chválím stylové zátiší na stole :)

  • @mcdown5186
    @mcdown5186 Před 4 lety +13

    16:24 wooow
    Uděláš video i na C. S. Lewise?? :D

  • @terezahobelantova782
    @terezahobelantova782 Před 4 lety

    Super karanténní obsah, díky! :)

  • @luciehankova3430
    @luciehankova3430 Před 4 lety +32

    Dovolím si připomenout jednu zajimavost - jestliže Tolkien vykreslil Elfy jako jakousi fantasy slechtu, modrou krev, bytosti svým způsobem povýšene nad všechny ostatní bytosti, Sapkowski v tomto směru výrazně odbočil, a jeho elfové jsou (nezávisle na jejich skutečných schopnostech, historii a přínosu světu) bytosti druhé kategorie, terče čistého rasismu, které rezignovaly na pokusy o znovuzacleneni se do společnosti, místo toho přežívají na okraji, živí se jako zloději, nájemní vrazi a slapky.
    Btw. nechtěla jsem to veřejné vytahovat, ale Silmarillion mi silné připomínal Starý zákon fantasy civilizace.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 4 lety +3

      Díky, nad elfy Sapkowského jsem taky přemýšlel. Řekl bych, že se ale elfi z obou světů svým způsobem podobají v tom, že představují původní obyvatele starého a zanikajícího světa, který začínají ovládat lidé. Jen vztah mezi oběma rasami je jiný, v LOTR jsou spojenci, v Zaklínači převládá ta rasistická složka (stejně utlačovaní jsou trpaslíci).

    • @petamasku
      @petamasku Před 4 lety +2

      @@davidjirsa8582 Takhle jednoduché to není. V Zaklínači jsou elfové také vznešenou dlouhověkou rasou, nicméně byli populačně přečísleni a díky tomu přišli o svůj svět a stali se vyvrhely ve vlastní zemi. Tolkienovi elfové a lidé sice spojenci jsou, ale jen určitá část lidí (původně 3 rody Edain, ze kterých vzešli tzv. "muži západu). Pak jsou tam Východňané, Vrchovci aj. kteří s elfy rozhodně dobré vztahy nemají. Navíc i Númenorejci, nejvznešenější část lidí podlehla dekadenci a s elfy se rozkmotřili. Poté pod Sauronovým našeptáváním dokonce zaútočili na Valinor.

    • @luciehankova3430
      @luciehankova3430 Před 4 lety +1

      @@petamasku ano, mají svoji historii, jak jsem uvedla v závorce. Psala jsem však o něčem jiném - pokud budu točit Elfy podle Tolkiena, budou žít v palácich a vypadat jako stihla šlechta se spicatyma ušima.
      Pokud však natočím Elfy podle Sapkowskeho, budou to usmudlani stihli "zmetci" se spicatyma ušima, kteří žijí v chatrcich za městem, kradou, vraždí a prostituuji (během čehož možná i okradou a zavrazdi). Je to zcela jiný obraz téže rasy.
      Trpaslíci mívají ve fantasy plus mínus stejné celkové vykreslení, u elfů však byly nastavené dvě rozdílné cesty, z nichž ta Sapkowskeho mi přisla zajímavější (jasně pak tu máme ještě ten šílený konec, kdy Ciri cestuje časem).

    • @mikulashorak5723
      @mikulashorak5723 Před 4 lety +2

      Myslím že tyto dvě fantasy se jenom těžko porovnávají. Zatímco příběhy z Ardy jsou klasické hrdinské příběhy kde je kontrast dobra a zla tak u Sapkowského nebo u Martina jsou příběhy "realističtější" berou v potaz záporné lidské vlastnosti. Jinými slovy lidé jsou v obou ty nejhorší stvůry a monstra.

    • @Danielson42
      @Danielson42 Před rokem +1

      @@mikulashorak5723 no... realističtější... V obou případech se elfové vyrovnávají s fázi úpadku své civilizace. U Tolkiena to nenechají dojít tak daleko a radši zvolí organizovaný exodus, dokud ještě pobírají u lidí přebírajících vládu nějakou úctu. U Sapkowského je vidět ta agónie, kdy si neuvědomili, že zašla sláva se již nikdy nevrátí a historie v tomto smyslu nezopakuje. Nádherný dekadentní obraz.

  •  Před 4 lety +3

    mrtě dobrý :) Pěkně se to poslouchá a něco novýho se dozvim

  • @ladislavcepicka3942
    @ladislavcepicka3942 Před 4 lety +1

    Hodně dobrý video

  • @jentak78
    @jentak78 Před 4 lety +8

    Pane doktore jedna zajímavost: V Anabasis od Xenophona (napsáno cca 100 let před Alexandrem Velikým kde mimo jiné Xenofon prorokuje že Perská říše bude patřit tomu kdo se ji odváží napadnout) je v úvodu část kde se shromažďují řečtí hoplité z různých městských státu, kdy je popsán jejich původ, vyzbroj etc. Zcela stejný postup je v Návratu Krále kdy je popsáno shromažďování vojsk z Gondoru, kdy podoba je až zarážející :D
    P.s: Tolkien psal své dílo aby vytvořil svět pro vlastní vymyšlené jazyky (V 11.50 min toto také uvádíte, kdy se tvrzení zakládá na pravdě). Rohirové jsou jeho představou jak by vypadala kultura v Anglii bez Normanské invaze. Ke svému dílu byl Tolkien velmi kritický , kdy říkal aby čtenáři "příliš nezkoumali kosti, ze kterého je polévka uvařena" P.p.s.: A mnohem více než Pán prstenů se mne líbí Silmarillion, který je místy řeckou tragédií.

  • @jansvoboda9810
    @jansvoboda9810 Před 2 lety +1

    Hezká dekorace vzadu 👍🏻

  • @nataliesmidova390
    @nataliesmidova390 Před 4 lety +3

    Ahoj, moc děkuju za super videa. Vždycky mi pomůžou si nějakým způsobem ucelit důležité informace (něco o autorovi, okolnosti vzniku, odkazy na jiná díla apod.) Ale když už jsi nakousl to fantasy, tak by mě zajímalo, jestli jsi přišel do styku s Pratchettem? Popř. tvůj názor na jeho dílo? Děkuju :)

  • @jaromirhamal4943
    @jaromirhamal4943 Před rokem +4

    Na Númenoru byl uctíván Ilúvatar a pak tam Sauron postavil svatyni Morgothovi jen tak k tomu náboženství... Jinak díky za zajímavé pohledy a souvislosti, ač jsem všechny základní knihy četl nesčetněkrát vždy osvěží jiný pohled. Obzvláště od někoho kdo utrpěl nějaké vzdělání nejen viděl film...😉

    • @Almorus
      @Almorus Před 5 měsíci

      Já nevím, jestli se to dá považovat za náboženství. Morgoth i Iluvatar jsou skutečné bytosti, jejichž existence je ve světě potvrzená, obyvatelé Ardy o jejich existenci vědí, vědí jak byli stvořeni oni i jejich země. Spíš je to uctívání skutečných bytostí, než náboženství...

    • @jaromirhamal4943
      @jaromirhamal4943 Před 5 měsíci +1

      @@AlmorusS Iluvatarem se nikdo krom Ainur nesetkal a na Númenoru ani s Valar, vše jen z vyprávění, bez důkazů zbývá víra... Jako u jiných náboženství.

    • @Almorus
      @Almorus Před 5 měsíci

      ​slovo od slova si silmarilion nepamatuju, ale hádám, že to byl Eru, kdo vdechl život prvním elfům, trpaslíkům a ostatním bytostem (jelikož jen on může vytvořit život), dále bych řekl, že jako důkaz může sloužit učení valar (kteří doslova vybudovali ardu), nebo maiar a jejich učení, nebo jejich samotná existence, pokud to chceš brát z doby kolem dění lotr, určitě se taky dochovaly nějaké spisy ohledně dřívějších věků, které se budou opírat o nějaké faktické pozorovatelné důkazy (pozůstatky z bitev) atd...(ne jako náboženská literatura co máme my (bible, koran))... to že to všichni nemůžou pozorovat/potvrdit z toho přece nedělá náboženství ne?

    • @jaromirhamal4943
      @jaromirhamal4943 Před 5 měsíci

      @@Almorus Definici náboženství bych nechal povolanějším než jsem já, já to tak pochopil podle toho uctívání. Eru samozřejmě dal život v podstatě všemu, ale já se snažím oddělit znalost čtenáře a obyvatele Ardy. Pokud Númenor existoval cca 3000 let tak tak Válka hněvu byla přece jen dost vzdálená historie i při Númenorejské dlouhověkosti. Jediný kdo z vyšších bytostí s nimi byl opravdu otevřeně v kontaktu byl Sauron a ten je přiměl uctívat ne sebe ale Melkora opět vzdálená historie a kdo ví jestli jej vůbec někdo z prvních Númenorejců viděl. A Sauron pro Númenor nebyl tak úplně OP, v Silmarillionu je psáno že se jim bál přímo postavit. Shrnuto jak tomu rozumím já: obyvatelé Númenoru měli tak stejně důkazů o Melkorovi jako my o Kristovi, existenci Valar taky nemusel věřit každý, tím míň jak klesaly kontakty s Elfy a pro Existenci Ilúvatara je jediný důkaz a to je Existence světa, ale tady už jsme v minovém poli metafyzyckého dokazování. :D Doufám že jsem se v tom moc nezamotal a dá se vyluštit co jsem chtěl říct... ;)

    • @Almorus
      @Almorus Před 5 měsíci

      @@jaromirhamal4943 chápu co se snažíte říct a máte na to zajímavý pohled😅 ale stále mi přijde, že podle té vaší definice by se za náboženství dala považovat jakákoliv historická událost, ke které už jsou zachovány jen knihy/paměti 😅 myslím, že setkání s maiar je dostatečný důkaz... ještě když je to podložené záznamy z tažení na valar a dalšími historickými událostmi Númenoru, takhle s nadhledem mi přijde, že toho mají mnohem více než jen bibli😅Nevím nevím 😅 každopádně zajímavá diskuse, díky

  • @trysgar9065
    @trysgar9065 Před 4 lety +3

    G. R. R. Martin miloval Lotra, chtěl vědět jak by to vypadalo kdyby zlo vyhrálo, na tom i tvořil ASolaF. Pěkný video 🙏 (Tom Bombadil je jedno velké Wtf)

  • @lukynux
    @lukynux Před rokem +2

    16:25 ta knížka vzadu se sama zvedla!

  • @HanaRodna
    @HanaRodna Před 4 lety +1

    Skvělé video.
    Osobně jsem se snažila přečíst jak Pana prstenů, tak Hobita, ale nevydržela jsem u toho. Ale je zajímavé sono tom něco poslechnout.:)

    • @petamasku
      @petamasku Před 4 lety

      Já to nakonec přečetl formou audioknih, taky jsem u čtení samotného zápolil.

    • @HanaRodna
      @HanaRodna Před 4 lety

      @@petamasku Ano, taky možnost!:)

  • @persifal1976
    @persifal1976 Před 4 lety +1

    Skvělé video, nikdy by mě nenapadlo že elfové mohou lidem závidět smrtelnost. Ale jak tak nad tím přemýšlím ono to dává fakt smysl.

  • @damirbocko9958
    @damirbocko9958 Před 4 lety +4

    Aragorn, Frodo a Gandalf sú tri majestáty Krista.. Kristus Kráľ, Kristus kňaz a Kristus prorok

    • @pizba
      @pizba Před 3 lety

      Nope, Aragorn je všechno jenom né křesťanské pojetí Krista - krále.

    • @damirbocko9958
      @damirbocko9958 Před 3 lety

      @@pizba Nebudem sa s vami hádať, mám to aj naštudované a viem o čom hovorím ale ak si myslíte niečo iné nevadí, myslite si to vkľude ďalej nemám potrebu vás presviedčať o tom, prečo si to myslím a pevne dúfam, že vy tiež nie :D

    • @pizba
      @pizba Před 3 lety

      @@damirbocko9958 Možná si jen pod pojmem Kristus král představujeme každý něco jiného. V případě že Krista bereme jako dočasného krále jedné z mnoha zemí, tak to sedí perfektně. Při představě Krista jako největšího z andělů, věčného krále nad vším živím, ovšem toto místo jednoznačně zaujímá Manwë.

    • @damirbocko9958
      @damirbocko9958 Před 3 lety

      @@pizba ach jaj, kristus nie je anjel... to po prvé a po druhé nemôžete brať symboliku doslovne.. ale pre katolíka, ktorým tolkien bol, je Aragorn jasným symbolom Krista kráľa

  • @eowynmoonlight
    @eowynmoonlight Před rokem +3

    28:01„Nechápu proč ještě neudělali Silmarilion..“
    O pár let později ho máme... Ale aniž by autoři na nej koupili prava a je to tak špatný že kdyby se k Tolkienovu hrobu připly dva dratky tak máme dynamo, protože se pan Tolkien obrací v hrobě a fanoušci Tolkiena by nejradši vyšli s vidlema

  • @anickajanakova6641
    @anickajanakova6641 Před 4 lety +5

    Nene, Černou řečí ne, Quenijšina (elfština) je lépe propracovaná :-D. Jako zarytý fanoušek, který i přes varování, zhlédl video do konce musím uznat, že je dost dobré... Tvrdíš sice, že fantasy příliš neholduješ, ale toto se rozhodně povedlo. Přirovnání Galadriel k válečnému zločinci a označení Legolase za divocha mě pobavilo.
    Sice osobně preferuji když Froda zachránil Glorfindel (ten elf s rolničkami na postroji :-D), i když je pravda, že Arwen tím získá mnohem zajímavější roli... připadá mi to, jako propojení se starými dějinami Silmarillionu (Glorfindel byl elf právě z Gondolinu, který při jeho zkáze zachránil ostatky lidu vlastní objetí, tím, že se spolu s balrogem zřítil do propasti)... Ale to nic nemění na tom, že video je rozhodně zajímavé, je hezké, že nepracuješ jen s Pánem Prstenů a Hobitem, jako mnozí, ale i méně známými díly. Takže děkuji!
    P.s. Pohádky od Tolkiena vřele doporučuji :-).

  • @tomasslavik1119
    @tomasslavik1119 Před 8 měsíci +1

    Osobně mám za to, že obří rozdíl mezi Tolkienem a jinými ve worldbuildingu tkví v jakési "reálnosti". Jiní autoři frkaj detaily, dvacet států, každej má jazyk, zvyky, politický systém, měnu, oblečení, atd...
    Tolkien se takovými detaily skoro až neobtěžuje. Máme mýtus o stvoření, podaný fakt jako mýtus, a mlhavé báje, předávané jako ústní tradice (naznačeno v díle dokonce je to, že autorem Silmarillionu je Bilbo, který v Roklince sbíral a překládal elfské báje do Západštiny), dějiny se počítají řádně až od Druhého věku a jsou jaksi lokální. Tolkien tam vlastně fejkuje nebo spíš emuluje skutečný vývoj, mlhu v minulosti a jak se s ní potýkáme. Naproti tomu jiné fantasy světy jsou strašně globalizované, a kde se autoři snaží něco jakože ztratit, působí jejich snaha uměle a nekonzistentně. Autoři fantasy často udělaj globalizovanou Zemi minus technologie, ale jinak co do míry propojení a znalostí všech o všem jako kdyby tam panoval internet a GSM síť, a to skoro není nadsázka.
    A na tenhle rozdíl málokdo upozorňuje. Nejblíž tomu "tolkienství" v tomhle ohledu byla Ursula K. Le Guinová, ale fakt jen zhruba.

  • @petamasku
    @petamasku Před 4 lety +7

    Technická, Melkor se na Morgotha nepřejmejoval sám, nýbrž mu tohle jméno dal elf Fëanor.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 4 lety

      Fakt? Já myslel, že všichni Valar přijali nová jména, když vstoupili do světa...

    • @petamasku
      @petamasku Před 4 lety +5

      @@davidjirsa8582 Je to tak. Jméno Morgoth (černý nepřítel) mu dal Fëanor, když mu Melkor ukradl silmarilly a zabil otce. Jinak skvělé video, ale s tím pesimistickým viděním moc nesouhlasím. Viz třeba příběh o Berenovi a Lúthien je jasné vítězství lásky a oddanosti proti všem nástrahám světa (dokonce i Tolkien a jeho žena mají tato jména na hrobech). Arwen to samé, kdo dostane na výběr mezi jedním životem se svou láskou a nesmrtelností bez ní, tak samozřejmě zvolí to první a nechápu, jak to můžeš nepovažovat za šťastný konec. :)
      Jinak na nějaký podcast bych doporučil Jeremiáše z Anekronu, vynikající odborník na fantastické žánry. czcams.com/video/80BUNCR25GI/video.html

  • @oliverskalka4727
    @oliverskalka4727 Před rokem +1

    10:40 oprava- Arda-svět pána prstenů a hobita není fiktivní vesmír, ale fiktivní historie.
    Pán Prstenů se odehrává ve třetím věku Středozemě a my bychom měli být někdy v sedmém věku.

  • @jejk1ng
    @jejk1ng Před rokem +3

    Nechci tě nějak znepokojovat, ale to jak ti v čase 16:20 spadne knížka sama od sebe a o pár vteřin později se zase narovná je docela strašidelné

  • @nikolzajacova2998
    @nikolzajacova2998 Před rokem

    Mozna si me pamatujes z nedavne Q&A, objevila jsem te nedavno, videa projizdim postupne, takze reaguju ted na tohle, i kdyz je 2 roky stare. Miluju LOTR, ale zajimave je, ze Silmarilion jsem proste nedokazala docist (i kdyz to je uz 19 let, pamatuju si, ze jsem dosla do strany 90 a dal uz ani stranku), i presto ze doplnkove knihy miluju. Btw. s nejlepsi kamaradkou jsme si v puberte psaly dopisy v runach, aby nam je rodice nemohli cist :D Pro me je nejvetsi prinos Tolkiena ve vytvoreni celeho sveta, ktere umocnilo to, ze mu Tolkien vytvoril i jazyky.

  • @marcelzemla2271
    @marcelzemla2271 Před 4 lety +1

    Sfilmovany Silmarilion nás tak skoro nečaká. Tolkien bol velmi proti filmom, ťažko sa museli predávať práva na LOTR, jeho syn Christopher zdieľal rovnaký názor, a potom co videl film pána prstenov tak sa v tom ešte viac utvrdil, zevraj sa mu nepáčil. Aj keď nedávno zomrel, nemyslím si že teraz by to šlo jednoduchšie. To co ide natočiť Amazon by malo čerpať informácie z kníh LOTR. Nepôjde o samozrejme znovu o Frodovu cestu, ani by sa to nemalo odohrávať paralelne s filmami. Ale v tých knihách bolo toľko info že sa dá spraviť niečo čo bolo predtým, samozrejme nie hobbit, tam je veľmi veľa tých príbehov. Ak sa v niecom mylim, budem rad ak ma opravite.

  • @miked.v.cztitulky
    @miked.v.cztitulky Před 4 lety +2

    Sice je to otázka naprosto mimo téma, ale zmínil jsi seriál Stranger Things. Jaký máš na něj názor? Jako velkého fanouška Stephena Kinga mě to dost zaujalo, ale popravdě mám trochu strach, že ve 4. sérii už to moc překombinují. Už ta třetí byla podle mně dost na hraně.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 4 lety +2

      Vidím to podobně, jednička a dvojka byly moc fajn (i jsem si usmrknul u scény, kdy 11 přišla na Snowball), ale trojka mě vlastně dost naštvala, všechno bylo větší, barevnější, "vtipnější", vytvořila se spousta dvojic, ale fungovaly jenom dvě a obě špatně dopadly (ten ruský vědec s tím bláznivým konspirátorem a zmrzlináři). Takže 4. série se bojím hodně.

    • @miked.v.cztitulky
      @miked.v.cztitulky Před 4 lety

      @@davidjirsa8582 Jasně. Já si zase musel utírat slzy při čtení Hopperovu dopisu El.

  • @monikabilikova4328
    @monikabilikova4328 Před 24 dny

    jeeeee, upol?

  • @xaverbzunda4504
    @xaverbzunda4504 Před 2 lety

    Ano, Tolkienův svět podle všeho vznikl jako místo pro jeho umělé jazyky. Elfy vykreslil právě takto Shakespearovi a lidové slovesnosti natruc, protože se mu jejich tradiční pojetí nelíbilo. Kromě zmíněných jazyků se při tvorbě především těch elfských také silně inspiroval velštinou a podobnými keltskými jazyky. Stačí si poslechnout nějakou velšskou poezii, ta zvuková stránka je výrazně podobná. Zmíněné informace jsou z oficiálního životopisu od Humphreyho Carpentera.
    Nesouhlasím pouze s jednou věcí. Podle mého ve filmovém zpracování příchod elfů do Helmova žlebu ničemu neposloužil, přišlo mi to jako laciná změna pro srdceryvný efekt, ale to je asi subjektivní věc.

  • @siebensunden
    @siebensunden Před rokem +1

    Několik připomínek k jinam výbornému videu. Tolkien má jistě zásadní podíl na utváření žánru high fantasy (vznešené či epické fantasy), nebyl ovšem prvním autorem s vymyšleným světem, i když jeho svět Ardy rozhodně zůstává jedním z nejpropracovanějších fiktivních světů literatury vůbec. Svůj fiktivní prehistorický svět včetně mapy (hyborský věk), čerpající z ve své době známých historických událostí a národů, měl před Tolkienem už Robert Ervin Howard známý především jako autor barbara Conana z Cimmerie. Howard zemřel vlastní rukou ve svých třiceti letech rok před vydáním Hobita, tedy Tolkiena ve svém literárním v něčem předběhl. Jeho literární styl (označovaný za sword and sorcery) je ale naprosto jiný už jen proto, že se psaním živil, a krom básní psal především pulpové povídky mnoha různých žánrů od westernu až po horor (přesto, že se nikdy osobně nesetkali, byl velkým přítelem s H.P. Lovecraftem a C.A. Smithem). Jednou z jeho známých literárních postav je puritán Solomon Kane (existuje i vcelku povedený film s touto postavou, i když svůj děj nečerpá z žádné konkrétní Howardovy povídky), o které si dovolím tvrdit, že je zásadním předobrazem Sapkowskeho Zaklínače.
    Dalším spisovatelem s vlastním smyšleným světem ještě před Tolkienem je třeba autor Tarzana Edgar Rice Borroughs se svými cykly z Marsu, Venuše nebo Pellucidaru.
    David v úvodu videa předesílá, že fantasy není jeho doménou, každopádně by mě velice zajímal jeho názor na knihy Roberta Holdstocka.

    • @tomasslavik1119
      @tomasslavik1119 Před 8 měsíci

      Tím "první" se obvykle myslí "první význačný", protože předtím ten žánr neexistoval jako žánr, víceméně to byly pokusy na rozhraní jiných žánrů, a Tolkien sám podle mě fantasy dokonce ani nepíše. Ale to sejde na definici, odborná veřejnost by asi nesouhlasila.

  • @davidjiranek3721
    @davidjiranek3721 Před 4 lety +2

    Myslím že by jsi se neměl tak podceňovat. Nebylo to vůbec zlé. Myslím že za zmínku stojí i Tolkienova lingvistická díla. Já třeba četl i Píseň o Sigurdovi a Gudrun (známý Tolkienův překlad písně o Nibelunzích) nebo Artušův pád (zejména poslední část o Artušově osudu po střetu s Mordredem je velice zajímavá). Konec konců, na Oxfordu dostal i cenu za svou práci na překladech starých hrdinských a rytířských eposů.
    A co se týče nějakého televizního zpracování Silmarillionu, na místě je velká opatrnost. Tolkienův svět je uchvacující, ale zdaleka ne pro všechny. Množství informací co jsme schopní naráz vstřebat je značně omezené. Musel by se najít mimořádně schopný tým filmařů, aby to bavilo.
    Ale myslím, že by se dalo začít hezky pomalu tím, že by se zfilmovaly Húrinovi děti. Ta kniha není zas tak dlouhá a příběh je velmi pěkný, není zas tak složitý a příjemně rychle utíká. Pak by bylo vidět, nakolik jsou lidé ochotní věnovat světě eä (pro příště ;-), znamená to: svět který je) čas a sluch.
    P.S. Zdravím z Litomyšle.
    P.P.S Mordred, Morgoth, podobnost by tam byla že? Morgoth sice doslovně znamená černý nepřítel světa, ale v první řadě je to hlavně velký zrádce, stejně jako Mordred.

  • @JohankaPol
    @JohankaPol Před 4 lety

    Možná bys věděl, jestli někdo napsal přímo, že to katolická kniha není? Moc by mi udělal radost odkaz nebo jakákoli informace o konkrétním autorovi, předem dík!

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 4 lety

      Chápu otázku správně, že chceš znát kritika, který vyloženě píše o tom, že LOTR a spol. nejsou katolické knihy? Já myslím, že asi nikdo nepopírá, že katolicismus těmi knihami prochází (i když by se určitě našel nějaký dekonstruktivista, který by dokázal pravý opak), spíš jen někteří upozorňují na to, že nemá smysl vykládal knihu katolickým pohledem, jen ho považovat za jednu z mnoha struktur textu. Takoví kritici jsou i na Youtubu a pošlu kdyžtak odkaz na přednášky. A je i spousta studií o Tolkienovi, které prostě katolickou složku ignorují, protože není důležitá pro jejich práci.

    • @JohankaPol
      @JohankaPol Před 4 lety

      @@davidjirsa8582 Díky za tvůj čas, ano, hledám někoho, koho už napadlo, že je to daleko více - inu, Ódin s Lokim lstivým, že z Pána prstenů dýše spíše, čím autor byl, nežli čím být snad chtěl a jak sám sebe chápal. (Totiž to, že lingvista prohlásí knihu za katolickou, mi přijde nevýznamné. Musel by to prohlásit alespoň filozof a nebo, lépe, teolog.)Tato věc mne nezajímá náhodně, ale už léta. Ale nenašla jsem nic, čím bych si svůj pocit potvrdila, našla jsem Putnu na druhém břehu...

    • @branislavbalasic5173
      @branislavbalasic5173 Před 3 měsíci

      ​​@@JohankaPolAha, takže názory nejakých kritikov a filozofov sú prednejšie ako názor samotného autora?

  • @sourdoughofficial155
    @sourdoughofficial155 Před 4 lety +1

    Přiznám se, že silmarilionu mám pernamentní trauma,

  • @Terieka2001
    @Terieka2001 Před 4 lety

    Na silmarillionu už se pracuje.. No nedávno vyhodili skoro všechny, ale alespoň něco

    • @petamasku
      @petamasku Před 4 lety +2

      Osobně doufám, že Silmarillion nechají být. Ani nevím, jak by se tolik různých příběhů z tolika období dalo vůbec skloubit. O popisech různých regionů a státních útvarů ani nemluvě.

    • @Terieka2001
      @Terieka2001 Před 4 lety +1

      @@petamasku podle mě by se to formou seriálu do jisté míry zpracovat dalo. Taky nemusí použít všechno a všechny. Například by mohli vypustit první "návrat" elfů do valinoru (tudíž jejich postupné rozdělení) a pouze to zmínit až při útěku Feanora.

    • @janek2855
      @janek2855 Před 4 lety +1

      Má to být příběh Númenoru

    • @romanhudec1994
      @romanhudec1994 Před 4 lety +2

      Janek jako že uvidíme pád Númenoru a poslední spojenectví?

  • @pretorian9598
    @pretorian9598 Před 3 lety

    Sapkowského knihy líčí život a smutný osud elfů a jejich míšenců a ten je identický s osudem a životem indianů po obsazení lidem z Evropy .

  • @skrabmir
    @skrabmir Před 4 lety

    Obecne nemam rad, kdyz se rika, ze nebyt toho ci onoho, ze potom by nejaka odvetvi nebo skola nebo cokoli jineho neexistovalo. Rici, ze nebyt tolkiena, potom nememe to a to a to a to jakoby se o tom sam zaslouzil, je dle me chybne. Myslim, ze se zde precenuje sila a vliv jednotlivce, ze tyto proudy by si nakonec v jinem case a trochu jine podobe cestu k svetlu nasly. Ano, nejakym zpusobem formoval kulturu, jak ji ted zname, ale zaroven musime pripustit, ze se stejne tak mohlo jednat o deformaci, ze vzikem onoho zemrelo jine. Nechci snizovat jeho prinos, ten je nezpochybnitelny, ale myslim, ze kdyz budeme hledat pozitiva a prinosy, meli bychom se opirat o dila samotna a nikoli jejich (mozna domnele) nasledky.

    • @petamasku
      @petamasku Před 4 lety +4

      No, nebýt Edisona, tak by nám asi taky nezůstalo dodnes svícení svíčkami. To ale nic nemění na tom, že vynalezl žárovku a zásadně určil vývoj společnosti.

    • @EllisDenny
      @EllisDenny Před 4 lety +3

      Ale to přeci nemění nic na tom že jde o nějakou změnu paradigmatu. V post-tolkienovské fantasy, chcete-li, jde vypozorovat jeho vlivy.

    • @skrabmir
      @skrabmir Před 4 lety

      Ale ja nechci rici, ze by nemel vliv, pokusil jsem se vymezit proti tomu, abychom takto hodnotili dila, protoze si myslim, ze to nema tolik smysl. Edison pomohl rozvinout spolecnost, avsak verim, ze by se tak rychle udalo i bez nej. Nerikame, ze delfiny v morskych svetech mame diky nemu, byt muzeme vystopovat spojitosti, jeho prinos stoji jinde.PS Zarovku nevynalezl :D

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 4 lety +4

      Jo já to chápu. Obecně vlastně nemá smysl o tom mluvit, protože je to totéž jako alternativní historie (cobykdyby... Hitler nezaútočil na SSSR). Ale v JRRT případě mi fakt připadá, že dějiny literatury ovlivnil tak zásadně, že to nelze přehlédnout. Kamarád optik mi říkal, že Einstein dokázal formulovat teorii relativity proto, že dokázal úplně opustit nějaká zažitá paradigmata a představit si něco, co bylo mimo představivost všech ostatních. Stejně tak JRRT udělal neuvěřitelný krok stranou (v jeho době se na školách četl modernismus, filozofie, reflexe války) a úplně vychýlil směřování literatury.

  • @ztratilase3236
    @ztratilase3236 Před 4 lety +2

    Mně fantasy nikdy oc nezajímala ani nebavila, tak si jen říkám, co dělalo tvoje ADHD publikum, když se za tebou na stole válela jen zapomenutá propiska...

  • @radekstefan267
    @radekstefan267 Před rokem

    Tolkien nevytvořil fantasy svět, jak víme, Středozem je přece Evropa. 😁

  • @manutd8687
    @manutd8687 Před 9 měsíci +1

    Není pravda, že Balrogy poráželi průměrní elfí válečníci. Tady pozor, šlo skutečně o špičkové hrdiny. Jinak pěkně video.

  • @stepanvokoun438
    @stepanvokoun438 Před 4 lety +2

    první (: