Hogyan bringázz? 2. rész: Autós - bringás - gyalogos együttműködés

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 04. 2021
  • 🚲 Menned kell valahova? Inkább bringázz! De hogyan bringázz?
    Sorozatunk második részében azt mutatjuk meg, hogyan közlekedhetünk együtt biztonságosan az utakon, mire figyeljünk, ha éppen autót vezetünk vagy kerékpárra ülünk.
    A videóban szó lesz a szabályokról, de olyan hasznos tanácsokat is nyújtunk, amik nem szerepelnek a KRESZ-ben. Felsoroljuk a kötelező kerékpáros felszereléseket, felhívjuk a figyelmet a gyengébb közlekedők védelmére akár autózunk, akár bringázunk.
    Autós szereplőnk elmondja, miért előzi 1-1.5 méteres oldaltávolsággal a kerékpározókat. Megmutatjuk hogyan helyezkedjünk el biciklivel az úttesten, miként előzzünk meg álló kocsisort és hogyan használjuk a kerékpározható buszsávot, valamint az autóval egyirányú, de bringával kétirányú utcát.
    Megmutatjuk, hova nézzünk a beláthatatlan kereszteződésekben és ajtónyitás előtt, mi az a holttér, és miért ne álljunk ott meg bringával.
    🚲 Még több hasznos tipp érdekelne?
    Maradj velünk, mert a következő részben a gyerekekkel vagy épp munkába kerékpározásról is szó lesz! Előző részünkben pedig a legjellemzőbb tévhitekre válaszoltunk.
    Sorozatunk abban segít, hogy te is magabiztosan bringázhass egyedül vagy a családoddal, a munkahelyedre vagy a szabadidődben, vásárolni vagy ügyeket intézni.
    Kerékpárral másoktól távolságot tartva, egészségesen, gyorsan, szabadon és olcsón juthatsz el oda, ahova szeretnél. Miért maradnál ki belőle?
    Kövesd az oldalunkat, a többi epizódért!
    / bringazzamunkaba
    Hasznos bringás tanácsok, szabályok, tudnivalók gyűjteménye írásban itt: kerekparosklub.hu/kisokos/
    Már bringázol? Segíts másoknak elindulni!
    🚲
    A kampány szervezője:
    Magyar Kerékpárosklub ( / magyarkerekparosklub )
    Főtámogatók:
    Aktív Magyarország ( / aktiv.magyarorszag )
    BKK - Budapesti Közlekedési Központ ( / bkkbudapest )
    Kruz Bike Company ( / kruzbike )
    Támogatók:
    Innovációs és Technológiai Minisztérium (kormany.hu/innovacios-es-tech...)
    Stevens Prémium Német Kerékpárok (stevensbikes.hu/)
    Hello bringás ( / helloneked )
    Csepel ( / csepelkerekpar )
    Cross ( / cross-ker%c3%a9kp%c3%a... )
    Kellys ( / kellysbicycleshu )
    Merida (meridaconceptstore.hu/)
    Gepida ( / gepidastore )
    Neuzer ( / neuzerbike )
    Magyarországi Református Egyház ( / reformatus.hu )
    Flowcycle ( / flowcyclehu )
    Máv - Start ( / mavstart )
    Ferencváros ( / ferencvarosonkormanyzata )
    A rendhagyó Bringázz a munkába! kampányt a Magyar Kerékpárosklub szervezi, az Innovációs és Technológiai Minisztérium - mint a védjegyoltalom jogosultja - hozzájárulásával és az Aktív Magyarország anyagi támogatásával.
    bringazzamunkaba.hu

Komentáře • 66

  •  Před 3 lety +9

    Szuper igényes videók lettek! Az animációk is marha jók, nagyon jók ezek a kicsi részletek.

  • @Garlarg
    @Garlarg Před 3 lety +10

    A kiflizés mellé még betenném a balra kanyarodást is mint fontos tudnivalót, amit sokan rosszul csinálnak.
    Előbb jelezni balra, ellenőrizni nem-e előz egy autó, besorolni a sávunk bal oldalára és csak aztán kanyarodni.

  • @hunorhun669
    @hunorhun669 Před 3 lety +7

    Néhány éve még én is téli-nyári bringás voltam, de a felpörgetett élet átlökött a kocsiba. Szuper a videótok, látszik, hogy nem íróasztal mellől íródott. Erőt adtatok a dédelgetett tervemhez, hogy végre felújítsam a család gépeit és újra elkezdjük a szabad életet. Nagy Antal a néhai VBB egyik alapító tagja

  • @cika012
    @cika012 Před 3 lety

    Nagy jó hiánypótló anyag!

  • @istvankertesz3134
    @istvankertesz3134 Před 3 lety +1

    Nagyon igényes lett a videó. A zebrázáshoz annyi kiegészítés tennék, hogy valóban nem tiltja a KRESZ, mint ahogy a kamionok járdán való közlekedését sem tiltja explicit. Viszont az 1984-es kiegészítés definiálja a kijelölt gyalogosátkelőt, és leírja hogy (ki hinné), a gyalogosok átkelésére szolgál, úgyhogy levezethető belőle hogy csak áttolni szabad. Már csak azért is mert élet- és balesetveszélyes.

  • @norbertszilagyi3165
    @norbertszilagyi3165 Před 3 lety +7

    Nagyon jó lett a videó, bár azért pár dolgot nem ártott volna hozzátenni a kötelező felszerelések mellé, amik nem kötelező kellékei egy bringásnak de erősen ajánlott. Az első a sisak, mert mégis csak autók között megyünk. Második a kesztyű, egy esésnél elég kellemetlen felszántani az aszfaltot csupasz tenyérrel... A harmadik a szemüveg, véd a szél, bogár és por ellen. Utána jön a ruha szett, gumi leszedő, tartalék belső, inbusz készlet stb... Természetesen ezt építő jellegű kritikának szánom... 🙂

    • @gergoszeri5662
      @gergoszeri5662 Před 3 lety

      4.

    • @balazspatko
      @balazspatko Před 3 lety +1

      Tartalèk belső ès gumi leszedő mi a jóèdes francnak? Normàlis Continental külsővel ès slime defektgàtló folyadèkkal èn sosem kaptam mèg defektet pedig nem keveset bringàzok.

    • @zoltanjanostar187
      @zoltanjanostar187 Před 3 lety

      @@balazspatko Ja, csak a gyorsíthatós ág 20%-kal is csökkenhet az iszonyú súlytöbblet miatt, ami a kerekednél a leggázosabb. Mit gondolsz, 1 profi bicikli miért van 10 kg alatt? Próbáld ki. Ez a biciklizés leglényege, csak a mi életszínvonalunk kevés hozzá!

    • @gatis3977
      @gatis3977 Před 3 lety

      A sisak normál (értsd: kerékpárutas/-sávos) városi közlekedéshez felesleges.

    • @nameno2518
      @nameno2518 Před 3 lety +1

      ​@@debry89 Kár, hogy annak amit állítasz a fele se igaz. A gördülési ellenállás nagyon sok tényező függvénye, normál körülmények között észrevehetetlen a különbség. A guminyomás is egy mítosz, amivel ellenmondásba is keveredsz, mert kisebb guminyomás == nagyobb gördülési ellenállás. Használtam tubeless kereket és vissza is váltottam, mert több hátránya van mint előny, ha nem versenyzel nincs rá szükséged, sőt még akkor se feltétlenül.

  • @LaszloFodor-emul
    @LaszloFodor-emul Před 3 lety

    A video jo, de nem ertem miert kellett raegetni a felirator

  • @zizinez
    @zizinez Před 3 lety +1

    Szuperek ezek a videók!

  • @arckocsog253
    @arckocsog253 Před 3 lety +7

    Köszi, ez hiánypótló volt!

  • @keepupspeak643
    @keepupspeak643 Před 3 lety +1

    Volt ismerősöm, akit mégis megbüntetett a rendőr, mert nem szállt le a gyalogos zebrán, hogy is van ez? Ha a kreszben nincs benne, esetleg azért a tulbuzgó bürokraták kitábláztatják, hogy tolja a bicajt... Köszönöm.

    • @zoltanjanostar187
      @zoltanjanostar187 Před 3 lety

      Fel kell jelenteni a rendőrt.

    • @istvankertesz3134
      @istvankertesz3134 Před 3 lety

      Azért, mert attól még hogy nincs konkrétan tiltva benne, levezethető hogy tilos, ergó benne van a KRESZben. Az sincs konkrétan tiltva, hogy hidroplánnal menj a bringasávban, de levezethető hogy tilos. Lásd másik kommentem a videó alatt.

  • @karolysuki1847
    @karolysuki1847 Před 3 lety +2

    Jo a zenetek!!!!!😎😎

  • @perecember
    @perecember Před 2 lety

    Mondták már hogy megszólalásig hasonlítasz Latabár Kálmánra?? Amúgy jók a videók!

  • @sigmax-qp5ne
    @sigmax-qp5ne Před 3 lety

    Imádlak

  • @balazspatko
    @balazspatko Před 3 lety +1

    Nekem nincs első fehèr ès hàtsó piros prizmàm ès mèg nem szólt èrte rendőr. Szerintem egy èrtelmetlen hülyesèg. Meg egy bmx -en picit idètlen lenne. Első ès hàtsó làmpa, Knog Oi csengő, reflexcsíkos gumi ès làthatósàgi mellèny van ami bőven elèg. Az első ès hàtsó prizma hiànya miatt a rendőr nem is büntethet.

  • @VaDalmacska
    @VaDalmacska Před 3 lety +6

    A Láthatósági mellény nagyon hasznos találmány, bármilyen napszakban segít észrevenni a biciklist!! Nem beszélve arról, hogy esélyt adok az autósnak, hogy észre vegyen, ha pedig autót vezetek, előbb meglátom a kerékpárost, mint aszfalt vagy terep színű ruhában.. 🚲🚗

    • @zoltanjanostar187
      @zoltanjanostar187 Před 3 lety +1

      A láthatósági mellény überciki! Olyan, mintha Orbáncos kitűzőt hordanál! Sokkal menőbb leszel 1 szűk biciklismezben, lehet sárga is. 😁

    • @VaDalmacska
      @VaDalmacska Před 3 lety

      Ha van rajta fényvisszaverő csík mindenképpen. Bár télen a kabát alatt nem ér semmit.

    • @zoltanjanostar187
      @zoltanjanostar187 Před 3 lety

      @@VaDalmacska A bicajost csak az nem veszi észre, aki nem is akarja, vagy ha nagyon be van rúgva.
      De lelked rajta, ha Neked biztonságosabb, tégy úgy.
      De én akkor is megnéznék rajtad 1 szűk mezt! 😌 Bocs 😊

    • @gatis3977
      @gatis3977 Před 3 lety +1

      Ha a biztonságérzeted javítja, akkor nyugodtan viseld bármikor. Igazából csak lakott területen kívül, sötétedés után vagy rossz látási viszonyok mellett kötelező viselni. Nappal, illetve városi közvilágítás mellett nem szükséges.

  • @realmark1777
    @realmark1777 Před 2 lety

    Egyedül a busz sávoktól vagyok ki :D, aki kitalálta, hogy ott a busz és a sokszor kretén autósok közt menj az sose ült még kerékpáron. Szóval maradok a jobb oldalon és inkább elengedem a buszt, mint, hogy valami barom a busz alá sodorjon.

  • @nameno2518
    @nameno2518 Před 3 lety +3

    Elsőre tetszettek ezek a videók, de most már nagyon gáznak találom őket, főleg úgy, hogy "felnőtteket" oktatsz kerékpározásra.
    Nagyon gáz, hogy a már legelső részben sem volt szó az alapvető védőfelszerelésekről, pedig életet menthetnek. Azt látni, hogy azok nélkül megy a hölgy a forgalomban, a sisak hátul a csomagtartón! Utána látunk olyan részt is, ahol gyerekekkel teszi ugyanezt! No comment!
    Nyilván nem kötelező, de a használatát nem kiemelni és akár példákkal illusztrálni bűn egy "oktató" videóban. Persze, mikor a Kerékpárosklub letölthető kisokosában is félrevezetés/hazugság van.. 14. oldal: "A sisak a komolyabb balesetek ellen nem véd". Egy sisak a sérülések ellen véd és pont a komolyabb balasetekben jelentheti akár az élet vagy halál kérdését. Jó a magyar nyelv csak használni kellene tudni, ha már "okosítunk".
    Az is gáz, hogy vannak nagyon rosszul magyarázott részek a videókban. Ebben az egyik legnagyobb, amikor 05:42-kor elhangzik, hogy "próbáljatok megállni két autó között" és a videón is ez van "szemléltetve. Abszolút megtévesztő és hibás, mivel forgalmi helyzet függvénye, hogy meg szabad-e állni két autó között, amit semmivel nem hangsúlyoztok ki. Mikor életveszélyes? Mikor a két sáv egyenesen megy, mikor mind a két sáv azonos irányba fordul. De egyébként is a legrosszabb tanács, hogy álljon megy egy kerékpáros a két kocsisor között, még ha elől is! Így gyakorlatilag blokkolja mind a két sáv forgalmát, ill. veszélybe sodorja saját magad.

  • @tamasozsvath6524
    @tamasozsvath6524 Před rokem

    Kedves Eszter bukósisak?

    • @navrasicsi
      @navrasicsi Před 6 měsíci

      A kerékpáros sisak használata csak egyetlen esetben, lakott területen kívül 40 km/h feletti sebességgel haladva kötelező.
      Eszter pedig nagy lány, eldönti, hogy viseli-e akkor is, amikor nem kötelező.

    • @pukibaba111
      @pukibaba111 Před 5 měsíci

      ​@@navrasicsinagy lány aztán a család majd eltartja ha egy esés után agyi sérülés éri

  • @hunglisch1679
    @hunglisch1679 Před 3 lety +1

    Kb 10 cm re ment el melletem szemb egy autó annó.

  • @MrDavequantum
    @MrDavequantum Před 3 lety +2

    Úgy tudom a bukósisak is kötelező elem. A videóban miért nem viselik a szereplők?

  • @balmar3
    @balmar3 Před 3 lety +3

    5:33 Dutch reach. Van erre magyar kifejezés? www.cyclinguk.org/dutchreach

    • @sgtvoro
      @sgtvoro Před 3 lety +1

      Holland módszer 🤷‍♂️

    • @gepmer
      @gepmer Před 3 lety

      holland ajtónyitás

  • @zselykeviolettavalach9048

    Jo hogy tanitasz

  • @cartoonelladefrasz7568
    @cartoonelladefrasz7568 Před 3 lety +2

    1:40 Ez miageci?

  • @promailpro3387
    @promailpro3387 Před 3 lety +2

    Örömteli lenne a sorozat, ellenben pont az egyik fő lényeget ölitek meg. Hisz egyik cél az lenne, hogy rendbe tegyétek mindenki fejében, hogy mit lehet és mit érdemes tenni kerékpárosként (és természetesen autósként is). Erre pont alapot adtok a félinformációknak, azért mert kerékpárosnak tetsző szemszögből értelmezitek a Kreszt. Nincs ilyen, hogy nem említi explicite a Kresz, hogyan kell átkelni egy gyalogátkelőn! "A kerékpárosnak a kerékpárról le kell szállnia és azt tolva - a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint - kell az úttesten áthaladnia." Ennek csak egy értelmezése van, nem véletlen büntet érte a rendőr. Másik: "„(2) Járművel az úttesten - az előzés és kikerülés esetét kivéve - annak menetirány szerinti jobb oldalán, az út- és forgalmi viszonyok szerint lehetséges mértékben jobbra tartva kell közlekedni. Lassú járművel, állati erővel vont járművel, kézi kocsival, hajtott (vezetett) állattal, valamint lassan haladó járművel - ha az út- és forgalmi viszonyok lehetővé teszik - szorosan az úttest jobb széléhez húzódva kell haladni." Ez is kerek perec le van írva, csak akkor haladhatsz az út közepén, ha nincs v. nem járható az útfelület a jobb szélén az úttestnek. Így az, hogy "próbáljunk meg" és ha "szükséges" ez így nagyon nem teszi egyértelművé megint csak.

    • @Garlarg
      @Garlarg Před 3 lety +1

      Olvasd el alaposan a jogszabályt. Az első pont amit írsz, lakott területen kívülre vonatkozik.
      Ettől függetlenül nem tartom helyesnek, hogy minden aprólékosan le legyen írva jogszabályban és minden létező helyzetre legyen valami hivatkozás. Úgy gondolom elsősorban a jogszabály szellemét kell figyelembe venni, nem azt nézni mi _nincs_ benne.

    • @promailpro3387
      @promailpro3387 Před 3 lety +2

      @@Garlarg Egy kis jog értelmezés (nem általam):
      A KRESZ kitér arra is:
      „Lakott területen levő olyan úton, ahol az úttest kerékpár közlekedésre alkalmatlan, továbbá ahol a (7) bekezdés a) pontja szerint tilos, kerékpárral a gyalogos forgalom zavarása nélkül és legfeljebb 10 km/óra sebességgel a járdán is szabad közlekedni.
      (7) Tilos
      a) főútvonalon 12. életévét be nem töltött személynek kerékpározni”
      Tehát csak lakott területen belül és csak akkor szabályos a járdán történő kerékpározás, ha az úttest kerékpározásra alkalmatlan.
      Az alkalmatlanság az út fizikai állapotától függ, azaz arra hivatkozva, hogy az úttesten jelentős a járműforgalom nem szabad a járdán bicajozni.
      Vagy, ahogy a jogi értelmezésben olvasható:
      „Nem alkalmatlan az úttest a kerékpározásra, ha azon nagy a forgalom és emiatt ott veszélyes közlekedni vagy az úttesten jelzőtábla, illetve szabály tiltja a kerékpárral való közlekedést, tehát ezekben az esetekben a járdán tilos a kerékpározás.”
      Alkalmatlan például az úttest akkor, ha útfelbontás miatt lehetetlen közlekedni, nagy eső után, térdig érő pocsolyák, vagy egy rossz minőségű földút esetében stb.
      Nem elfelejtendő az sem, hogy a KRESZ a járdán való kerékpározás maximális sebességét is meghatározza, ami 10 km/óra. Azaz max. kétszer olyan gyorsan, mint egy siető gyalogos.
      És máris megérkeztünk a legnagyobb kérdéshez, hogy szabálytalan-e a gyalogátkelőhelyen áttekerő kerékpáros?
      A fent leírtakból jól levezethető a válasz:
      Kerékpáros csak akkor kerekezhet át a túloldalra a zebrán keresztül - mint ahogy ezt az úton egyébként bárhol megteheti -, ha olyan járdáról érkezik olyan járdára, ahol a közlekedése megengedett!
      Ha ez nincs így, akkor eleve a járdán sem közlekedhetne, az úttesten pedig csak a többi járműhöz hasonlóan hosszirányban, jobbra tartva haladhat, a zebrán keresztbe áttekerve nem!
      Tehát a fentieket leszámítva jogos a büntetés és a felelősségre vonás mind a járdán, mind pedig a zebrán kerekező bicajos esetében.
      Ismerve a nagyvárosi utak kialakítását, az esetek 99% -ban az úttest alkalmas a kerékpározásra, tehát nem szabályos a zebrán áttekerés!

    • @Garlarg
      @Garlarg Před 3 lety +2

      @@promailpro3387 OK, de hogy jön ez ahhoz, amit én írtam? Te hibásan értelmezted az 54. § 4. pontját, amire én felhívtam a figyelmedet. Erre te átugrasz a 7.-re.

    • @promailpro3387
      @promailpro3387 Před 3 lety +1

      @@Garlarg igen jogos, de teljesen jó példa arra, hogy sok jogszabály nem "explicit" határoz meg helyzeteket, hanem több paragrafus, bekezdés együttes értelmezésével. Lényeg pedig, hogy mi a Kresz rendelkezés gyalogosátkelőn kerékpárral való átkelésre.

    • @istvankertesz3134
      @istvankertesz3134 Před 3 lety

      @@promailpro3387 Köszönöm, végre valaki leírta, hogy együtt kell értelmezni. A '84-es kiegészítésben benne van, hogy a gyalogátkelő a gyalogosok átkelésére van, ebből egyértelmű kéne hogy legyen mindenkinek, hogy a bringát tolni, kell mert a kerékpáros nem gyalogos. Felfoghatatlan, hogy milyen ürügyeket keresnek egyesek, hogy csakazért is igazuk legyen, miközben feketén-fehéren le van írva hogy nem lehet.