Srovnání komutátorových a bezkomutátorových DC elektromotorů u soustruhů

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 12. 2023
  • Krátký a jednoduchý náhled do problematiky rozdělení DC elektromotorů na komutátorové (brushed) a bezkomutátorové (brushless).
    Funkce, trocha historie a reálný srovnávací test. Ještě dodám: oba soustruhy jsou jakoby vedeny velikostně a výkonově ve stejné kategorii, mají víceméně stejný rozsah otáček a mají řemeny nastaveny na stejný - pomalejší převod.
    Soustruh - který používám, příslušenství ale i jiné stroje můžete zakoupit na adrese: www.cyrrtec.cz/
  • Jak na to + styl

Komentáře • 30

  • @stanislavkucik4421
    @stanislavkucik4421 Před 6 měsíci

    Ďakujem za peknú prednášku.

  • @josefnozka6202
    @josefnozka6202 Před 6 měsíci

    ... děkuji za přiblížení problematiky.
    Tak už mám ve věci nyní jasněji.
    Zrovna řeším nákup takové blbiny, pistolového vysavače do auta. Na Temu jsou jich snad desítky a udivuje mě jak diametrálně jsou odlišné ceny, v řádu x-násobků u víceméně identického modelu.
    A u většiny se takovéto informace o typu pohonu, leckdy ani o baterii neuvádí.
    Když pominu ty jejich cenové čárymáry, tak to může být způsobeno právě i typem motorku a elektronikou navíc.
    Tak se na to nyní díky vám👍 o to více zaměřím.... ✋🏻

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci

      Hlavně pozor na popis. Dost často se stává, že výrobce nesprávně uvede typ motoru, nebo ho neuvede vůbec. Končí to tím, že je tam klasická rs550, respektive její napodobenina, která se používá v levných akuvrtačkách a podobně.

  • @joyflbill
    @joyflbill Před 6 měsíci +3

    Ahoj Mirku, já budu dnes trochu za oponenta. 😉 (Neber to prosím jako něco špatného, je to jen diskuse.) Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Třeba zrovna u seriového komutátorového motoru roste jeho točivý moment se snižujícími se otáčkami. Tedy přesně naopak, než to ukazuješ ve videu. Jenže když k němu není dobrá regulace se zpětnou vazbou, dopadne to přesně tak, jak to ukazuješ na Vevoru. Pokud bys chtěl porovnávat kroutící moment motorů, muselo by se na to jinak. Tady to bylo porovnání obou celků, motor+ řízení, na jednotlivých strojích.
    Na Silvestrovské video máš krásný námět: Zkus spočítat, kolikrát jsi v tomto videu řekl slovo "vlastně". Já jen mezi 4:50 - 6:00 napočítal 9x. Když to sestříháš, máš krásný Silvestrovský speciál. Je to Tvé nejoblíbenější slovo. 🙂
    Doufám, že to nevezmeš jako nějaké rýpání nebo kritiku, jen jako námět... Tvá videa mám rád a rád se na ně dívám. 👍 Ať se daří! (JB)

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci +1

      Neboj, diskusi se nebráním. Jak jsem už odpovídal jinému sledujícímu: tady šlo hlavně o lehký náhled do problematiky a hlavně o to, že výrobci osazují tyto soustruhy komutátorovými motory a zároveň tam dají regulaci která ten soustruh degraduje, respektive jeho kroutící moment v nízkých otáčkách. Pokud se výrobce vydá cestou bezkomutátoru, je to díky komunikaci motoru s regulací víceméně vyřešeno. A nebo by hold musel použít odpovídající regulaci k tomu komutátoru. Ale tak jako tak by tam zůstal problém s opotřebením uhlíků a podobně. Jinak díky za podporu a díky za námět 🤣 U mě je problém v tom, že rychleji přemýšlím než mluvím a občas se mi to jaksi zacykluje 🤣🤣🤣

    • @srotovnikabc6919
      @srotovnikabc6919 Před 6 měsíci

      Pravy seriovy motor pouzijete malokdy, vetsina tech, co jsou na sit jsou tzv. univerzalni, ktery se mirne od charakteristiky serioveho ve stridavem rezimu lisi, jakoby byl kompaudovan. V ciste DC rezimu se pouzivaji malo, uz i kvuli konstrukci komutatoru. A ty co maji magnety jsou ciste derivacni, tam moment s poklesem otacek vyrazne neroste, a kdyz, tak to nemusi byt trvale povoleny rezim z hlediska nominalniho proudu.
      Co se tyce Vevoru, tak podle chovani stroje a mych zkusenosti by tam zadna regulace pomoct nemusela. to bychom mohli rizt az potom, co bychom znali a zmerili nominalni proud.

  • @raptorsk1
    @raptorsk1 Před 6 měsíci

    Super👍

  • @Microusek
    @Microusek Před 6 měsíci

    Zdar nejsi ty od nás z Valachů? Je vidět že tě to baví a že tomu rozumíš 👍🏿

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci

      Nene, jsem kousek západně, dá se říct střed republiky. Pokud narážíš na to, že mi občas ujede slovo z valašska, nějaký čas jsem strávil na vojně s klukama od vás - to nevymažeš...

  • @srotovnikabc6919
    @srotovnikabc6919 Před 6 měsíci

    Mam doma cinsky soustruh, co mel kdysi AC motor 230V 550W, a kvuli spatne trakci jsem ho predelal na komutatorovy motor z pracky 400W doplneny regulaci. Od te doby si nemohu stezovat. Moment staci, protoze pouzivam prevod nejvic do pomala a motor je otackama nekolikrat nad puvodnim. V ramci moznosti to dela co je treba. Regulator jsem pouzil puvodni, a mam i nekolik vlastnich verzi regulatora prakticky stejne Proti pracce jsem musel zkratit casovou konstantu smycky, protoze puvodni prackovy buben mel vyssi moment setrvacnosti. To neni o brushless nebo nebrushless/komutator. Komutatorove motory maji asi o 5% nizsi ucinnost a jsou citlivejsi na kratkodoba proudova pretizeni kvuli uhlikum, ktere se pritom pali. Pokud je motor spravne nakonfigurovan a posazen, tak stezi poznate ve vysledku rozdil.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci

      Ano s tou konfigurací souhlasím. Bohužel se tady výrobce ani nesnažil o to, aby to bylo alespoň o něco málo lepší. Jinak koukám že nejsem sám, kdo má rád pračkové motory. Svého času mi na ně jelo kde co. 👍

  • @pocketll
    @pocketll Před 6 měsíci

    U RC brushless motorů se uvádí otáčky v závislosti na vstupním napětí, tomu nerozumím. Obecně jsem myslel že otáčky závisí hlavně na frekvenci. Nevysvětlíte mi to někdo? Díky

    • @karagosnoxx1313
      @karagosnoxx1313 Před 6 měsíci

      Napětí má vliv na otáčky protože víc Voltu = víc Amper. Elektromagnet má vědší sílu a díky tomu rychleji přitáhne/odtlačí perma magnety. Frekvenci u motoru neřešíš protože tu dělá ESC a to stejně zvládá nesmysly.

    • @srotovnikabc6919
      @srotovnikabc6919 Před 6 měsíci

      Cim je vyssi frekvence, tim pro stejny moment (a tim i proud a maximalni zatizeni) potrebujes vice voltu.

    • @pocketll
      @pocketll Před 6 měsíci

      @@srotovnikabc6919 Ale v případě že motor neni pod maximálním zatížením, a ani stejný moment nepotřebuji dodržet, jak zjistím jaké bude mít motor vlastně otáčky? Třeba když jede naprázdno nebo pod menším zatížením. Nechce se mi naslepo kupovat ten s nejnišžími otáčkami, abych potom nezjistil že i ten je moc rychlý. Znamená to že ESC reguluje jak frekvenci tak napětí?

    • @srotovnikabc6919
      @srotovnikabc6919 Před 6 měsíci

      ​@@pocketll Ano, frekvencni menic reguluje jak frekvenci, tak i napeti a to primkou temer z nuly, velikosti frekvenci odpovida velikost napeti. Takze pri motoru 50Hz 400V je pri 25Hz 200V. Skluz mechanicke rychlosti otaceni vuci elektricke frekvenci je nekolik jednotek procent, podle zatizeni.
      Pak plati, ze vicepolovy motor ma umerne nizsi otacky a vyssi moment. 4polovy (

    • @pocketll
      @pocketll Před 6 měsíci

      @@srotovnikabc6919 Moc díky za vysvětlení. To je to co jsem nechápal. Zajímají mě motory do modelů, hraček, takže nižší napětí ale princip určitě stejný.

  • @inkozari895
    @inkozari895 Před 6 měsíci +1

    No , dovolím si trochu polemiky k thematu.
    Je záslužné, že v této době , době maximalistického technického a technologického
    pokroku v dějinách dostupné " historie", kdy ve školách jsou preferována trochu jiná
    témata něž jaké žádá doba, někdo zasvědcuje posluchače do části velmi široké problematiky
    motorů s elektrickým pohonem.
    Na druhé straně mně trochu vadí, že nebyla zmínka o okamžitém výkonu zkoumaných motorů
    v reakci na zatížení a otáčky. Tedy na moment a otáčky což predikuje výkon.
    Na druhé straně je jasné, že video nebylo určeno jako učební skriptum pro
    grafické porovnání účinnosti DC brushed a brushless v různých režimech otáček
    a momentů, případně nákladů na příslušné mechanické převody a elektrické kontrollery.
    Jinak dobré, a díky za tvou práci pro společnost !!! Toto je cesta, jak dostat mládežníky
    od "tankových her" k realitě!!!
    čest iměju

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci +1

      Co dodat..... Trefa. Ne, nejsem expert na elektromotory. Ale jak je uvedeno, chci to jen svým laickým pohledem přiblížit ještě větším laikům. A co se týče toho odklonění mládežníků od tankových her a přesvědčit je o tom, že klasická manuální práce, nebo alespoň kutilství je to, co by je mělo zajímat - to by bylo perfektní. Díky za podporu.

  • @rawstrava3627
    @rawstrava3627 Před 6 měsíci

    Zaujimalo by ma porovnanie dvoch motorov, jeden komutatorovy a druhy bez .... co maju regulaciu otacok urobenu na zaklade optickeho odpoctu otacok... klasicka fotozavora.... lebo toto video ma moc nepresvedcilo :)

    • @srotovnikabc6919
      @srotovnikabc6919 Před 6 měsíci

      A naco by si to vyrobcom komplikoval? Mas problem na tachodynamo zavesit osciloskop, alebo merac frekvencie? Tachodynamo/tachogenerator sa pouziva najviac a ide o spolahlive riesenie. Mna presvedcilo. Co je mapo tom, ako to vyrobca robi, hodnotim vysledok. nebudem to robit za neho. Ked tam niekto da len primitivne PWM, a neda tam spatnu vazbu, regulacnu slucku, tak nech sa do takej oblasti vobec nepusta, pretoze zjavne nevie, co robi. To tak moze regulovat ventilator a nie sustruh, kde musia otazky drzat pommerne nezavisle na momente.

  • @dawematy8359
    @dawematy8359 Před 6 měsíci

    Pozor, motor není třípólový ale dvoupólový, dvoupólový motor znamená že má dva póly v buzení motoru (ve statoru) logičtější by bylo říct třípólová kotva

  • @jirizach8042
    @jirizach8042 Před 6 měsíci

    U těchto motorů není stejný příkon rovná se stejný kroutící moment,což bylo předvedeno,kroutící moment dále značně dokáže ovlivnit regulátor,ale to už je složité a problematika na další video,no dříve více videí.Běžný komutátorový motor má jednu špatnou vlastnost a to,že odlehčený se dokáže roztočit až na destruktivní otáčky,to opět řeší různé regulátory,ale je relativně jednoduchý a proto se používal a používá,dokáže pracovat na DC a AC.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci

      Tady šlo spíše o srovnání motorů soustruhů. Ne ani tak o různé způsoby zapojení a regulace. Jde o to, že výrobci osazují tyto soustruhy komutátorovými motory a zároveň tam dají regulaci, která ale nedokáže udržet motor v nízkých otáčkách. Oproti tomu, když se použije bezkomutátorový motor je problém víceméně vyřešen.

  • @tomvolf
    @tomvolf Před 6 měsíci

    Ehm, teď se mi to nechce hledat, ale když jste dělal tu nadšenou reportáž na MaxTool soustruh, tak jste říkal, že má brushless "servo" motor s děsně sofistikovanou elektronikou ... než jste to rozdělal ... a našel v soustruhu osazenej obyčejnej kartáčovej motor s obyčejnou primitivní čínskou elektronikou. Byl jste překvapenej, ale ... darovanému koni na zuby, že ano... tak jste to tak nějak odmlčel. Ale o to nejde - pokud se to pamatuju dobře, tak vlastně srovnáváte kartáčovej proti kartáčovýmu motoru - leda že jste tam potichu namontoval ten motor a elektroniku, kterou jste nám ukazoval na videu jako "díly".
    Prostě jsem zmaten.... Pokud je to jak píšu, tak jediný rozdíl je v řídící elektronice - Vevor je prostě tyristor řídící příkon motoru a nic víc (proto ho tak snadno zastavíte), MaxTool má v regulaci nějakou (asi dost primitivní) zpětnou vazbu na stabilizaci otáček - proto nejde zabrzdit tak snadno. Ale chování i toho Maxtoolu se "servu" ani nepřibližuje.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  Před 6 měsíci

      No, nejsem si jistý tou "nadšenou reportáží", spíš šlo o dobrovolnou výpomoc - ten soustruh sice mám, ale jen zapůjčený na dlouhodobý test - brzy přijde konečné resumé. Jinak doporučuji si to video najít a shlédnout znovu. Neříkal jsem servo motor, ale přirovnal jsem ten brushless motor ke krokovému (ano, dost nešikovné přirovnání, ale šlo hlavně o pochopení toho, že to není klasický motor s uhlíky). Rozdělal (odkrytoval) jsem v tom videu Vevor, kde byla obyčejná elektronika - je to poznat jak na barvě soustruhu - bílá, tak po oddálení kamery i na štítku. Nemám v zásobě takovéto kartáčové, nebo bezkartáčové motory, abych je mohl měnit. Tedy pokud nebudu počítat motory do akuvrtaček a elektrických koloběžek...

  • @MichalSusina
    @MichalSusina Před 5 měsíci

    dosť primitívny pokus a "sedlácka" logika

  • @chozechoze6945
    @chozechoze6945 Před 6 měsíci

    Video o ničem