Gua Sha, czyli pocieranie skóry w leczeniu górnych dróg oddechowych. Wprowadzenie do techniki.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • 🤗Facebook: / ivamedpl
    😎Instagram: www.instagram....
    🌞Strona internetowa: www.ivamed.pl
    😇Tik tok: @michalivanicki
    Posłuchaj nagrań audio w formie podcastu:
    🤟Spotify: open.spotify.c...
    🤪Apple: podcasts.apple...
    🕊kontakt: kontakt@ivamed.pl
    ZANIM WYKONASZ ZABIEG - PRZECZYTAJ.
    Gua Sha jest jedną z metod terapeutycznych stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, która jest stosowana zewnętrznie. Polega na pokryciu skóry substancją, na przykład wodą, olejem, oliwką lub kremem, a następnie użycie narzędzia zrobionego z rogu, plastiku, kamienia lub drewna żeby wykonać masaż skóry powodujący wybroczyny.
    Gua Sha polega na powtarzaniu jednokierunkowych ruchów rozcierania z naciskiem za pomocą delikatnie naostrzonego narzędzia na obszarze ciała pokrytym substancją poślizgową, aż do wystąpienia wybroczyn.
    Gua Sha jest łatwą do nauczenia i bardzo wartościową techniką leczniczą. Można ją używać samodzielnie lub w połączeniu z innymi terapiami zarówno z dziedziny Medycyny Chińskiej jak i fizjoterapii, czy masażu.
    Gua Sha jest bardzo bardzo skuteczną techniką w przypadku tak zwanych pacjentów odpornych na terapię; kiedy terapeuta ma wrażenie, że leczenie stanęło w miejscu. Może mieć silny wpływ na stan psychoemocjonalny pacjenta.
    Wzmianki o Gua Sha (chociaż nie pod tą nazwą) można znaleźć w najwcześniejszych dziełach Medycyny Chińskiej. Jednak szczególnie spopularyzowana została podczas dynastii Ming (1368-1644).
    Gua Sha spopularyzowała się nie tylko w Chinach. W Wietnamie znana jest juz od setek lat jako „coining” (Cao Gio) a to dlatego, że wykonywana jest monetą
    „Gua” oznacza skrobać lub drapać.
    „Sha” posiada kilka znaczeń:
    - wybroczynę powstałą poprzez zabieg Gua Sha
    - piasek, skóra rekina lub czerwona wypukla wysypka wielkości ziarenka prosa
    - powierzchnia przepływu krwi
    Istnieją co najmniej 3 cechy charakterystyczne, które odróżniają Gua Sha od innych technik terapii manualnej:
    - Następujące po sobie, jednokierunkowe rozcierania, podczas których świadomie uciska się na powięź
    - Aplikacja techniki odbywa się zazwyczaj wzdłuż mięśnia
    - Celowe tworzenie krótkotrwałych wybroczyn
    Specyficzne badania wnoszą duży wkład w częściową i coraz wiekszą wiedzę na temat fizjologicznych zmian o charakterze terapeutycznym wywołanych przez Gua Sha. Wiadomo, że:
    - Gua Sha zwieksza powierzchowną mikroperfuzję o 400%, ale tylko na obszarze, na ktorym byl wykonywany zabieg (Nielsen i wsp. 2007)
    - Gua Sha natychmiast zmniejsza ból w miejscu leczonego obszaru oraz ból zlokalizowany w dalszej odległości od niego (Nielsen i wsp. 2007)
    - Gau sha zwiększa regulację przeciwutleniaczy poprzez ekspresję genu cytoochronnego hemoksygenazy-1 (HO-1) w wielu narządach zaraz po zastasowaniu terapii i wciągu kilkunastu dni (Kwong i wsp. 2009).
    Wskazania
    - Astma
    - Zapalenie oskrzeli
    - Powszechne przeziebienie
    - Leczenie chronicznego, ostrego bólu
    - Ból gardla
    - Profilaktyka
    Przeciwskazania
    - Ciąża
    - Żylaki
    - Przyjmowanie leków rozrzedzających krew
    - Hiv aids
    - Zapalenie wątroby typu B i C
    - Radioterapia
    - Podeszły wiek (ze względu na teksturę skóry)
    W trakcie filmu pokazuje jak aplikować zabieg Gua Sha w celu wspomożenia leczenia problemów z górnymi drogami oddechowymi w warunkach domowych. Po zabiegu może wystąpić zmęczenie i zrelaksowanie - bardzo ważne by po nim się nawadniać. W nielicznych przypadkach może dojść do zaostrzenia objawów.
    Chcesz dowiedzieć się więcej - zapraszam do wykupienia webinaru:
    lrorthz815.aka...
    Sposób wykonywania zabiegu pokazuje również na praktycznych zajęciach pod nazwą "Medycyna chińska do użytku domowego": lrorthz815.aka...

Komentáře • 17