EP22 proletářská poezie - devětsil

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 04. 2017
  • Čau! Dneska jsme šli ven a David mluví o české avantgardě v období mezi světovými válkami, kterou představuje tzv. proletářská poezie a literární skupina Devětsil.
    Stránky #napotítku: www.napotitku.cz
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Moderuje: David Jirsa
    Music: www.bensound.com

Komentáře • 19

  • @ondradvori
    @ondradvori Před 5 lety +47

    Chválím tato videa a tento kanál obecně. Z hlediska literární osvěty se jedná o nejlepší službu, jakou může český student na CZcams dostat. Studuju češtinu a tato videa jsou využitelná i pro mě. Při učení na státnice je využiju též. Děkuji za sebe i za to, že ve volném čase tento národ obohacuješ. Jen těch zhlédnutí přeju mnohem víc.

  • @duyle4489
    @duyle4489 Před 7 lety +36

    díky kluci, tohle video mi hodně pomohlo zvládnout včerejší maturitu :))

  • @katerinachytra16
    @katerinachytra16 Před 5 lety +13

    Už mám maturitu hodně dlouho za sebou :), ale vaše zajímavé povídání si pouštím jako vzdělávací přednášky. Díky za skvěle odvedenou práci!

  • @karelhynekmacha2439
    @karelhynekmacha2439 Před 3 lety +8

    Doufám, že při použití videí Na potítku, zvládnu státnice z literatury. :D

  • @ivonavondrackova
    @ivonavondrackova Před 6 lety +2

    Super videa !!! V pondělí dělám zkoušku z literatury a tyhle videa mi strašně pomohli... Děkuju 😍

  • @bohumirakaksova4961
    @bohumirakaksova4961 Před 3 lety +1

    Je zajímavé, takto názorně nás učili v Hroznetine na Karlovarsku na ZD
    Š v šedesátých letech a na začátku sedmdesatek, později to chvíli bylo stejné na gymnasiu.Ale škola od školy se to lišilo.
    A někdy hodně.
    V literatuře je důležité znát okolnosti, za kterých vznikala. To přesně prodáváte. To k tomu kšeftu patří,dovolim si říct, protože Vy víte. Celý kontext. Tehdy v těch sedesatkach nám ti naši učitelé ještě četli z některých v te době nevydavanych knih, které měli doma. Nebo je děti z domova i nosily protože jinde nebyly k dostání. A z nově vzniklých novin. Pochopitelně na to někteří později doplatili.
    Od druhé poloviny sedmdesatek začala celkem i hrůza. V osmdesatkach šly maturovat slečny z ekonomky a nevěděly, kdo byl Masaryk, pokud to nevedely od rodičů.
    Jen pro malou ilustraci. Na střední začínal školní rok tím, že se jezdilo na brambory, v autobuse kluci hráli na kytaru:"Masaryk nás svolává", zpívalo se spolu s pedagogickým dozorem.
    O pár let později se ani nevědělo, co s gymnasiem. Začalo se transformovat do čehosi.... Základy výroby a organizace práce. No na jednoduchý pohled nic proti, je dobré vědět, jak to ve fabrice vypadá, ale...
    Na začátku nového tisíciletí bylo mnoho soukromých škol. Rozdíl mezi nimi byl jako mezi chovem vepřového žíru a chovem závodních koní. Důsledky toho školství se spolu střetávají dnes a budou ještě dlouho. Mezi kvalitou a zoufaleckou kvantitou. Vyjadřování mnohých produktů toho způsobu školství se leckde omezuje přesně podle zkratky, kterou je třeba k vykrmu prasete na porážku a výchovu koně k dostihu. Díky, pane, za Vaši práci. A myslím, že pomáháte i studujícím vnučkam. 😊. B. K.

  • @hanasmetanova511
    @hanasmetanova511 Před 4 lety +2

    Ahoj, mohli byste prosím natočit rozbor knihy Zabiják od Émila Zoly? Vaše videa jsou skvělá, jen tak dál!

  • @anetasimajchlova3132
    @anetasimajchlova3132 Před 6 lety +2

    Ahoj :) chtěla bych Vám jenom říct, kloubou dolů pánové, nejen že jsou videa opravdu pěkně natočená (zbožňuju časosběrná videa na začátku :), ale takhle zajímavě podanou literaturu navíc v souvislostech jsem opravdu dlouho neslyšela! Díky za to!
    Chtěla bych jenom poprosit, jestli by jsi mohl přiblížit vliv Říjnové revoluce v Rusku na proletářskou poezii u nás. Řešili jsme to na seminářích, ale nejsem si úplně jistá, v čem přesně ta inspirace spočívala :/ Děkuji a každopádně prosím točte dál. Ideálně to slibované video o Janu Čepovi, nikde jsem ho tu nenašla :)

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 6 lety +3

      Ahoj, díky. Čepa uděláme, až budu mít po zkouškách :-) Píšeš "na seminářích", tak budu předpokládat, že jsi bohemistka... Jednak šlo o to, že Rusové ukázali, že to "jde i jinak", dokázali, že je možné porazit ty zlé "feudály a kapitalisty" a že je možné, aby vznikla beztřídní utopická společnost. Ne snad, že by ji realizovali, postupně si i čeští komunističtí autoři uvědomovali, že SSSR má k utopii zatraceně daleko. Každopádně udělali ten první krok, který tak dal zahraničním autorům naději, že avantgardní projekt má smysl a že ten sociálně anticipační a iniciační charakter tvorby je zásadní především ve chvíli, kdy se teprve začínají naznačovat možné cesty. Teige a spol. to nejdřív zkoušeli přes proletářskou poezii, pak přes poetismus (poezie jako způsob života). Dá se říct, že zvolili pozitivní přístup (víra v globální třídní revoluci) oproti negativnímu (reflexe války a krize humanity), který byl častější na Západě. Proto ale taky možná tak rychle zkrachovali. Čapek si všímal, že potlačování válečných traumat a vyzdvihování revolučního optimismu může mít ve výsledku opačný efekt: "Čtu-li dnes tolik knížek mladé poezie, lomozících, rušných, plných revolučního optimismu a oslavy silného rudého života, nemohu se zbavit dojmu, že si ten nadbytek nalháváme do kapsy. Můžeme si řinčet čímkoli, život je znehodnocen; je téměř podlomen v samotném našem nitru." A když se podíváš na tvorbu "poetistů" z konce 20. let (Panychida, Básně noci, Triumf smrti, Kohout plaší smrt, Sépie, Pokušení smrti...), tak je vidět, že Čapek měl ve výsledku pravdu. Válka si drala cestu z potlačeného podvědomí na povrch, ruská revoluce se ukázala jako přinejmenším pochybná (hladomory, diktatura, procesy) a na dveře klepala finanční krize, sociální krize, Hitler a Stalin... Je to všechno stokrát komplikovanější, ale rozsáhlejší výklad by youtubový komentář neunesl :-)

    • @anetasimajchlova3132
      @anetasimajchlova3132 Před 6 lety

      Děkuji za shrnutí :-) je neuvěřitelný, jaký máš přehled a navíc to dokážeš podat opravdu zajímavě! Bohemistka je silné slovo :-D zatím pedagogické asistentství, ale po dlouhé době jsi mi zase vrátil chuť ke studiu literatury, kterou mi ty většinou intonačně tupé, učené monology během studia vzaly ^_^ Ještě jednou děkuji a hodně štěstí u zkoušek :-)

  • @clorky420
    @clorky420 Před 6 lety +5

    Díky, zítra píšu z meziválečné poezie a tohle mi rozhodně pomohlo. Dávám odběr. :-)
    Jenom by to chtělo trochu upustit od těch zběsilých střihů, když mluvíš. Trochu to otravuje.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 6 lety +9

      Díkes. Ty střihy jsou proto, že vždycky řeknu nějakou blbost a pak sprostě nadávám a jelikož je to "výukový" kanál, tak nesmím být sprostý :D

    • @EllisDenny
      @EllisDenny Před 6 lety +1

      Fákt? A já se s tim dycky střihám dvě hodiny. Přijde mi, že se to líp poslouchá když to odsýpá. On David dost přemýšlí, víš. :) Ale zkusím to omezit. A jinak dík za odběr a koment, klidně si napiš co by tě zajímalo!

    • @clorky420
      @clorky420 Před 6 lety +1

      Nic konkrétního mě zrovna asi nezajímá, šrotím se tu meziválečnou poezii - jak světovou, tak českou. Jestli máš, Davide, časté odmlky, pak jsou ty střihy pochopitelné. :-) Možná bych jenom zahrnul do každého videa o nějakém literárním období také nějaká důležitá díla, která by David mohl trochu rozebrat. Na našem gymnáziu je také celkem podstatný literárně-historický kontext, který právě v těchto třech videích, které jsem viděl, (EP20, 21, 22, 23) celkem dobře uvozuje do dané doby, z čehož mám radost, protože právě tohle studentovi jako jsem já podstatně pomůže zvládnout a pochopit, jak vlastně ta literatura na sebe navazuje. I tak bych třeba ocenil jak já, tak určitě i jiní studenti, nějaké konkrétní informace k autorům a nejen k těm hlavním, protože i na to se, bohužel, také dost hledí při testech.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 6 lety +2

      Jo často přemýšlím, co budu povídat...ale střihů by mohlo být míň, proberem to. Jinak důležitá díla a autory taky rozebíráme. Z meziválečné mě napadá, že jsme dělali Demla, Halasovu Sépii, Nezvalova Edisona, možná ještě něco dalšího. Na druhou stranu vzít prostě jednoho autora a mluvit o celém jeho díle podle mě nemá moc smysl, protože zkrátka v průměru všichni žili nějakých 60 let a jejich psaní se měnilo s věkem. Máš třeba Nezvala, který byl postupně ovlivněný Demlem, pak proletářskou literaturou, pak poetismem, pak surrealismem, pak dokonce soc. realismem... Podle mě je užitečnější rozebírat buď epochy/lit. skupiny, nebo konkrétní díla.

    • @michaelamrazova9995
      @michaelamrazova9995 Před 3 lety

      @@EllisDenny Za mě super, že to odsýpá, 'přemýšlení' a teoretizování, více příkladů atd. uvítám spíš v nějakém podcastu, tahle kratší videa beru jako výuková, takže se ráda za co nejkratší čas dozvím co nejvíce informací. Díky za to!

  • @bezcisla
    @bezcisla Před 5 lety +7

    Karel Teige se narodil v roce 1920?
    6:39
    Na to, že to stříháte, tak toto vám nějak uniklo...

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 5 lety +10

      Jo, to je takový můj (neúmyslný) running gag. Remarque se u mě narodil 1918 atd. Ale co s tím, že jo... Přetáčet celé video kvůli tomu nebudu a je očividné, že je to přebrebt.

    • @bezcisla
      @bezcisla Před 5 lety +1

      @@davidjirsa8582 nicméně je to jediná výtka, co k tomu mám. Za mě jsi jednoznačně Pán Borec!! Oceňuji tvůj přístup, výklad, projev a hlavně záměr. Jediné, co mě velice moc mrzí (a co samozřejmě ty neovlivníš) je, že máš tak málo zhlédnutí...
      Možná by to chtělo lepší reklamu a víc se někde zviditelnit. Já osobně jsem na tebe narazil omylem a právě proto mě mrzí, že je o literaturu tak malý zájem...