Nie daj sobie wbić krzyża!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024
  • Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych - to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.
    Podróż samochodem to dla zdecydowanej większości z nas wciąż najwygodniejszy środek transportu. Z roku na rok wciąż rośnie też liczba motocyklistów. Każdego roku przemierzamy tysiące kilometrów. Niestety, czasami zdarza się, że te podróże zamiast w domu kończą się na łuku drogi, w przydrożnym rowie czy na stojącym w pobliżu drzewie… Później - w najlepszym wypadku - poszkodowanych czekają tygodnie leczenia, miesiące rehabilitacji, w najgorszym - przydrożny krzyż stawiany przez najbliższych.
    Jesteśmy również prawie na półmetku wakacji i letnich podróży. Każdy z nas jest pieszym, większość również kierowcą samochodu, motocykla czy roweru. Tak jak w latach ubiegłych na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych polskiej Policji codziennie od zakończenia roku szkolnego publikujemy informacje dotyczące zdarzeń drogowych. Codziennie na policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym pojawia się więcej kropek oznaczających miejsca, w których doszło do tragedii. Niestety, tegoroczne dane statystyczne nie napawają optymizmem. Tylko w tym roku na polskich drogach od początku wakacji, czyli od 21 czerwca do 23 lipca, doszło do 2 416 wypadków (w 2023 r. było to 2 291 zdarzeń drogowych - wzrost o 5,5%), w których śmierć poniosło 205 osób (w 2023 r. - 209 osób, spadek o 1,9%), a rannych zostało 2 806 (w 2023 r. - 2 658 osób, wzrost o 5,6%). W przeciągu tylko tych 33 dni ujawniliśmy aż 10 099 osób (w 2023 r. - 9 743 osoby, wzrost o 3,7%), które za kierownicę wsiadły po użyciu alkoholu.
    Za każdą z tych liczb stoją łzy, strach o zdrowie i życie najbliższych, czasami też rozpacz po stracie ukochanego dziecka, rodzica, dziadka czy przyjaciela. Może się wydawać, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny powstrzymać narastającą skalę ludzkich tragedii. Niestety, tak nie jest. To postępowanie każdego z uczestników ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym, ale też i o cudzym życiu na drodze. Sprawia, że być może kolejny krzyż zostanie wbity w ziemię, że każdego dnia będzie już towarzyszył rodzinie ofiary, ale też i sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się w żaden sposób opisać ani opowiedzieć słowami. Dlatego tak ważny jest dzisiejszy dzień - 25 lipca, Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Może to też dobra okazja do tego, aby w święto patrona wszystkich kierowców samemu zrobić sobie drogowy rachunek sumienia - czy zawsze przestrzegam limitów prędkości, czy zawsze zwracam uwagę na znaki drogowe, ustępuję pierwszeństwa pieszym?
    Chcąc zwrócić uwagę na problem, jakim wciąż jest bezpieczeństwo na polskich drogach w Wydziale Promocji Policji BKS KGP zrodził się pomysł na stworzenie spotu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Powstał on z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Aktorami są również funkcjonariusze Policji na co dzień pracujący w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Spot, podobnie jak poprzedni dotyczący problemu narkomanii, będzie emitowany w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy też do udostępniania go na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wierzymy, że będzie on swoistą przestrogą dla tych, którzy z premedytacją nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Że będzie chwilą do refleksji i zastanowienia się nad tym, że tak naprawdę bardzo często nie ma znaczenia, czy na miejscu będzie się minutę wcześniej czy później. Pamiętajmy - każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
    Nie daj sobie wbić krzyża! - Zatrzymaj się - Myśl - Żyj!
    Tekst: Agnieszka Włodarska/BKS KGP
    Zdjęcia/montaż: mł. asp. Kamil Kłeczek, mł. asp. Krystian Kłeczek, mł. asp. Tomasz Lis, Artur Orliński/BKS KGP

Komentáře • 10

  • @rpautosport
    @rpautosport Před měsícem +4

    To jest ślepa uliczka. Straszenie, zakazy, nakazy nic nie dają.
    Musicie aktywanie zacząć działać. Potrzebujecie funkcjonariusza WRD, aktywnie uczestniczącego w rajdach, wyścigach samochodowych lub wyścigach motocyklowych, który da dobry przykład. "Szybki na torze, rozsądny na drodze".

  • @tomektomala6108
    @tomektomala6108 Před měsícem +1

    Ratunkiem dla sytuacji kadrowej w Sw , SG i Policji jest wprowadzenie dodatku mieszkaniowego takiego jak ma wojsko albo SOP.

  • @tomektomala6108
    @tomektomala6108 Před měsícem +2

    Zawód policjanta powinien być lepiej opłacany a nie różnica pomiędzy strażakami którzy śpią legalnie w nocy pracują 7 razy w mies. Po 24 h i dorabiają bez limitu jest minimalna

  • @kissyou4576
    @kissyou4576 Před měsícem +1

    SUPER!

  • @deathtrvcker666pl2
    @deathtrvcker666pl2 Před měsícem +2

    Ckliwe, wręcz kiczowate... najlepszą kampanią bezpieczeństwa są filmiki z prawdziwych, często śmiertelnych wypadków drogowych.

  • @theneedforspeedninja
    @theneedforspeedninja Před měsícem +2

    Takie są skutki uboczne szybkiej jazdy. Widać że ktoś za dużo grał w GTA albo w NFS. Szybka jazda = Samobójstwo. Tyle

    • @deathtrvcker666pl2
      @deathtrvcker666pl2 Před měsícem +1

      Moim zdaniem raczej na odwrót, to ludzie którzy już mają skłonności do brawurowej i agresywnej jazdy często wybierają tego rodzaju gry ponieważ w jakichś sposób mogą w nich zaspokoić swoje potrzeby, natomiast nie będą grać w choćby Euro Truck Simulator 2 który stawia na spokojną, rozważną i zgodną z przepisami jazdę niezbyt szybkimi pojazdami jakimi są potocznie zwane "TIRy".
      Dlatego tego typu symulatory są często hejtowane jako nudne przez tych którzy lubią wysoką prędkość, adrenalinę i życie na krawędzi.
      Zresztą to że ktoś gra w NFSa czy GTA nie oznacza że musi być w rzeczywistości fanem brawurowej, szybkiej jazdy.
      Pewnie zresztą ci sami ludzie też narzekają na fizykę jazdy w GTA IV, gdzie twórcy postawili na o wiele większy realizm niż w innych częściach tej serii gier. Ludzie przywykli często do typowo zręcznościowego modelu jazdy z poprzednich części często krytykowali ten realizm za to że często zmuszał do myślenia.
      Przeciwieństwem jest obecne GTA V gdzie model jazdy jest uproszczony tak bardzo że można jechać 300 km/h autostradą wymijając ruch i jednocześnie ziewać z nudów.

  • @mikizaur90
    @mikizaur90 Před měsícem

    Ach te ckliwe branie na dobro dzieci, a co formacja robi w kierunku niwelowania zjawiska alienacji rodzicielskiej, gdzie dzieci mimo prawomocnego postanowienia sądu o kontaktach latami nie widzą ojców....jakieś prace we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości dotyczące penalizacji takich zachowań?

    • @marekp9224
      @marekp9224 Před měsícem +3

      Formacja nic nie zrobi bo nie ma uprawnień w tym zakresie. Pretensje do wielmożnie nam rządzacych kierować

    • @patrycjawiktoria1996
      @patrycjawiktoria1996 Před měsícem +1

      XD tatusiom się przypomina o dzieciach jak już jest za późno i dzieci same nie chcą widywać ojca, który miał w nie wyjebane