ŚNIEŻNIK R-502 - nowy UKF

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 09. 2024
  • Przestrajanie zakresu UKF ze standardu OIRT, na "katalogowy" CCIR, w stołowym odbiorniku radiowym typu "ŚNIEŻNIK R-502".
    ------------------------------------------------------------------------
    muzyka: Mladen Franko - Long Straight On; Kolibry

Komentáře • 125

  • @philipskk
    @philipskk Před 6 lety +11

    Kurcze pieczone fajne radio. Idźcie do sklepu dzisiaj i kupcie przyzwoite radio takie jak to. Nie ma !

  • @nianiucha21
    @nianiucha21 Před 6 měsíci +1

    W latach 90 muj tato miał takie radio zawsze budził mnie do szkoły a dzisiaj sam mam takie gra pięknie

  • @radekxyz4128
    @radekxyz4128 Před 3 lety +1

    Witam w 2021..! Udało mi się przestroić i mojego Śnieżnika z 1983 roku tylko dzięki Pana filmowej instrukcji. Laik majsterkowicz amator pozdrawia ;) kanał śledzę już kilka lat oby tak dalej.

  • @vsword1933
    @vsword1933 Před 6 lety

    Swietnie dobrana muzyka. Z przyjemnością i popatrzylem i wysłuchałem☺

  • @ThePSMUSIC
    @ThePSMUSIC Před 9 lety +2

    Kolejny świetny materiał. Może w końcu i ja zajmę się moim śnieżnikiem...

  • @polam12
    @polam12 Před 9 lety +1

    Miałem okazje przestrajać ten radioodbiornik :) Bardzo fajnie odbiera i ma mozliwość zaprogramowania ulubionych stacji. Jakość dźwięku jak w Tarabanie, czyli bardzo przyzwoita.

  • @DoubleSuper8
    @DoubleSuper8 Před 6 lety +1

    Właśnie zabrałem się za jednego z 3 posiadanych Śnieżników. Pokusiłem się o umycie płyty (już nie pierwszy raz) preparatem Mobil Clean i efekty są niesamowite. Zdjęcia podeślę później mailem. Ino ten ciućpajs sprzedają tylko w 20l beczkach.

  • @janekpradera5729
    @janekpradera5729 Před 9 lety +2

    Miło popatrzeć na pracę mistrza ! Radyjko w wyjątkowo dobrym stanie biorąc pod uwagę na jego zasyfienie w środku. Pewnie stało w jakimś mocno zapylonym wnętrzu np. biurze lub urzędzie.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety +1

      Janek Pradera dziękuję!
      Przez blisko trzydzieści lat, trochę miał prawo się zakurzyć :)

  • @neozrav
    @neozrav Před 9 lety

    W pracy stał Śnieżnik R502 przestrojony tylko 87- 100 MHz ale podłączałem telefon z radiem przez wejście magnetofonowe i można było po ludzku słuchać. Nie to co głośniczek w komórce.

  • @amonra4046
    @amonra4046 Před 6 měsíci

    Mam śnieżnika ale ten drugi model i powiem że mój w środku podług tego na filmiku jest rewelacyjnie czysty. A minęło 9 lat od filmu!

  • @zbigniewantkiewicz7134
    @zbigniewantkiewicz7134 Před 2 lety +1

    super radio, chciałbym mieć takie w latach 80

    • @gentookc
      @gentookc Před rokem

      Ja miałem ale "bieda edyszyn" tego z filmiku a mianowicie Śnieżka r 206

  • @bertolbaleron
    @bertolbaleron Před 9 lety +3

    Bardzo fajny odbiornik, stoi u mnie przy łóżku - słucham na dobry początek dnia jak się obudzę :) Jak zawsze prezentacja świetna, stan techniczny też. Ale ale... zdaje się nie oryginalne pokrętełko od programatora :) Zawsze dziwił mnie precyzer, którym można kręcić w nieskończoność bez celu.
    Pozdrawiam, SM.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety +1

      bertolbaleron jesteś bardzo spostrzegawczy. Pokrętło zastępcze :)
      Precyzer może być używany przy dostrajaniu się do stacji na falach krótkich.

    • @bertolbaleron
      @bertolbaleron Před 9 lety

      ARQbyTontechUNITRA To zdaje się drugi R-502 w Pana kolekcji... Dobrze łączę fakty? ;)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      bertolbaleron nie, to wciąż ten sam, który miałem.

  • @nocnegrane2851
    @nocnegrane2851 Před 5 lety

    Panie Arkadiuszu, mam pytanie. Czy ten sposób przestrajania "katalogowy" jest wzięty z schematu eksportowej wersji Śnieżnika z fabrycznym górnym UKF?

  • @mirosawflorynski4460
    @mirosawflorynski4460 Před 4 lety +1

    Mam taki. Na chodzie, leży w piwnicy w szafie. Czeka na przestrojenie. Ostatnio naprawiłem Taraban 2. Nie jestem elektro okiem, zanioslem do serwisu, zapłaciłem tylko 50 zł. I gera.

  • @aleksanderrzepka5648
    @aleksanderrzepka5648 Před rokem

    Ja mam takie radio od nowości z 1984 roku i jest super gra do dzisiaj ,

  • @claasjaguar123292
    @claasjaguar123292 Před 7 lety

    Witaj. Mam pytanie. Otóż mam takie radio i niestety mysz przegryzła mi linkę od ustawiania częstotliwości . Czy masz może schemat lub jakies zdjęcia jak to ma być założone? Próbowałem jakos na oko to założyć i mi nie wychodzi ..

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 7 lety

      Zdjęcia nie mam. Tylko schemat w instrukcji serwisowej. Mogę wysłać na maila, ale proszę podać adres w wiadomościach prywatnych. Fajnie że naprawiasz to radio.

  • @TheUnitrafan
    @TheUnitrafan Před 8 lety

    Arku mam do ciebie pytanie. Robiłem ostatnio 2 takie radyjka i w obu po przestrojeniu na CCIR na ukfie nie działają diody siły sygnału. Na dlugich działają normalnie.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 8 lety

      TheUnitrafan musiałeś coś przeoczyć. Spróbuj dostrajać jeszcze filtrem F5 - p.cz. FM, oraz filtrami F6, F7.

  • @kubagorski4471
    @kubagorski4471 Před 9 lety +4

    Moje mieszkanie będzie zawierać sprzęty, które prezentuje kolega ARQ.

  • @sonicrecords3478
    @sonicrecords3478 Před 7 lety +1

    miałem 2 takie same, jeden z najlepszych diorowskich radioodbiorników mono z lat 80, nie mam ani jednego już niestety, 4 lata temu poszły na części, nie przestrajałem ich (bo nie umiałem i odbierał to czego słuchałem) po prostu podłączyłem długą antenę (kabel) i odbierał ze 3 stacje

  • @Pekneczasy
    @Pekneczasy Před 10 měsíci

    Jakimi kondensatorami mogę zastąpić kondensatory papierowe.. Bo wszystkie mam rozdmuchanie

  • @tomaszpietrzak5215
    @tomaszpietrzak5215 Před 9 lety

    Witam udało mi się przestroić, jednak zastosowałem dwa trymery aby dokładniej dostroić, mam tylko pytanie czy ktoś wie dlaczego długie ściągają dużo głośniej od ukf ? Ukf gra czysto, ale aby głośno grało to muszę dać siłę głosu prawie na maksa i diody wskazujące dostrojenie się w ogóle nie zapalają. Jeszcze jedno, zaraz po włączeniu może na 3 s jest głośno nawet te 3 diody się zapalą i po chwili się ścisza. Czy to może być UL1211 winny?

  • @rafkawasaki2244
    @rafkawasaki2244 Před 3 lety

    Mam identyczne radio w super stanie, niestety nie przestrojone. W najbliższym czasie zamierzam przestroić. Czy cewki, którymi Pan dostraja i ustawia wzmocnienie należy po regulacji pokryć warstwa cerezyny? (w jakim celu się to robi?) Czy można zastąpić cerezynę parafiną? Płytka w moim modelu ma bardzo dużo tej substancji na elementach głowicy w.cz. Mam zamiar trochę oczyścić płytkę, bo nie widzę opisu elementów. Nie wiem czy można.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 3 lety

      Cerezynę usuwamy tylko miejscowo - tuż przy wymienianych elementach. Po dostrojeniu, można ją zastąpić kroplą, stopionego lutownicą wosku ze świeczki. Ostatecznie można zebrać nadmiar cerezyny z płytki i ponownie topiąc ją, zalać nawoje. Tym sposobem, zabezpiecza się je przed ewentualnym rozregulowaniem wskutek drgań.

    • @rafkawasaki2244
      @rafkawasaki2244 Před 3 lety

      Udało mi się przestroić odbiornik, ustawiłem wzmocnienie cewka. Jakość odbioru jest bardzo dobra. Zastanawia mnie tylko wskaźnik sygnału. Na długich falach świeca się intensywnie 2 diody a 3 delikatnie , natomiast na UKF zaledwie jedną ledwo błyszczy. Dodam że wzmocnienie cewka ustawiłem i tak jak Pan to robił na filmie filtrem F5 . Po wyregulowaniu F5 dioda zaczęła lepiej świecić, ale tylko jedna. Proszę o sugestie.

  • @tomaszskrzyniarz5820
    @tomaszskrzyniarz5820 Před 3 lety

    Dzień dobry. Zdążyło się Panu, że żaden z kondensatorów przewidzianych do wymiany nie był zainstalowany? Co w takim przypadku?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 3 lety

      Bardzo rzadko miałem do czynienia z sytuacją, że na schemacie był jakiś element, np. kondensator, a w odbiorniku czy innym urządzeniu już nie. To wynikało z racjonalizacji i wprowadzania zmian w czasie produkcji. W takim przypadku analizowałem, a nawet sprawdzałem, czy rzeczywiście jego obecność cokolwiek polepszy, czy może jednak nie ma to znaczenia. Podobną, dość ciekawą sytuację, przedstawiłem w filmie o odbiorniku "GIEWONT - przywracamy znak jakości". W czasie produkcji, najpewniej zabrakło, lub postanowiono zaoszczędzić na kondensatorach wyżej pojemności i wlutowywano o połowę mniejsze. Odbiornik mógł pracować, ale przy szerokim paśmie przenoszenia jakie ma zapewniać, były one niewystarczające. Wlutowałem więc kondensatory zgodnie ze schematem i przywróciłem znak pierwszej jakości. Zapraszam do odnalezienia i obejrzenia w/w filmu.

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 Před 9 lety +2

    Trzeba było jeszcze rozciągnąć dławiki to łapałbyś UKF lotnictwa cywilnego :-) Pozdrawiam .

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      listonoszpat233 aha, w sumie nad moim rejonem zamieszkania jest korytarz lotniczy :D
      Dzięki za zainteresowanie się moim kanałem i miłe komentarze! Pozdrawiam! :)

  • @Hitomi8669
    @Hitomi8669 Před rokem

    w tym odbiorniku UKF przestraja się tylko jedną cewką? wydaje mi się że powinny być dwie lub jeden to trymer,a co do żarówek to są tylko na skali ulubionych radiostacji i na słupku skali głównej ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před rokem

      Po wymianie kondensatorów, stroimy cewką L3 - znajduje się ona obok kondensatora strojeniowego, po lewej stronie, mniej więcej na wysokości połowy jego obudowy. Natomiast czułość na najsłabszej stacji, cewką L2 - lokalizacja w okolicy gniazda antenowego, obserwując jednocześnie wskazanie wskaźnika poziomu sygnału - trzy diody na skali. Im jaśniej wszystkie świecą, tym lepiej. Przy czym ostatnio zaistniała nowa modyfikacja przestrajania. Oczywiście przedstawiony sposób jest bardzo dobry i sprawdzony, lecz jeśli chcemy polepszyć czułość w górnych częściach pasma, można kondensator C7 zamiast 16pF, wstawić 5,6pF lub 6,8pF. Cewka L2 powinna mieć 8 zwojów. Jeśli nie czujemy się na siłach co do eksperymentowania, proszę robić ściśle tak jak pokazałem na filmie. Można też obejrzeć film o "Śnieżniku R-504". W nim też pokazałem przestrajanie. Powodzenia!

    • @Hitomi8669
      @Hitomi8669 Před rokem

      @@ARQ-TONTECH w pracy w szatni mamy takiego śnieżnika a pierwszy program polskiego radia jest meh,a gdyby chciano go wywalić to chętnie bym przygarnął,jest także lampowe radio zrk chociaż modelu nie znam i stety niestety bez UKF

  • @tobiaszek9994
    @tobiaszek9994 Před 5 lety +1

    Witam mam problem , zastosowałem się do pokazanych tu instrukcji w celu przestrojenia radia, po przylutowaniu nowych kondensatorów nic nie odpierało
    Tylko bardzo cichy szum, "pobawiłem" się cewką jedną i drugą ale nadal nic nie odbierało.
    Co jakiś czaś gdy kręciłem pokrętłem strojenia radio zaczynało "pierdzieć" a żarówki podświetlenia przyglądały. Z góry dziękuję za pomoc😊

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety +1

      Na długich odbiera? Zniekształcenia? Możliwe, że uszkodzony układ scalony UL-1481. Przed przestrajaniem, należy upewnić się, że UKF mimo wszystko pracuje - słychać szum. W przeciwnym wypadku, trzeba sprawdzać wszystko. Pomiar napięć zasilacza, połączenia elementów głowicy FM, tranzystory, przełącznik zakresów, końcówka mocy.

    • @tobiaszek9994
      @tobiaszek9994 Před 5 lety +1

      Dzięki za odpowiedź, jutro wszystko sprawdzę😊

    • @tobiaszek9994
      @tobiaszek9994 Před 5 lety

      Fale długie są sprawne, jedynke odbiera bez problemu .
      W czym w takim razie może być problem? Moją uwagę zwrócił kabel ekranowany ((ten czarny)) pżylutowany "hakerski" ale oryginalnie . Jego środkowa żyła jest przylutowana z obu stron a ta zewnętrzna tylko z jednej czy to może być ten problem?
      I dodam jeszcze że czasem jak przycisk włączenia jest wciśnięty i próbuję go dalej wcisnąć albo po prostu próbuję wcisnąć też słychać to "pierdzenie " do momentu aż zmienię jego położenie ten problem zaczął się po użyciu płynu typu gold contact.
      Z góry dziękuję za pomoc😊

    • @tobiaszek9994
      @tobiaszek9994 Před 5 lety

      To była kwestia kilku uszkodzonych kondensatorów zaniżajacych napięcie i wskaźnik nie działał przez uszkodzenie UL1111 , wystarczyło tam wlutować tranzystor😉

  • @unitrakg8530
    @unitrakg8530 Před rokem

    Pozwól Arku, ale muszę stwierdzić, że chyba wkradł ci się błąd. Kondensator C7 - 16pF. Ostatnio przestrajając Śnieżnika wlutowałem takowy i miałem bardzo marną czułość w górze pasma. Zamiast 16pF jedna z instrukcji przestrajania mówi o 5,6pF, ale najlepszy efekt da zamontowanie zamiast kondensatora C7 trymera C8 - 3-10pF. U mnie ogromnie poprawiło to czułość odbiornika przy odbiorze górnej części pasma UKF. Pozdrawiam :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před rokem

      Może nie błąd, ale po prostu jeden z wariantów :)
      W moim przypadku jak najbardziej na miejscu. Nie odnotowałem bowiem wyraźnego spadku czułości, w porównaniu z radioodbiornikami podobnej klasy. Przedstawiona metoda jest więc dopuszczalna i skuteczna. Ale jak najbardziej pochwalam eksperymenty i dobieranie elementów we własnym zakresie, celem ulepszenia czy też dopasowania sposobu przestrajania, do danej serii lub egzemplarza. Dziękuję za sugestię :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před rokem +1

      Jeszcze raz w kwestii przestrajania w/w odbiornika. Przyznam się, że wzbudziłeś moje zainteresowanie swoją uwagą i potwierdzam jej słuszność. Zastosowanie kondensatora o niższej pojemności - szczególnie sugerowanej przez Ciebie 5,6pF, rzeczywiście poprawia czułość na wyższych częstotliwościach. Lecz w moim przypadku, koniecznością było również skrócenie cewki w.cz. o trzy zwoje. Było ich aż 11, choć w niektórych egzemplarzach jest ich 8. Tak więc do każdy egzemplarz należy potraktować indywidualnie. Gratuluję wybadania problemu. Być może nasze uwagi pomogą jeszcze komuś. Dzięki.

  • @unieltra5348
    @unieltra5348 Před 7 lety

    @ARQbyTontechUNITRA Panie Arku! Otóż dostałem takowego Śnieżnika i (według schematu) wylutowałem wszystkie kondensatory, jednak nie wstawiając przy tym nowych. Ku mojemu zaskoczeniu - po włożeniu anteny, zaczął odbierać stacje. I stąd nasuwa mi się pytanie: czy po wstawieniu odpowiednich kondensatorów poprawiłaby się czułość i polepszyłby się odbiór? Czy w końcowej części prezentacji odbiornika musiał Pan użyć anteny?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 7 lety

      Oczywiście. Wzrośnie czułość, selektywność, polepszy się odbiór. Antena jest ważna. Silne stacje można odbierać nawet bez, ale warunki odbioru zmieniają się i do gniazdka antenowego, powinien być włączony ot choćby kawałek przewodu.

    • @unieltra5348
      @unieltra5348 Před 7 lety

      Serdecznie dziękuję, bo - tak się składa - to moje pierwsze przestrojenie... Wymagał też wiele pracy, ponieważ kilkunastoletnie przebywanie bez tylnej ścianki w nieogrzewanej szopce nie było łaskawe - aż się człowiek zdziwił, gdy po przelutowaniu (wcześniej ,,tradycyjnie'' odciętego) kabla zasilającego i naprawdę solidnim odkurzeniu zaczął działać! :D

  • @klimatprlu6207
    @klimatprlu6207 Před 2 lety

    Można dać zamiast C7 16pF - 15pF ?
    I zamiast C22 3.3pF - trymer 2-5pF?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 2 lety

      Owszem, tylko po co? Proszę zwrócić uwagę - wylutowany C20 który dla OIRT ma wartość 16pF, można wykorzystać w miejsce C7, który dla CCIR może mieć taką wartość. Czyli wykorzystanie elementu dobrej jakości i na dodatek obniżka kosztów naprawy.
      Jeśli chodzi o trymer, jak najbardziej można wstawić o podanych wyżej wartościach i regulować sprawdzając poprawność działania ARCz. Jednak zastosowanie kondensatora 3,3pF, ew. 3pF, znacznie upraszcza amatorom naprawę w warunkach domowych. Głównie dla nich dedykowana jest powyższa prezentacja.

    • @klimatprlu6207
      @klimatprlu6207 Před 2 lety

      @@ARQ-TONTECH dziękuję za odpowiedź

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 Před 7 lety

    Mi te diody dostrojenia działają tylko na D,S,K1,K2 na Ukf nie co to może być ?

    • @audio_feelhi-fi7424
      @audio_feelhi-fi7424 Před 7 lety

      Towarzysz Generał Może czułość jest słabo wyregulowana, przerwa w obwodzie, zwarcie.

  • @TheEndrusza
    @TheEndrusza Před 9 lety

    Miałem kiedyś taki w kuchni dobre radyjko to było

  • @youthquake4406
    @youthquake4406 Před 9 lety

    Pierwszy :)
    Filmik jak zawsze fajny, a czy ten kołeczek do ustawiania był dodawany fabrycznie?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      Szymon Kaniewski tak, był w wyposażeniu odbiornika.
      Dziękuję za obejrzenie! :)

  • @Misssza
    @Misssza Před 8 lety

    W moim śnieżniku mam problem z konturem, załącza jak nie jest całkiem wciśnięty, a tak to nie załącza, jakieś rady jak to naprawić? Może pan powiedzieć które dokładnie (nie wiem czy dobrze nazwie) bezpieczniki wymienił? :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 8 lety +1

      +Misssza za działanie konturu nie odpowiada żaden bezpiecznik. Jeśli kontur działa, ale problem tkwi w wyłączniku tej funkcji, to należy zająć się wyłącznikiem - jest to "isostat". Konieczny demontaż suwadła "isostatu". Należy zdjąć klawisz, zsunąć zawleczkę sprężyny, usunąć sprężynę, osłonę sprężyny kołka ustalającego, kołek ustalający, wysunąć suwak, sprawdzić stan zestyków, oczyścić kołki stykowe w obudowie, wymienić lub odgiąć listki zestyków. Operacja pracochłonna, ale dla znających budowę przełączników typu "isostat", nie przedstawia szczególnej trudności.

    • @Misssza
      @Misssza Před 8 lety

      +ARQbyTontechUNITRA Dobrze dziękuję, a ma pan pomysł jak mogę do niego podłączyć gramofon z 1962? jest taka możliwość ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 8 lety +1

      Misssza zakładam że to polski gramofon typu "Bambino" bez wzmacniacza, czyli z przewodem połączeniowym dla wzmacniacza zewnętrznego. Zresztą każdy gramofon tego typu, powinien być wyposażony w taki przewód fabrycznie. Powinien mieć on postać kabla współosiowego, z jedną żyłą w oplocie ekranującym. Aby prawidłowo połączyć gramofon z odbiornikiem, należy zaopatrzyć się we wtyk typu WM-545. Żyłę sygnałową przewodu gramofonu, należy dolutować do kołka stykowego nr 1 (kołki we wtyku są ponumerowane), natomiast przewód ekranowy dolutować do kołka stykowego nr 3. Wetknąć wtyczkę do gniazda "GRAMOFON" - jest ono oznaczone symbolem kółka z kreseczką przypominającego literę "Q". Jeśli wkładka gramofonu jest sprawna, to wystarczy włączyć radio, przełączyć na gramofon wciskając przycisk "GRAMOFON / MAGNETOFON" i już można odtwarzać.

    • @Misssza
      @Misssza Před 8 lety

      +ARQbyTontechUNITRA Dziękuję za radę, oczywiście to przetestuje :) W razie czego poszukam wkładki :) Tak to jest gramofon walizkowy, niestety nie jest on bambino :/

  • @tomaszpietrzak5215
    @tomaszpietrzak5215 Před 9 lety

    Czy cewki pozostają oryginalne, czy trzeba zmniejszyć ilość zwojów? Ogólnie przestrojenie wygląda na proste, ostatnio przestroiłem Unitra Ludwik i było troszkę więcej grzebania :) musiałem dać też dwa trymery.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      Tomasz Pietrzak cewki pozostają bez zmian.

  • @marekpatyk2346
    @marekpatyk2346 Před 5 lety

    Na schemacie pokazane jest,że c 22 trzeba wymienić na 3,3 pF a czy można na 6,8 pF ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      Niestety, układ nie jest aż tak elastyczny. Należy zastosować podane wartości kondensatorów ceramicznych.

  • @tomaszpietrzak5215
    @tomaszpietrzak5215 Před 9 lety

    ok dziękuje za odpowiedź, zrobię wszystko tak jak w filmiku i może się pochwale jak będzie sukces ;)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      Tomasz Pietrzak - powodzenia! :)

    • @tomaszpietrzak5215
      @tomaszpietrzak5215 Před 9 lety

      jeszcze jedno pytanie czy C7 mogę dać 15 pF bo w sklepie mi powiedziano że 16pF nie występuje taki kondensator, a w jakimś starym poradniku znowu znalazłem że C7 ma być 5,6 pF także różne wersje opisów są :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      Tomasz Pietrzak - "16pF nie występuje taki kondensator" - heh, dobre sobie :) Najbardziej pospolity kondensator, no ale cóż... Może być 15. Minimalne odchyłki są dopuszczalne. Nic się nie stanie.

  • @YTtomek
    @YTtomek Před 9 lety

    W pierwszych sekundach filmu pomyślałem że to jest instrukcja obsługi od "zachodniej" wersji tego odbiornika z fabrycznym CCIR, i prezentacja odbiornika :) Chociaż kto wie Diora przecież robiła tez "zachodnie" wersje swoich popularnych odbiorników. Np mój sąsiad ma przenośne radyjko Lena z fabrycznym CCIR i wszystkimi oznaczeniami w języku angielskim. Wiec może istniał tez 'Śnieżnik" z fabrycznym CCIR

    • @alexplus256
      @alexplus256 Před 9 lety +1

      YTtomek1 kiedyś spotkałem się z "zachodnią" wersją radiomagnetofonu rm 121 produkcji naszego poczciwego Kasprzaka z fabrycznym CCIR i pod nazwą universum :) Pomyśleć - taka porządna firma, a brała jeszcze porządniejsze radiomagnetofony :D
      Pozdrawiam

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      Alex+ świetnie to ująłeś! Dziękuję Ci za to! :)
      RM-121 eksportowany był również pod marką HGS.

    • @alexplus256
      @alexplus256 Před 9 lety

      ARQbyTontechUNITRA Jeszcze można wspomnieć o tym, że nasze Altuski 110 (nie pamiętam, a może 75) były też eksportowane pod tą marką. GS - 472 też był tak eksportowany :) Nie możemy zapomnieć o marce Dynamic Speaker, z której najbardziej kojarzę magnetofon MDS 411D Etiuda, kilka wzmacniaczy w tym PA - 1801 i również należy wspomnieć o naszym lubartowskim "ptaszku" Wildze ;)
      Jak widać marka Unitra była wszędzie znana, może nie tak jak zachodni pionierzy audio, ale zawsze :)

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 9 lety

      Alex+ no to ja dodam jeszcze marki: TSUBA, Ei Radio Akustika, Ei NIKOLA TESLA, Crown JAPAN, ITC, Brandt, bruns, Continental Edison, ELECTROMURES, GETON Switzerland, riz, HIFIVOX, HISAWA, Iskra, NIKKO, Renkforce, Soundmaster, STRATO, fera, AS audio sonic, PATHE MARCONI, EMERSON, VISONIK, TECCO, McVoice, BRIGMTON, MacWatts, no i zupełnie egzotyczna marka MA McLELLAND którą opatrzony był korektor SS-4004, czyli eksportowa DIORA FS-040. To wszystko co w tej chwili pamiętam i chyba wszystko wymieniliśmy :)
      Tak więc cały świat był nasz, od Hiszpanii, po Japonię, nawet jeśli wyeksportowano pod daną marką tylko kilka sztuk :)
      Jeśli ktoś jeszcze coś sobie przypomni, to proszę pisać :)

    • @alexplus256
      @alexplus256 Před 9 lety

      ARQbyTontechUNITRA Kojarzę kilka marek, które pan wymienił i jeszcze mogę dodać Sanyo :) Posiadam Space '86 wyeksportowane pod tą marką. Mam jeszcze pytanie : Co Unitra eksportowała pod marką NIKKO ?

  • @marekmareczek6676
    @marekmareczek6676 Před 4 lety

    Można czymś zastąpić pokrętło od precyzera?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 4 lety

      Nasadką typu bit imbusowy. Odpowiednio dobrany, z powodzeniem zastąpi brakujące pokrętło.

  • @72marecki36
    @72marecki36 Před 6 lety

    Witam, super kanał, Przestroiłem już 3 tarabany i śnieżnik, ale trafiłen na taki śnieżnik , który nie posiadał oryginalnie kondensatorów c7 i c20, pozostałe wymieniłem zgodnie z instrukcją i nic się nie zmieniło. Proszę o pomoc.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 6 lety

      Jeśli obok C7 nie ma trymera C8, to zastosuj kondensator dla C7 16pF. Czy przed przestrajaniem UKF był czynny? Należy pamiętać, że przed przestrajaniem trzeba upewnić się czy UKF jest w ogóle sprawny - czy szumi, albo odbiera jakąkolwiek stację z częstotliwości lustrzanych.

    • @72marecki36
      @72marecki36 Před 6 lety

      Szumiał normalnie, dzięki za poradę zajmę się tym w późniejszym czasie. dam znać.

    • @72marecki36
      @72marecki36 Před 6 lety

      Długie, średnie i krótkie działają a ukf cicho szumi, ja sobie z tym nie poradzę, może znajdzie się ktoś z okolic Łodzi i mi pomoże

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 6 lety

      Spróbuj jeszcze ruszyć rezystorem nastawnym R34 na płycie głównej odbiornika - UKF powinien natychmiast zacząć pracować.

    • @72marecki36
      @72marecki36 Před 6 lety

      niestety ukf nie ruszył, na długich tylko było ciszej i głośniej.

  • @telewizjairadio8652
    @telewizjairadio8652 Před 5 lety

    A do czego służył przycisk KONTUR?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      Funkcja znana bardziej pod nazwą LOUDNESS :) Filtr podbijający tony niskie i wysokie, ale osłabiający je po przekroczeniu połowy mocy. Rozwiązanie związane z fizjologią słuchu.

  • @gallanonim1379
    @gallanonim1379 Před 6 lety

    Czy cichy szum w tle może być powodowany zużytymi kondensatorami elektrolitycznymi w filtrze zasilacza? Naprawiam właśnie dwa śnieżniki i obydwa mają taką przypadłość. Obydwa też po wyłączeniu zamiast ucichnąć od razu, grają jeszcze przez kilka sekund. W jednym z nich też po przestrojeniu niby wszystko dobrze, ale w szumie pomiędzy stacjami cały czas słychać najsilniejszą stację w okolicy(dudniący i palący dewiację RMF FM z oddalonego o 20 km RTCN Chorągwica), po odebraniu jakiejś innej stacji słychać już tylko ją. Tak na marginesie dziwi mnie to, że przy dzisiejszym postępie techniki pospolite urządzenia elektroniczne, jak właśnie takie radia "kuchenne" mają dziś parametry zwykle gorsze niż podobne urządzenia 30-40 lat temu... No ale wiadomo, ekonomia robi swoje, skoro na takie wyroby jest kupiec to je się produkuje

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 6 lety

      Mikroskopijny szum zawsze występuje, ale nie może być on wyraźnie słyszalny. No chyba że przyłożymy ucho do głośnika. Powolny zanik dźwięku po wyłączeniu odbiornika, oznacza że kondensatory są w doskonałej kondycji.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 6 lety

      W tym problem że jest wyraźnie słyszalny. A z powolnym zanikiem dźwięku, to przy wyłączeniu radia wyłącznikiem chyba nie powinien występować, radio powinno zamilknąć od razu(co innego przy wyciągnięciu z gniazdka, i słyszana powinna być odbierana stacja a nie jakieś losowe dźwięki, jakby pomieszanie kilku stacji naraz). Choć i tak biorąc pod uwagę zasyfienie tych moich śnieżników zarówno w środku jak i na zewnątrz dobrze że wogóle ruszyły a potencjometry nie trzeszczą

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 6 lety

      Owszem, ale uporządkujmy to. Natychmiastowe wyciszenie dźwięku - wyłączenie odbiornika, występuje w:
      - odbiornikach z wyłącznikiem umieszczonym za zasilaczem, gdzie transformator jak i zasilacz nie są odłączane od sieci wyłącznikiem, np. "Śnieżka" R-206, R-207, "Sudety" R-208
      - odbiornikach gdzie wyłącznik jest sprzężony z potencjometrem głośności, np. "Jubilat", "Contessa"
      - w odbiornikach wyposażonych w zasilacz, w którym występują mniejsze pojemności - np. "Ślązak", "Giewont".
      W "Śnieżniku" wyłącznik jest umieszczony przed transformatorem, a więc efekt wyłączenia będzie taki sam jak przy wyjęciu sznura z sieci.
      Sprawdź stabilizację napięcia warikapowego.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 6 lety

      Napięcie stabilne: radio się nie odstraja na ukf, ARCz też działa prawidłowo, programatory również trzymają ustawienie. Ten dość głośny szum wydobywa się zarówno na zakresach radiowych jak i na włączonym odtwarzaniu z gniazda, więc myślę że źródło usterki jest w torze m. cz. lub w zasilaniu, ale mogę się mylić

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 6 lety

      Zatem opuszczamy tor FM, a przenosimy się do wzmacniacza m.cz.. Sprawdzić kondensatory w zasilaczu, kondensatory pracujące wokół układu scalonego m.cz., diody prostownicze, przedwzmacniacz z regulatorem barwy dźwięku. Nie ma tam tego wiele.

  • @Misssza
    @Misssza Před 5 lety

    Zrobiłem wszystko jak w filmiku, a radio nawet mi nie szumi... co może być tego powodem?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      Znajdź na płycie potencjometr nastawny, pokręć nim ostrożnie.

    • @Misssza
      @Misssza Před 5 lety

      ARQbyTontechUNITRA albo ja tego nie znalazłem albo to nic nie dało :/ dalej jest głucha cisza

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      Czy wcześniej UKF szumiał?

    • @Misssza
      @Misssza Před 5 lety

      ARQbyTontechUNITRA nie szumiał.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      Czyli uszkodzony. Przed przestrajaniem powinno się zweryfikować uszkodzenie. Ale proszę sprawdzić wszystkie połączenia lutowane - może jest jakiś zimny lut, sprawdzić działanie przełącznika zakresów - pomiary na odczepach lutowniczych, sprawdzić wszystkie elementy w torze FM, najlepiej wg schematu. Być może uszkodzony jest któryś tranzystor. Oczywiście warto wykonać pomiar napięcia przestrajania głowicy. Możemy mieć też do czynienia z uszkodzeniem w torze zasilania, gdyż w odbiorniku istnieje przestrajanie napięciowe z diodami pojemnościowymi. Proszę zmierzyć, czy na nóżce układu US-2 UL-1550 - przypomina wyglądem tranzsytor w obudowie metalowej, występuje napięcie 33V względem masy. Napięcie przestrajania warto zmierzyć również na głównym rezystorze obrotowym przestrajania. Jest on sprzężony z agregatem strojeniowym. Nie zapomnieć o wspomnianym wcześniej rezystorze nastawnym R-34 którego ustawienie należy przywrócić do poprzedniego i ew. wyregulować po znalezieniu i usunięciu usterki. Warto zaopatrzyć się w schemat.

  • @_deqas_
    @_deqas_ Před 6 lety

    Czy kondensator 3,3pF 50V wystarczy?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 6 lety

      Jak najbardziej może być.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      Odszukaj potencjometr nastawny R34 na płycie głównej, pokręć nim. Szum ew. odbiór, powinien ulec zmianie - wzmocnieniu. Jeśli nie ulegnie poprawie, będziemy szukać dalej, łącznie z pomiarami napięcia strojenia. Wkrótce na moim kanale, pojawi się kolejna naprawa z tym odbiornikiem. Postaram się przy okazji pokazać pomiary.

    • @_deqas_
      @_deqas_ Před 5 lety

      Posiada Pan może jakąś "sztuke za dużo" pokrętła precyzera? :) Jeśli tak to czy da rade odkupić?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety +1

      @@_deqas_ niestety, tylko jeden komplet. Jedna sztuka jest w odbiorniku, drugiej używam w tunerach.

  • @audio_feelhi-fi7424
    @audio_feelhi-fi7424 Před 7 lety

    Arq co może być przyczyną totalnego braku Arcz w tarabanie 1?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 7 lety

      Jeśli odbiornik został prawidłowo przestrojony, UKF pracuje bez zastrzeżeń, ale ARC nie działa, to należy sprawdzić obwód tej funkcji, pod względem uszkodzeń mechnicznych przełącznika, zwrócić uwagę na punkty lutownicze i stan ścieżek, oraz elementów pracujących w obwodzie. Np. rezystory R-9, R-30, R-31 itd. Nie wiem w jakim stanie jest odbiornik, toteż próbuję jedynie zasugerować, na co należy zwrócić uwagę.

    • @audio_feelhi-fi7424
      @audio_feelhi-fi7424 Před 7 lety

      ARQbyTontechUNITRA Odbiornik w stanie doskonałym jest w takim stanie że nawet nie musiałem polerować plexi od skali. Posprawdzam, dzięki

    • @audio_feelhi-fi7424
      @audio_feelhi-fi7424 Před 7 lety

      Arq dzięki za pomoc, ale była uszkodzona dioda Arcz. Zmieniłem i pięknie dostraja. Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam

  • @Adikoooo
    @Adikoooo Před 9 lety

    Po Śnieżniku tylko instrukcja i precyzer mi został, szkoda.

    • @Adikoooo
      @Adikoooo Před 9 lety

      Maksym Kozłowski Mały głupi byłem i pozwoliłem żeby pojechały na złom...

  • @fmradiodx9359
    @fmradiodx9359 Před 5 lety

    Kiepska czułość i selektywność ja posiadam Kenwood czułość 0.56uV /lepszy niż Sony xdr i ma też super selektywnośći

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Před 5 lety

      10 μV jak na odbiornik popularny, to nie jest zły parametr.

    • @fmradiodx9359
      @fmradiodx9359 Před 5 lety

      @@ARQ-TONTECH No tak ale do Dxingu się nie nadaje jak dla mnie mam antenę 5elementowa yagi i prawie z całej Polski mam stacje w centrum i też z zagranicy zależy kto czego oczekuję ja długo szukałem najczulszego i selektywnego i się udało

  • @moje12a
    @moje12a Před 6 lety

    Z dzisiejszego punktu widzenia szkoda że jest aż 5 kanałów "dolnego" UKF ale nic z górnego.

  • @tommyviolinistfromcabo6931

    Mialem takie samo .