Jules Verne Paříž ve dvacátém století

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 01. 2018
  • Jules Verne Paříž ve dvacátém století
    Kniha je mistrovským dílem vědecko-technické předvídavosti. Intuice Julese Verna ohledně dalšího technologického vývoje je až vizionářská. Zatímco jiní viděli v některých vynálezech své doby jen zábavné hračky, Verne jim udělil důležitou roli v budoucnosti. Jako příklad lze uvést samohybné vozy poháněné v knize motorem Belgičana Jeana Lenoira (1822-1900) z roku 1859. Tento motor čekal celých třicet let, než byl zdokonalen německými inženýry Daimlerem a Benzem a skutečně využit pro pohon automobilů.
    Román se odehrává v Paříži v letech 1960-1962, ve městě mrakodrapů ze skla, vysokorychlostních vlaků a automobilů, ve světě počítacích strojů a celosvětové komunikační sítě, v době, kdy elektrické osvětlení, faxy, telefony a výtahy jsou běžnou součástí každodenního života. Až k branám Paříže byl vyhlouben mořský kanál, splavný i pro největší námořní lodě, a na místě dnešní Eiffelovy věže byl postaven monumentální maják. Věda tak všestranně ulehčila lidský život, ten však přesto není příliš šťastný. Neustálý spěch štve lidi bez odpočinku vpřed. Kultura upadá, světu vévodí praktický materialismus, manželství přestává plnit svou funkci, neboť manželé se díky pracovnímu vytížení téměř nevidí, agresivní feminismus činí z žen "vyhynulou rasu", začíná převládat počet dětí narozených z volného svazku a zaznívá i myšlenka, že "ženy jako bytosti na množení brzy nahradí stroje na stlačený vzduch". Klesá i obecná úroveň vzdělanosti, jména jako Hugo, Balzac nebo Musset se stávají prázdnými pojmy z dávné minulosti.
    Hlavním hrdinou románu je mladý šestnáctiletý básník Michel Dufrénoy, který zdědil po svém již mrtvém otci umělecké sklony, které mu brání podílet se na konzumním způsobu života, a proto marně hledá v moderním světě uplatnění. Když vyhrál první cenu za latinské verše, bylo to jeho strýcem a tetou považováno za ostudnou skutečnost. Stane se bankovním úředníkem, ale tato epizoda jeho života končí vyhazovem. Jediným kladem této práce je, že najde přítele, tajného klavíristu - Quinsonnase, který ho seznámí s dalšími umělci, a že se zamiluje do krásné Lucy, dcery posledního univerzitního profesora rétoriky Richelota.
    V následujících kapitolách knihy Michel hledá práci, marně obchází se svou básnickou sbírkou nakladatelství, a nakonec modernizuje divadelní klasiky v útvaru pojmenovaném „Velké skladiště dramat“, jehož účelem je chrlit nenáročné komedie, operety a vaudevilly s kuplety a často i s oplzlými žerty. Tato práce jej však nemůže jako tvůrce uspokojit, a proto dává výpověď. Nakonec nemá už žádné peníze a je nucen jíst nejprve tzv. bramborový sýr, pak žaludový chléb a nakonec mourový chléb, vyráběný z uhlí. V hrozné zimě na počátku roku 1962 Michel zjistí, že Lucy s otcem byla pro dluhy vystěhovaná z bytu neznámo kam. V krutém mrazu bloudí ulicemi a výjevy dostávají až surrealistický nádech. Michel se dostane na ohlušující „Elektrický koncert“, hraný dvěma sty propojenými klavíry, a vidí další odpudivé scény pařížské společnosti 20. století, například stavbu popraviště, kde zjistí, že nyní se popravuje elektrickým výbojem. Omdlí, ale vzpamatuje se ještě, utíká pryč, dostává se na hřbitov, odkud pozoruje zmechanizované a odcizené město a kde nakonec zřejmě umírá. Román končí slovy: „Ach! Paříži!“ zvolal s gestem zoufalého hněvu. „Ach! Lucy!“ zašeptal a ve mdlobách padl do sněhu.

Komentáře • 19

  • @petrptacek
    @petrptacek Před 5 lety +25

    To se jako fanda díla Pana spisovatele Verna stydím, že jsem tuto hru objevil až nyní - to není nadčasové, to je tak SOUČASNÉ až z toho mrazí!!!!! Děkuji a smekám před jeho nadhledem...:)

  • @josefkubat2121
    @josefkubat2121 Před 2 lety +1

    Jj přesně tak, trefné a dosud moc neobjevené.

  • @bozenamilcakova6828
    @bozenamilcakova6828 Před 3 lety +3

    Verne,mal naozaj pravdu!Kam speje
    ludstvo dnes,co ma pre neho vyznam?Az som sa zhrozila ,pri pomysleni na sucasnu skutocnost.Ako mohol vediet ,co sa stane ?Ani nechcem pomysliet,ze aj v sucastnosti je nenaky spisovatel ako Verne.Myslim nove diela o buducnosti.Krasna hudba a pekne spracovana hra.👍

  • @MICHAELa1979MJ
    @MICHAELa1979MJ Před 5 lety +11

    Poznam Verneho diela pomerne dobre ale tento roman bol pre mna novinka, ked som ho asi pred 15timi rokmi citala a zasla, ako sa vacsina toho, co Verne v nom popisal naozaj viac-menej stala skutocnostou. A bolo mi akosi smutno.... Neskutocne vnimavy a takmer vseveduci pan to bol, ktory videl, ako technologia moze ovplyvnovat a casto kazit charakter cloveka...

  • @zdenekb3670
    @zdenekb3670 Před 3 lety +4

    Je téměř neuvěřitelné, jaký vhled do budoucnosti měl Jules Verne v předminulém století, zvlášť když si uvědomím, že byl současníkem například naší Boženy Němcové, Jana Nerudy atd.

  • @dusanputnik
    @dusanputnik Před 2 lety +1

    Minule som sa dozvedel, ze v pisani pana Julesa neskor pokracoval aj jeho syn a dokonca vnuk, obaja pod povodnym menom otca a stareho otca. Takze ide len "najdené" rukopisy v domacej kniznici Vernovcov. Obom to vraj slusne vynasalo :)

  • @jirirasocha5562
    @jirirasocha5562 Před 2 lety +1

    Praha 2022.

  • @drahoslavasimikova6995
    @drahoslavasimikova6995 Před 3 lety +1

    Jak pravdivé k současné situaci,která se vyvíjejí podle této předlohy románů Paříž ve XX století J.W.

  • @patrikjung9429
    @patrikjung9429 Před 4 lety +6

    Tohle už se neděje podle verna toto už je předělávka do 22stoleti Vernova verze se odehrává v roce 1960 -62 ale i tak super

  • @Maria-eh8if
    @Maria-eh8if Před 11 měsíci +2

    Ako je uvedené na začiatku tohoto audia, toto nie je Verneho román. Je len inšpiráciou pre text: Paríž v XXII. storočí ! Škoda, rada by som si bola vypočula ORIGINÁL .

  • @Minifeki
    @Minifeki Před 7 měsíci

    Na moj vkus prilis prikraslene povodne dielo, vyrazy ako "flash disky" "evropska unie" a "pocitace s plazmovymi obrazovkami" sa v originali z roku 1863 samozrejme nevyskytuju...

  • @danielposusta2959
    @danielposusta2959 Před 6 lety +14

    Kdyby věděl Verne jakou měl pravdu. A bude to ještě horší.

  • @edgarpachta4637
    @edgarpachta4637 Před rokem +1

    Smekám před panem Vernem i jeho interprety. Tu trapnou židárnu tady již dnes máme :-(

  • @ludmilasatur109
    @ludmilasatur109 Před 3 lety

    Žiaľ, nie XXII. storocie, ale uz XX.st.

  • @vendi558
    @vendi558 Před 5 lety +6

    Stejně blbý lid. U nás se tahle dekadentní budoucnost pomalu a nenápádně začala uchycovat v okamžiku, kdy Čsl. televize v 80. letech min. stol. začala pro děti vysílat pohádkový seriál "Šmoulové"! A naplno se rozjela 17.11.1989. Ha!

    • @noeat9961
      @noeat9961 Před 4 lety +4

      az na to, ze ta normalizace, co je popisovana v teto hre.. byla specialitou komunistu a darilo se ji prave az do 17.11.1989
      mrzi vas hodne, ze uz se te normalizaci nedari?

    • @noeat9961
      @noeat9961 Před 4 lety

      @@durovem to je smutne, ze nemate nejmensi tuseni o cem to tu blabolite

    • @noeat9961
      @noeat9961 Před 4 lety +2

      ​@@durovem "Ignoranti a idioti, ktori nemaju argumenty su odkazani na vseobecne urazky"
      to je mi vas tedy skutecne lito