3 - Iontové chemické rovnice (CHE - Chemické rovnice)

Sdílet
Vložit

Komentáře • 3

  • @violet3418
    @violet3418 Před 4 lety +1

    dobrý den, nechápu, proč se zvolí jako x stechiometrický koeficient zrovna před OH-, jak vím, že například před IO3- bude koeficient 1? předem děkuji za odpověď

    • @Isibalocom
      @Isibalocom  Před 4 lety +5

      Stechiometrické u členů s jodem a členů s chlorem známe z námi sestrojených polorovnic, kdy atom jodu ztrácí 2 elektrony a atomy chloru přejímají právě tyto 2 elektrony. (Pokud nejsou stechiometrické koeficienty u těchto členů stále jasné, zkuste přejít na předchozí video s redoxními rovnicemi.)
      Nyní nám chybí koeficient před hydroxidovou skupinou a vodou. K těmto členů nemáme dostatečné informace, jelikož v nich neprobíhá ani oxidace, ani redukce. Víme ale, že součet nábojů na levé straně musí být roven součtu nábojů na straně pravé. Jelikož má voda nulový náboj, je tedy v tzv. iontovém součinu zanedbatelná, známe celkový součet nábojů na straně pravé. X zvolíme za koeficient u hydroxidového aniontu, jelikož se jedná o poslední nabitou složku rovnice. Koeficient vody následně jen dopočteme z počtu vodíku z námi zjištěného počtu hydroxidových aniontů.