Musica Fiata / La Capella Ducale | Festiwal Goldbergowski 2020

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 08. 2024
  • Program
    Kaspar Förster (1617-1673) Congregantes Philistei Dialogi Davidis
    Heinrich Schütz (1585-1672) Vater Abraham (Ms. Danzig)
    Kaspar Förster Viri Israelite Dialogus de Juditha e Holoferne
    Musica Fiata
    Zespół instrumentów historycznych, specjalizujący się w wykonywstwie muzyki XVI i XVII wieku. Dokładne badania źródłowe, dotyczące praktyk wykonawczych, instrumentów epoki i technik gry, prowadzone przez członków zespołu, pozwoliły na wykształcenie charakterystycznego stylu gry i rozpoznawalnego brzmienia grupy. Ze względu pełne zaangażowania i wirtuozerii prezentacje, zespół Musica Fiata był zapraszany na wiodące festiwale w Brugii, Pradze, Kopenhadze, Utrechcie, Barcelonie, ​​Wenecji, Rawennie, Izraelu, Ansbach, Grazu, Wrocławiu i Yorku. Oprócz wielu rejestracji dla radia i telewizji, Musica Fiata nagrała 30 płyt CD dla wytwórni Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi, Pure Classics i CPO, z których kilka otrzymało międzynarodowe nagrody.
    La Capella Ducale
    La Capella Ducale została założona w 1992 roku przez Rolanda Wilsona, jako uzupełnienie zespołu Musica Fiata, w celu zapewnienia stylistycznej jedności podczas wykonań większych dzieł. Krytyka muzyczna od wielu lat z uznaniem przyjmuje występy zespołu zarówno w zakresie gry solistów jak i całej formacji. W komentarzach wielokrotnie podkreśla się jednorodne brzmienie zespołu. Sukces pierwszej płyty wydanej przez wytwórnię Sony z muzyką z Selva Morale Monteverdiego, zaowocował wieloma zaproszeniami na koncerty w całej Europie. Kolejne nagrania, w tym m.in. - The Feast of San Rocco - z muzyką Giovanniego Gabrielego, ugruntowały wysoką reputację zespołu. Jednym z głównych obszarów działalności grupy pozostaje włoska muzyka barokowa, zwłaszcza pochodząca z XVII wieku. W 2008 roku połączone formacje Musica Fiata i La Capella Ducale wykonały Nieszpory Monteverdiego na festiwalu w Schwetzingen, a później odbyły z tym programem tournée po półwyspie Iberyjskum w 2010 r. Krążek z Nieszporami Antonia Vivaldiego, wydany przez Deutsche Harmonia Mundi w 2009 roku, został doceniony przez International Record Review uzyskując takie opinie: „Wymarzona obsada wokalistów i światowej klasy orkiestra instrumentalna. To po prostu najbardziej udane nagranie chóralne Vivaldiego, jakie kiedykolwiek słyszałem.”
    Drugim obszarem zainteresowań zespołu jest niemiecka muzyka kościelna sprzed czasów Bacha. Musica Fiata i La Capella Ducale odniosły wielki sukces prezentując płytę z utworami kantorów kościoła Św. Tomasza w Lipsku, poprzedzających na tym stanowisku działalność Bacha. Na nagraniu zaprezentowano m.in. Psalmy Dawida Johanna Hermanna Scheina i kantaty Johanna Schelle. Oprócz wcześniejszych CD z muzyką Heinricha Schütza, w 2010 roku Deutsche Harmonia Mundi wydała Symphoniae Sacrae I. Bogata dyskografia zespołu obejmuje m.in. płyty z muzyką Giovanniego Valentiniego, Dietricha Buxtehudego, Johanna Philippa Förtscha, Samuela Scheidta, Heinricha Ignaza Bibera, Giacomo Carissimiego, Johanna Pachelbela, Johanna Schmelzera, Orlanda di Lasso, Kaspara Förstera, Antonia Bertaliego, Michaela Praetoriusa,
    Roland Wilson
    Roland Wilson studiował grę na trąbce w Royal College of Music w Londynie. Zainteresowania muzyką XVI i XVII wieku skierowały go w stronę nauki gry na cynku, którą opanowywał jako autodydakta, uzupełniając studiami w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jako założyciel i dyrektor Musica Fiata występował na czołowych festiwalach w całej Europie i był częstym gościnnym członkiem w wilu renomowanych zespołach muzyki dawnej. Jego działalność muzyczna skupia się obecnie na pracy z Musica Fiata i La Capella Ducale, obejmując jednocześnie badania nad praktyką wykonawczą i nagraniami nieznanych wcześniej utworów. Jest kierownikiem artystycznym wielu płyt wydanych m.in. przez Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi, CPO i Pure Classics. Doskonała znajomość muzyki XVII wieku umożliwiła mu z zachowaniem stylistycznych reguł rekonstrukcję wielu niekompletnych dzieł kompozytorów, takich jak Biber, Scheidt, Valentini, Buxtehude czy Gabrieli. Prowadzone przez niego występy cechuje wierność źródłom historycznym w połączeniu z artystyczną inspiracją. Roland Wilson zajmuje się także budową instrumentów, konstruując kopie historycznych cynków.
    Roland Wilson - dyrygent
    La Capella Ducale
    Magdalena Podkościelna - sopran
    David Erler - alt
    Tobias Hunger - tenor
    Wolf Matthias Friedrich - bas
    Musica Fiata
    Anette Sichelschmidt, Irina Kisselova - skrzypce
    Roland Wilson, Anna Schall - cynk
    Uwe Ulbrich - viola
    Patrick Sepec - wiolonczela
    Monika Fischalek - dulzian
    Michael Freimuth - chitarrone
    Arno Schneider - organy, klawesyn, regał

Komentáře • 5

  • @bogusawpawlikowski1872
    @bogusawpawlikowski1872 Před 3 lety +1

    Głębokie i pełne brzmienie instrumentów a przede wszystkim godnych podziwu umiejętności muzyków i solistów. Brawo !

  • @magorzatamroz3495
    @magorzatamroz3495 Před 3 lety

    Brawo siostra! Swiatowa gwiazda! Jestesmy z Ciebie bardzo dumni!

  • @rlt2001
    @rlt2001 Před 3 lety

    Goldberg Festival Notes in english, french, spanish or deutsche Sprache if possible.