Video není dostupné.
Omlouváme se.

Mój eksperymentalny magazyn energii elektrycznej 10kWh.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 08. 2024

Komentáře • 164

  • @LeWe58
    @LeWe58 Před rokem +5

    Witaj Grzegorz. Kolejna perfekcyjna prezentacja nie oszczędzasz wszystko top.

  • @arturpolit1344
    @arturpolit1344 Před rokem +2

    Witam, poprawnie jest to robione,dobra rada dla wszystkich- jeżeli nie musicie to nie dawajcie akumulatorów tego typu do zamkniętych pomieszczeń. Ten typ akumulatorów z powodzeniem może być użytkowany przez cały rok z pomieszczenia na zasadzie wiaty na zewnątrz tylko z zadaszeniem.

  • @sylwekfus4635
    @sylwekfus4635 Před 17 dny

    Szacunek za wykonanie. 8 takich akumulatorów to około 12tys. zł. 1kwh lev40 można kupić za 250-300zł. 300zł x 12 daje 3600 i mamy taką samą pojemność. Odpada cała ta zabawa z wentylacją i dolewaniem elektrolitu. Lev40 mają 5500 cykli do 80%.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před 17 dny

      Trzeba dołożyć jeszcze że sprawność ładowania i rozładowania mniejsza. Szybko zostały zastąpione LFP.

  • @jakubcichocki
    @jakubcichocki Před rokem

    Robota jest mega profi, gratuluję. Dziękuję również za promowanie wiedzy na temat bezpiecznych instalacji, oglądając większość filmów na YT dot magazynów ma się poważne obawy o zdrowie i życie konstruktorów i ich rodzin.
    Jedyne co mnie zastanawia u Pana, to efektywność i trwałość instalacji - z wykorzystanym inwerterem, którego wady w postaci ogromnego poboru idle i kiepskiej sprawności są powszechnie znane i kwasiakami, których trwałość przy głębszych cyklach jest mocno dyskusyjna. Chętnie obejrzę film z jakimiś założeniami i pomiarami w tym zakresie.
    Pozdrawiam!

  • @13trela
    @13trela Před rokem +15

    Mam wrażenie że słyszę tutaj rodzaj"zboczenia zawodowego"- połowa filmu jest o BHP. Proszę Cię bardzo - odpuść. Na początku filmy wystarczy to przekazać w,góra, 20 sekund. Poza tym- gratuluję kanału😉.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      W tym filmie najważniejsze jest ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. Żeby zwrócić na wentylację uwagę.

    • @13trela
      @13trela Před rokem

      @@FreezerSIG ale w każdym Twoim filmie ten scenariusz jest powielany.

    • @HDZbigniew
      @HDZbigniew Před rokem +2

      wielu młodych "niedoświadczonych" ale chętnych zbudowania instalacji na prędce będzie przewijać materiał -- mi nie przeszkadza BHP -- to raczej bezpiecznik

  • @tomaszjasinski2411
    @tomaszjasinski2411 Před rokem +1

    Bardzo dziękuję za pouczające instrukcje. Ja sam składam instalację 2x100ah plus falownik 24V i to przy tej z filmu, to zabawka. Jestem pod wrażeniem fachowości. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia oraz dużo dobrych filmów.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Już rozglądam się za lepszym inwerterem. Ten za dużo prądu łupie na postoju.

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      ​@@FreezerSIG tzn ile

  • @ms6943
    @ms6943 Před rokem +4

    Dzięki za informacje 👍

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 Před 11 měsíci +1

    Kwasiaki mają 60% sprawności a więc aby pobrać z niego 10kWh trzeba w niego włożyć nawet 16kWh. To nie ma sensu na magazyn do autokonsumpcji.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před 11 měsíci +1

      Między innymi dlatego został już zamieniony na inny.

  • @driver1613
    @driver1613 Před rokem +4

    Fajny poradnik.Jednak trzeba mieć sporo wiedzy żeby zabrać się za konstruowanie takiej akumulatorowni..Świetny kanał

  • @kristomen
    @kristomen Před rokem

    Dobra robota. Jedni ganią drudzy chwalą. W praktyce nie wiem jak wygląda. Ale przypuszczam, że trakcyjne nie nadają się dla osób co chcą zapomnieć o temacie i tylko używać. Ponieważ będzie trzeba pilnować wentylacji + elektrolity w akumulatorach. Jak dla mnie lepiej dołożyć drugie tyle i mieć Lefpo4. U mnie planuje w piwniczce w ogrodzie zbudować. Zbiornik zakopany

  • @technics6215
    @technics6215 Před rokem

    Jakby przyszło Ci do głowy, żeby wyrzucić jednak akumulatory na zewnątrz - postaraj się zmniejszyć do minimum powierzchnię skrzyni (straty ciepła zimą). Jakbyś np. na wysokości akumulatorów wpakował też inwerter(y) które pewnie wydzielają kilkadziesiąt/kilkaset watów i zadbał o jakąś konwekcję to przez większość czasu zimą nie musiał byś ogrzewać komory, ale z drugiej strony musiał byś ją chłodzić latem.

  • @regeboy1
    @regeboy1 Před rokem +2

    Mega robota. Pozdrawiam.

  • @technics6215
    @technics6215 Před rokem +5

    W końcu ktoś na polskim YT wziął się porządnie za temat magazynu energii z akumulatorami ołowiowymi. Większość filmów na ten temat robią ludzie którzy znają się na jednej branży, nie mają pojęcia o wielu ważnych zagadnieniach, które tu poruszyłeś. Jedyne do czego można się przyczepić jest to, że o wentylacji wiesz znacznie mniej niż z innych branż (opisałem kilka spraw którym powinieneś się przyjrzeć w oddzielnym komentarzu).

  • @piotrd.3357
    @piotrd.3357 Před rokem +4

    Bardzo fajny projekt, gratulacje. Zastanawiam się czy w tym silniku wentylatora może dojść do iskrzenia ? Może bezpieczniejszym rozwiązaniem było by stworzenie ciśnienia, poprzez wpychanie świeżego powietrza które wychodziło by na zewnątrz tą rurą przy suficie.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Zbyt nie szczelne pomieszczenie mogło by przez ten otwór na górze nie przepychać powietrza.

  • @technics6215
    @technics6215 Před rokem +2

    Zastanawia mnie jakie masz straty ciepła na tej wentylacji... Przydał by się jakiś mini-rekuperator :) Gdyby było tam faktycznie 50m3/h to oznaczało by, że czasami zimą, w skali doby wymieniasz 1200m3 powietrza o temperaturze ok 20'C na 1200m3 powietrza o temperaturze np. -10'C. Jak czegoś nie pomyliłem to dla suchego powietrza (czyli wartość zaniżona) w przybliżeniu wychodzi coś ok 9kWh ciepła na dobę (ok 1500kg powietrza, różnica temp. 30'C, ciepło właściwe 713J/kgK). To dość duże straty, biorąc pod uwagę że magazyn przechowuje 10-12kWh.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      Zimą nie ma produkcji. Zimą magazyn jest załadowany do pełna i odłączony, sprawdzam tylko napięcie czy jest ok. Czeka sobie do marca aż jest jakaś sensowna produkcja. od listopada do marca jest tak słaba produkcja że nie ma sensu używać magazynu. Wszystko co jest wyprodukowane jest konsumowane na bieżąco.

  • @bodekkowal4825
    @bodekkowal4825 Před rokem

    od około 5 lat używam podobnego magazynu- 4xsiap 3pt180 + inwerter Orvaldi MKS 3kW - 24V- głównie jako " ups" dla domu, gdyż zdarzaja się u mnie przerwy w dostawie prądu nawet do kilkunastu godzin- 1 do 4 razy w miesiącu. Napięcie na bateriach 26,6Volt - 2-3 razy w roku ładuję napięciem 16,2 Volt dla "przemieszania' elektrolitu. Nie używam żadnych balanserów . po 5 latach pracy baterie nie wykazują żadnych symptomów zużycia - elektrolit czyściutki, napięcia na poszczególnych bateriach nie różnią się więcej niż 0.01Volt. Co do przegrzewania się - inwerter ustawiony na max 20A ładowania- akumulatory nie grzeją się. Do tej pory nie zwracałem uwagi na wodór- zainspirowałeś mnie- pomyslę na jakimś czujnikiem. pozdr.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Akumulatory są rozładowywane i ładowane codziennie. czy tylko czekają na zanik prądu?

    • @bodekkowal4825
      @bodekkowal4825 Před rokem

      @@FreezerSIG początkowo pracowały w off-gridzie ( ok 10 miesięcy), odkąd zostałem prosumentem ( na tzw starych zasadach), rozładowywane są 1-4 razy w miesiącu - raczej nie więcej niż 50-60%

  • @BartekZubr
    @BartekZubr Před rokem

    Jak dla mnie mistrzostwo.
    Ja u siebie zrobiłem tylko wyprowadzenie wodoru poza budynek.
    Co do temperatury to staram się byle nie było poniżej 5ciu stopni. Taka temperatura garażowa.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Warto wentylować pomieszczenie dla świętego spokoju.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Masz też trakcyjne baterie?

    • @BartekZubr
      @BartekZubr Před rokem

      @@FreezerSIG kwasiaki głębokiego rozładowania tylko :)

  • @owady1
    @owady1 Před rokem +1

    Mieszanka wybuchowa pod sufitem i wentylator a może jeszcze oświetlenie.Raczej bym preferował tylko dolny nawiew czyli wentylacja ciśnieniowa.Cała rozdzielnia elek . powinna być w innym pomieszczeniu bo miedz będzie śnidzieć [utleniać ] w pomieszczeniu zakwaszonym.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +2

      Po to jest wentylator żeby nigdy mieszanka wybuchowa nie powstała. Ale wentylator wtłaczający powietrze do pomieszczania na dole to dobry pomysł. Co do zakwaszenia to planuje zamontować okap nad akumulatorami i wyciągać powietrze na zewnątrz.

    • @cenay007
      @cenay007 Před rokem

      Dziwię się, że takiemu pedantowi umknęła zasadnicza kwestia; Zgodnie z przepisami jeżeli mamy wyciąg mechaniczny, to pomieszczenie musi być wyposażone w czerpnię o przynajmniej takiej samej wydajności - w przeciwnym razie wystąpi zjawisko wstecznego cugu w najbliższym przewodzie kominowym.

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY Před rokem +3

    Pięknie wykonane mimo że to akumulatory kwasowe wykonanie mistrzowskie pozdrawiam Leszek...

    • @technics6215
      @technics6215 Před rokem +1

      A ja sądzę, że akumulatory kwasowe są dobre, może i mają niższą sprawność, ale są bardzo łatwe w utylizacji, nadają się idealnie do recyklingu i nie zawierają materiałów przez które współcześni niewolnicy muszą pracować w nieludzkich warunkach.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY Před rokem

      @@technics6215 Ale dałeś , czyli znaczy żyjesz w Puszczy w chatce z gliny i piszesz z telefonu wystruganego z drewna (napędza go akumulator kwasowy), ogrzewasz się w promieniach słońca i pijesz wody z porannej rosy do tego prane robisz na tarze dodając szyszki.
      Sorki ale sam chyba nie wierzysz w to co napisałeś, a jak w to wierzysz polecam zrewidować każda rzecz jaką masz w domu skąd pochodzi i kto ją produkuję zacznij, od sprawdzenia kto i w jakich warunkach produkuje telefon czy komputer na którym napisałeś ten komentarz, oraz, od swoich ekologicznych kwasowych akumulatorów 😉
      EDIT:
      Żeby nie było aku kwasowe jak się ktoś uprze to są jak najbardziej ok i to jest indywidualna sprawa, ale argumenty na korzyść aku kwasowych, które podałeś są tak płytkie że aż nieprawdopodobne, typowy strzał kolano pierwszym argumentem sam się pogrążyłeś, tym bardziej że kopalnie cynku i ołowiu nie jedną krzywdę środowisku już wyrządziły :P

    • @technics6215
      @technics6215 Před rokem

      @@ParagonDIY Oj tam oj tam. Nie jest to jakaś moja wielce oficjalna opinia... Chodziło mi tylko o to że ołowiowe nie są wcale takie złe :) Nie chcę się wdawać w dyskusję, bo jeszcze wyjdę na zwolennika średniowiecza, wtedy to dopiero wszystko było eko, bio i cywilizowane :D Tak na prawdę to co do krzywd wyrządzanym środowisku to teraz chyba numerem 1 są koncerny paliwowe i ich działalność w Afryce. Ci to dopiero mają rozmach.

  • @grzegorzmroz8904
    @grzegorzmroz8904 Před rokem

    Chcialem powiedzieć że co drugi aku powinien mieć bezpiecznik zabezpieczenie przed zwarciem .Jesli ma pan panele połączone na mc 4 to warto połączyć panele przewodem bezposrednio od panela do panela fotowoltaicznego.

  • @slawomircz4582
    @slawomircz4582 Před rokem

    Dobrze zrobione fachowiec gratulacje wiedzą mi się przyda do mojego magazynu

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Ile chcesz zainwestaować w magazyn?

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      @@FreezerSIG myślą baterie lto pakiet 18 ogniw 2.7 co 26 ah około 3 tysie plus bms i inne 1000 lto maja 20000 cyki

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      26Ah? Trochę mało czy miało być 260Ah?

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      @@FreezerSIG 26 jedno ogniwo a na 48 to 17 ogniw

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      Prąd rozładowania 20 c 2000 tys cyki poczytaj sobie o litowo tytanowych ogniwach

  • @kemotxxx3081
    @kemotxxx3081 Před rokem

    Fajny poradnik, pozdrawiam

  • @michakot3498
    @michakot3498 Před 8 měsíci

    Cześć,
    Jeżeli chodzi o urządzenia elektryczne w takim pomieszczeniu to muszą mieć atest EX (Atex)
    Pamiętaj również o dolewaniu wody destylowanej po naładowaniu akumulatorów, ponieważ podczas ładowania pasta na płytach zwiększa swoją objętość co powoduje wzrost stanu elektrolitu.
    Czujnik temperatury wystarczy tylko jeden miedzy akumulatorami.
    Trochę przesadziłeś z tymi zabezpieczeniami.
    W akumulatorowniach czujnik wodoru wyłącza zasilanie prostowników i to wystarczy.
    Ale bardzo dobrze się przygotowałeś do tej instalacji. Bardzo profesjonalnie. Gratulacje.
    Jedynie ten chiński inwerter psuje wrażenie solidności.
    Są europejscy producenci sprzętu tak jak SMA czy Victron.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před 8 měsíci

      Ten układ już został zastąpiony nowym bardziej sprawnym czcams.com/video/b0TkdJXg7JY/video.html.

  • @JanJan-di3cy
    @JanJan-di3cy Před 17 dny

    Dlaczego AC iDC w jednej szafie?

  • @przemekbugaj6390
    @przemekbugaj6390 Před rokem +1

    Czy wentylatory są włączone cały czas czy tylko podczas korzystania z baterii ? Nie obawiasz się że te wentylatory mają szczotkowy system elektryczny i mogą powstawać tam iskry prowadzące do detonacji wodoru ?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Wentylator pracuje cały czas jak inwerter włączony. Szukam używki wentylatora w wykonaniu atex. Dodatkowo cały wodór jest odprowadzony rurkami na zewnątrz.

    • @przemekbugaj6390
      @przemekbugaj6390 Před rokem

      @@FreezerSIG nie wystarczy wentylator kanałowy bez szczotkowy ? Ja się nad takim zastanawiam

  • @krzysztofkoziorowski9410

    Wszystko super, bezpieczeństwo użytkowania to podstawa.
    Mam tylko jedną małą uwagę. Ten bezpiecznik który zastosowałeś (typu ANL) ma napięcie znamionowe max 32V. Czyli przy prądzie zwarciowym może nie wygasić łuku przy napięciach na twoim banku energii (czyli w pełni naładowany 50V). Trzeba też wziąć pod uwagę do jakich prądów zwarciowych bezpiecznik jest przeznaczony.
    Pewnie ten wyłącznik nadprądowy DZ47-125 ochroni obwód, ale nie wiem jaka jest jego charakterystyka więc nie ryzykowałbym bezpiecznika ANL przy akumulatorach.
    Są na rynku bezpieczniki do 80V od wózków widłowych np SIBA V-Fuse 80VDC, ale wydaje mi się że potrzebują dedykowanego do nich gniazda.
    Można też zastosować wyłącznik mocy (musi mieć także oznaczenie że jest także do prądu stałego).
    Rozłącza zarówno prądy zwarciowe jak i przeciążeniowe. Ja właśnie takie zastosowałem (ETI EB2 160_4S oraz Merlin Gerin NS160)
    Przy okazji - polecam gorąco artykuł panów Karola Bednarka i Artura Bugały z Politechniki Poznańskiej pt. "Własności użytkowe akumulatorów kwasowo-ołowiowych".
    Jest tam dużo praktycznej wiedzy. Link: bibliotekanauki.pl/articles/377642
    Bardzo ładnie wykonany projekt. Pozdrawiam

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Ten bezpiecznik SIBA V-Fuse 80VDC pasuje do te oprawy gdzie jest zamontowany ANL?

    • @krzysztofkoziorowski9410
      @krzysztofkoziorowski9410 Před rokem

      @@FreezerSIG rozstaw śrub jest taki sam (dla bezpiecznika SIBA to 60mm)

  • @technics6215
    @technics6215 Před rokem

    Super instalacja. Mam jednak kilka uwag. 1. Z punktu widzenia elektryka nie podoba mi się sposób w jaki masz zrobione przejścia przez ściankę komory z akumulatorami. Mogłeś użyć tzw. dławnic/dławic do przewodów, żeby uniemożliwić ocieranie się ich o ściankę. Widziałem, że w rozdzielnicy masz dławnice. Miałeś jakiś powód dla którego tego nie zrobiłeś w komorze akumulatorów? 2. Z punktu widzenia automatyka (którym nie jestem z wykształcenia, ale trochę pracowałem w branży) - uważam, że powinieneś zmierzyć prędkość / przepływ powietrza w wentylacji. Uważam, że Twój wentylator o przepływie max 100m3/h może nie osiągać wymaganych 50m3/h na kanałach o takim przekroju i poprowadzonych w ten sposób. Poza tym - wentylator kanałowy zainstalowany w ten sposób nie działa prawidłowo. Wydaje mi się, że przy tego typu wentylatorach musi być kanał o jakiejś minimalnej długości przed i za wentylatorem. 4. Napisy zrobione zwykłym markerem na akumulatorach mogą "zniknąć" po jakimś czasie. Może przy takim odprowadzeniu gazów jak u Ciebie tak się nie stanie, ale trzeba mieć na uwadze, że niektóre rodzaje farb, klejów mogą zachowywać się inaczej niż w normalnych warunkach. Czyli naklejki mogą odpadać, niektóre tworzywa i farby sublimować itp.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Zaproponuj jak Ty byś to zrobił.

    • @technics6215
      @technics6215 Před rokem

      @@FreezerSIG Pomiar przepływu to podstawa. Gdyby po pomiarze wyszło mniej niz 30-35m3/h (możliwe że tyle Ci wyjdzie) to zaczął bym od przerobienia zygzaka na ścianie z 90 na 45 stopni. Gdyby to nie wystarczyło zmienił bym cześć rury prostokątnej (przekrój 50cmkw) na okrągłą (przy fi100 masz 78cmkw) lub szerszą prostokątną. No i dołożył bym 15-20cm rury na wentylator z drugiej strony.

  • @treborajerab5694
    @treborajerab5694 Před rokem

    Super filmik. Mam podobny falownik i ładowanie wyrównujące (konserwujące) jest realizowane tylko i wyłącznie z sieci energetycznej. Czyli nie da się zaoszczędzić za bardzo na takim ładowaniu.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Jak masz ustawione ładowanie tylko ze słońca to też weźmie z sieci?

    • @treborajerab5694
      @treborajerab5694 Před rokem

      @@FreezerSIG jak masz ustawione ładowanie że słońca tylko, to nie uruchomi się tryb ładowania konserwującego baterie.
      Zacytuję swój komentarz do innego filmu o chińskich inwerterach: ..."Odpowiem sobie sam dla potomnych (przeklikałem cały inwerter hybrydowy i są pewne należności między programami. Wyrównywanie baterii opcja 36 AEN dostępna jest tylko wtedy gdy priorytet źródła wyjściowego jest ustawiony na 01 UEI oraz priorytet źródła ładowarki ustawiony jest na 16 CUE lub 16 SNU. W takiej konfiguracji działa wyrównywanie baterii natychmiast. Oczywiście wyrównywanie baterii musi być włączone 30 EEN...."

    • @arkadiuszpolaszewski8480
      @arkadiuszpolaszewski8480 Před rokem

      Też mam podobny falownik. Kupiłem go po taniości na próbę, ale o dziwo chodzi już rok. Najbardziej co mnie zaskoczyło to brak funkcji czasu, więc nie ma danych odnośnie wyprodukowanej energii i nie ma możliwości ustawiania harmonogramów.

  • @jozefbogusz7918
    @jozefbogusz7918 Před 9 měsíci

    Dzien dobry P Grzegorzu prosze o pomoc a sprawa jest taka, chce sobie zrobic magazyn energii z 8-miu 12-sto voltowych kwasowych akumulatorow na wypadek zaniku energii w sieci ,inwerter mam 48volt ,a instalacje chce całkiem oddzielna ,prosze o shemat jak podłaczyc tą 8-semke tych akumulatorow gdzie dac bezpieczniki 100 amper itd ,4-ry akumulatory zeby z nich zrobic 48volt to dla mnie nie problem natomiast 8 akumulatorow ,to juz nie bardzo wiem jak zrobic ,jak to spiac i wielki dzieki za pomoc Jozef

  • @offgridipodobnesprawy5024

    Witam, super kanał.
    Jednak pytanie czy ten balanser jest potrzebny, pytam ponieważ mam u siebie zamontowane 4 szt akumulatorów i nie mam czegoś takiego. Każdy z akumulatorów jest zbudowaniu z kilku cel czy one mają w środku taki balanser? Nie. I u mnie balansują się same mierzyłem kilka razy i różnica w napięciu 0,1v.
    Drugie pytanie czy po montażu tych akumulatorów udało się zaoszczędzić jakieś kwh. U mnie od listopada dokładnie do lutego, dziennie dokładałem 1,6kw z sieci ( na ładowanie i konsumcje własną inwertera).

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Możesz swoje akumulatory ładować wyrównująco? Ja załadowałem do pełna i odłączyłem na zimę co 2 tygodnie podłączam na 4 godziny żeby doładować. Przez zimę na razie 20kWh na minusie. Ale już od lutego na plusie 10kWh.

  • @JacekLipinski-pm4fx
    @JacekLipinski-pm4fx Před 10 měsíci

    Witam .Mam podobny magazyn i inwerter.
    W inwerter nie mogę podnieść napięcia ładowania do 61 v.
    Jedno sprostowanie magazyn mam z baterii od wózka widłowego.
    W inwerterze mam wybrany tryb nastawienia parametrów napięcia ładowania Userr czyli sam powinienem dobrać je do baterii.
    Mimo to nie mogę podnieść napięcia ładowania ponad 57 v.
    Może doradzi mi Pan co zrobić i jak to jest u Pana.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před 10 měsíci

      Też nie mogłem doładować tego magazynu. Podniosłem trochę napięcie podtrzymania. W ostateczności zamieniłem na LiFePO jak w filmie. czcams.com/video/knu7XBqJemc/video.html

  • @WHITEisBLACKpl
    @WHITEisBLACKpl Před rokem

    Witam , a co Pan myśli o trzymaniu akumulatorów na zewnątrz ? w jakieś obudowie ? czy taki system się sprawdzi ?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Policz wszystko ile cię będzie kosztował magazyn na kwasiarkach i na LiFePO. Podziel kwoty na lata. Jest duża dopłata do magazynu więc może warto kupić coś co wytrzyma znacznie więcej.

  • @PragmatycznyPrzemek
    @PragmatycznyPrzemek Před rokem

    Takie pytanie. Czy dobrym pomysłem jest umieszczenie takich baterii w odległości 10metrów od falownika. Falownik w piwnicy, a magazyn pod tarasem. Jeśli da radę to jakich przekrojów użyć? Czy lepiej przeciągnąć falownik pod taras? ale to się wiąże z koniecznością ciągnięcia przewodu od rozdzielnicy z domu do falownika i z powrotem...

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Między magazynem a inwerterem jak najkrótsze przewody. A panele gdzie są?

    • @PragmatycznyPrzemek
      @PragmatycznyPrzemek Před rokem

      @@FreezerSIG panele na dachu płaskim.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Dobrze wszystko rozplanuj, taka instalacja będzie z Tobą już zawsze. Zmieniały się będą tyko inverter i magazyny Energi. Może coś na zewnętrznej ścianie budynku dobudować z dobrą wentylacją zamiast ciągnąć 10m przewodu?

  • @karolb1922
    @karolb1922 Před rokem

    Piękna robota! Idę Twoim śladem i składam podobny zestaw. Czy mógłbyś podpowiedzieć, jak odseparowałeś od siebie przewody neutralne począwszy od rozdzielnicy za zabezpieczeniem głównym ? Ewentualnie możemy się spodziewać jakiegoś filmu z objaśnieniem wpięcia w sieć domową ? Pozdrawiam

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Będę tworzył film gdzie opowiem jak to jest podłączone. Na razie musi trochę pochodzić ze słońcem żeby można było coś konkretnego powiedzieć.

    • @karolb1922
      @karolb1922 Před rokem

      @@FreezerSIG A mógłbyś mi przedpremierowo podpowiedzieć odnośnie samego odseparowania neutralnego ? Tylko ten problem został mi do rozwiązania, aby zakończyć cały projekt fotowoltaiki i turbiny wiatrowej off grid.

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 Před rokem

    Następny film jak nie montować bms, odpowiedz na jedno pytanie a jak wyrównasz/pomierzysz tym bms napięcia poszczególnych cel ?, bo tylko w tedy byłby jakikolwiek sens montażu bms do kwasiaków, co i tak było by bezsensowne bo one się same regulują.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Przecież w filmie mówię że są nie potrzebne. Mi służą tylko do sprawdzenia jak mocno pakiety po 6 ogniw się rozjechały. I czy zacząć ładowanie wyrównujące.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 Před rokem

      @@FreezerSIG Z doświadczenia wiem że nie robi się ładowania wyrównującego tylko ogniwo idzie na złom jeśli mocno się rozjeżdża, bo osłabia całą baterię.
      Czemu podjąłeś taką decyzję by wtopić się w takie koszta baterii kwasowych.
      Do wyboru miałeś liion lifepo4 jest tego tyle że każdy coś znajdzie do własnego magazynu,

  • @krzysztofChochol
    @krzysztofChochol Před rokem

    Dziękuje Prośba podaj model.Pytanie czy testowałeś czy działa bo mam takie sobie doświadczenie z czujnikami z Ali ostatnio kopiłem czujnik gazu 2 szt i nie działa bo testowałem. Pozdrawiam

  • @inkoguto69
    @inkoguto69 Před rokem +1

    Magazyn energii elektrycznej 10kWh. tyle mówi teoria.
    zrób materiał jak to wychodzi w praktyce ile energii faktycznie można odzyskać z tych baterii przy normalnej eksploatacji, a nie w warunkach ustawianych pod jak największe uzyski.
    na innym kanale posiadacz modułów litowo polimerowych o pojemności 6,8 kWh odzyskał z każdego 4,2 kWh. ja również posiadam magazyn teoretycznie 27 a w praktyce może z 18 tego będzie.

    • @pasiczer
      @pasiczer Před rokem

      Przy dużym obciążeniu i doliczając straty na przetworzenie na 230V to pewnie z 5kWh pobierz z takiego akumulatora. Najlepiej wypadają akumulatory lifepo4 jako magazyny energii.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      Muszę to przetestować planuje pobierać z tego magazyny 600W (3 godziny) ~ 2kWh wieczorem i 200W (7,5 godziny) ~ 1,5 kWh nocą. Ma wystarczyć na noc w dni od marzec - październik. Resztę tryb UPS podtrzymywany z fotowoltaiki.

    • @pasiczer
      @pasiczer Před rokem

      @@FreezerSIG Jak najbardziej uzyskasz taką ilość kWh jak podałeś w filmie przy małym poborze. Czekamy na drugą część filmu z testów:)

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 Před rokem

      @@FreezerSIG testy to najlepiej będzie zrobić jak słońce zacznie trochę mocniej świecić i prąd będzie z paneli.
      no chyba że zimą będą jakieś wyłączenia dłuższe to się przetestuje szybciej ;)

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 Před rokem

      @@pasiczer Nie uzyska.

  • @MadMikeHoare
    @MadMikeHoare Před rokem

    Mam pytanie, jaki model wentylatora nieiskrzącego/przeciwwybuchowego został użyty w wentylacji, ile kosztował i gdzie go można kupić?

  • @Tablet-ds9lh
    @Tablet-ds9lh Před rokem

    Czesc mam pytanie czy jesli mam falownik 3kw offgrid ustawiony priorytet :pv-aku-sieć, to czy jesli obciazenie przekroczy 3kw automatycznie przelaczy sie na siec? Czy poprostu odbiorniki nie beda dzialac lub moze cos sie uszkodzic w falowniku i trzeba uwazac zeby nie obciazyc napieciem wiekszym niz max falownika?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      U mnie musiałem włączyć funkcję że jeśli przekroczy 5,5 kW to przejdzie na prąd z sieci. Jak funkcja jest wyłączona to falownik się wyłączy.

  • @pasiczer
    @pasiczer Před rokem

    Profesjonalna robota. Czy mogę wiedzieć dlaczego zdecydowałeś się na akumulatory trakcyjne? Jaki jest koszt takich akumulatorów? Dlaczego nie wybrałeś lifepo4?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Trudniej je uszkodzić. Raz zostawiłem camere w samochodzie przy mrozie i bateria spuchła.

    • @pasiczer
      @pasiczer Před rokem

      @@FreezerSIG Jeżeli magazyn jest narażony na ujemne temperatury, to faktycznie lifepo4 się nie nadają bo nie mogą być ładowane przy ujemnych temperaturach.

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 Před rokem

      @@pasiczer - eee tam nie mogą - właśnie mogą być ładowane ! - Bo mają wewnętrzną nagrzewnicę która podłączona do zewnętrznego źródła zasilania ogrzewa je.

  • @grzegorzmroz8904
    @grzegorzmroz8904 Před rokem

    Jaka pojemnosc tych aku i voltaż?.Ja mam 6v 195ah 8szt i 4x12v 200ah.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      8x6Vx200Ah jakieś niecałe 10kWh. Już wiem że za mało.

  • @krzysztofChochol
    @krzysztofChochol Před rokem

    Witam Prośba o info jaki czujnik wodoru został użyty

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Czujnik z Ali... Poszukaj czujnika H2 z Europy. Ten wykrywa dodatkowo opary benzyny i rozpuszczalnika.

  • @przemekbugaj6390
    @przemekbugaj6390 Před rokem

    Cześć, czy mogę prosić o link do tego czujnika wodoru ? Jestem na etapie montażu okapu do wentylacji zaraz nad baterią trakcyjną dodatkowo dookoła okapu wisieć będą paski foliowe jak w chłodniach. Taki czujnik były dopełnieniem całości ale nie mogę znaleść niczego sensownego

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Ja kupiłem gdzieś w Chinach. W Europie kosztują od 1500 zł.

    • @przemekbugaj6390
      @przemekbugaj6390 Před rokem

      @@FreezerSIG te wentylatory w suficie oraz w przewodzie wentylacyjnym nie są przeciwwybuchowe. Sam jestem na etapie budowy takiej wentylacji i kupiłem identyczne wentylatory ale zastanawiam się czy jeżeli będą włączone cały czas to czy istnieje ryzyko iskrzenia lub ewentualnego zapłonu przepływającego tamtędy wodoru ? czy tylko w razie włączenia przy nazbieraniu większej ilości wodoru ? Mam baterie 700ah 48v

  • @ryszardp6499
    @ryszardp6499 Před rokem

    Grzegorz mam prośbę czy możesz nagrać filmik jak masz ustawiony falownik pod te akumulatory bardzo dziękuję.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Muszę poczekać z tym filmem jak będzie większa produkcja. Teraz wszystko jest zużywane na bieżąco, bez akumulatorów.

    • @ryszardp6499
      @ryszardp6499 Před rokem

      @@FreezerSIG Rozumiem a możesz przynajmniej podać jakie są wartości w specyfikacji akumulatorów?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Nie są to żadne rekomendacje tylko to od czego ja zacznę więc mogą być błędne podczas testów będę nadzorował ogniwa żeby nie doprowadzić do nieszczęścia. To są akumulatory trakcyjne dlatego inaczej się je ładuje.
      Magazyn pełny to 63,84V nie da się tego ustawić na tym inwerterze dlatego zakończę ładowanie między 58 - 61V.
      Dla obciążenia 41A napięcie 46,8V na magazynie to 50% rozładowany magazyn.
      Dla obciążenia 41A napięcie 43,68V rozładowany do 20%.
      Jak obciążenie będzie mniejsze np. 10 - 20A to rozładuje go znacznie głębiej dlatego trzeba zobaczyć jakie zużycie. i Jak się całość zachowuje.
      Na podstawie tego będę próbował poustawiać ale dopiero gdy będzie słońce i będę mógł to przetestować. Oczywiście pomiar na magazynie dobrym multimetrem. Ty jakie masz zamiar parametry ustawić?

    • @ryszardp6499
      @ryszardp6499 Před rokem

      @@FreezerSIG Grzegorz Skąd Ty te dane wziąłeś to są ze specyfikacji aku takie podał ci producent?
      Pytam bo porównując te twoje akumulatory do Trojanów to nijak się to nie trzyma. Podaje dla 8 sztuk pełne naładowanie 100% to 50,96V połowa 50% to 48,40V a minimum 10% to 46,00V ładowanie Max 59,28V pływające 54,00V wyrównywujące ładowanie 64,80V takie wartości widnieją na specyfikacji Trojanów. Ja mam cały zestaw z wózka widłowego używany i rozmawiałem z firmą która produkuje te akumulatory nie będę tutaj nazwy wymieniał i potwierdzili mi by na cele nie przekraczać 2,6V suma 62,4V podczas ładowania. Wartość zabójcza to 1,75V suma 42V i nie schodzić poniżej 1,85V suma 44,4V natężenie ładowania w moim przypadku 80A maksymalnie.
      I te parametry co podałem, takimi operuje, przy czym na razie nie wycisnę 80A bo za słabe słońce ale 30-40A dochodzi.

    • @0leandr1
      @0leandr1 Před 8 měsíci

      Czy masz ustawione inne parametry ładowania akumulatorów na inwerterze i osobne do przeładowania wyrównującego?
      Świetny zestaw i wykonanie.

  • @alperKd33
    @alperKd33 Před 6 měsíci

    Witam, szukam firmy, która jest w stanie taki system wbudować u mnie w domu. Czy ktoś zna taką? Okolice śląska i małopolski.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před 6 měsíci

      czcams.com/video/3ccwVaeOQdM/video.html

  • @slawomircz4582
    @slawomircz4582 Před rokem

    Przemyślałem i chyba te trakcyjne dam napisz gdzie kupiłeś i gzie idzie kupić ten system uzupełniania wody

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Masz już instalacje fotowoltaiczną? Ile. PLN chcesz przeznaczyć na magazyn?

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      @@FreezerSIG mom 4.5 kWh on grid i zestaw do grzania wody 2 kwp

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      @@FreezerSIG myślą nad 4 kWh off na jednej fazie i rozbudować na mag ok 10 tus

    • @slawomircz4582
      @slawomircz4582 Před rokem

      Czyli grzanie wody mi odpada jest to na off a w zimę mam z pieca na ekogroszek i chcą ładowarka dokupić co by wspomagała ładowanie aku

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Jesteś w netbiling czy netmetering?

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Před rokem

    Co tam w trawie piszczy. ??? Jak śmiga?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Działa poprawnie, ale magazyn za mało wydajny pod względem amper. Już kilka razy inwerter przeczochrał go 100A poboru prądu. A nie powinno się przekraczać 40A.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Před rokem

      @@FreezerSIG u to fakt mało tych A

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      @@mecenasonoffgrid Twój magazyn energii ile może oddawać w pracy ciągłej? Ile amper?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Před rokem

      @@FreezerSIG 100a bez zająknięcia a wiem że i 150a się nie boi. 100a powinien trzymać pełne 5godzin

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      @@mecenasonoffgrid Twój magazyn energii jest 23 kWh czyli bezpieczna praca ciągła 90-100A ~4900W na wyjściu 230V z inwertera. 150A to można przez bardzo krótki czas. Ja liczyłem do swojego magazynu że zapotrzebowanie nocne nie przekroczy 2000W czyli jakieś 41A z magazynu.(Przeważnie jest to 1200W. Ale pojawiają sie piki po 4500W.) Już kilka razy zdążyło się że było pobierane 4500W 91A A to znacznie skróci pracę mojego magazynu. Musze przeprowadzić szkolenie w domu z używania prądu wieczorem i w nocy, albo zwiększyć o drugi taki zestaw trakcyjnych. Może dołożyć jakiś magazyn LiFePO4. Żeby to działało musi być odpowiednio przewymiarowane.

  • @jooo1q2w3e
    @jooo1q2w3e Před rokem

    Fajny UPS... Jako magazyn energii - za droga zabawa... Niestety...

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      Od dawna chciałem posiadać coś jak UPS dla domu. Po kilku kalkulacjach zawsze wychodziło że się nie opłaca, ale cena 2zł za 1kWh powyżej 2MWh uczyniło to że jakoś kosztowo można to już spiąć.

  • @mmichal81
    @mmichal81 Před rokem

    to jak mam nie naśladować to nie warto oglądać i subskrybować.

  • @user-xy6rf7pf7i
    @user-xy6rf7pf7i Před 11 měsíci

    Nie naśladujcie tylko noszenia aku przez gościa w klapkach.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před 11 měsíci

      Spadł Ci aku na palce u nogi?

    • @user-xy6rf7pf7i
      @user-xy6rf7pf7i Před 11 měsíci

      @@FreezerSIG na szczęście nie ale widziałem jak gościowi paznokcie wystrzeliły

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Před rokem

    Cześć wszystkim witam gospodarza jak tam się sprawuje magazyn Zapraszam też do mnie bo musimy się trzymać dużej kupię bo jest bardzo dużo hejtu jeśli chodzi o magazyny trakcyjny

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem +1

      W piątek film z pierwszego użycia magazynu. Na jakich parametrach ładujesz akumulatory trakcyjne i do jakiego napięcia rozładowujesz? Twój kanał subskrybuje.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Před rokem

      @@FreezerSIG do 60v i na razie do 44v rozładowanie

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Ja ładuje do 58V rozładowuje do 47V ale to są testy

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Před rokem

      @@FreezerSIG generalnie nie do końca wiem jaki masz model ogniwa i nie znam tego ogniwa siap te co ja mam to można na nich pracować 40 i 66 V przy czym 40 to już jest dosyć Nisko i trzeba mieć pewność że zaraz je naładujesz

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Před rokem

      @@FreezerSIG A jeszcze na marginesie dodam że swoją wiedzę akumulatorach trakcyjnych czerpie od takiego gościa który się wychował na nich i od 40 lat się nimi zajmuje kiedyś je budował nawet sam A teraz jeszcze nadal regeneruje więc twojej wiedzy na temat akumulatorów trakcyjnych nie wymyśliłem i czerpię ją z doświadczenia człowieka który już długo na tym świecie chodzi

  • @slawomircz4582
    @slawomircz4582 Před rokem

    Witam czy masz brata ?I skąd jesteś?

  • @qbw1
    @qbw1 Před rokem

    Napięcie niebezpieczne na poziomie 48v?

  • @dewu6016
    @dewu6016 Před rokem

    Jaki koszt?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Będzie osobny film o kosztach i opłacalności. Jeszcze nie liczyłem.

    • @ukaszszewczyk3196
      @ukaszszewczyk3196 Před rokem

      @@FreezerSIG witam, nie lepiej kupic typowa baterie trakcyjna z wózka? Te panskie akumulatory to jakies 800zl sztuka. To tez nie malo. Pytanie ile pożyją.

  • @Robert.N
    @Robert.N Před rokem +1

    Słabe te akusy 3 lata i po akusach nie polecam.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Před rokem

      Miałeś je zamontowane? Czy przypuszczasz że 3 lata i koniec?

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 Před rokem +2

      @@FreezerSIG Przy użytkowaniu 250cykli rocznie tak będzie, nikt już nie inwestuje w kwasiaki i jeszcze bms hihi, to niby tanie ale drogo wychodzi, miałem kwasiaki w wózku widłowym, założyłem litówki z połową pojemności kwasiaków a wózek wraz jeździ 2 razy dłużej niż na kwasiakach.
      Ten system napełniania to też popuściłeś wodze fantazji, jak masz dobrą ładowarkę to wystarczy kontrola raz na 9mieś.

  • @vvitkor12
    @vvitkor12 Před rokem

    Porażający profesjonalizm!