Colin Murray and Rachel Riley host. The clock is ticking as contestants compete in games of lexical dexterity and numerical agility. Susie Dent in Dictionary Corner.
It's really more of a 9 table though. If the digits of a number add up to 9, it's divisible by 9. Then you just calculate how many multiples of 9 it is, which in this case is 92 and find out how to get to 92.
In the first round, another solution is: 8 - 5 = 3 3 x 9 = 27 27 + 6 = 33 33 x 25 = 825 825 + 3 = 828 For the third round, the first solution that I come up within 30 seconds is: 25 x 6 = 150 150 + 2 + 7 = 159 159 x 5 = 795 For the fourth round, since 504 = 21 x 24, so it is easy to come up with: 10 + 6 + 5 = 21 21 x 3 x 8 = 504
I found two different ways of getting to 504, both involved creating a 7 and 9 out of the remaining five small numbers (holding back the 8), and multiplying the 7, 8 and 9 together.
In the first round, another way of getting to 92 x 9 is: 9 - 5 = 4 25 x 4 = 100 100 - 8 = 92 6 + 3 = 9 92 x 9 = 828 In the second round, I saw Rachel's method, but there is a way of solving it with the 75, as follows: 75 x 7 = 525 8 x 7 = 56 56 + 1 = 57 57 x 3 = 171 525 - 171 = 354 However, since this appears to be the only way to solve it using the 75, trying to work the large number into the equation makes it more difficult. I only got it because I started with the idea of somehow getting to 375 and then subtracting 21, since a 7 and 3 were both part of the givens. And even that led me down a blind alley for a while. In the third round, I'm sure the other solution Rachel had in mind was: 25 x 6 = 150 150 + 7 + 2 = 159 159 x 5 = 795 The final round is a good example of why people on _Countdown_ , especially if they're playing six-small, should factor the targets when they're not prime, because this was really easy with factoring (7 x 3^2 x 2^3 = 504): 5 + 4 = 9 10 - 3 = 7 9 x 8 x 7 = 504
For the six small, I first tried looking at getting to 500, and adding the 4 - trying to make a 10 out of the remaining numbers (after using the 10 x 5 for 50, and reserving the 4) was too tricky though. Then I suddenly remembered the "504 hack" = 9*8*7 = 504. There's already an 8; a 7 can be made out of the 3 and the 4; and finally, 6-5 gives a 1 that can be used to subtract from the 10. Bingo! Solution: 3 + 4 = 7, 10 - (6 - 5) = 9, 9 * 8 * 7 = 504 #
There's many ways of solving the 504 with those numbers, especially by factorising. I remembered that 9 x 8 x 7 = 504, and thankfully the 9 and 7 could be made out of whatever was left (holding back the required 8).
I was surprised Sue didn't get the first one. I did 9*3= 27 27+6=33 33*25=825 8-5 =3 825+3=828. The final round six small wasn't particularly difficult either as you instantly know that 126*4=504 then realise 63*8=504. I also got the third round easily. Only the 2nd one (354) stumped me.
I got the six small by remembering that 9*8*7 is 504. You could do 10-3 = 7, and 4+5 = 9, and you already have your 8. Or you could do 3+4 = 7, and 10-(6-5) = 9, and again, you still have your 8.
I got the first and last in 30. I actually realized too that to get to 50 you can use all the non 10/4 by doing 8*6 + 5-3 for 50. * 10 + 4. I got first same as Alex. 354 was a stumper tho and ashamedly I got 357 at first
When is Les Dennis taking over as host as promised? I can not watch Countdown with the emotionally imbalanced Murray in charge. He is so unprofessional it is acutely embarrassing to watch him. We already have one emotional flake there (RR). We can not tolerate two of them.
My solution for the final:
(8+6/3)*5*10+4
1:30 I'm sorry, I don't know my 92 times tables, so I couldn't have got that...
It's really more of a 9 table though.
If the digits of a number add up to 9, it's divisible by 9.
Then you just calculate how many multiples of 9 it is, which in this case is 92 and find out how to get to 92.
@@Jothamvvw It's simply spotting that 828 is 900-72 which are both multiples of 9. 9x100 - 9x8 = 9(100-8) = 9x92
In the first round, another solution is:
8 - 5 = 3
3 x 9 = 27
27 + 6 = 33
33 x 25 = 825
825 + 3 = 828
For the third round, the first solution that I come up within 30 seconds is:
25 x 6 = 150
150 + 2 + 7 = 159
159 x 5 = 795
For the fourth round, since 504 = 21 x 24, so it is easy to come up with:
10 + 6 + 5 = 21
21 x 3 x 8 = 504
Another easy way of factoring 504 down to make it work nicely. Seems like there's many different ways of getting this one solved.
The last number I did like Sue.
I originally had 794 but then I realized another way to reach 795 instead of Rachael way would been
25×6=150+7+2=159x5=795
795:
7 + 6 = 13
13 x 2 = 26
26 + 6 = 32
32 x 25 = 800
800 - 5 = 795
1. ((6-5-3)x25)-8=92x9=828. Or ((25-6)x5)-3=92x9=828
2. ((75+7/7)x(8-3))-1=354
3. (25x6+2+7)x5=795
4. 7x8x9 innit. (3+4)x8x(10-6+5)=504 or (8x10+4)x6=504
I found two different ways of getting to 504, both involved creating a 7 and 9 out of the remaining five small numbers (holding back the 8), and multiplying the 7, 8 and 9 together.
@@TheSpotify95 I love finding 7x8x9 solutions myself
354 7×75=525 8×7=56+1=57×3=171 525-171=354
2:11 20 seconds: 8-3=5, 5*75=375, 375-3x7=354
you have used the three twice
@@garryedwards9382 Where? :D
In the first round, another way of getting to 92 x 9 is:
9 - 5 = 4
25 x 4 = 100
100 - 8 = 92
6 + 3 = 9
92 x 9 = 828
In the second round, I saw Rachel's method, but there is a way of solving it with the 75, as follows:
75 x 7 = 525
8 x 7 = 56
56 + 1 = 57
57 x 3 = 171
525 - 171 = 354
However, since this appears to be the only way to solve it using the 75, trying to work the large number into the equation makes it more difficult. I only got it because I started with the idea of somehow getting to 375 and then subtracting 21, since a 7 and 3 were both part of the givens. And even that led me down a blind alley for a while.
In the third round, I'm sure the other solution Rachel had in mind was:
25 x 6 = 150
150 + 7 + 2 = 159
159 x 5 = 795
The final round is a good example of why people on _Countdown_ , especially if they're playing six-small, should factor the targets when they're not prime, because this was really easy with factoring (7 x 3^2 x 2^3 = 504):
5 + 4 = 9
10 - 3 = 7
9 x 8 x 7 = 504
For the six small, I first tried looking at getting to 500, and adding the 4 - trying to make a 10 out of the remaining numbers (after using the 10 x 5 for 50, and reserving the 4) was too tricky though.
Then I suddenly remembered the "504 hack" = 9*8*7 = 504. There's already an 8; a 7 can be made out of the 3 and the 4; and finally, 6-5 gives a 1 that can be used to subtract from the 10. Bingo!
Solution: 3 + 4 = 7, 10 - (6 - 5) = 9, 9 * 8 * 7 = 504 #
828 25+5=30 8-6=2 30×3=90+2=92×9=828
For the second game,
7x8=56
56+3=59
59x(7-1)=354
The last round can go
8 + 5 + 4 = 17
17 x 3 = 51
51 x 10 = 510
510 - 6 = 504
504:
10 x 8 = 80
80 + 4 = 84
84 x 6 = 504
504:
6 / 3 = 2
8 + 2 = 10
5 * 10 = 50
50 * 10 = 500
500 + 4 = 504
8 * 5 = 40
40 * 3 = 120
120 + 6 = 126
126 * 4 = 504
8 - 5 = 3
10 - 3 = 7
7 * 3 = 21
21 * 6 = 126
126 * 4 = 504
6 * 10 = 60
60 + 3 = 63
63 * 8 = 504
For the last one u could do
6*3=18
18-8=10
10*10=100
100*5=500
500+4=504
For the first round:
25 + 8 = 33
33 * 5 = 165
9 * 3 = 27
165 - 27 = 138
138 * 6 = 828
*N U M B E R S U P*
828 25+5=30×3=90 +8-6=92×9=828
On the last one 504 (I got it a bit past the 30) but 504 is a factor of 9 so :
(5×10+6)×(4-3+8) = 504
There's many ways of solving the 504 with those numbers, especially by factorising.
I remembered that 9 x 8 x 7 = 504, and thankfully the 9 and 7 could be made out of whatever was left (holding back the required 8).
(8*6 + 5-3)*10 + 4 = 504
354:
7 - 1 = 6
8 * 7 = 56
56 + 3 = 59
59 * 6 = 354
75 * 7 = 525
8 * 7 = 56
56 + 1 = 57
57 * 3 = 171
525 - 171 = 354
In the first numbers round I saw Rachel’s solution but I found this solution
9 x 3 = 27
27 + 6 = 33
33 x 25 = 825
8 - 5 = 3
825 + 3 = 828
5+6=11
9-8=1
11×25=275
275+1=276
276×3=828
Alternative solution to 504:
8*3=24
24*5=120
120+6=126
126*4=504
75+8=83
83×4=332
332+25=357
357-3=354
where do you get the 4 from
I was surprised Sue didn't get the first one. I did 9*3= 27 27+6=33 33*25=825 8-5 =3 825+3=828. The final round six small wasn't particularly difficult either as you instantly know that 126*4=504 then realise 63*8=504. I also got the third round easily. Only the 2nd one (354) stumped me.
but u didn't get that in 30 seconds
@@sofa3988 I did as I was watching at the time. Only the 2nd one I didn't get.
I got the six small by remembering that 9*8*7 is 504.
You could do 10-3 = 7, and 4+5 = 9, and you already have your 8.
Or you could do 3+4 = 7, and 10-(6-5) = 9, and again, you still have your 8.
Mate. Some people are really good at maths. I envy you guys. The only round I got was the last one where I did (6*3-8)*5*10+4
I got the first and last in 30. I actually realized too that to get to 50 you can use all the non 10/4 by doing 8*6 + 5-3 for 50. * 10 + 4. I got first same as Alex. 354 was a stumper tho and ashamedly I got 357 at first
504 6×10=60+3=63×8=504
795 ×25=150+2+7=159×5=795
5:22 also:
(26x6)+(7+2)=159
159x5=795
8*10+4=84
84*6=504
Interesting way of getting 504. I found it easier to create a 7 and a 9 out of the remaining small numbers, reserving the 8, and doing 9*8*7.
0:30 13 seconds 6*5*9*3+25-8 that is 827... ok, not was that number XD
354 = ((7x8)+3) x (7-1)
Is it just me or does Rachel not sound as jolly as she does on Cats does Countdown?
Emotional imbalance. Proof? Anne Robinson and Katie Hopkins.
795 = ((25 x 6) + 7 + 2) x 5
4x6x7x3 = 504
504 = ((8+4)x6) x (10-3)
[(25 × 6) + 7 + 2] × 5 = 795
Where Anne?
She left!
Oh Right
@Banx Happy retirement to her! I love a bit of Colin personally
@@crystalaustralia And not a moment too soon! :)
@@crystalaustralia I like Colin too. He’s good with the contestants and making them feel at ease.
When is Les Dennis taking over as host as promised? I can not watch Countdown with the emotionally imbalanced Murray in charge. He is so unprofessional it is acutely embarrassing to watch him. We already have one emotional flake there (RR). We can not tolerate two of them.
You don't seem particularly emotionally balanced yourself
25+5 = 30
30*3 = 90
90+8-6 = 92
92*9 = 828
{[25 × (8 - 5)] - 6} × (9 + 3) = 828