Countdown Game Show - Number Rounds (7 November 2023)
Vložit
- čas přidán 6. 11. 2023
- Colin Murray and Rachel Riley host as contestants race against the clock to pit their wits against vowels, consonants and numbers. Tanni Grey-Thompson joins Susie Dent in Dictionary Corner. Each day two contestants compete in 15 rounds of words and numbers to become the Countdown Champion.
#Channel4 #Countdown
BACKGROUND
Countdown is the channel’s longest running show and the first show ever broadcast on Channel 4 when it launched 40 years ago, in November 1982. The original version of Channel 4's Countdown is the French television programme « Des chiffres et des lettres » (literally "numbers and letters"), where the Numbers Round is referred to as « Le compte est bon » ("the total is right"). The show debuted in 1965 as « Le mot le plus long » using letters only, and reached its present format in 1972. This year marks the shows 51st anniversary.
Playlist: • The Original Countdown...
SPIN-OFF
"8 Out of 10 Cats Does Countdown" is hosted by Jimmy Carr, with Rachel Riley and Susie Dent assuming their Countdown roles. The formation of the crossover with "8 Out if 10 Cats" began as a series of specials, the first of which was broadcast on 2 January 2012, when Channel 4 orchestrated a special "mash-up night", merging two shows to form a special edition of the pair, as part of its 30th-anniversary celebrations eleven years ago.
Playlist: • Series 23 - 8oo10cdc (...
The fact the guy is my old modern studies teacher
Old and modern all at once. Very versatile.
Haha mr. Brown
Ross brown the top dawg
2:22 Rachel: Why did I take the clipboard for this?
I loved that expression on her face. "Oh.. right, this was ridiculously easy the whole time."
Rachel: "I am at your disposal, you can have whatever you like."
Alan Carr: "My god even I'm getting a semi!"
For 563, the round Rachel couldn’t finish was possible if you say;
8*4*8=256
6x50=300
256+300=556
556+7=563
Or you could say;
8+7=15
15x6x50=4500
4500+4=4504
4504/8=563
Clever
I have to pause as that clock ticking away in the back ground drives me mad .
Ah man, the 2nd one was so easy! I spent ages trying to get it!
I got the third one doing:
8/8 = 1
10-1 = 9
100-25 = 75
75*9 = 675
675-4 = 1
563:
50 * 6 = 300
8 * 8 * 4 = 256
300 + 256 + 7 = 563
Shame you copied my answer…..
@@jacem37 I never look at what others have posted on here before I post my own answers, so I have no idea if you (or someone else) has already posted the solution I come up with
Coincidental you posted immediately after I posted......?
@@jacem37complete coincidence. I actually checked the comment section and I can’t even find the solution you posted, so I would be impossible for me to copy you
@@jacem37He googles the online countdown solver’s answer and posts it here lol
Got 391 same as the contestant.
Got 982 same as Rachel.
Missed 671.
100-25=75, 75×8=600, 8×10=80, 600+80-4=676
Missed 563, got 654, same as the contestant.
671:
8 / 8 = 1
10 - 1 = 9
100 - 25 = 75
75 * 9 = 675
675 - 4 = 671
100 + 8 + 8 = 116
10 - 4 = 6
116 * 6 = 696
696 - 25 = 671
8 * 8 = 64
100 + 64 + 10 = 174
174 * 4 = 696
696 - 25 = 671
391's a breeze. And then pretty much managed to just barely missed the rest.
I actually got the final anagram for once. I was thinking scarecrow, crossword, sorrow, then I saw wood and worked out woodscrew, but I didn't think that was a word!
Big up Mr brown
In the first numbers round, I saw Ross' solution and had these alternatives:
25 x 3 = 75
75 - 10 = 65
65 x 6 = 390
9 - 8 = 1
390 + 1 = 391
8 x 3 = 24
24 - 9 = 15
25 x 15 = 375
375 + 10 + 6 = 391
25 + 10 = 35
8 + 3 = 11
35 x 11 = 385
385 + 6 = 391
In the second numbers round, I spotted Rachel's solution before the clock began ticking, so I could spend all the time on this solution:
75 x 3 = 225
225 + 1 = 226
226 x 7 = 1582
100 x 6 = 600
1582 - 600 = 982
If there are any other solutions, they're _really_ well hidden.
In the third numbers round, I definitely did _not_ see Rachel's solution at all. Instead, I assumed she was going to do this:
100 - 25 = 75
8 / 8 = 1
10 - 1 = 9
75 x 9 = 675
675 - 4 = 671
And I also had these:
100 + 8 + 8 = 116
10 - 4 = 6
116 x 6 = 696
696 - 25 = 671
100 - 8 = 92
92 x 8 = 736
736 - 25 = 711
10 x 4 = 40
711 - 40 = 671
In the final numbers round, I came up with an absolutely insane solution for 563:
8 + 7 = 15
50 x 15 = 750
750 x 6 = 4500
4500 + 4 = 4504
4504 / 8 = 563
The logic of it is that 25 x 3 x 7.5 is 562.5, and I know this because I've done all sorts of four-large puzzles where I've multiplied 75 x 75 for 5625. 8 is 2^3, that means it cancels with the 50 (25 x 2) for 25, with the 6 (3 x 2) for 3, and then divides again by 2, which in my mind divided 15 to make 7.5. Thus I was at 1/10th (562.5) of 75 x 75 = 5625. Now I only had to find 0.5 to add on before dividing, but I had an unused 4 and I was dividing by 8. So pop the 4 on, and then divide, and you have your answer.
I don't know if there are any other solutions, but I'm chuffed about getting just that _one_ .
My solution was much easier 😉
I was very happy with getting 1 away on the last numbers round. 563 was possible a different way, but it took a checker to find it... It involved making a 256 out of the two 8s and 4, which is more akin to a 6-small solution than a 1 large, then adding the 7 and 300 (from the 50 and 6).
Quite a convoluted solution as well, and one that would stump even the best Countdown players, so I'm not surprised about Rachel not getting it, and kudos for getting a solution yourself (that wasn't even in the checker I use).
@@TheSpotify95 Thanks!
I'm surprised that the checker you use didn't give this as a solution, because it's viable. I didn't break any _Countdown_ rules. But perhaps it's designed to exclude solutions that go over three digits at any point in the calculation. If that's the case, it wouldn't be able to get this problem that the computer recently threw at me: 100, 75, 50, 25, 7, 6 --> 970. There's only one solution and it has to go into five digits:
75 - 6 = 69
69 x 50 = 3450
3450 x 7 = 24150
24150 + 100 = 24250
24250 / 25 = 970
If you want to try that on your solver, you can see if it will calculate solutions that go up to four or five digits.
I found another one for 563, a bit easier.
Start with 50 x 6 = 300
Then do 8 x8 = 64
Then 64 x 4 = 256 (Sometimes thinking in bits can be helpful)
Then add 256 + 300 = 556.
Then add the 7 = 563.
Cheers!
I wasn't surprised Rachel didn't get this one. This one was quite tough.
8/8=1
10-1=9
100-25=75
75*9=675
675-4=671
I got 982 the same way Rachel did!
Round 1
(10 + 6) x 25 - 9
Round 2
(3 + 6) x 100 + 75 + 7
Round 3
(100 + 8) x (10 - 4) + 25 = 673
Round 4
(50 + 7) x (6 + 4) - 8 = 562
391:
10 + 6 = 16
25 * 16 = 400
400 - 9 = 391
25 + 10 = 35
8 + 3 = 11
35* 11 = 385
385 + 6 = 391
10 + 9 = 19
19 * 6 = 114
114 + 8 = 122
122 * 3 = 366
366 + 25 = 391
I was easily able to get 562 on the last numbers round, but I reckon 563 was a bit of a tough cookie. 1 large is usually quite easy on the whole, normally it's the more elaborate choices that result in Rachel not getting it in the time...
I only found 1 way...I usually try to find 2 ways...Only found 1 way for 982 as well.
I think its impossible to get 563 with those numbers, 564 or 562 which I got was the best here
I am pretty sure its puzzling because it contains 2 prime numbers in the conventional ways of solving it:
The 11 to get from 50 -> 550, but then requires a 13 to get back up to 563.
@@TIMxisxHERE yea…sometimes u need to be 75-300 above and below before U add or subtract to get the solution…
I got 984 on the second one
(100 - 25) × [10 - (8 / 8)] = 75 × 9 = 675. Then, 675 - 4 = 671.
671 = (100-25)×(10-(8/8))-4
100-25 =75
8/8=1
10-1=9
9x75-675
675-4=671.
982:
6 + 3 = 9
100 * 9 = 900
900 + 75 + 7 = 982
982=(6+3)×100+75+7
391=(9+8)×(25-6/3)
foresail sounds like for's'l
(Putting it into a generator), there’s only two solutions for the 563, neither of which are obvious at all. No wonder Rachel didn’t get it, much tougher than it looks
(6÷3)×8×25-9=391
(3+6)×100+75+7=982
(100+8+8)×(10-4)-25=671
Got 391 the same way.
TARGET 391
10 + 6 = 16
16 X 25 = 400
400 - 9 = 391
wow that guy has some terrible eyesight. those glasses have gotta be at least 1" thick
25+10 = 35 8+3 = 11X35 = 385+6 = 391
6+3 = 9X100 = 900+75+7 = 982
100-25 = 75 8÷8 = 1 10-1 = 9X75 = 675-4 = 671
8X8 = 64+100 = 164X4 = 656-10 = 646+25 = 671
8X8 = 64X4 = 256+7 = 263 50X6 = 300+263 = 563
I did the 982 that way in a 30 secs or so and I'm not expert lol