Zbrodnia i kara - Streszczenie i opracowanie lektury - Fiodor Dostojewski

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 01. 2021
  • 🔸 Matura ustna 2024 - Opracowanie pytań jawnych 🔸
    maturanamaksa.pl/matura-ustna...
    Lista lektur z języka polskiego w szkole średniej to nie tylko teksty obowiązkowe, z gwiazdką. To również utwory, które ewidentnie dają sposobność, by dowiedzieć się więcej o życiu człowieka poza granicami Polski. Pokazują, że pomimo innych współrzędnych geograficznych, pod którymi żyje, człowiek pozostaje taki sam. To stanowi bogactwo literatury powszechnej.
    "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego jest powieścią polifoniczną, czyli wielogłosową. Ten wielogłos wprowadzony jest przez bohaterów utworu, którzy pozwalają czytelnikowi spoglądać na rzeczywistość Petersburga drugiej połowy XIX wieku przez pryzmat wielu odmiennych doświadczeń. Otrzymujemy powieść, gdzie różnie przebiegające historie, opowiadane z perspektywy szczegółowo ukazanych psychologicznie postaci, splatają się w jeden kształt zmagania człowieka z codziennością.
    Dostojewski w swoim dziele przedstawił głębokie studium psychiki zbrodniarza - Rodiona Raskolnikowa. Jego historia ukazuje nam poszukiwania odpowiedzi na pytanie o kondycję moralną człowieka i motywy działania w sytuacji poszukiwania odpowiedzi na pytanie dotyczące miejsca w hierarchii społecznej. To powieść o samosprawdzaniu się: kim jestem? Zwykłym czy niezwykłym człowiekiem? Podistotą czy nadistotą? Droga do udzielenia odpowiedzi prowadzi głównego bohatera przez starannie zaplanowane zabójstwo do skazania na katorgę. To powieść o poszukiwaniu głosu sumienia we wnętrzu człowieka, który sumienie zatracił w ideologii.
    #maturanamaksa #matura #matura2024 #maturazpolskiego

Komentáře • 61

  • @marekhuragan5101
    @marekhuragan5101 Před 3 měsíci +75

    matura za 5 dni wiec czas zaczac ogladac pozdro nie wiem czy zdam

    • @oyxim7201
      @oyxim7201 Před 3 měsíci

      zdasz wierze w ciebie

  • @tetrahydrokannabinol7037
    @tetrahydrokannabinol7037 Před 3 lety +449

    1,5x bo nie ma czasu

  • @byrosetun9580
    @byrosetun9580 Před 3 měsíci +7

    Już za 11 godzin do matury!!!!

  • @karolinabis58
    @karolinabis58 Před 2 měsíci +2

    Uwielbiam Pańskie streszczenia. Wszystkie pisemne już pięknie napisane, teraz tylko ustny. Jak się przygotowywać, to tylko z Panem! Zawsze najważniejsze wątki i cała kwintesencja zagadnienia zawarte w jednym filmiku, mówi Pan bardzo rzeczowo i zrozumiale i bardzo to sobie cenię. Dziękuję!

  • @kajadebczynska5476
    @kajadebczynska5476 Před 3 lety +93

    Czytałam "Zbrodnię i karę" dwa razy, a nigdy nie wpadłam na pomysł, by sprawdzić znaczenia nazwisk bohaterów! Dziękuję:)

    • @Mika-uq9jn
      @Mika-uq9jn Před 2 lety +20

      U Dostojewskiego często występują nazwiska i imiona znaczące. W "Zbrodni i karze" jest ich więcej; Sonia (Sofia - mądrość, być może mądrość Boża); Razumichin - rozum (razum); Łużyn -- kałuża (łuża); Lebieziatnikow - służalczość, pochlebstwo (liebiezit' - czołgać się), Zamietow (zamietit' - zauważyć, zdać sobie sprawę). Nawet nazwisko Swidrygajlowa, pozornie nie znaczące, zawiera tajemnicze elementy. Część tego nazwiska - „gail” - jest bliska znaczeniowo wyrazom „pożądliwy” i „lubieżny”. A to już w oczywisty sposób zawiera charakterystykę Swidrygajlowa.

  • @krzychutoja570
    @krzychutoja570 Před rokem +81

    Jutro matura, czas zacząć powtórkę xd

  • @patrykmechua3790
    @patrykmechua3790 Před 3 měsíci +12

    Z reguły lektur czytać nie lubię ale podcasty czy filmy uwielbiam. Dzięki tej formie i świetnemu opracowaniu lektur z pana strony czuję się przygotowany do matury. Mam nadzieję, że godziny oglądania i analizy tych filmów nie pójdą w las. Dzięki i pozdrawiam!

  • @justynapiatkowska3213
    @justynapiatkowska3213 Před 2 lety +23

    Dziękuję za tak wspaniały materiał! Do matury mam jeszcze niecałe dwa lata, lecz ze względu na rozpoczęcie omawiania "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego w szkole, zapoznanie się z tym filmikiem wzbogaciło mnie o cenną wiedzę i przedstawiło motywy w lekturze w sposób jasny i klarowny. "Zbrodnia i kara" podbiła moje serce i niezwykle się cieszę, że mogę znaleźć w Internecie tak wartościowy materiał, który pozwolił mi ją lepiej zrozumieć, zgłębić jeszcze bardziej niż dotychczas. Jeszcze raz serdecznie dziękuję :)

  • @juliaczajkowska6465
    @juliaczajkowska6465 Před 2 lety +2

    świetne opracowanie, dziękuję!

  • @ewanowakowicz2510
    @ewanowakowicz2510 Před 2 lety +1

    Bardzo ciekawa interpretacja. Dziękuję.

  • @awinel2367
    @awinel2367 Před 3 měsíci +1

    Super! Pana opracowania są moimi ulubionymi, pozdrawiam serdecznie i dziękuję!

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před 3 měsíci +1

      Cieszę się, że odnajdujesz w nich dla siebie wartość 🙂

  • @ichtisek
    @ichtisek Před 7 měsíci +2

    Nie spojrzałam do tej pory na ten tekst pod kątem tego, o czym mowa pod koniec filmu. Dziękuję!😊

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před 7 měsíci +1

      Bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że możemy poszerzać horyzonty wiedzy naszych Widzów i dawać tematy do rozważań 🙂 Zapraszam do oglądania innych naszych nagrań.
      To co, widzimy się?

  • @teresacobo1941
    @teresacobo1941 Před 2 lety +3

    jestem pod wrażeniem tego materiału. Dziękuję,w końcu poznałam pełną interpretację trudnej dla mnie powieści

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před 2 lety

      Dziękuję! Można jeszcze bardziej wejść w ten tekst 🙂, ale wtedy nagranie byłoby zdecydowanie dłuższe.

  • @dauntless9927
    @dauntless9927 Před 3 lety +1

    Dziękuję!❤

  • @shenhesia9607
    @shenhesia9607 Před 2 lety +4

    moja ukochana ksiazka! pasuje mi prawie do kazdego tematu

  • @sylos4
    @sylos4 Před 3 lety +2

    Dziękuję ☺️

  • @mikebanana7654
    @mikebanana7654 Před 4 měsíci +1

    Do powtórek jest pan niesamowity :)

  • @merekyt1107
    @merekyt1107 Před 2 lety +3

    Dzięki tobie mam piąteczke ❤

  • @Mika-uq9jn
    @Mika-uq9jn Před 2 lety +3

    Dorzucę jeszcze o pozostałych imionach i nazwiskach znaczących w "Zbrodni i karze". Sonia (Sofia - mądrość, być może mądrość Boża); Razumichin - rozum (razum); Łużyn -- kałuża (łuża); Lebieziatnikow - służalczość, pochlebstwo (liebiezit' - czołgać się), Zamietow (zamietit' - zauważyć, zdać sobie sprawę). Nawet nazwisko Swidrygajlowa, pozornie nie znaczące, zawiera tajemnicze elementy. Część tego nazwiska - „gail” - jest bliska znaczeniowo wyrazom „pożądliwy” i „lubieżny”. A to już w oczywisty sposób zawiera charakterystykę Swidrygajlowa.

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před 2 lety +5

      Bardzo dobre wprowadzenie w nazewnictwo w "Zbrodni...". W tak krótkim materiale nie mam możliwości powiedzieć o wszystkim :-) - więcej o tej lekturze znajduje się w nagraniach w kursie maturalnym.
      Ostatni z bohaterów ma nazwisko, które możemy łączyć skojarzeniowo ze świdrem - a to daje nam kolejną przestrzeń do odczytywania metaforycznego :-D

    • @Mika-uq9jn
      @Mika-uq9jn Před 2 lety

      @@Maturanamaksa Oczywiście, to jasne, że nie da się wszystkiego powiedzieć w jednym filmiku :) Ja tylko tak, celem uzupełnienia, na potrzeby uczniów, bo zauważyłam w komentarzach, że temat ich interesuje. W razie gdyby ktoś nie zajrzał nigdzie indziej... Jeszcze raz gratuluję świetnych opracowań i życzę dalszej owocnej pracy dla maturzystów!

  • @garnczur7310
    @garnczur7310 Před 2 lety

    10 sekund za długie tak to super B)

  • @ameliawojciechowska5563
    @ameliawojciechowska5563 Před 4 měsíci +4

    Mam pytanie. Skoro Rodion nie odczuwał wyrzutów sumienia, to jak możemy wytłumaczyć jego "obłąkanie", czy koszmary po dokonaniu zbrodni?

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před 4 měsíci +2

      To skomplikowane. Sumienie można zagłuszyć. Wtedy świadomie nie odczuwamy jego obecności. Jednak w ciele pozostaje "pamięć" przeszłości (gdy jeszcze Raskolnikow nie ułożył sobie w głowie swojej ideologii)- i to ona przywołuje koszmary i wpływa na stany "obłąkania".
      Motyw szaleństwa, rozdwojenia wewnętrznego, walki z wartościami przeszłości i teraźniejszości w sobie samym - to właśnie ta sytuacja 🙂

    • @ameliawojciechowska5563
      @ameliawojciechowska5563 Před 4 měsíci

      @@Maturanamaksa Dziękuje bardzo!

  • @Mika-uq9jn
    @Mika-uq9jn Před 2 lety +3

    Świetny materiał, dziękuję. Ciekawe jest tez prześledzenie podobieństwa Raskolnikowa do Hamleta. Oczywiście moralny wymiar tych dwóch postaci jest inny, ale obaj są owładnięci obsesją krwawego czynu. Hamlet czuje się przez Ducha Ojca zobowiązany do morderstwa, uważa, że aby być cnotliwym i honorowym, musi zabić. Raskolnikowowi towarzyszy obsesyjna myśl o morderstwie, której nie może się pozbyć. W pewnym sensie on też uważa, że "musi" zabić, aby okazać się lepszym, szlachetniejszym, większym. Po otrzymaniu listu od matki z wiadomością o małżeństwie siostry zachęca sam siebie do krwawego czynu, podobnie, jak Hamlet: "Chcąc być łagodnym, okrutnym być muszę". Hamlet ma zabić, żeby "przywrócić świat do normy", Raskolnikow, żeby podporządkować sobie świat. Obu bohaterów myśl o zbrodni alienuje i odcina od otoczenia, powoduje w nich poważne zmiany psychiczne. Powoduje także, że porzucają swoich bliskich; Hamlet Ofelię, Raskolnikow - matkę i siostrę. Raskolnikow jest bliski Hamletowi także przez swój zwyczaj monologowania, prowadzenia rozmów ze sobą.

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před 2 lety +1

      Bardzo interesujące porównanie. Warto jednak pamiętać, że Hamleta poznajemy "w pełni" - jego losy kończą się śmiercią. Raskolnikow ukazany jest w tekście jedynie we fragmencie swojego życia. Nie bez znaczenia jest przecież rola córki Marmieładowa. Ta część historii głównego bohatera wymaga oddzielnego opracowania. Pozdrawiamy gorąco i dziękujemy za ten wpis :-)

    • @Mika-uq9jn
      @Mika-uq9jn Před 2 lety

      @@Maturanamaksa To ja dziękuję i również serdecznie pozdrawiam.

  • @olao825
    @olao825 Před 3 lety +78

    Nie mogę już tej muzyczki słuchać. Bardzo podobają mi się Pana filmiki ale juz nie wytrzymuje tych pląsów w tle.

    • @nataliajuszczykowska1898
      @nataliajuszczykowska1898 Před 3 lety +2

      Znam ten ból 😐

    • @olao825
      @olao825 Před 3 lety +2

      @@nataliajuszczykowska1898

    • @livia7293
      @livia7293 Před 3 lety +38

      Ja słucham na przyśpieszeniu i to dopiero jest psychoza

    • @hedangerousv9315
      @hedangerousv9315 Před 3 lety +15

      Kurde nie zwróciłam na to uwagi to po przeczytaniu komentarza nie mogę teraz wytrzymać

    • @olao825
      @olao825 Před 3 lety +1

      @@hedangerousv9315 hahaha

  • @mazi337
    @mazi337 Před 2 lety +2

    lecymy z koksem

  • @roksanarozankowska1231
    @roksanarozankowska1231 Před rokem +1

    polecam

    • @Maturanamaksa
      @Maturanamaksa  Před rokem

      Dzięki! 🙂 My też się polecamy!
      To co, widzimy się przy okazji innych nagrań?

  • @annaexarchea2954
    @annaexarchea2954 Před 3 lety +3

    Dziekuje serdecznie I pozdrawiam z deszczowej Grecji. 😀Bez zartow, jestem w sytuacji : nie wiem co mam zrobic z rozszerzonym. Czy moglby mi pan odpowiedziec i z gory dziekuje czy? jesli nie zdam w tym roku tylko rozszerzonego, czy matura bedzie zaliczona? . W 2019 niestety mialam na 0 punktow z rozszerzonego i chcialabym poprawic. Dziekuje I przepraszam. 😘

    • @jestpompa4878
      @jestpompa4878 Před 3 lety +4

      wystarczy podejść do rozszerzenia żeby zdać maturę, nie trzeba mieć określonych % z rozszerzenia na zdanie

  • @Kamil-ju9qj
    @Kamil-ju9qj Před rokem +2

    x1.75 bo czas zapierdala

  • @polaczekmaks
    @polaczekmaks Před 3 lety +4

    I teraz się wyświetlasz na głównej? XDDDDDD

  • @superiorvalter
    @superiorvalter Před rokem

    0:19 Co to jest ta myśliczańska?

  • @twojstaryplec3495
    @twojstaryplec3495 Před měsícem

    Nie wiem dlaczego Polacy mają czytać książkę jakiegoś Ruska w , której jest mało motywów i nie jest ciekawa