Fotowoltaika. Założenia projekty sterownika PWM do grzania wody z nadwyżek energii z PV

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024

Komentáře • 30

  • @sebastianmotyka
    @sebastianmotyka Před 20 dny +5

    Ciekawy pomysł, fajnie by było w esp zrobić możliwość ustawienia godzin uruchamiania i wyłączania grzałek dla taryfy dzień noc, a to ze względu na okres zimowy bo tak ja na przykład ja nie planuję oddawania energii do sieci.

  • @slaweklyson
    @slaweklyson Před 17 dny

    Subik poszedł czekam na kolejny też coś dłubie z oze hobbystycznie 😊

  • @marcinwachcinski1096
    @marcinwachcinski1096 Před 19 dny +6

    Zastanawia mnie czy mierzenie napięcia na panelach to dobry pomysł. Jak będziesz podłączony do sieci to falownik nie przełączy się automatycznie na oddawanie nadmiaru do sieci i Ty nie będziesz o tym wiedział? Nie jestem elektronikiem ale zbudowałem sobie system sterowania grzałkami. Mam falownik ongrid Fronius który ma swoje API więc odpada RS485. Główny sterownik to komputer który i tak jest włączony 24h (może być Raspeberry Pi) a na nim NodeRed. Pobiera on dane z falownika i w zależności jaka jest produkcja oraz inne dane (np taryfa ZE - moja biblioteka w JS) wysyła odpowiednie rozkazy po MQTT. W kotłowni mam ESP32 z oprogramowaniem Tasmota który czyta te komunikaty. Wyjścia ESP są podłączone pod moduł z przekaźnikami SSR 5V DC a te z kolei poprzez 230V AC sterują przekaźnikami 3f Zamel. W buforze mam 2 grzałki 3f a w boilerze jedną 1f. Jak bym kupił licznik dwukierunkowy mógłbym odczytywać zużycie domu i jeszcze dokładniej sterować grzałkami. Od ponad roku system działa bez zarzutu. Średnia roczna autokonsumpcja w 2023 to 50%. Największe korzyści to oczywiście jesień i wiosna gdy jest CO jest uruchomione a słońca sporo

    • @januszfifielski3702
      @januszfifielski3702 Před 18 dny

      Ja w swoim Froniusie wykorzystuję złącza Datę Manager-a. Ustawiam w aplikacji przy jakiej wielkości nadwyżek grzałka ma się załączyć

    • @marcinwachcinski1096
      @marcinwachcinski1096 Před 18 dny

      @@januszfifielski3702 moja kotłownia jest oddalona od falownika ok 30m. Kilka ładnych lat przed zakładaniem pv robiłem nawodnienie ogrodu. Przy okazji zakopałem rurę PE 32 na przyszłość. Przy montażu pv poszedł w nią kabel elektryczny i sieciowy. Więcej się nie zmieściło a po założeniu bufora ciepła nie chciałem jeszcze raz kopać ogrodu

  • @tadeuszp6943
    @tadeuszp6943 Před 19 dny +5

    A może wystarczyłoby zastosować wbudowaną funkcję złącza GEN w falowniku, programując tabelę napięć na baterii powyżej którego moc PV idzie na grzałkę. Pozdrawiam serdecznie Tadeusz

    • @wojciechbedzinski9551
      @wojciechbedzinski9551 Před 19 dny +4

      problemem jest że grzałka przy stałym napięciu 230V ma stały pobór mocy. a nadmiar energii z PV może być zmienny od nasłonecznienia. Łatwo możesz wejść w sytuacje że grzałka pobiera więcej niż masz nadmiaru z PV. Także dedykowany sterownik jest konieczny

    • @SiBex_ovh
      @SiBex_ovh Před 18 dny +1

      @@wojciechbedzinski9551 Nie jest konieczny bo idea złącza SMART LOAD to nie PWM a PV+BAT a więc praca ON/OFF = dociąganie energii z baterii. Te rozwiązanie jest super gdy mamy w kilku miejscach różne bufory z grzałką. Niemniej i tak najlepszym rozwiązaniem jest Pana sterownik któremu wtóruje! Wszystko ma swoje + i -.

    • @wojciechbedzinski9551
      @wojciechbedzinski9551 Před 18 dny

      @@SiBex_ovh wszystko zależy od założeń. Jeśli rozumiesz jak to działa i umiesz skonfigurować optymalnie dla twoich potrzeb to super. Idealne rozwiązanie łączyłoby zalety wszystkich pomysłów na raz, ale niestety na każdy pomysł potrzebny osobny sterownik, więc koszty.

  •  Před 21 dnem +5

    Macie uwagi :) Również Fusion używam do projektowania elektronicznego i mechanicznego włącznie. Sugeruję używanie BUS zamiast urwanych w połowie drogi wires. W tym przykładzie ciężko ustalić, co z czym jest połączone. Póki co nie jest wielkim problemem dociekanie, ale w przypadku niewiele większy projektów, to może być zagadką.
    Po drugie - publikuj również wartości. Tu głównie chodzi o nazwy komponentów użytych do sterowania. Pal sześć rezystory.
    Po trzecie - nie mam pojęcia po co Ci wyprostowane i nie ustabilizowane napięcie 320V. Z pewnością obciążenie tego obwodu grzałką o mocy tysięcy watów nie ma sensu. Grzałka ma zbyt dużą bezwładność, by PWM miało zastosowanie. Już prędzej zwykły przekaźnik zrobiłby robotę. Włączy się on na parę godzin i wyłączy. W dodatku stosowanie kondensatora C2 przy minimalnej rezystancji grzałki raczej nic nie zmieni. No chyba, że posiadasz kondensator wielkości garażu :-)

    • @aldente_
      @aldente_ Před 19 dny +2

      Grzałka bardzo dobrze współpracuje z PWM.

    •  Před 19 dny +2

      @@aldente_ Oczywiście, ale nie w tym rzecz. Chodziło mi o to, że układ jest niepotrzebnie złożony. Grzałkę zwykle zasila się bezpośrednio z prądu zmiennego. PWM powoduje mnóstwo zakłóceń, dlatego przy grzałkach załączanych elektronicznie raczej używa się detekcji przejścia przez zero i regulowaniem ilością cykli napięcia zmiennego. Ma to swoją nazwę. Niestety nie pamiętam jaką.

    • @aldente_
      @aldente_ Před 19 dny +2

      Generalnie to albo PWM, albo prąd AC. Te rzeczy ze sobą nie współgrają.
      Ja u siebie mam to oparte na prądzie AC, triak jako element wykonawczy. W skrócie, bramka triaka jest połączona z diakiem, ten jest połączony z kondensatorem i rezystorem nastawnym (potencjometrem) i w zależnośći od nastawów rezystora, zmienia się czas ładowania kondensatora. Efektem jest opóźnienie momentu załączenia diaka, który opóźnia załączenie triaka. Wtedy triak nie włącza się przy przejściu przez 0, ale po czasie i np. dopiero przy 100V na sinusoidzie się włączy (w minusowej części sinusoidy jest tak samo, bo to triak nie tyrystor). Grzałka ma wtedy mniej czasu na rozgrzanie (przy 0V się nie grzeje), przez co ma mniejszą moc. U siebie to reguluję ręcznie gałką.
      Można kupić gotowe tego typu rozwiązania pod nazwą "regulator obrotów silnika". Taki 4kW kosztuje około 20zł. I ja takie coś u siebie mam.

    •  Před 18 dny

      @@aldente_ Alutor filmu zasila grzałkę z napięcia pseudo-stałego, więc PWM hipotetycznie mógłby być zastosowany.
      Z ciekawości spytam - w jakim celu stosujesz regulację mocy grzałki zasilającej (jak się domyślam) dom w ciepłą wodę? Bezwładność cieplna pewnie mierzona jest w godzinach. Zwykle robi się tak, że CW grzeje się do 70-90 stopni w bojlerze, a potem termostat odcina grzanie. Czy w ten sposób dostosowujesz ilość pobieranej energii, do tego, co panele wygenerowały? Jeśli tak, to takie ręczne zarządzanie musi być uciążliwe - co chmurka bieganie do pokrętła, alkalizowanie temperatury, by nie zagotować wody itp.

    • @aldente_
      @aldente_ Před 18 dny

      PWM nie zadziała z prądem przemiennym.
      Mam PV 2,4kWp + 6,72kWh magazyn LFP. Grzałka 1,5kW + przełączniki TUYA + wspomniany regulator. Grzałka praktycznie cały czas nastawiona na 1kW i praktycznie przez całe lato tego nastawu nie ruszam. Jak widzę, że jest zachmurzenie, to skręcam grzałkę na np. 600W i tak zostaje na praktycznie cały dzień.
      Przełącznikami TUYA ustawiam harmonogram grzania oraz rozłączenie grzałki przy poborze prądu przez dom większym niż 650W. Jak pobór ustanie, grzałka włącza się ponownie. Pomiędzy siecią 230V (z falownika), a grzałką jest termostat elektroniczny (W3230), który zarządza zadaną temperaturą, histerezą oraz załączaniem/rozłączaniem grzałki.
      Ewentualnie niedobory z PV są uzupełniane z magazynu. Po to on jest, aby kompensować braki. A i tak praktycznie od 14-15-ej woda nagrzana i magazyn naładowany.
      Jest to rozwiązanie proste, tanie i nie potrzebujące żadnych przeróbek termy/bojlera. Ja jedynie dodałem termostat elektroniczny ze względu na zbyt dużą histerezę termostatu na grzałce (18 stopni, a ustawioną mam na 6 stopni). A przełączniki można zastąpić smart gniazdkami i wyjdzie na to samo.

  • @zendev-it
    @zendev-it Před 18 dny

    Jeśli nie masz założenia, że musisz być 100% offgrid to łatwiej wykorzystać bilansowanie godzinowe w sieci. Eksportujesz nadwyżkę do sieci. W określonym czasie (np co 15 min) patrzysz ile wyeksportowałeś i odpalasz grzałki na maxa. Daje to układ 1/0 a Sieć traktujesz jako bufor goszinny

  • @aldente_
    @aldente_ Před 19 dny +4

    320V DC na grzałki to bardzo zły pomysł. I ten kierunek jest zły. Dlaczego? Łuk elektryczny przy mechanicznych rozłącznikach. Problem z termostatem do rozłączania grzania. Brak zabezpieczeń przeciwko przebiciu grzałki, itd.
    Ja bym szedł w element wykonawczy w postaci triaka (a nie IGBT), czyli 230V AC na grzałki. Sterowanie za pomocą opóźniania załączania triaka (wycinanie części sinusoidy), dławik jako kompensacja powstającego przy tym bałaganu.

  • @arkadiuszbialek8231
    @arkadiuszbialek8231 Před 9 dny

    A ja proponuje balia lub jacuzzi na prąd. U mnie dziala w okresie od kwietnia do końca września. Grzałki 3kw + 3 kw sterowane zwykłym zegarem. Przy instalacji 5 kwp nie płace za prąd. Tak od 2 lat Jestem w net meteringu :)

  • @lukluk373
    @lukluk373 Před 19 dny +4

    wystarczy zastosować urządzenie pvmonitor które ma już PWM, do tego połączyć do z falownikiem oraz dokupić sobie płynne zasilanie grzałki

  • @wojciechbedzinski9551
    @wojciechbedzinski9551 Před 19 dny +3

    @CncHobbyPL dobrze kombinujesz. Ale przyjrzyj się gotowym rozwiązaniom, ja to już zrobiłem.
    troche inaczej, bo sterownik pracuje po stronie DC, i co ciekawe nie jest wymagana ŻADNA komunikacja sterownika grzałek z falownikiem.
    tu konfiguracja czcams.com/video/JajcB1iH57s/video.html
    a tu dłuższy opis z różnymi sytuacjami pracy sterownika oraz falownika czcams.com/video/L82Q9Bn_CRA/video.htmlsi=3xS166JaWAy84s16
    oczywiście ESP32 do sprawdzania cen godzinowych i konfiguracji Deye na zero export to prawidłowa droga. Chociaż Home Assistant będzie lepszym wyborem, bo od razu da możliwość rysowania wykresów.

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  Před 19 dny +1

      Taka była pierwsza myśl żeby podejść do tematu od strony DC, ale duże napięcie 670V do 800V, trzeba by było 3 grałki szeregowo, no i przestał mi się podobać ten pomysł :-)

    • @wojciechbedzinski9551
      @wojciechbedzinski9551 Před 19 dny +1

      @@cnchobbypl zgadza się, trzeba łączyć grzałki szeregowo. Ale wystarczy dać grzałkę trójfazową - to są 3 Grzałki 230V, i możesz łączyć jak chcesz. Są w standardowych rozmiarach, 5/4" i 6/4", pasują do mufy na pojedynczą grzałkę. Taki projekt spełnia wszystkie twoje założenia, tylko nadmiar energii PV idzie w grzanie, nic nie pobierasz z sieci.
      Jeśli nie jesteś przekonany to tu udostępniłem analogowa wersję projektu jako open source. czcams.com/video/9v9WiOj5yYw/video.html
      Możesz sobie sam takie zbudować używając mojego projektu.

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz Před 16 dny

    Kibicuję - jak cholera. Mam identyczny sterownik, mógłbym pomóc w jakimkolwiek etapie. Chciałbym rozwiązać ten sam problem - sterowania zasilania na grzałki.

  • @grzegorzk5225
    @grzegorzk5225 Před 18 dny

    Ciekawy pomysł z ibgt, ja planowałem zrobić to na SSR. Planowałem też mierzyć promieniowanie. Generalnie kibicuje, nie słyszałem zęby subskrybować więc subskrybuje. Przemyśl czy by tą całą automatykę nie zintegrować z Home Asystentem.

  • @exploreit3548
    @exploreit3548 Před 16 dny

    Subik

  • @krzysztofmoskal3648
    @krzysztofmoskal3648 Před 19 dny +1

    Czy nie lepiej zamiast PWM zastosować sterowanie grupowe (puszczanie paczek sinusois)? Mniej zakłóceń elektro-magn.