За кинологията с д-р Кънев: Българското овчарско куче - предназначение и развъждане...

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 11. 2017
  • И още: С какво се различава от каракачанското куче

Komentáře • 9

  • @user-dm6zz5ld4n
    @user-dm6zz5ld4n Před 3 lety +2

    Сериозно интервю. Българската овчарка е една от породите, която съществува отдавна. Българските овчари винаги са имали овчарки от както е създадена тази българска държава. Радвам се, че моите дядовци са имали такива кучета.

    • @AsanchoY
      @AsanchoY Před 2 lety

      Не много отдавна, този човек я създаде към края на 80те.

    • @user-dm6zz5ld4n
      @user-dm6zz5ld4n Před 2 lety

      Започнал е доколкото знам сериозно да работи по запазването на старите ллинии тогава а самите стари линии на някои типове кучета са съществували много преди 80-те години на миналия век. Идеята е да се запазят типовете кучета, които са се срещали тогава за да не бъдат заличени от изчезване и от комерсиални търгаши, които имат интерес само финансовата част да присвоят. Отделен въпрос е, с времето какво се случи и защо има разделение между някои заинтересовани хора в частта с "признаването" на българското име на овчарското куче на България.

  • @dimitrov22
    @dimitrov22 Před rokem +1

    Цялото "интервю" представлява приказки на седянка. Не се каза каква е разликата между двете породи кучета. А, хората тръгват да гледат видеото, главно заради заглавието на видеото. Така ви се нервирах, че за малко да ви докладвам видеото за измамна дейност.

  • @radoslavmitov9449
    @radoslavmitov9449 Před 3 lety +1

    ....не чух обаче закован аргумент за разликата м/у БОК - а и каракачанина

  • @alexanew9289
    @alexanew9289 Před 3 lety +2

    Това са пълни лъжи!
    В миналото никога не е имало порода БОК а само и единствено Каракачанско куче. БОК е създадена използвайки Каракачанското куче, което е било кръстосано с други породи като Кавказка овчарка, Алабай, Сан Бернард и др.
    И двете породи имат почти еднакви качества, но не БОК е оригинала, а точно обратното.
    Има 2 породи- Каракачанско куче и БОК, като БОК произлиза от Каракачанското. И двете породи съществуват до днес и Каракачанското не е такова, каквото го описахте, напротив много си прилича (има разлики) с БОК само че БОК са още по-едри!!
    Това обаче не прави Каракачанките дребни, тъй като могат да достигнат до 60 кг. БОК от другата страна може да стигне доста повече от 60. Но това не прави Караканчското малко!! Аз подкрепям развъждането и на двете породи, просто искам да се различават, да се знае кое какво е и да се знае истината за двете породи. Точно затова аз написах истината за Каракачанското и БОК отгоре.
    Ако искате още информация проверете в интернет!!
    А ако не ви се търси, ето линк karakachan.org/kkdog.php също и www.karakachan.org/forum/index.php?topic=70.30
    Там ще прочетете истината и ще се образовате за породите.
    Хубав ден!

    • @s_lena9286
      @s_lena9286 Před 2 lety +2

      Съжалявам, но не сте съвсем прав. Говорите с пристрастност, както и за истината, за която така претендирате, а често тя има две страни. И изрично обяснявате, че само вашата истина е истина.... Мда... И посочвате сайт, в който част от хората ПО НАЧАЛО СА УЧАСТВАЛИ В ПОРОДОФОРМИРАНЕТО НА БЪЛГАРСКОТО ОВЧАРСКО КУЧЕ, но по необясними причини изведнъж решават, че трябва да дават гръцко име на кучето. А други впоследствие напускат заради различия в представянето на самата порода и произхода й... Още много може да се изпише по тази част... Да... Много истинско поведение и сериозно отношение по запазването на дадена порода, още повече ЧЕ НЯМА 100% ДОКАЗАТЕЛСТВО ДА Е ИМАЛО КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ И ПРОИЗХОД, А Е ЕТНИМОЛОГИЯ, още повече, че ЗА ПЪРВИ ПЪТ ДУМАТА "КАРАКАЧАНСКО" СЕ ПОЯВЯВА 1935 ГОДИНА(пиша по памет) И ТО САМО ОТ ЕДИН УЧЕН, КОЙТО Е СПЕЦИАЛИЗИРАН В ДРУГА ОБЛАСТ, НО НЕ И В КИНОЛОГИЯТА. А ОВЧАРСКИ КУЧЕТА НА БЪЛГАРСКИ ОВЧАРИ И ПАСТИРИ, И СКОТОВЪДИ Е ИМАЛО МНОГО ПРЕДИ ДА СЕ ГОВОРИ ВЪОБЩЕ ЗА МАЛКА НОМАДСКА ОБЩНОСТ КАТО КАРАКАЧАНИТЕ СПРЯМО 1 850 000 БЪЛГАРСКИ СКОТОВЪДЦИ. Разбира се, кои сме ние българите, да имаме нахалството да имаме свои овчарски и пастирски кучета, тц-тц-тц, май имаме право само да копираме (по ваши твърдения), как пък не се сетих.!
      ЗАБРАВИХТЕ ДА ОБЯСНИТЕ ЗА СИЦИЛИАНСКАТА ОВЧАРКА, ЗА ЧЕРНОМОРСКОТО ПЛАНИНСКО ОВЧАРСКО КУЧЕ, ЗА КАРСКАТА ОВЧАРКА, ЗА ГУЦУЛСКАТА, ЗА ТОРНЯКА, ЗА БУКОВИНСКАТА, И ТЕ ЛИ СА КАРАКАЧАНСКИ, ЗАЩОТО НЕ ПРИЗНАВАТЕ НАШЕТО КУЧЕ ДА ИМА БЪЛГАРСКО ИМЕ(ЗАРАДИ ПОРОДОФОРМИРАНЕТО НА БЪЛГАРСКА ТЕРИТОРИЯ)??? Хайде малко по-сериозно мислете и четете повече литература и учете история на цивилизациите и формирането на древните породи(НЕ ИМЕТО КАРАКАЧАНСКО) и тогава обяснявайте със заповеднически наклон на какво човек да вярва. Аз повече вярвам на повече научни данни и трудове, на потомствени овцевъди и скотовъди, на обстойна литература, а не на шепа хора, които от има-няма 28 години обясняват кое е черно, и кое е бяло и че българска порода се е формирала аджеба на гръцко наречие... Няма несериозност като това нещо.