І.Нечуй-Левицький "Українські гетьмани Бруховецький та Тетеря" Слухаємо українське.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 03. 2020
  • " Іван Брюховецький та Павло Тетеря - уособлення періоду так званої Руїни - тієї сумної доби української історії, коли, за влучним висловом козацького літописця початку ХVІІІ ст. Самійла Величка, «задля срібла й злата не тільки кожен дав би виколоти собі око, а й брата і отця свого не пощадив би...».
    "У 1662-1663 pp., оточений презирством більшості козаків та селян, неспроможний протистояти полякам, Юрій Хмельницький відмовляється від гетьманської булави і постригається в ченці (під іменем Гедеон). На посаду гетьмана Правобережжя обирається П. Тетеря, православний шляхтич з Волині, один із прибічників Богдана Хмельницького, який був одружений з його дочкою. За часів гетьманства Виговського він став генеральним писарем, мав хорошу освіту, але водночас відзначався ненаситним користолюбством, егоїзмом та жорстокістю. " Хотів об'єднати Україну з Польщею.
    Іван Брюховецький виставляв себе захисником голоти. Він відзначався хитрістю, честолюбством, егоїзмом та поверховим розумінням суспільного життя. На Чорній Раді під Ніжином у червні 1663 р. за підтримки царських військ він обирається гетьманом Лівобережної України. Брюховецький стратив своїх конкурентів на гетьманську булаву, дав дозвіл бідноті грабувати і знищувати багатих козаків у районі Ніжина і поставив своїх прибічників на командні посади, вигнавши попередніх старшин. Законним володарем України він вважав царя. Погляди Брюховецького і Тетері відображали занепад політичної думки на Україні, який принесла «Руїна». Вони відмовилися від широких державницьких планів, характерних для Богдана Хмельницького та його уряду, і вели народ - один під царя, другий - під короля і шляхту. Розкол України поглиблювався." Білоцерківський В.Я.
    Іва́н Нечу́й -Леви́цький (1838-1918) - український письменник, майстер художньої прози, драматург, лінгвіст, етнограф, фольклорист, педагог. "Пізнайте істину і вона зробить вас вільними!, - говорив митець.

Komentáře • 10

  • @user-gh8rl1mh7y
    @user-gh8rl1mh7y Před rokem +7

    Ото розпинали ту нашу Україну!!! Кожен хотів відкусити кусок!! А народ гинув!!! Але вірю, що й над Україною засяє Боже милосердя!!!!!! Україна була і буде!!!

  • @user-vl9eu8di2h
    @user-vl9eu8di2h Před rokem +7

    Україна має бути українська тоді вона буде незалежна.Пильнуємо те.

  • @RomanStell
    @RomanStell Před 7 měsíci +2

    Дякую за вашу роботу!

  • @user-kz4tv9th7o
    @user-kz4tv9th7o Před rokem +4

    Велика подяка за твір! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦

  • @user-gh8rl1mh7y
    @user-gh8rl1mh7y Před rokem +5

    І, як і зараз, скрізь зрада, брехня, наклеп!! Люди не роблять висновків і не знають історії. А це дуже повчально знати свою історію!!!!!

  • @nadiiashydlovska6609
    @nadiiashydlovska6609 Před 19 dny

    Дуже цікаво, дякую. Історію треба знати.

  • @natalia9729
    @natalia9729 Před rokem +5

    Спасибо большое, очень интересно!

  • @audiobooks.l.m3910
    @audiobooks.l.m3910  Před 4 lety +11

    Щоб не забувалося українське слово!

    • @stratus2441
      @stratus2441 Před 2 lety +2

      @@Fighter-ff5xl за радянських часів виходили, між іншим, зібрання творів Нечуя-Левицького чи у восьми, чи в десяти томах. А за останні тридцять років щось подібне випускали?

  • @lilyalalala
    @lilyalalala Před rokem +5

    Послухала це після твору даного письменника Нечуя-Левицького, дякую, якраз було цікаво що буде далі