#zazvony

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 09. 2023
  • V neděli 17. září se v rámci Dnů evropského historického dědictví otevřel i nesmírně zajímavý kostel sv. Mikuláše, který je jediným pozůstatkem po zaniklé středověké vsi Středka. Stojí uprostřed hřbitova ve společnosti nádherných lip necelý kilometr od obce Verušice u Žlutic. Takovou příležitost prověřit, jak je to se zvony v jeho barokní věži, jsme si s Liborkem nemohli nechat ujít! Proto jsme se vypravili za Anežkou a Romanou Veselých, které tímto kostelem žijí a celý den v něm prováděly, za což jim patří velký dík.
    Raně gotický kostel pravděpodobně ze 13. století patřil do majetku Milevského kláštera. V roce 1538 připadl pánům z Plavna a roku 1575 Kokořovcům, přičemž o vsi Středka už v listině není zmínka. Víme, že raně gotický kostel byl v roce 1765 radikálně barokně upraven a dominoval hřbitovu pro obce Verušice a Veselov (později i pro Žlutice).
    Z dostupných pramenů (nemáme zatím k dispozici farní kroniky) není o zvonech v kostele nic známo, až na jednu zmínku o tom, že 1. prosince roku 1928 byl do věže kostela zavěšen malý zvon o váze 22 kg, který věnoval pan Wild z Veselova. Tento dar souvisel s celkovou rekonstrukcí kostela v letech 1927 až 1928. Prázdná zvonová stolice ve věži (nejspíše po válečných rekvizicích během první světové války) však tímto zvonem osazena nebyla. Malý zvon (umíráček) byl zavěšen do lucerny. A vydržel tam viset minimálně do konce 60. let 20. století, což dokládají dobové fotografie kostela (z roku 1968).
    Kostel byl po konci druhé světové války neudržován, a tak došlo k rozkrádání inventáře a jeho devastaci. Oprav se dočkal v 70. letech 20. století a další proběhly v letech 2009 až 2010. Malý zvon již na fotografiích z 80. let 20. století není vidět. Kam zmizel, se nám prozatím nepodařilo zjistit (i když máme jisté indicie, že se možná nachází na půdě radnice ve Žluticích). Zvon nebo zvony nejsou v písemných záznamech o opravách zmiňovány, a proto lze usuzovat, že od oprav provedených v 70. letech je věž zcela bez zvonů. Jak říkáme s Liborkem, stala se z ní němá věž.
    Přesto jsme si průzkum čtvercové, hranolové, zvonové věže z lomového kamene, původně kryté rabštejnskou šupinovou břidlicí, dominující vstupnímu západnímu průčelí kostela, s Liborkem užili. Přístup do zvonového patra věže s třemi okny a portálem do krovu lodi je z kruchty po dřevěném žebříku.
    Zvonová stolice stojí na třech mohutných trámech zvonového patra. Byla zhotovena pro jeden zvon s šestiramennou korunou s odhadovanou hmotností 120 až 300 kg. Tento odhad si dovolujeme učinit po ohledání dochované hlavy. Ta nese stopy po čtyřech uchycovacích páskách a je v ní vydlabáno uložení pro korunu. Výkyvný zvon byl poháněn ručně přes dřevěnou páku, která se dochovala a je opřena o zeď na kruchtě. Na hlavě jsou dochovány také železné úchyty pro páku. Při ohledání zvonové stolice nás zarazilo to, že na dřevěné konstrukci nejsou patrné žádné tesařské značky. Přesto by dřevěná stolice mohla souviset s barokní přestavbou kostela, a to i proto, že primárně nebyla konstruována pro zvon o váze 22 kg, který byl do lucerny věže kostela umístěn v roce 1928 po jeho rekonstrukci. Na stolici je zajímavé i to, že je horní trám opatřen výřezem pro hlavu zvonu (byl zhotoven dodatečně?).
    O zvonech v kostele sv. Mikuláše toho zatím moc nevíme. Nemáme zmínky ani o požárech kostela, které často vedly k přelití zvonů. Bez archeologického průzkumu také nemůžeme potvrdit existenci gotické věže a v ní zavěšený gotický zvon/zvony. Nová barokní věž z roku 1765 s dřevěnou stolicí pro jeden zvon (patrně ta stávající) jistě znamenala i pořízení barokního zvonu o váze zhruba 120 až 300 kg. V lucerně kostela pak mohl klidně viset i menší barokní umíráček. Zvon/zvony byly s velkou pravděpodobností svěšeny během rekvizic za 1. světové války. Barokní zvony tehdy byly považovány za nepříliš hodnotné. V meziválečném období byl pak kostelu darován malý zvon, který však po zhruba 40 letech z věže zmizel.
    Tento kostel by si zasloužil důkladný stavebně-historický (dle zásahů do omítek byl nějaký v minulosti proveden) a archeologický průzkum. Stejně tak uspořádání sbírky na nový zvon, který by krásné, ale němé věži, vrátil její původní smysl.
    Návštěvu kostela sv. Mikuláše u Verušic s Liborkem doporučujeme. Uvidíte od něj i majestátný vrch Vladař a nedaleko jsou nádherné Skoky - poutní místo s kostelem, kde jsou v současnosti u oltáře vystaveny 3 nové zvony pro zdejší kostel a 2 starší zvony z kostela v Žalmanově. Věříme, že si užijete i naše video.
    #zazvony #kostel #verusice #zlutice #svmikulas #zvon #bell #campana #cloche #dzwon #glocke

Komentáře • 9

  • @koblizek-gz4ts
    @koblizek-gz4ts Před 9 měsíci +1

    Opět skvělé dobrodružství 👍

  • @c-historia
    @c-historia Před 9 měsíci +3

    Jaké okouzlující místo! vypadá to jako některé kostely v mém okolí, opravdu velmi okouzlující
    zajímavý objev, škoda, že se našly klády bez zvonů

    • @zazvony
      @zazvony  Před 9 měsíci +2

      Jsme na stopě zvonu, možná se ukrývá na půdě radnice v nedalekém městě.

    • @c-historia
      @c-historia Před 9 měsíci +1

      Jsem velmi vděčný za tuto odpověď, mít dobré hledání historického zvonu!!! @@zazvony

  • @matejovyzvony
    @matejovyzvony Před 9 měsíci +2

    Velmi pěkné video. Podle typu hlavy bych řekl že tam byl zavěšen gotický zvon. Ale je velká škoda že se zvon nedochoval... Snad aspoň ten z lucerny se najde.

  • @brunobezdek9144
    @brunobezdek9144 Před 9 měsíci +2

    Zdravím, moc pěkné video. Jen by to chtělo pořádný zvon🤗🤗🤗

    • @zazvony
      @zazvony  Před 9 měsíci +1

      To by chtělo, ale díky průzkumu jsme o zvonu/zvonech alespoň něco zjistili a třeba naše video bude podnětem k uspořádání sbírky na zvon.

  • @CammyTheCamera
    @CammyTheCamera Před 9 měsíci

    it is indeed an abandonned church. that is why the bell was removed. sadly

    • @zazvony
      @zazvony  Před 9 měsíci

      This is not the case in Bohemia, most of the bells were melted down during the First and Second World War. Since then, gradually found bells or bells from dilapidated churches have been returned to the towers, most often new bells are cast. The large bell from this church was most probably melted down during the First World War. The second - small one is probably in the attic of the town hall in Žlutice.