Březová u Sokolova: Proběhlo dvacáté setkání Březových (TV Západ)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 07. 2012
  • Jubilejní dvacáté setkání občanů měst a obcí, které nesou v názvu Březová, se uskutečnilo v sobotu 29. července. Hostitelem bylo město Březová u Sokolova. Akce je putovní a každoročně se koná v jednom ze třinácti měst a obcí v České republice a na Slovensku. O zhruba 600 účastníků se staral čtyřicetičlenný tým pořadatelů.
    „Je opravdu výjimečné v tom, že je to už po dvacáté co se setkáváme, a přesto, že docházelo k celé řadě změn v komunální politice, tak starostové opět přijeli a podpořili celou akci, a jak vidíte, celý kolektiv se i omladil, takže je to veliká deviza opět do budoucna", neskrýval radost starosta města Březová u Sokolova Miroslav Bouda.
    V letošním roce si Češi a Slováci připomínají dvacet let od rozdělení. Symbolika letošního setkání je ještě umocněná faktem, že zástupce ze Slovenska, Brezová pod Bradlom, je rodištěm Milana Rastislava Štefánika. Ten je považován, spolu s Edvardem Benešem a Tomášem Garriguem Masarykem, za zakladatele Československa.
    „Myslím si, že z pohledu minulosti máme mnoho společného. Politici nás sice rozdělili, ale nerozdělili nás obyčejné lidi, kteří se zde setkáváme už po dvacáté, a ta přátelství stále přetrvávají a myslím si, že to je velmi důležité", popsala primátorka Brezové pod Bradlom Eva Ušiaková.
    I proto zazněla na úvod slavnostního shromáždění původní československá hymna. Starosta Bouda požádal účastníky o minutu ticha. Ta byla věnována Janu Přibysovi, místnímu patriotovi, který tradici založil a udržoval.
    „Jan Přibys, který už mezi námi není, ale on se na nás Honzík dívá a má z toho radost, že tato tradice pokračuje dál a já si moc vážím mých kolegů, že tuto tradici podporují a pevně věřím, že nám to i nadále vydrží", dodal Bouda.
    Po úvodních zdravicích jednotlivých starostů a starostek obcí a měst se rozběhl program setkání. V něm převažovala sportovní klání. Město mohlo nově využít také multifunkční zařízení, které přede dvěma lety zprovoznilo.
    „My jsme to rozšířili o další sporty jako je bowling, pak o nohejbal, volejbal, hasičské soutěže, fotbalové soutěže, takže už je to spíše taková malá Olympiáda. No vidíte, ona je vlastně Olympiáda, takže to k tomu pasuje", připomněl Bouda.
    Na několika místech se tak postupně utkaly týmy z jednotlivých regionů. Kromě pořádajícího města a slovenského zástupce, se účastnila z našeho karlovarského regionu ještě obec Březová u Karlových Varů. Ze středočeského kraje přijeli účastníci z Březové u Hořovic. Z českých měst se účastnila také Březová nad Svitavou z Pardubicka. Tři zástupci byli z Moravy. Březová u Vítkova z Opavska, Březová u Uherského Brodu a Březová u Zlína.
    Při neformálních setkáních mají zástupci měst možnost probrat také problémy, které je tíží. A zjišťují, že je to podobné napříč republikou.
    „Nejen v jednotlivých krajích, ale i na Slovensku. Tzn. chybí nám peníze, chybí nám někdy i taková ta podpora politická z těch vyšších sfér, stát jako takový bere málo v potaz problematiku malých obcí. Ale pokud je toto setkání, tak se nad to povyšujeme a zapomíná se na tyto problémy a spíše, když máme setkání starostů, tak se spíše pochlubíme, co se povedlo, než co se nepovedlo. Ono je to už spíše taková historická rodina, takže víme o sobě spoustu věcí a vždy máme úžasnou radost, když se na Březovou vrátíme po čtyřech, pěti nebo šesti letech, co se všechno událo. A vězte, že ten posun je obrovský, takže přesto, jak to máme náročné, tak to stojí za to", neváhá starosta Bouda.
    To potvrdila i primátorka slovenské Brezová pod Bradlom. Město se nachází na úpatí Malých Karpat. Má rozlohu 41 kilometrů čtverečních a asi 5200 obyvatel.
    „Já si myslím, že nás trápí podobné problémy, s malými odlišnostmi. Nedostatek peněz, nespokojenost občanů, dá se to tak globálně říci, že ty problémy jsou všude podobné", souhlasí Ušiaková.
    Kromě sportovních utkání připravili pořadatelé také vystoupení místních dechovek, rockový koncert a nakonec ohňostroj na Březovské hymny.

Komentáře • 1