Radio cyfrowe DAB - czym jest i dlaczego jego przyszłość jest niepewna? KŚ wyjaśnia

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 08. 2020
  • Radio cyfrowe, chociaż istnieje od kilku dekad, wciąż nie zyskało tak dużej popularności jak chociażby cyfrowa telewizja. Czym jest, jak działa i dlaczego nie jest tak popularne? To postaramy się wyjaśnić w tym materiale.
  • Věda a technologie

Komentáře • 144

  • @lapiesta
    @lapiesta Před 3 lety +16

    Mieszkam w Berlinie i tutaj nadaje kilkadziesiąt stacji w systemie DAB+. Mam w samochodzie i w pracy takie odbiorniki i wg mnie jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza, niż tradycyjnego radia. Nie wspomnę już o tym, że nie ma jakichkolwiek szumów.

  • @Przemek2010
    @Przemek2010 Před 3 lety +10

    Dab+ to świetna sprawa. Korzystam od dłuższego czasu, mam około 25km od nadajnika (Łódź). FM dość słabo odbierało, więc przy okazji wymiany sprzętu w domu postawiłem na DAB+. Czekam na pojawienie się stacji komercyjnych, bo póki co tylko Polskie Radio jest dostępne.

  • @JanKowalski-fu8uj
    @JanKowalski-fu8uj Před 3 lety +19

    Na FM w przypadku stacji ogólnopolskich też nie trzeba zapamiętywać częstotliwości bo funkcja AF automatycznie przełącza.

    • @Darkos.
      @Darkos. Před 2 lety +1

      Dokładnie. Ale gość chyba w aucie radia nie słucha.

  • @carburator52
    @carburator52 Před 2 lety +5

    Jestem posiadaczem radyjka z FM + DAB+ i powiem, że z tym DAB+ strasznie się gubię. Używanie radyjka w zwykłym FM jest znaczniej prostsze a więc i wygodne. Poza tym pomimo, że mieszkam w mieście wojewódzkim to sygnał DAB+ jest tak słaby, że mam kłopoty z jego odbiorem na antenie teleskopowej tego radyjka pomimo, że Firma jest przednia (Grundig) to standard FM łapie znacznie lepiej więc z tego powodu w zasadzie nie korzystam z tego standardu DAB+ choć byłem pełen nadziei i zapału który prysł jak bańka mydlana. Alternatywnie słucham radia Internetowego na głośniczkach Bluetooth "JBL" i "Blaupunkt" oraz XBlitz Harmony wysterowane właśnie przez Bluetooth ze smartfona Apką Radia Inernetowego gdzie mogę w każdej chwili podczas takiej transmisji przejść na odsłuch muzyki skopiowanej do pamięci telefonu i nadal słuchać ją przez Bluetooth na jednym z tych głośników, co jest niezwykle wygodne.
    goombay

  • @michalzgierz-miszmaszniepasuja

    Ja mam instalacje antenowe pozwalające odbierać za równo pasmo VHF (DAB+) jak i AM i FM i zdecydowanie stwierdzam że słuchanie Radia cyfrowego jest przyjemniejsze, nie ma zakłóceń charakterystycznych dla transmisji analogowej, skala fm jest tak gęsto zapełniona stacjami że trzeba mieć specjalny odbiornik żeby był w stanie odebrać całe pasmo od 87,5 do 108, połowa odbiorników nie jest w stanie odseparować sąsiednich częstotliwości :-) DAB+ nie jest jeszcze tak zapchany i można się pobawić anteną kierunkową ciesząc się odbiorem z okolicznych miejscowości 😉

  • @you..tube..
    @you..tube.. Před 3 lety +16

    Kupiłem nowe radio do auta i mam DAB+ (Pioneer DEH-X8700DAB), powiem tak jakość praktycznie taka sama, nie ma szumów ale potrafi nagle urywać transmisję. W Łodzi znalazło mi 9 stacji z czego 9 nie trafia w mój gust :D Szczerze szkoda kasy bo przez ten dodatkowy odbiornik cena radia pewnie + 200.
    Ps. Z FM jest tylko jeden problem, wąska skala jest mocno upakowana stacjami a z DAB problemem jest znowu brak popularnych stacji.

    • @davideczek
      @davideczek Před 3 lety +3

      też mam w aucie DAB+ fabrycznie, jakość jest nieporównywalnie lepsza, słychać jakby szło z MP3, a na FM jest totalny syf bez jakiejkolwiek dynamiki... Niestety po wyjechaniu z miasta DAB nagle znika i jest cisza, a FM wszedzie działa i co najwyżej szumi jak jest słaby sygnał.

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw Před 11 měsíci +3

    6:04, co on bredzi? przecież analogowe samochodowe radioodbiorniki są wyposażone w RDS, a tam procz informacji wyświetlanych na wyświetlaczu są też transmitowane oznaczniki tych stacji, i przy wlączonej finkcji AF radiodbiornik samoczynnie będzie sam zmienial częstotliwości na ktorych jest najsilniejszy sygnał, częstotliwości tej samej stacji radiowej oczywiście.

  • @ErykRozniata
    @ErykRozniata Před 3 lety +5

    Mieszkam w Niemczech, i tu DAB+ jest prawie już Standard. Bardzo dużo fajnych stacji, na przykład ENERGY, ABSOLUT HOT lub też od ARD (w Polsce Polskie Radio) 1Live, Fritz, Sputnik, DasDing, YouFM lub Bremen Next. Stacie Publiczne tak jak w polsce Polskie Radio, tylko że tam leci o wiele lepsza muzyka (taka jak na RMF Maxxx lub Eska) niż na polskim Radio. Żeby DAB+ miało przyszłość w Polsce to muszą Stacie jak Eska lub RMF FM lub radio Zet wejdź w DAB+. Od 21.12 jest terasz obowiązek posiadanie DAB+ w nowych autach 8 może teraz ruszy się DAB+ w Polsce też.

    • @Dominik0509
      @Dominik0509 Před rokem +1

      Mieszkam też obecnie w Niemczech I powiem że DAB + jest po prostu luksus, w nim słucham chętnie RTL Radio i ta stacja jest moim zdaniem taki niemiecki wariant do RMF FM i co tam jest dobre, że jak w Niemczech jestem to RTL jest na cały kraj,tak jak RMF FM w całej Polsce. A do Polskiego Radia muszę powiedzieć że tam musi się dużo zmienić. Tak jak w Niemczech działa WDR 2 czy NDR 2, tak działają wszystkie Regionalne Stacje Polskiego Radia jak PR Katowice, PR Lublin czy PR Kraków, a moim zdaniem to powinna PR3 tak działać, a PR1 jako Polska wersja do NDR 1 czy SWR1. A do takich stacji grupy ARD jak Fritz, N JOY czy 1 Live to w Polsce byłaby najlepsza stacja pod nazwą PR Top 50 czy PR JOY i jako ogólnopolskie w DAB +. A publiczne Radio do RMF FM podobne, gdyby PR3 nie było możliwe, to aby z Warszawy ta stacja "PR dla Ciebie" została nadawana na całą Polskę, tak jak Czechy mają ČRo-Praha na całe Czechy.

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw Před 11 měsíci +1

      Niby że w RMFmax czy esce leci lepsza muzyka? Daj żesz spokój z taką muzyką, zwykły chłam.
      Radio jest przede wszystkim aby w nim gadać, inteligentne i ważne informacje przesyłać a nie nadawać kiepskie wypelniacze muzyczne. W PL jest niestety tylko 2 stacje PR24 i TokFM którego na DAB nie ma.

  • @KA-kc2sj
    @KA-kc2sj Před 3 lety +7

    GtMedia Dąb+ małe ładnie gra zarówno FM jak i dąb+ cyfrowo można nagrywać odtwarzać z usb cena 150 zł na alliexspres bateria 18650 jak na razie 9 stacji cyfrowych Polacy nadają

  • @stanisawnowak1930
    @stanisawnowak1930 Před 3 lety +3

    Radio podobnie jak wszystkie formy nie internetowe zniknie. Przyszłość to wszelkie możliwe usługi dostarczane za pomocą internetu.

  • @mieszkaniecziemi
    @mieszkaniecziemi Před 3 lety +4

    mam wrażenie że gość przeczytał wikipedię i teraz nam to tłumaczy jakby to były mądrości. Wszystko niedokładnie i nie tak.

  • @JanKowalski-yu4vd
    @JanKowalski-yu4vd Před 3 lety +7

    Mam radioodbiornik DAB+ w samochodzie. Może z 3 razy odpaliłem... jadę na analogi. Dlaczego? Bo tylko PR nadaje A w obecnym czasie to marność nad marnościami. Dopóki komercyjne stacje się tam nie pojawia to cienko. Poza tym jest jeszcze jeden aspekt. Internet. W kuchni zamontowane mam małe radio kuchenne oparte tylko i wyłącznie na Internecie wifi (Mam 200 i 300 m od domu dwa 1 kW nadajniki lokalnych rozgłośni radiowych skutecznie wycinające dalsze stacje). Ma chyba ponad 30 tys (chyba) stacji internetowego radia... tego nie przebije nic ani DAB+ ani analog... No ale jako miłośnik radia od czasu do czasu odpalam sobie KF w starym radiu i szukam po skali co tam jeszcze nadają....

    • @pantograf4543
      @pantograf4543 Před rokem

      Radio Bielsko jest w DAB+, ale poza Bielskiem sobie nie posłuchasz, tylko na FM w Cieszynie czy Żywcu. Zresztą jakość jest lepsza na analogu, więc ten cały DAB to niewypał. A Polskie Radio to sama prymitywna propaganda.

  • @carburator52
    @carburator52 Před rokem

    Nie za bardzo znam się na tym, lecz zamówiłem takie małe radio Internetowe TechniSat Sternradio IR2 (niestety bez Bluetooth) i tam w specyfikacji stało, że obsługuje ono przez WiFi również DAB+. Nie wiem o co tu chodzi, wiec sam będę musiał to rozgryźć gdy otrzymam to radyjko 14.09.2022. Mam też radyjko Grundig z FM i DAB+ lecz sygnał DAB+ jest tak słaby, że używam w nim wyłącznie FM, które odbiera idealnie.

  • @andrzejwitt888
    @andrzejwitt888 Před rokem +1

    Słucham radia DAB plus i stacji, które w moim regionie nie były dostępne analogowo a są naprawdę wartościowe (Chopin, Dwójka). DAB plus jest naprawdę ok.

  • @jacekbukaczewski
    @jacekbukaczewski Před 3 lety +5

    Fundamentem radiofonii jest rozgłośnia,a tych konkretnych niezbyt wiele,same kłapaki 3 piosenki na krzyż i durne infoserwisy z taśmy puszczane marny los spotka ten wynalazek .

    • @prlbis7322
      @prlbis7322 Před 3 lety +2

      te współczesne serwisy informacyjny są żenujące. Nie może być ciszy w podkładzie, tylko obowiązkowo głupi podkład muzyczny i czytamy na wyścigi. Radio jeżeli chodzi o sztukę nadawania, klasy prowadzących, dykcji to było wtedy czcams.com/video/M33QwW_3jBI/video.html Miło się tego słuchało bez nerwicy, pomijam treść przekazywaną wynikającą z pożal się poprawności politycznej podobnie jak dziś, tu się nic nie zmieniło.

    • @jacekbukaczewski
      @jacekbukaczewski Před 3 lety +1

      @@prlbis7322 dokładnie tak dla mnie ideałem była trójka ale wiadomo co się stanęło.

  • @jacek1983polska
    @jacek1983polska Před 3 lety +3

    Mieszkam w UK tutaj juz na duza skale ogrnaiczaja ilosc i dostep do stacji w FM na rzecz DAB. Dab slucham w samochodzi i w pracy roznych stacji, ilosc jest dosc znaczna ale.... jesli chodzi o jakosc to bywa roznie, stacje w dab nadaja w MONO tak w MONO rzadko ktora jest w stereo. Ta sama stacja w dab i fm brzmi lepiej w fm jakby tak bardziej dzwiek byl miekkszy. Kwestia czasu znaim fm zniknie niestety ilosc zrobi swoje. Jeszcze cos o zakluceniach wystarczy burza deszcz i mozliwosci odbioru znikaja.

    • @jacek1983polska
      @jacek1983polska Před 3 lety +4

      @Podpity Niedźwiedź Tu tez czuc roznice ale jak masz dobra jakosc FM ten sam utwor w tej samej stacji radiowej brzmi po prostu lepiej na FM, szersze pasmo dzwieku itd. Oni maja glownie DAB bo maja to juz z dobre kilkanascie lat tak tak w polsce dopieor to od kilku lat startuje. Teraz duzo stacji przechodiz na DAB+ ale roznice slychac od razu. Dab+ to jeszcze bardziej slabszy dzwiek przy nizszym bitrate zeby upchac od huja stacji radiowych. przewaznie stacje DAB maja od 80 do 128kbps(stereo) wiekszosc ma 96kbps. Przy DAB+ jest od 32-48kbps przy tutejszych stacjach. Juz nie wspomne ze te stacje w DAB+ maja na mniejszym zasiegu niz DAB.

  • @pantograf4543
    @pantograf4543 Před rokem +1

    DAB się raczej nie przyjął, o czym m.in. świadczy fakt, że na rynku nie ma telefonu z takim radiem. Co ciekawe z FM są ciągle sprzedawane fabrycznie nowe aparaty. Trochę nad tym ubolewam, bo w PKP zasięg internetowy jest marny i jedynie radia można sobie posłuchać w dłuższej podróży. Jednak w Polsce w DAB i tak nie za wiele stacji, więc te z ultrakrótkich i tak stanowią lepszą ofertę.

  • @piotrswiatkiewicz3259
    @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety +6

    @1:30.... na prawdę? Kompresja po to, by móc rozpowszechniać na "węższych pasmach"? Nie ma możliwości, żeby zmieścić bardzo dużo stacji? Co to za bełkot jest?

  • @marcinp4769
    @marcinp4769 Před 3 lety +3

    MP2 to chyba same początki istnienia DAB. AAC v2 jest sporo lepszy, ale jest kilku "twórców" tego kodeka, podobnie jak MP3. Dekoder (odbiornik) odczyta każde, ale jakość będzie zależała jakim kodekiem został dźwięk zakodowany.

    • @r4m4r4ng
      @r4m4r4ng Před 3 lety +1

      MP3 chyba nie ma w DAB, ale nie jestem na bieżąco. Jest DAB i nowsze DAB+, nowsze korzysta z nowszego kodeka, zdaje się właśnie z AAC.

    • @marcinp4769
      @marcinp4769 Před 3 lety +2

      @@r4m4r4ng Tak. Głownie AAC+ dokładnie to HE-AACv2.

  • @Patryk9208
    @Patryk9208 Před rokem +1

    No właśnie, sygnał przestaje odbierać. Przykładowo, słuchając RMF FM można jeździć niemal po całej Polsce bez szumów, RDS działa świetnie. A w DAB+ czasem będzie znikać sygnał. :(

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci +1

      Radio DAB miało być przyszłością i w pełni miało zastąpić klasyczne FM. Plan chyba spalił na panewce, bo wpierw producenci odbiorników winszowali sobie jakieś absurdalne ceny za prostsze w konstrukcji i produkcji urządzenia do odbioru (co spowodowało niechęć słuchaczy do wymiany zwykłych radyjek na DAB), a później liczba słuchaczy gwałtownie spadła. DAB nie rozwijał się zgodnie z oczekiwaniami, a od pewnego czasu jedynym słusznym kierunkiem jest oparcie "radiofonii" na mobilnym Internecie. Tak więc DAB od dawna nie jest jakoś specjalnie wspierany, są kraje gdzie liczba stacji jest duża, są kraje gdzie wyłączono zwykłe nadajniki FM (Norwegia?), i są kraje takie jak Polska, gdzie DAB rozwinął się słabo i raczej na dalszy rozwój nie ma co liczyć. Zaletą DAB miał być odbiór bez szumów, i funkcjonalność między innymi polegająca na automatycznym przełączaniu się między nadajnikami, tak by podróżując przez cały kraj można było słuchać wybranej stacji i to bez szumów czy zaników. Ta funkcjonalność może istnieje w krajach, gdzie DAB jakoś się rozpowszechnił, w Polsce jesteśmy w początkowej fazie rozwoju, i raczej tak już zostanie. Na chwilę obecną, z tego co wiem, DAB nie jest uznawane za medium przyszłościowe, tym medium będzie Internet mobilny. W Polsce jest słabe zainteresowanie DAB, i nawet nie ma "widoków" na to, że będą wyłączane klasyczne nadajniki FM, co z pewnością spowodowałoby przejście słuchaczy z FM na DAB, choć gdzieś tam czytałem, że w Polsce to raczej nastąpiłby znaczny spadek ilości słuchaczy, co jest niepożądane z wielu punktów widzenia.

  • @qskocz2883
    @qskocz2883 Před 3 lety +6

    Dodatkowe informacje to psu na budę są potrzebne, a jakość jak na razie jest znakomita w zwykłym radiu. Po co kombinować i zmieniać co działa i jest dobre !!!

    • @prlbis7322
      @prlbis7322 Před 3 lety +2

      Jakość znakomita na tradycyjnym analogowym paśmie radiowym UKF to była jeszcze w okolicy roku 2000 (oczywiście u nielicznych nadawców gdzie nadajnik ustawiał pasjonat a nie miłośnik unc-unc-unc wymodulowane do granic bólu, zniekształcone, przesterowane, nienaturalnie brzmiące i przeważnie z durnym poszerzeniem bazy stereo). A potem nastała głupkowata moda na pożal się procesory dźwięku, których zadaniem z każdej muzyki jest zrobić łomot o dynamice deski klozetowej - czyli zniszczyć dźwięk. Dźwięk obecnie zaprasowany, plastikowy, dynamika beznadziejna, ze studia głos mowy zbasowany do bólu (stąd na korektorze od paru lat słucham z basem skręconym na -12dB, (w latach 90 dodawałem basu przy odsłuchu, bo nie było takiego cyrku emisyjnego jak dziś), a tępy lud stwierdzi, że jest dynamika, bo ryczy jak krowa i wymodulowane od deski do deski bez żadnego zapasu na duże piki sygnału, bo wszystko ucięte na 0dB i nic więcej nie puści. Ten sam efekt co z płytami winylowymi, ludzie ich szukają, bo tam nie ma tak zepsutego dźwięku jak zaczęli psuć od końca lat 80 na wydaniach tej samej muzyki na CD z zaprasowanym dźwiękiem. Pełno filmów ze słowami kluczowymi "Loudness War" gdzie pięknie pokazano jak dziś dla tępej masy ich słuchającej niszczy się dźwięk. A DAB jest w Polsce przegrany za potężną kompresję dźwięku.
      112kbps (nie mówiąc już o żenadzie z przepływnością 64kbs) w AAC to śmiech na sali. Dla AAC przyzwoity dźwięk zaczyna się od około 192kbps w górę, ale znowu ważniejsze jest koryto niż emisja wysokiej jakości dźwięku. Zamiast 3 stacji wysokiej jakości emisja audio wstawimy wam do muxa 10 stacji z jakością dla ludu, któremu słoń na ucho nastąpił. Piraci nadający w DAB+ mogą wyemitować kanał z przepływnością 320kbps, a ci oficjalni walą sztukę, komercha nie jakość! Najlepszy pomysł przez pasjonata opracowany komercha zdepta i zrobi z tego szambo. Podobnie zrobili z emisjami cyfrowymi TV, napchane do muxa jak mrówek do mrowiska i pikselozę emitujemy, o żenująco skompresowanym dźwięku nie wspominając, gdzie łeb puchnie po 10 minutach odsłuchu tego g... audio na słuchawkach - zwłaszcza jak chodzi o główne kanały TVP. W tym zestawieniu na końcu epoki analogowej TV była emitowana cyfrowa fonia NICAM i to grało pięknie.

    • @davideczek
      @davideczek Před 3 lety

      Jakość na FM jest fatalna, nie nadaje się do muzyki. Poza tym na DAB w tym samym paśmie co FM, zamiast 10-20 stacji mogłoby ich być 100-200, w dużo lepszej jakości niż FM... To jest jest po prostu postęp.

    • @pantograf4543
      @pantograf4543 Před rokem

      @@prlbis7322 To prawda. Zaczęło się od RMF, ale oni robili to z takim założeniem, żeby wszystko brzmiało podobnie na radiobudzikach i innych prymitywnych odbiornikach. Rozgłośnia dostała koncesję ogólnopolską, więc w ten sposób dążyli do osiągnięcia największej słuchalności w kraju. Niemniej jednak faktem jest, że na profesjonalnym sprzęcie wychodzi to, jak dźwięk jest zniekształcony.

  • @Banerx
    @Banerx Před 3 lety +7

    Douczcie się 1/01/20 wyłączono ostatni nadajnik FM w Norwegii

    • @Banerx
      @Banerx Před 3 lety +1

      @@baranosiu analog off całkowicie

  • @marcink888
    @marcink888 Před 6 měsíci +1

    Ja to widzę jak telewizję i sposób nadawania. Stacje powini pomagać se w jakiś sposób nadawać i rozwijać tą technologię. Ps. Czasami lepiej posłuchać jedną stację niż dwie lub trzy w tym samym czasie.😊

  • @koliber_cb
    @koliber_cb Před 3 lety

    Dziękuję 😉

  • @moskic153
    @moskic153 Před rokem

    fajnie brzmi nawet się nie zaprzeczam ja po prostu lubię te trzaski na fm te nakładające się na siebie stacje a co do dab jak jest z odbiorem w trudnych warunkach pogodowych np sztorm ? jestem po prostu ciekaw

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic Před 4 měsíci

      Podczas burzy są krótkie zaniki jak jest wyładowanie w bliskości, sam deszcz nie przeszkadza. Natomiast w Łodzi jak burza - ulewa przechodzi nad stacją nadawczą to zrywa się dosył (radiolinia) i też zaniki są kilkuminutowe. Może już to poprawili i jest ten dosył inny ale nie mam jak sprawdzić bo nie ma teraz takich warunków pogodowych. DAB plus to w ogóle dobra rzecz.

  • @robertsebzda315
    @robertsebzda315 Před 3 lety +5

    Małe nie dopowiedzenie mamy. Radio analogowe może mieć dodatkowy sygnał RDS i pozwala radiu przestroić się na kolejną częstotliwość w przypadku słabnięcia stacji. A tak to koszty przejścia na DAB+. Radia nie są za bardzo tanie

  • @4Orzeszek
    @4Orzeszek Před 3 lety +18

    O ile TV cyfrowa to prawdziwa rewolucja ( zwłaszcza w połączeniu z HBB TV ) to DAB to tylko wyciąganie kasy od słuchaczy.
    Pierwsze odbiorniki DAB pojawiły się w 1998 roku, DAB+ zaczęto sprzedawać pod koniec 2007r
    Streaming muzyki i radia internetowe szybciej się rozwiną niż system DAB.
    Szybkości przesyłu internetu lte wzrasta i zasięgi również.
    DAB upadnie z trzech powodów:
    1 - zbyt duży koszt wymiany odbiorników;
    2 - moim zdaniem problematyczny odbiór w dalszych odległościach od nadajników ( na analogu usłyszymy audycje z szumami a na DAB wątpię);
    3 - zbyt mały zysk na jakości sygnału między analogiem a cyfrą (chodzi mi o taki zysk jaki był między analogową telewizją a cyfrową w HD),
    Jakość muzyki na poziomie ACC 112-128kb/s (DAB+) to było wystarczające na 10-15 lat wstecz a nie na dzisiaj czy 10 lat naprzód.
    I tak niestety będzie, że radio internetowe będzie bardziej popularne jak DAB+.
    Większość nadajników DAB+ w Polsce nadaje w sposób kierunkowy. Trzeba to uwzględnić.
    Ponieważ wówczas pokrycie sygnałem danego regionu jest bardzo zróżnicowane.
    Niestety, z tego względu niejednokrotnie jest problem z odbiorem. ;)
    Z tego co wiem to tak jak przy braku sygnału analogowego występuje lekki szum tak przy cyfrowym jest już totalna cisza i zdecydowanie łatwiej jest wytrzymać lekko zaszumioną muzykę niż jej całkowite "przerywanie" na kilka sekund.
    Według mnie DAB w pl to niewypał. W mieście podczas używania stacjonarnego odbiornika jest ok (mocny sygnał), natomiast poza miastem już nie jest tak kolorowo. (np. jadąc samochodem)
    Niestety, w 2020 roku u niektórych producentów, za możliwość odbierania radia dab+ trzeba dodatkowo zapłacić. (nie w standardzie po wyborze opcjonalnego radia)
    Wadą DAB+ jest mała ilość stacji nadawczych. W Polsce głównie nadają stacje Polskiego Radia.
    Sam może i bym się zainteresował gdyby jakość była większa. Obecne 112kbps dla Trójki to kpina ze słuchaczy.
    FM oferuje znacznie lepsza jakość pomijając szum przy słabszych odbiornikach.
    Ciekawostka: Żeby zmieścić jak największą ilość stacji w paśmie (zaczęto kombinować), ograniczono jakość niektórym stacjom (z jaką nadają) z 112kbps do 64kbps, oraz zmieniono dźwięk z stereofonicznego na monofoniczny.
    Co spowodowało regres zamiast postępu. Jeśli chodzi o jakość.

    • @prlbis7322
      @prlbis7322 Před 3 lety

      rewolucja w zepsuciu kanału audio, mistrzem psucia jest TVP info, fonia dla ludzi bez słuchu, degradacja dźwięku makabryczna, pięknie to słychać na głoskach ś, ć, ź, sz, cz. Przy ich mpeg2 audio minimum 256kbps żeby przeciętne ucho nie wyłapało degradacji dźwięku zbyt wąskim kanałem o niskiej przepływności.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@baranosiu Jakość nadawania (bitrate) w DAB też - co do zasady - można łatwo zmienić. Kodek już gorzej, ale nie wiem, muszę sprawdzić czy też nie jest rekonfigurowalny. Inna rzecz, to liczba dostępnych kodeków (w oprogramowaniu odbiornika).

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      z tym kosztem wymiany odbiornika nie przesadzałbym. Radio w sklepie (takie do kuchni) kosztuje ~100 zł.
      Co do odbioru poza miastem - nie przesadzałbym. Jeśli jest odpowiedni odbiornik, to bez problemu odbiera w granicach zasięgu (oczywiście).
      Natomiast skąd masz informację, że "większość polskich nadajników DAB nadaje w sposób kierunkowy" - tego nie wiem. Tam, gdzie tak jest, ma to może sens. We Wrocławiu nadajnik stacji publicznych jest na płd-wsch od miasta i nadaje (jeśli nic się nie zmieniło) w kierunku aglomeracji. No chyba nie jest dziwne, prawda?

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@baranosiu Z tym trzeba się zgodzić, ale przy założeniu, że cała pojemność multipleksu została zajęta. Oczywiście, ostatecznie bitrate musi być ustalony z operatorem (twórcą?) multiplexu. Niemniej znane mi są przypadki (z UK), gdy stacje zmniejszają swój bitrate by zrobić miejsce dla kolejnej na okres paru minut, po czym sytuacja wraca do normy. Tak więc są 2 rekonfiguracje strumienia. Jasne - w Internecie nie ma tak sztywnych ram, jak tutaj (w DAB).

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@baranosiu tak, znam SDRplay. Myślę, że gdyby tylko radiu do kuchni przymontować zewnętrzną (w sensie: dachową) antenę - też by odbierało OK.

  • @solarr2
    @solarr2 Před 3 lety

    👍🤓😎👍🤘

  • @piotrswiatkiewicz3259
    @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety +6

    @5:00 i kolejne pół minuty... Noo.... proponuję:
    a) wycofać materiał z YT
    b) dać materiał do recenzji komuś kto zna się na rzeczy
    c) odpowiednio zredagować ten materiał - zgodnie w opiniami recenzenta
    d) opublikować ponownie.
    Większych bowiem bredni niż te 30 sekund, to jeszcze nie słyszałem. Wszystko nieprawda.

  • @mateo8945
    @mateo8945 Před 3 lety +7

    Odsyłam na kanał RS Elektronika

    • @zbikzbik305
      @zbikzbik305 Před 3 lety +4

      Dokładnie. Choć większości może być ciężej zrozumieć ;) Ten film będzie miał niedługo więcej wyświetleń

  • @robertdun9375
    @robertdun9375 Před 2 lety +1

    A ja mam zupełnie inny problem, dotyczący systemu DAB+. Otóż dekodery DVBT posiadają częstotliwości 174-230 mhz. Dlaczego tego DAB-u nie instaluje się w takich dekoderach DVB-T jedyny dekoder, który ma obydwa systemy, to dekoder technisata, poza tym posucha. Proponuje się zakup oddzielnego odbiornika, a przecież gdyby radia można było słuchać w telewizorze, to myślę, że wielu by się na to złapało przypadkowo i byłoby fajnie. Pozdrawiam.

    • @pantograf4543
      @pantograf4543 Před rokem +1

      Wow, nie można? Nawet telewizja kablowa to oferuje - Vectra.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic Před 4 měsíci

      Też kiedyś myślałem że powinny być w jednym urządzeniu (DVBT i DAB+). Ale to jednak dwa różne urządzenia do czego innego służące a do radia DAB+ musi być głośnik i wyjście słuchawkowe co jest w dekoderze TV nieprzydatne.

  • @tomaszsmietanko7260
    @tomaszsmietanko7260 Před 6 měsíci

    Właśnie kupiłem radio DAB+ i jestem bardzo zadowolony z odbioru stacji cyfrowych

  • @krystianzgola9026
    @krystianzgola9026 Před 3 lety +5

    Dzis internet jest wszechobecny ,radio DAB nie upowszechni się ze względu na koszty samych odbiorników i całej infrastruktury i koncesję. 5 G i Starlink nie pozwoli radiu DAB rozwinąć skrzydeł.

    • @prlbis7322
      @prlbis7322 Před 3 lety +1

      wszystko co nowe jest drogie, bo nie ma masowej produkcji. W czasach jak wchodził w latach 60-tych UKF do Polski myślisz, że odbiornik z UKF-em to był w cenie paczki cukierków? :) Na nic nowsze technologie skoro nastała choroba, że im nowsza technologia to i tak bardziej zniszczymy wam dźwięk.

  • @michalgodlewski
    @michalgodlewski Před 3 lety +4

    Mam nagrania w formacie MP3 o jakości 192 więc wiem mniej więcej, że nie jest to jakaś rewelacyjna jakość. Trochę nie tego człowiek oczekuje po radiu cyfrowym.

  • @Kalashnikov_SR1
    @Kalashnikov_SR1 Před 3 lety

    Może zrobisz materiał o kartach graficznych?

  • @lukaszpielinski
    @lukaszpielinski Před 3 lety +6

    Radio Dab+ zasięg słaby i zrywanie sygnału.Wole analogowe szumi,ale nie tracimy zasięgu

    • @mirek190
      @mirek190 Před 3 lety

      Tak ci sie wydaje.
      Dab jest bardzo odporne na slaby zasieg.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@mirek190 słaby zasięg, czy słaby sygnał?

    • @davideczek
      @davideczek Před 3 lety

      bo niestety jest wciąż bardzo mało nadajników DAB

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@davideczek Oryginalny autor ma pecha, że odbiera w miejscu, gdzie nie ma wystarczającego pokrycia sygnałem. Ale z tym "bardzo mało" byłby jednak ostrożny - no trochę tych nadajników jednak jest.

  • @arekkawalec6384
    @arekkawalec6384 Před rokem +2

    Będą mi oszołomy przyglaśniać przy reklamach .

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      Reklamy to jest jeden z powodów, że wielu ludzi przestało słuchać radia w ogóle, lub słucha sporadycznie (na ogół radio jest włączone do momentu, kiedy już zaczyna wpadać się w szał słuchając kolejny blok agresywnych krzykliwych reklam). Dziś radio wygląda tak, że masz nadawane jakieś treści, które wyglądają jak przerywnik bloków reklam. Jedna, dwie piosenki, a później blok reklam. Blok reklam, potem młodzi pożal się Boże "dziennikarze" radiowi opowiadają jakieś idiotyzmy takie z sufitu o niczym, a po tym kabarecie kolejny blok reklam. Za chwilę jedna piosenka, i znowu blok reklam. Kto to wytrzyma? Nikt tego przytomnie słuchał nie będzie, w samochodzie ludzie wolą sobie puścić jakieś "mp3", i jedynie w biurach gdzieś tam w kącie radio sobie "trzeszczy". Nikt tego nie słucha, radio robi po prostu tylko hałas. Trzeba być naprawdę nieprzytomnym by w domu co chwila słuchać o super środkach na upławy z pochwy, czy agresywne krzykliwe reklamy elektronicznych marketów, które przez cały rok codziennie mają nocne wyprzedaże i czyszczenie magazynów. Ja w domu czasem włączę sobie radio, ale dłużej jak pół godziny nie wytrzymam. Wyłączam radio z podniesionym ciśnieniem i tętnem. Kogo bym się nie zapytał, to ma tak samo. Jeżeli ktoś słucha radia, to jak już napisałem, "brzęczy" w pracy gdzieś w kącie, i ciężko mówić tu o jakimś świadomym słuchaniu.

  • @rockrelatedtapesfan6312
    @rockrelatedtapesfan6312 Před 3 lety +7

    Radio analogowe przy nawet średnim zasięgu, o ile stacja nadaje muzykę z dobrego źródła, potrafi brzmieć bajecznie w porównaniu do DAB+. Mam parę kaset nagranych z radia na początku lat 90, czyli w okresie najlepszego brzmienia radia, brzmią one bez porównania lepiej (pomimo lekkiego szumu) od teraźniejszych stacji FM i Dab+, a radio ogólnie zanika wśród mojego (czyli młodego) pokolenia, więc Dab+ być może czeka zmierzch, choć trochę późniejszy od FM

    • @prlbis7322
      @prlbis7322 Před 3 lety +2

      jak widać jesteś jednym z nielicznych co jeszcze słuch posiadają.

    • @rockrelatedtapesfan6312
      @rockrelatedtapesfan6312 Před 3 lety +1

      Dziękuję 😉
      Według mnie ludzie dzisiaj także posiadają słuch, ale to że muzyka jest teraz dostępna od zaraz, w dużej ilości i niekoniecznie z dobrym "contentem" , powoduje że ludzie nie "celebrują" tak jej słuchania, więc również temu nie przykładają wagi do jakości (pozatym na przykład rap nie jest gatunkiem, w którym jest mnogość instrumentów, aby jakość zapisu miała główne znaczenie, niestety)

    • @mirek190
      @mirek190 Před 3 lety

      Bajecznie ?
      Radio anologowe to tylko 22 khz...

    • @rockrelatedtapesfan6312
      @rockrelatedtapesfan6312 Před 3 lety +2

      @@mirek190
      Bajecznie w porównaniu do dynamiki utworów oraz samej ich jakości (bo w większości są nadawane z plików pokroju mp3) w dzisiejszym radiu... przy porównaniu z lepszym źródłem, na przykład CD Audio, oczywiste że CD brzmi lepiej. Ale porównuję archiwalny zapis radia z tym, co można dzisiaj w radiu usłyszeć.

  • @piotrswiatkiewicz3259
    @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety +6

    @3:40 - "lepsza, cyfrowa jakoś[-ć]" ...buuuahahahaah..... jakość. Mhm....

  • @mirek190
    @mirek190 Před 3 lety +2

    Nieprawda jest ze brak kilku zer czy jedynek powoduje cisze.
    Algorytmy swietnie sobie radza z naprawa zgubionych danych - potrafia odtwozyc ogromne bloki danych ... a jak naprawde brakuje bardzo duzo danych to dzwiek jest usredniony a jeszcze wiecej by wogole znknol.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      "dźwięk jest uśredniony" - jak to należy rozumieć? Przyznam, że brzmi to bardzo enigmatycznie.

    • @Hir3987
      @Hir3987 Před 3 lety +1

      @@piotrswiatkiewicz3259 Znajdź kanał Reduktor szumu. Tam gość w kilku filmach wyjaśnia jak jest taki sygnał jest zbudowany i jak algorytmy dbają o to żeby mimo braku kilku z czy 1 a nawet przy braku ogromnej ilości składowych dalej sygnał był ;)

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@Hir3987 Mowa o audio, czy o cyfrowym strumieniu bitów w ogóle? Tak, czy owak określenie "dźwięk jest uśredniony" jest dla mnie skrajnie nieprecyzyjne. Tu dyskutujemy o kwestiach do bólu technicznych, więc dobrze byłoby stosować właściwe pojęcia. Tyle w temacie.

    • @Hir3987
      @Hir3987 Před 3 lety

      @@piotrswiatkiewicz3259 Dostałeś namiar więc sobie obejrzyj. A tak na marginesie cyfrowy strumień bitów i audio w zapisie cyfrowym to jakieś inne 0 i 1 ? no. Jak materiały zgłębisz wtedy coś pisz.

  • @canibalus1410
    @canibalus1410 Před 3 lety +2

    W UK DAB jest od lat ale jakosc jest fatalna...gorsza nawet niz FM...

    • @mirek190
      @mirek190 Před 3 lety

      a wiesz ze fm to tylko 22 khz?

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety +6

      @@mirek190 Możesz rozwinąć swą myśl? Bo wszędzie ładujesz ten z dOOpy komentarz. Tylko pytanie co on wnosi (???)

  • @franciszeksywula7517
    @franciszeksywula7517 Před rokem

    radia internetwego nie wezmiesz do samochodu bo wi fi ma ograniczona fale radiowa

  • @FenixHi
    @FenixHi Před 3 lety +5

    Ja mam JBL TUNER 2 najlepsze radio DAB+

  • @gw2195
    @gw2195 Před 3 lety +6

    DAB powtórzy historię BlueRay. Nawet producenci audio do samochodów nie poszli w to i nowe samochody mają dziś wbudowane firmowo radia z androidem, więc YT, Spotify i inne takie można słuchać w lepszej jakości na większym obszarze, bo zasięg LTE jest już całkiem dobry, a niebawem przecież G5. Internet można buforować, co jest lekarstwem na krótką utratę połączenia. Owszem, 20 lat temu czyli w czasach raczkującego internetu mobilnego ta technologia mogła mieć sens. Obecnie nie ma żadnego powodu, żeby kupować sprzęt DAB.

    • @rreece90
      @rreece90 Před 3 lety +3

      Dobre porównanie. Podobnie było też kiedyś z dyskietkami 100MB, które zanim się zdążyły rozpowszechnić zostały wyparte przez szybko taniejące nagrywarki CD.

  • @r4m4r4ng
    @r4m4r4ng Před 3 lety +2

    Wcale nie niepewna, w niektórych europejskich krajach już całkiem wyłączono FM. Tylko Polska jest mocno opóźniona na tle Europy. Ludzie nie wiedzą że takie coś jest, a jak wiedzą, to mają swoje stacje na FM i nie widzą potrzeby zakupu droższego sprzętu.
    U mnie w mieszkaniu 2 na 3 radioodbiorniki odbierają DAB i nawet z tego korzystam (choć w ogóle rzadko korzystam z radioodbiorników, wolę ciszę że aż piszczy w uszach). Ten trzeci nie ma DAB, ale jest specjalny, szerokopasmowy skaner, więc funkcję odbioru stacji radiofonicznych ma przy okazji, obok odbioru radiotelefonów, satelitów i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten drugi ma możliwość odbioru także tysięcy stacji przez Internet.
    DAB jest łatwe w obsłudze, więc przesiadka w ogóle nie jest bolesna - uruchamia się skanowanie, a później wystarczy wybrać odbierany program z listy.

  • @888waldi
    @888waldi Před 3 lety +3

    Radio internetowe np" garden planet" załatwi draba i draba+ ponieważ daje możliwość emisji tysiącowi indywidualnych pasjonatów strimingu na całym świecie.

  • @dPhoenixPL2015
    @dPhoenixPL2015 Před 3 lety +6

    Jakość radia cyfrowego często jest paradoksalnie niższa niż radia analogowego. Wystarczy wejść w Internet i posłuchać jakiegoś radia nadawanego w AAC-HEv2 (DAB+). Kodek ten jest przystosowany do strumieniowania radia w maksymalnie 80 kb/s. Nawet na CZcams dźwięk jest przesyłany w 128kb/s. A co z MPEG2? Nooo... to inna nazwa dla formatu MP2. MP3 jest już teraz starym standardem, a co dopiero MP2. Ponadto, pasmo nadawania radia cyfrowego (174-230 MHz) jest wyższe niż analogowego FM (87 - 108 MHz). Patrząc z punktu fizyki: fale o wyższej częstotliwości gorzej rozchodzą się w powietrzu, zatem radio cyfrowe ma mniejszy zasięg niż radio analogowe (przy tej samej mocy nadawania).

    • @tomasz9210
      @tomasz9210 Před 3 lety +1

      No tak bym trochę polemizował, a zwrot "rozchodzą się w powietrzu" jest nawet dobry. Większość tego co napisałeś to się nie zgadza lub jest tylko jednym z wariantów (najczęściej tym skrajnie niskim). "Kodek ten jest przystosowany do strumieniowania radia w maksymalnie 80 kb/s." - toto nie jest prawda i nie możesz porównywać kb/s gdy formaty kompresji są różne. CZcams ma AAC i opus. Trzeba by było porównać widma. Ale raczej 80kb/s przy aac2 jest porównywalne z 128kb/s aac. "A co z MPEG2? Nooo... to inna nazwa dla formatu MP2" -co to ma do rzeczy skoro nikt tego nie używa wszędzie jest tylko jest MPEG4 a co za tym idzie ACC.

    • @dPhoenixPL2015
      @dPhoenixPL2015 Před 3 lety

      @@tomasz9210 widzę że trochę orientujesz się w temacie. W AAC+ problemem są optymalizacje pod HE. Osobiście słuchając radia nadawanego w AAC+ bardzo nie lubię tych optymalizacji bo słyszę, że dźwięk 'nie jest taki jak powinien' (wybacz nie potrafię tego inaczej określić). Osobiście uważam że zwykła analogowa forma ma ogólnie wciąż wyższą jakość niż AAC-HE na tych ~80-64kb/s.

    • @mirek190
      @mirek190 Před 3 lety

      @@dPhoenixPL2015 ale wiesz ze analogowe radio ma 22 khz?

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety +1

      O ile gorzej się rozchodzą? noo... jakieś 6 dB (bo jest 2x wyższa częstotliwość mniej więcej). Czy to dużo, czy mało... hmmm.... Trzeba się zastanowić. Na pewno za to dowodzenie tylko na tej podstawie zasięgu odbioru jest sporym nieporozumieniem. Przy wysokiej korekcji błędów sygnał na prawdę słaby nadal jest dekodowalny zupełnie bezbłędnie. Warto o tym pamiętać

  • @chrisss9191
    @chrisss9191 Před 2 lety +2

    Nawet na 64 kB jakość dźwięku jest wyraźnie lepsza niż w zwykłym radiu fm

  • @hubertdomalewski4276
    @hubertdomalewski4276 Před 3 lety +1

    Dab + to by byl dobry pomysł bo u babci słabo odbiera fm .

    • @oliwier000b
      @oliwier000b Před 3 lety +2

      Dab+ odbierałoby jeszcze gorzej

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      Sygnał DAB z pewnością byłby rozsyłany z tego samego nadajnika/przekaźnika, co FM. I pewnie z taką samą lub podobną mocą. Jest duże prawdopodobieństwo, że babcia nie odbierałaby radia w ogóle. Tak było w przypadku zamiany analogowego sygnału TV na cyfrowy. Jak ktoś odbierał słaby sygnał, zaszumiony (ale odbierał), to po zmianie na "cyfrę" odbierał jakąś "pixelozę" lub w ogóle był czarny ekran. W niektórych miastach trzeba było na szybko uruchamiać nadajniki/przekaźniki o małych mocach, takie "doświetlające" obszar, bo były miejsca, gdzie odbiór cyfrowego sygnału nie był możliwy.

  • @artur_paczek_company
    @artur_paczek_company Před 2 měsíci

    Szkoda że to radio się nie przyjmie w naszym kraju. Zagranicą to się udało tylko nie w Polsce. Prywatnie Janusze już bólą że nikt tego nie słucha i że niechcą ponosić dodatkowych kosztów. Problem w tym że ich stacje to wiejskie sieczki nadające to samo w kółko 24/7 masa reklam i bezbeccy redaktorzy. Ja liczę że ktoś jeszcze z małych lokalnych rozgłośni wejdzie w to i przełamią monopol sieczki radiowej w oparciu o nowoczesne gatunki muzyczne czego w tym badziewnych Eskach,RMFach, Zetach nie usłyszymy.

  • @newcreator55
    @newcreator55 Před 3 lety +2

    w dzisiejszych czasach szybkiego internetu, pokrycia siecią komórkową kraju, szkoda pieniędzy na radio DAB, o wiele lepsze jest komórka w aucie Applecar lub Android Auto i śmigają stacje z całego świata.

  • @oliwier000b
    @oliwier000b Před 3 lety +2

    Jak wszystkie stacje przejdą na dab to jakość dźwięku będzie slabsza, w UK coniektóre stacje mają 24kbps

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      Radio w ogóle nie jest już medium, z którego pozyskuje się informacje w bardzo wysokiej jakości. Kiedyś tak było, w założeniach DAB miał być medium zapewniającym przekaz audycji w jakości lepszej niż klasyczne FM, później np. muzykę pozyskiwało się z innych źródeł, więc radio jako podstawowe źródło muzyki wysokiej jakości przestało być potrzebne. Do audycji słownych najwyższa jakość transmisji nie jest potrzebna, a zmniejszenie jakości nadawania pozwala w DAB upchnąć mnóstwo stacji. W sumie i tak radio dziś to sobie tylko gdzieś w kącie brzęczy, mało kto go świadomie słucha. Po co więc wysoka jakość?

    • @oliwier000b
      @oliwier000b Před 4 měsíci

      @@NecrosDeus po to wysoka jakość, bo jest kilka stacji które rzeczywiście tego wymagają. Przykładem są (te "brzęczące" w tle) stacje które nadają głównie muzykę, np. Eska czy RMF MAXX. W takich stacjach napewno nie sprawdzi się przepływność jakieś 128kbps, a bardziej bliżej 192kbps. Po przejściu na cyfrowe będzie mogło powstać więcej stacji, a że multipleksy DABu mają nie za dużą pojemność (jak na stacje wysokiej jakości) to jest mała szansa że będzie się komuś chciało to upychać w wyższej jakości. DAB nie ma szans bo aktualnie w polsce jest mało osób które w ogóle posiadają odpowiedni odbiornik. FM nadal jest popularne bo to główne źródło muzyki w radiach samochodowych. To nie tak że radia słuchają tylko ludzie którzy nie rozróżniają wyższej od niższej jakości.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      @@oliwier000b Trzeba wziąć pod uwagę aspekty praktyczne. Znakomita większość odbiorników DAB sprzedawanych w Europie, to radia przenośne, a wiele z nich to klasa najniższa. Krótko pisząc, wysoka jakość przekazu jest po prostu zbyteczna. Dopiero od niedawna rośnie sprzedaż odbiorników internetowych, w których jedną z funkcji jest możliwość odbioru DAB. Są nawet modele całkiem "poważne", takie nawet mające aspiracje do zestawów wieżowych. Wcześniej, to w zasadzie prawie wszyscy producenci pełnowymiarowego audio zrezygnowali z produkcji tunerów FM, potem były takie hybrydy FM/DAB, ale i to w zasadzie skrzydeł nie rozwinęło. Jak widzisz, ludzie od bardzo dawna nie są zainteresowani wysoką jakością przekazu w radiu. Od dawna dźwięk jest wybitnie przekompresowany, niektórych stacji w ogóle nie da się słuchać gdy ktoś ma jakiekolwiek zapatrywanie na przyzwoitą jakość. Co tu wniesie podwyższenie przepływu?

    • @oliwier000b
      @oliwier000b Před 4 měsíci

      @@NecrosDeus nie wszyscy ludzie nie są zainteresowani jakością przekazu, ja np. jestem zainteresowany. Nie chodzi nawet o to że chcę żeby brzmiało dobrze, ale są przypadki które brzmią jak żart. Wiele stacji w UK nadaje muzykę w DABie z przepływnością 64kbps, i to już jest taki poziom gdzie żeby było słychać zniekształcenia to nie trzeba się nawet przysłuchiwać. Co jest lepsze, FM czy DAB 64kbps (prawdopodobnie tak skompresowany jak FM)? Radio internetowe (np. RMF FM) brzmi jeszcze gorzej chociaż ma 128kbps to co dopiero będzie jak DAB się uruchomi na dobre...

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      @@oliwier000b DAB już nie uruchomi się na dobre, trochę lat temu już mówiono, że przyszłością jest mobilna sieć internetowa oparta na 5G, a teraz doszły plany oparte na 6G. W krajach zachodnich wyłącza się FM bo ilość odbiorników jest coraz mniejsza, znakomita większość kupowanych nowych to DAB. Nie ma więc sensu dublowania transmisji FM/DAB. W Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego sytuacja wygląda zgoła inaczej, i w sumie nikt już nie naciska na zmianę FM na DAB, a stacje komercyjne uciekają do Internetu zupełnie DAB ignorując. DAB jest medium póki co użytkowanym i nowoczesnym, ale nie jest przyszłością broadcastingu radiowego. Co do jakości nadawania w DAB. Dziś radio nie jest medium do pozyskiwania czy słuchania muzyki w najwyższej jakości. Tak jest w sumie od ćwierćwiecza. Z małych przenośnych radyjek, które stanowią gros urządzeń sprzedawanych, nie musi wydobywać się muzyka o wysokiej jakości. Niemniej ja jestem takiego zdania, że 64kbps to gruba przesada. No ale chyba ktoś jakieś badania robił i preferencje słuchaczy wyszły jakie wyszły, stąd taka kicha w stacjach DAB. Ja nie wiązałbym jakiś większych nadziei z DAB.

  • @januszkubicki2635
    @januszkubicki2635 Před 2 lety +1

    Za dużo panie kolego fachowych wiadomości przełóż to na prostą prezentację dla przeciętnego Kowalskiego 🤨🤨🤨!!!!

  • @jacekmazur7402
    @jacekmazur7402 Před 3 lety +1

    Uważam że powinno być wprowadzone jaknajszybciej

  • @piotrswiatkiewicz3259
    @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety +3

    @4:40 "nie ma tutaj fali modulowanej" ..... Yhm... wg autora prawdopodobnie bity są przyklejane do linii pola za pomocą jakiegoś oleju i tak się po nim ślizgają od nadajnika, aż do odbiornika. Mówiąc wprost - facet bełkocze coś bez sensu.

    • @piotrwysocki5992
      @piotrwysocki5992 Před 2 lety

      Dziękuję PANU to takie czasy ! Kiedyś książki były sprawdzane przez kilka razy a dzisiaj ,🙂⚒️

    • @erykbaradziej3639
      @erykbaradziej3639 Před 3 měsíci

      Oczywiście, dobra uwaga! Nie może być nadawania i odbioru radia bez modulacji, bo fale odpowiadające bezpośrednio częstotliwościom dźwięku są po prostu za dłuuugie! Na modulacjach, szczególnie tych cyfrowych się jeszcze nie dobrze znam, ale z tego co wiem, nie ma tu wielkiego wyboru, gdyż fizycznie mamy tylko dwie, w porywach 3 rodzaje (dwa podrodzaje modulacji kąta) modulacji: amplitudy (AM) i kąta. Modulacja kąta ma dwa warianty: fazy (PM) i częstotliwości (FM). Jeśli chodzi o te cyfrowe, to mamy zawsze dwa procesy: kodowanie i modulacja po stronie nadawczej i demodulacja z dekodowaniem po stronie odbiorczej. Nie zgłębiłem tego jeszcze dokładnie, ale z tego co wiem, to modulacje cyfrowe są realizowane w postaci formowania ramek (impulsów) z zakodowanym sygnałem cyfrowym, co, zdaję mi się, nazywa się ogólnie modulacją impulsowo-kodową. Podsumowując zawsze musi być zmodulowana fala nośna wielkiej częstotliwości, która niesie z sobą informację o dźwięku (radio), obrazie i dźwięku (telewizja) i ogólnie jakiejkolwiek informacji, którą da się zapisać na przykład na komputerze. Jeśli ktoś zna ten temat lepiej, to niech napisze.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 měsíci

      @@erykbaradziej3639 DAB używa modulacji złożonej, tj. hmm.... hierarchicznej, w pewnym sensie. Otóż DPSK na każdej z używanych podnośnych, a podnośnych jest 1536 i są oddalone od siebie o 1 kHz. Z tego też faktu wynika maksymalna dopuszczalna szybkość przesyłania bitów tak, aby widma DPSK sąsiednich podnośnych nie zakłócały się wzajemnie. Dziękuję za wypowiedź.

  • @MH-vx1fo
    @MH-vx1fo Před 4 měsíci

    Zastanawiam się po co to komu w dobie internetu?
    W domu nie słucham , w aucie wolę słuchać czegoś z jutuba .

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      DAB powstawało w czasach, kiedy mobilnego Internetu nie było. To była rewolucja, po pierwsze sygnał bez szumu, a po drugie funkcjonalność, i to głównie o nią chodziło. Śledzenie stacji i przekazywanie informacji dodatkowych, tego nie mogło być w zwykłym FM. Później Internet mobilny zaczął się rozwijać, w ogóle Internet zaczął być dominującym medium zawierającym różne treści, a TV i radio FM traciło na znaczeniu. Już dawno przyjęto założenie, że podstawą przekazu informacji nie będzie DAB, tylko jakiś system oparty na sieci Internetowej. Może dlatego DAB nie rozpowszechnił się aż tak, jak planowano, i w sumie nie do końca zastąpił klasyczny FM, choć są państwa, gdzie już zwykłe FM wyłączono i jest tylko DAB. W dobie 5G system DAB i Internet mobilny po prostu się dublują. Przyszłością jest Internet, za jakiś czas DAB przestanie istnieć. Póki co, ma swój udział w broadcastingu i z pewnością jeszcze przez kilka lat będzie istniał. Na to, że zastąpi w pełni przekaz FM nie ma co liczyć, prędzej za ileś tam lat to on zostanie w pełni zastąpiony przez mobilny Internet.

  • @mirekk1775
    @mirekk1775 Před 3 lety +5

    Bzdury bzdury bzdury !!!
    1:00 bzdura fala nośna jest tyle że nie ma modulacji FM tylko cyfrową a jest ich mnustwo. Nawet wojskowy sprzęt ma falę nośna ale jej widmo jest rozproszone.
    Nie bede tu uświadamiał totalnego amatora mowiącego o czymś o czym naprawde nie ma zielonego pojęcia !
    1:53 zawsze kompresja danych jest powiązana ze znaczną utratą jakości wzgedem oryginalnego sygnału audio.
    4:41 sama kompresja jest zniekształceniem
    6:04 taka funcjonalność daje nam każde radio z RDS
    Radio cyfrowe chyli się ku upadkowi tyle.
    Rada na przyszłość materiał przed emisją oddać do recencji komuś kto ma o tym pojęcie !!!!!!!!!!

  • @patimat8712
    @patimat8712 Před 2 lety +1

    Dab plus suuuuperrr. Nie ma porównania do FM. Raz zeskanujesz i masz multipleks z pakietem stacji radiowych. Bez szumów czyściutki dźwięk. FM to przeszłość. Tak jak z tv analogowej na cyfrową. Umarła na starość. To samo czeka FM

    • @Bondo9o
      @Bondo9o Před rokem +3

      Bzdura

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      DAB w żadnym kraju nie jest uznawane za medium przyszłości. Teraz medium przyszłości jest Internet, a po wprowadzeniu 5G i kiedyś 6G, to już w zasadzie jest kwestią czasu, kiedy radia będziemy słuchać nie z nadajników/przekaźników FM/DAB, ale ze stacji rozsyłających Internet.

  • @superbm286
    @superbm286 Před 2 lety +1

    Ale gledzisz za mało nadajników i za słabe moce ich

  • @debris8586
    @debris8586 Před 3 lety +4

    Zapytałem zawodowego muzyka o jakość dżwięku w dabie i FM. Dab to zubożony do perfidii szmelc!........Gatunek ludzki rozróżnia co najmniej 3 stopnie wtajemniczenia muzycznego: 1) gdy się słyszy czy radio gra czy nie gra, 2)gdy uda się podczas grania zasłyszeć bęben, 3) gdy orkiestra gra , tupiemy nogą i....udaje nam się nadążyć za bębnem!

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 4 měsíci

      Radio od przynajmniej dwóch dekad nie jest medium do pozyskiwania treści (muzyki) wysokiej jakości. Twoje rozważania są po prostu bezprzedmiotowe. Od bardzo dawna radio, czy to klasyczne FM czy DAB, jest źródłem informacji szeroko pojętej. Muzyka na chwilę obecną jest traktowana na równi z innymi informacjami, chociażby słownymi. Dziś muzykę w wysokiej jakości pozyskuje się w inny sposób, nikt już chyba na radio w tym temacie nie liczy.

  • @patimat8712
    @patimat8712 Před 2 lety +1

    Już bardzo sporadycznie słucham FM. Dab plus obsługuje PR. Polsko języczne komercyjne stacje długo jeszcze nie przejdą na dab plus z wiadomych powodów. Jak dla mnie wcale może ich nie być....
    I dab plus się rozwinie wypierając FM. I te wszystkie komercyjne stacje będą zmuszzone.

  • @abankco3174
    @abankco3174 Před 3 lety

    175-240

  • @vetohifi8954
    @vetohifi8954 Před 3 lety +1

    Czy w każdym kraju nadają taką słabą jakość ? Po wpięciu pod DAC-a to nie brzmi nie za dobrze! A moje hi resy z NAS-a lecą pow. 2000kb/s i znowu amatorka!

    • @vetohifi8954
      @vetohifi8954 Před 2 lety

      @@grzegorzgrzegorz7121 Słabo to oni nadają ,a w miejscowościach pod Wrocławiem są dziury i to spore . Szkoda czasu na ten temat !

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 Před 3 lety

    TV cyfrowa jest super . Radio cyfrowe jest ... bez sensu . Najprostsze i najtańsze radia cyfrowe - a takie kupi > klientów ( zwlaszcza włascielei starszych samochodów ) - niczym nie różni sie pod względem możliwości od ich analogowych odpowiedników . Tym bardziej że czasach szybkiego - a co najważniiejsze taniego ( połaty za internet , sprzęt ) i powszechnie dostępnego w Polsce internetu zamiast drogiero radia lepiej kupic smatrfon , tablet i głośniki )

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      Pamiętaj, że tani internet przez tel. kom. to masz dopóki nie jesteś w ROAMingu. I tyle w temacie.

    • @marcinzbrojnik9766
      @marcinzbrojnik9766 Před 3 lety

      @@piotrswiatkiewicz3259 W kazdym panstwie jest inaczej . ja pisze o Polsce

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 Před 3 lety

      @@marcinzbrojnik9766 Mhm.... OK. Ja tu widzę, że DAB za chwilę sprowadzi się do 5G Broadcast.

  • @zielonyjamnik1
    @zielonyjamnik1 Před 3 lety +1

    Dab do dupy

  • @janci0w0dnik
    @janci0w0dnik Před 3 lety +4

    W polsce DAB nie ma perspektyw do póki mamy rząd sterowany z Torunia, o. Dyktator wie że po zmianie standardu zotał by bez słuchaczy.