VP2 - Füredi Ágnes: Kincsvadászok a honfoglalók nyomában... (előadás)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 03. 2015
  • Füredi Ágnes: Kincsvadászok a honfoglalók nyomában - hogyan kerül elő egy tarsolylemez?
    A "Visszapillantó" - régészeti kalandozások a honfoglaló magyarok világában című előadássorozat második előadása.
    HOM Papszeri Épület, 2015. március 11. (Készítette: Fésüs László - dvdlabor.hu)
    „Gratula mindenkinek! Főleg a becsületes megtalálónak, hogy ezek a leletek közkinccsé válhatnak, és nem egy bécsi bolhapiacon végzik…” (idézet a sirasok.blog.hu-ról)
    A honfoglaló magyarok egyik legjobban ismert, mára a honfoglaló magyarság szimbólumává vált tárgyi emléke a tarsolylemez, mellyel a legkiemelkedőbb harcosok díszítették övükön hordott tarsolyuk előlapját. A gyakran igen művészi kivitelű, a korszak jellegzetes motívumaival ékesített tárgytípusból alig több, mint két tucat került elő a Kárpát-medencében, s még kevesebb köztük az olyan lelet, melyet szakavatott régész tárhatott fel, figyelhetett meg hiteles körülmények között a sírokban. E ritka példányok közé sorolhatóak a Herman Ottó Múzeum új állandó kiállításán látható karosi tarsolylemezek is, melyeket több mint húsz éve talált Révész László régész. Egy ilyen jelentőségteljes lelet előkerülése különleges élmény, különösen, ha olyan szívet melengető és példamutató történet van mögötte, mint legújabb, Dél-Pest megyei tarsolylemezünk esetében.
    Napjainkban egyre több hobbi fémkeresős járja a szántóföldeket, erdőket-mezőket; ki a mohó kincsvadászat, ki a múlt iránti olthatatlan kíváncsiságtól, vagy a rátalálás tiszta örömétől hajtva. Bugyi település határában szerencsére az utóbbi csoport tagjai bukkantak egy dombtetőn olyan leletekre, melyek láttán az általuk azonnal értesített régész majd kiugrott a bőréből. A több tucat aranyozott ezüst ékszer gazdag honfoglaló temetőről árulkodott, s a felfedezők kezdeményezésével és támogatásával megvalósult leletmentő ásatás eredménye, hogy a hazai földben talált tarsolylemezek száma 27-re emelkedett.
    Második alkalommal Füredi Ágnes, az ezt a sírt feltáró egyik régész volt vendégünk, aki elmesélte a páratlan lelet előkerülésének történetét és bemutatta a régészek és az elhivatott civil „kincsvadászok” legális együttműködésének lehetőségeit és további eredményeit Pest megyében.
  • Věda a technologie

Komentáře •