Moravska Srbija: Manasija / poglavlje V

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 04. 2019
  • Redakcija za kulturu i umetnost, Kulturno-umetničkog programa, premijerno prikazuje emisiju pod nazivom "Manasija" posvećenu jednom od najlepših srednjovekovnih graditeljskih ostvarenja i poslednjoj vladarskoj zadužbini srednjovekovne Srbije.
    Manastir Mansiju je podigao despot Stefan Lazarević, sin kneza Lazara i kneginje Milice koji danas počiva u svojoj zadužbini.
    Emisija se prikazuje u okviru dokumentarnog serijala "Moravska Srbija" posvećenog vladavini Lazarevića i Brankovića, u periodu od 1371. do 1459.godine.
    Zašto je Manasija jedinstvena među srpskim srednjovekovnim manastirima, koliko je dugo trajala gradnja impozantnog utvrđenja sa hramom, zašto je crkva Svete Trojice biser srednjovekovne arhitekture, ko su bili majstori freskoslikari, gde je radila čuvena Resavska škola i ko je zaista bio despot Stefan Lazarević?
    Ovo su samo neka pitanja na koja će u emisiji odgovore dati stručnjaci: mr Gordana Simić, dr Danica Popović, prof. dr Zoran Ranković, dr Marko Popović, dr Aleksandar Krstić, dr Branislav Cvetković, dr Tatjana Starodubcev, prof. dr Irena Špadijer, dr Vladan Trijić, mr Marko Aleksić, Smiljana Dodić i Vuk Obradović.
    Ulogu naratora-profesora tumači dramski umetnik Milan Caci Mihailović. U emisiji su statirali: studenti i predstavnici viteških grupa iz Kruševca, Stalaća, Smedereva i Beograda.
    Scenarista i urednik serijala: Svetlana Ilić
    Reditelj: Filip Čolović
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • Zábava

Komentáře • 4

  • @bobilaforce6695
    @bobilaforce6695 Před 3 lety +3

    Хвала РТС за овај одличан серијал

  • @markonacko2400
    @markonacko2400 Před 5 lety +3

    Da,ali treba ispitati DNK moštiju iz Koporina i utvrditi o kom je Vlastelinu reč...možda je u pitanju njegov brat Vuk ili sestrić Đurađ Branković.

    • @ljigav.paskanat
      @ljigav.paskanat Před 5 lety +1

      Vladika braničevski, u čijoj jurisdikciji je manastir Koporin, ne dozvoljava da se uradi DNK analiza.