Video není dostupné.
Omlouváme se.

WYPALENIE ZAWODOWE. Nowa choroba, na którą dostaniesz L4?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 08. 2024
  • Czym jest wypalenie zawodowe (burnout)? Czy faktycznie mamy do czynienia z nową chorobą, na którą dostaniesz L4, czyli zwolnienie lekarskie? Taka plotka obiegła polskie portale informacyjne pod koniec 2021 roku.
    Chodzi o to, że wypalenie zawodowe wpisano na listę ICD-11, czyli nową, międzynarodową klasyfikację chorób WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. O wiele mniej uwagi poświęcono w mediach faktowi, że wypalenie zawodowe było już obecne w poprzedniej klasyfikacji, obowiązującej wciąż w Polsce (do 2024 roku) ICD-10.
    Wypalenie zawodowe uważane jest w wielu krajach za chorobę zawodową i faktycznie przysługuje z jego powodu zwolnienie lekarskie, a nawet potencjalnie odszkodowanie za wywołany uszczerbek na zdrowiu. Czym jest jednak "burnout" i jak możemy go uniknąć? Jest to syndrom (zdaniem WHO - nie choroba) czy zespół objawów, które wiążą się ze stresem w miejscu pracy, którym nie zarządzono w odpowiedni sposób. Do jego cech charakterystycznych należą utrata energii czy poczucie wyczerpania, negatywny, cyniczny stosunek do pracy bądź dystans mentalny wobec niej, wreszcie zmniejszona efektywność zawodowa. Z pewnością wypalenie zawodowe (burnout) to trudne doświadczenie, do którego prowadzi stres w pracy, a które różne osoby mogą opisywać jako przeciążenie pracą, brak energii w pracy czy zniechęcenie i poczucie, że nasza praca nie ma sensu.
    Czy w takim razie na wypalenie zawodowe można dostać L4? Kto je może wypisać? Na jak długo można wystawić L4 z powodu wypalenia zawodowego? - na te pytania nie znamy jeszcze odpowiedzi. Jest prawdopodobne, że ze względu na pozycję wypalenia zawodowego w ICD-11 nie można oczekiwać zaświadczenia lekarskiego z tego powodu. Nie zmienia to jednak faktu, że objawy wypalenia zawodowego mogą wiązać się z innymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja czy zaburzenia adaptacyjne.
    Nie odpowiem w tym filmie na pytanie, jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym, ale mam nadzieję, że mówiąc trochę o tym, jakie są symptomy wypalenia zawodowego i jego status jako choroby/zespołu objawów w Polsce 2022, zachęcę do kontaktu z lekarzem / lekarką czy psychologiem / psycholożką.
    Jeżeli doświadczasz rzeczy takich jak stres w pracy, poczucie wypalenia czy trudności emocjonalne, nie wahaj się sięgać po pomoc specjalistów i specjalistek. Zarówno działania medyczne i psychologiczne, jak i miękkie interwencje, takie jak czasowe zwolnienie z pracy, mogą być pomocne i znacząco poprawić Twoją jakość życia.
    Zapraszam do oglądania!
    0:00 Wprowadzenie
    1:15 Co to jest wypalenie zawodowe (burnout)?
    1:53 Historia wypalenia zawodowego
    2:58 Czy wypalenie zawodowe jest chorobą?
    3:14 Wypalenie zawodowe a L4 (zwolnienie lekarskie)
    4:45 Wypalenie zawodowe w ICD-10 i ICD-11
    6:25 Czy L4 na wypalenie zawodowe jest możliwe?
    7:00 Wypalenie zawodowe - jak sobie radzić?
    8:07 L4 z powodu depresji, lęku, stresu
    9:37 Wypalenie zawodowe - osobna choroba czy zestaw objawów?
    10:13 Co zmieniło się w temacie w 2022 roku?
    11:12 Podsumowanie

Komentáře • 6

  • @ewakozowska3032
    @ewakozowska3032 Před rokem +2

    Bardzo potrzebny i świętym film. Chętnie posłucham więcej.

  • @wodzimierzuczak4149
    @wodzimierzuczak4149 Před rokem +1

    Ja mam taki problem pracuję w jednym zakładzie od dziecka 49 lat brakuje mi 9 miesięcy do emerytury wyszła taka sytuacja brygadzista na wrzesień uwziął byłem u dyrektora wszystko powiedziałam mu o co chodzi on na trzeci dzień mnie wezwał i powiedział że jestem największym hamulcem zakładzie na tym dziale pracuje 5 osób Jestem teraz na zwolnieniu lekarskim ale wszystkie dwie rozmowy mam nagrane co mam teraz zrobić 3 kwietnia i dojść do pracy ale nie mogę się pozbierać do tej pory

  • @maxnestor
    @maxnestor Před rokem +1

    Idealnie to ująłeś, jestem osobą która zmaga się z chorobą psychiczną, i ładowałem przez długi okres na l4, coś mogę na ten temat powiedzieć. Samo tzw wypalenie, zapewne jest związane z sytuacja życiowa, też mógłbym pod to podciągnąć (bo lepiej brzmi,) ludzie ogólnie mają problem ze słowem psychiatra. Przez to są wymyślane, tak myślę wypalenia, (oczywiście pisze to w formie jako choroba) Dam przykład
    Czy dana osoba wypalona która dostała by podwyżkę 100 % dalej byłaby wypalona.

    • @PusteNotesy
      @PusteNotesy  Před rokem

      Co do ostatniego zdania - w wielu przypadkach pewnie tak! Dlatego właśnie wypalenie może być wierzchołkiem góry lodowej, a psychiatrzy i psychologowie to profesje, których nie warto się bać.

  • @art2win998
    @art2win998 Před rokem

    Hej
    Fajny odcinek.
    Zauważyłem również w kilku odcinkach na innych kanałach, że inni ludzie, tak jak Ty w tym odcinku nie używają słowa covid, pandemia itp.
    To tak dla beki czy jaki jest powód?

    • @PusteNotesy
      @PusteNotesy  Před rokem

      Hej! Wiem, że niektóre osoby nie używają określonych słów w filmach, by ich film nie został uznany przez YT za „kontrowersyjny”, co powoduje ograniczenie możliwości zarabiania (to dotyczy np. słowa „wojna”). Ja sam na YT nie zarabiam, nie mam udziału w reklamach, więc to mnie nie dotyczy. Ale mam podejrzenie, że używanie słów takich jak covid czy pandemia może zmniejszać zasięgi filmów - we wczesnym etapie kanału zrobiłem film, na którym mówiłem o dezinformacji w kontekście covidu i szczepionek, jak rozpoznawać fake newsy, błędy w rozumowaniu itd. i film miał dużo gorsze wyniki niż inne filmy w tym samym czasie.
      W każdym razie - nie dla beki, a raczej dlatego, że niektóre treści YT może lubić mniej niż inne (choć treści tego filmu pewnie i tak nie polubi).