Mělo se vyškrtat mnohem víc dotací. Daně se zvyšovat nemusely. Daniel Prokop v MATRIXU LZ.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 10. 2023
  • Je nejvlivnějším hlasem, který tlačí na větší rovnost ve společnosti. Sociolog Daniel Prokop sedí už ve druhé Národní ekonomické radě vlády (NERV). Po té Babišově, nyní radí kabinetu Petra Fialy. „Pointa posledních dvou let je, že se s Mojmírem Hamplem, asi nejvíce pravicovým členem NERV na osmdesáti procent věcí shodneme. Ta neefektiviva státu je tak obrovská, že se na mnoha věcech shodneme zprava doleva. Jsem odpůrce dotací. Určitě se na nich daly vyškrtat desítky miliard korun a nemusely se zvyšovat daně,“ říká v Matrixu sociolog Daniel Prokop. „V sociálním systému je řada výdajů, které nemají smysl. Třeba výsluhy ozbrojených složek za 15 miliard korun,“ kritizuje překvapivě zprava Fialovu vládu sociolog, který je bývá považován za ideovou inspiraci levice. Daniel Prokop, který vede výzkumnou společnost PAQ Research, mluví i o tom, co může vyvolávat vzestup duševních nemocí u dospělých i dětí.
    Kde by stát mohl seškrtat desítky miliard korun? Proč je nesmyslná státní podpora penzijního připojištění a stavebního spoření?
    Jak rozšíření psychických problémů souvisí s příjmem a sociálním statusem?
    Nezkrácená verze na www.forendors.cz/matrixlz

Komentáře • 4

  • @JakubST
    @JakubST Před 6 měsíci +1

    Vidím prostor v šetření hlavně v provozní složce státu. Úplně každý v ČR ví, že stát je přebujelý, že máme strašně moc úředníků atd. A říká to dnešní vláda i opozice. Vůbec nechápu, že někdo neřekne, že je jasný plán na 10 let. 3 roky se bude vymýšlet, jak se dosáhne během 10 let k cíli, že provozní náklady státu se seškrtají třeba o 25%. A dotkne se to úplně všech složek státu, státních zaměstnanců atd. A to vč. běžných úředníků, policie, učitelů, obcí, krajů atd. První 3 roky se bude hledat ve všech rezortech cesta, jak toho dosáhnout. A následujících 7 let se to bude realizovat. Každý rok z těch 7 let se bude třeba o 3% snižovat náklad za daný rezort. Bude se to hledat v procesech, digitalizaci atd. Ale také v infrastruktuře.
    O tomto se třeba vůbec nemluví, ale dokáže někdo vysvětlit, proč v Praze úplně na každém rohu je policejní stanice? Kolik lidí musí zajistit jen administrativní činnost každé takové stanice? Kolik by se ušetřilo, když by se to zredukovalo třeba o 20% a zefektivnilo se to? A přebytečné budovy prodaly? A lidem se přiblížilo přes telefon, nějakou komunikační appku, nebo něco podobného? Dnes už lidi nepotřebují chodit na stanici, aby naprášili souseda, že tiskne samizdat. To stejné hasičské stanice, nemocnice atd. V ČR máme 150 nemocnic. Kolik musí stát jen veškeré vybavení atd., provozně administrativní sílu atd.? Když by se to zredukovalo do 100 a daná místa se náležitě posílila, tak se přece ušetří obrovské peníze na provozu a konečně se bude dát snadněji pokrýt non-stop provoz. To stejné školy. Rozšířit všeobecné vzdělání a zredukovat ty školy, kde o to není zájem.
    Jako jo, přímým důsledkem tohoto je, že lidé budou za každodenními službami dojíždět dál. Dál do nemocnice, dál do školy, dál všude. Ale jsme prostě v jiné době. Kolik lidí v ČR si uvědomuje, že v USA je naprosto běžné, že lidé jezdí do práce 100 km tam a dalších 100 km z práce zase domů? To je cesta z ústeckého kraje do Prahy a zpátky. Z tohoto pohledu vlastně nechápu, že ústecký kraj má problémy s nedostatkem pracovních příležitostí. Praha má obrovské množství neobsazených pracovních míst.
    No a po těch 10 letech transformace, když by se ušetřilo 25% na provozních výdajích, tak ty peníze by v těch resortech a systému fakticky zůstaly. A byly by pro investice. Myslím, že jsme si totiž ještě neuvědomili jednu věc. Celá společnost tvrdí, že covid a obě války jsou teď výjimky a vše se musí ustálit. Ale je třeba si uvědomit, že věci už se neustálí. Jevy, které ovlivňují dění v ČR a v celé Evropě, tak už jsou od nás tak vzdálené, že všechno na nás bude mít vliv. A my musíme být připravení na to, že každou chvíli může přijít něco, co bude nečekaného. A z čeho to budeme zase investovat, když nebudeme mít přebytkový rozpočet? Nebo aspoň pod kontrolou. Jako kdo tady do 5 let postaví dobíjecí stanice? Kdo dostaví dálnice, rychlodráhy, elektrárny a další základní infrastrukturu, která tady už dávno měla být? Opravdu netuším, jak se to bude stavět se schodkem 295 mld. Kč, když v tom ani tyto investice nejsou.
    Začít se musí od provozních nákladů státu.

  • @magdamyskova3503
    @magdamyskova3503 Před 7 měsíci +2

    hodně kontroverzní osobnost kovidu, výzkumů a šedý muž vlády...