DuoXpand - chytrá rámová hmoždinka od fischera

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 06. 2022
  • Další hmoždinka, která kombinuje materiály
    Motor, který posouvá naše výrobky kupředu, "nejede" ani na naturál, ani na naftu, ale na myšlenku "Vymyslet co nejbezpečnější hmoždinku a přitom využít na max možnosti, které skýtají současné stavební materiály." Podoba a fungování nové rámové hmoždinky DuoXpand v sobě kombinují jak letité know-how, tak osvědčené a v relativně nedávné době zavedené kombinování plastových materiálů různých vlastností. Zajímá vás jak? Čtěte dále!
    Na bedrech velikánů ("Standing on the shoulders of giants")
    Bližší pohled na hmoždinku DuoXpand by Vám mohl připomenout jinou naši rámovou hmoždinku - FUR, která spatřila světlo světa někdy v minulém století. Její prověřená technologie rozpěrných lamel, díky které jsme mohli upevnit do křehkých a pórovitých materiálů nezvykle velké zatížení, se odráží i v plastovém těle DuoXpand.
    Plastová část kotvy se skládá z šedé, tvrdé části, která zajišťuje vysokou nosnost v betonu a jiných plných a houževnatých materiálech. Měkčí červená část má za úkol co nejvíc se rozepnout v měkkých materiálech (např. v plynosilikátu - YTONG či Pórobeton) anebo v dutinových materiálech (svisle děrované zdivo typu Heluz či Porotherm) vytvořit tvarový zámek, jež nanejvýš využívá pevnost zdících bloků.
    Druhá neméně důležitá část hmoždinky je bezpečnostní šroub. Dřík šroubu má nízký závit ve prospěch čisté plochy jeho průřezu, což v důsledku vede k vyšší nosnosti ve smyku a v ohybu v porovnání se standardními vruty do dřeva, které se často a nesprávně při rámovém upevňování používají.
    Kam s ní?
    K jakému účelu vlastně je vlastně DuoXpand určená a do jakých materiálů ji lze použít? Na základě ETA certifikátu je DuoXpand určená k "vícenásobnému upevňování nenosných systémů", což v překladu znamená například upevnění nosných rastrů odvětraných fasád, přístřešků, konzolí apod. V domácnosti nalezne DuoXpand uplatnění při upevňování těžších závěsných skříněk nebo držáků plochých televizí.
    DuoXpand se ctí obstojí v tradičních plných stavebních materiálech. V betonu unese v tahu až 179 kg a v plném zdivu snese zatížení až 100 kg. Záleží ovšem na kvalitě konstrukce a použitých materiálů.
    V moderních tepelně izolačních materiálech jako je svisle děrované zdivo nebo plynosilikátové tvárnice je nosnost pochopitelně nižší, ale i tak vyhovuje většině potřeb řemeslníků i kutilů: v závislosti na vnitřní struktuře bloků lze do svisle děrovaného zdiva upevnit zátěž až 43 kg a v běžně používaném plynosilikátu P4 DuoXpand podrží až 27 kg. (Uvedené hodnoty jsou orientační, avšak zohledňují patřičný součinitel bezpečnosti.)
    1. varianta - fischer DuoXpand FUS
    www.fischer-cz.cz/p/159594731...
    Plastové tělo varianty FUS se vyznačuje širokým a tlustým límečkem, který odděluje upevňovaný předmět od bezpečnostního šroubu a chrání tak šroub před vznikem kontaktní koroze při kotvení hliníkových nebo nerezových prvků. Šroub se utahuje šestihrannou hlavou, která má integrovanou podložku pro lepší přenos zatížení a vnitřní drážku TX, aby se hmoždinka dala namontovat i v těžce přístupných místech. Vybrané délky hmoždinky v průměru 10 mm se vyrábějí také s nerezovým šroubem, které se používají v agresívnějších nebo trvale vlhkých prostorách.
    2. varianta - fischer DuoXpand T
    www.fischer-cz.cz/p/159594731...
    Plastové tělo i hlava bezpečnostního šroubu jsou zkosené, takže je lze zapustit do roviny s povrchem upevňovaného předmětu. Varianta T je vhodná ke kotvení tesařských konstrukcí - latěk, trámků a hranolů. Šroub se pro vybrané délky pr. 10 mm vyrábí také z korozivzdorné oceli.
    DuoXpand není sama
    Nová hmoždinka od fischera DuoXpand je posledním přírůstkem do rodiny DuoLine, jejíž členy charakterizuje kombinace měkčí červené a tvrdší šedé plastové části. Více se o řadě DuoLine můžete dočíst na této stránce:
    www.fischer-cz.cz/cs-cz/produ...
    Hmoždinku DuoXpand kupujte v e-shopech nebo u svého prodejce fischer:
    www.fischer-cz.cz/cs-cz/pomoc...
  • Věda a technologie

Komentáře •