Hroty týdne - maturity

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 10. 2016
  • Státní maturity jako kolonoskopie českého školství.
    Koukněte i na náš Facebook: / hrotytydne

Komentáře • 16

  • @karolinakopecka4229
    @karolinakopecka4229 Před 7 lety +3

    Super! Jsem moc ráda, že se někdo tohodle formátu v Česku chopil. Moc vám fandím!

  • @stepankotek
    @stepankotek Před 7 lety +9

    Inspirace Johnem Oliver se dá poznat a jsem rád, že podobně jako on se nezabýváte jenom komentováním věcí o kterých se mluví, ale přinášíte i témata co už zapadla.

  • @TheTichyMichal
    @TheTichyMichal Před 7 lety +2

    Mazec. Hodně se bavím, odběr Vás nemine :D

  • @vitius8941
    @vitius8941 Před 6 lety +5

    Ano, v pohodě bych je spočítal, ty příklady z matiky jsou primitivní :)

  • @FireisGirl
    @FireisGirl Před 7 lety +11

    Největší problém matematiky (a vlastně to platí na všechny předměty) je fakt, že studenti absolutně netuší, proč se ji učí, takže ji považují za naprosto zbytečný předmět a vlastně se ani neobtěžují více procvičovat. Zeptejte se (téměř) jakéhokoli středoškoláka a ten vám poví, že logaritmy přece v životě nebude potřebovat a že by matematika měla skončit u jednoduchých zlomků (nebo ještě kousek před nimi).
    Jsem pro povinnou matematiku, ale to by se musela celá koncepce maturity totálně překopat. A tím nemyslím zkouškové otázky, ale především požadavky na její zdárné ukončení v určitých profesích. Na co má mít kadeřnice maturitu? Vždyť je to pro učně akorát přítěž místo toho, aby se pořádně věnovali svému řemeslu už na škole. Ať tedy necháme učňáky jen s výučním listem (samozřejmě neplatí to u všech) a každá škola může mít ještě 2letou nádstavbu s maturitou, kam se přihlásí jen ti, kteří z nějakého důvodu o tu maturitu budou stát.
    Tím se vyřeší problém, že maturita musí být na takové úrovni, aby ji zvládl v podstatě každý. Pak můžeme zvýšit obtížnost, přidat matematiku a nikdo to nebude moci považovat za zbytečnou buzeraci studentů - maturita se opět stane privilegiem jen pro ty ve škole úspěšnější. Navíc se stane zkouškou, která studentům ukáže, zda mají na to vystudovat vysokou školu. Ti, kteří maturitu mít nebudou, ji nebudou potřebovat a mohou se v klidu věnovat tomu, čím se vyučili, a nemusí si lámat hlavu, kdy byl upálen Jan Hus.
    -----------------------------
    A druhá věc, ke které bych se chtěla vyjádřit, jsou každoroční naštvané protesty maturantů, jak si Cermat dovolil do maturity přidat tohle a támhle to. A každý rok jsou ony stížnosti naprosto irelevantní.
    Za mě se jednalo o určení století Národního obrození, další rok šlo o Bibli a řeckou mytologii, naposledy to byl Ezop a epizeuxis.
    Dost mě překvapuje, že studenti opravdu nechápou, že maturita z češtiny znamená v ČR maturitu (krom jiného) z literatury. Nejednalo se tudíž o prosazování náboženství ani buzeraci v blbostech.
    Ale je pravda, že pokud maturanti nikdy neslyšeli pojem "epizeuxis", pravděpodobně vina bude spíše na jejich učitelích.

    • @killman4098
      @killman4098 Před 7 lety +1

      Přesně!
      Nejvíce matematikou trpí sociální a zdravotní obory, protože tito studenti nebudou nikdy ve svém životě potřebovat ani trojčlenku a veškerá matematika je pro ně zbytečná.
      Ti si nejvíc kladou otázku: "k čemu to je?"

    • @FireisGirl
      @FireisGirl Před 7 lety +1

      B-wolfman Prave proto by jim mel nekdo vysvetlit, ze matematika neni o tom, naucit se nesmyslne poucky a slozite priklady, ale predevsim procvicovat logicke mysleni, ktere vyuziji vsichni. Nikdo se nemuze divit, ze jsou studenti znechuceni matematikou, kdyz tohle nevedi :(

    • @danovakorporace7713
      @danovakorporace7713 Před 6 lety +1

      Souhlasím, matematiku spoustu oborů nevyužije. To samé lze ale říci o maturitě z Českého jazyka, tedy spíše z literatury. K čemu mi bude znalost trop a figur do budoucího života?

  • @dancahrstkova2057
    @dancahrstkova2057 Před 5 lety +1

    Já myslím že moje třída nedá maturitu z matiky ani kdyby se profesoři postavili na hlavu. Uznejte, že když nám učitelka matematiky vysvětluje dvě hodiny naprosto nesrozumitelným jazykem nějaký příklad který NIKDO nechápe a 5× se jí zeptame: ,,paní učitelko, vysvětlíte to znovu. Já tomu(tím myslíme naší učitelku) nerozumím." A ona nám na to neřekne vůbec nic co by nám pomohlo a jen se na nás nechápavě koukně a řekne jen že je to tak a berte to jako fakt, tak není divu že se na ni nakonci hodiny někdo podívá a zeptá se jí: ,,A paní učitelko, vy to chápete??"

  • @janpokorny9710
    @janpokorny9710 Před 7 lety +3

    4:59 Zní to jako, kkdyby OVB se snažila zabránit povinnné mturitě z matiky :D

  • @danovakorporace7713
    @danovakorporace7713 Před 6 lety

    Nejsem názoru, že bude národ chytřejší na základě maturit, či jakýchkoli jiných zkoušek. Klíč je v kompletní modernizaci našeho Rakousko - Uherského systému.Ten konec - Ve jménu havrana!

  • @lubomirgroman3157
    @lubomirgroman3157 Před 6 lety

    Podle letmého pohledu by to u těch přímek měla být přímka s parametrikým vyjdřením D.
    Protože její směrový vektor 1;3 je kolmý k normálovému -12;4.
    *Ať to mám dobře, ať to mám dobře..* :D

  • @danielgajdos368
    @danielgajdos368 Před 6 lety

    Gajdoš 2012 pro školní časopis. Jo ověřoval jsem přímo ve Scio: "...Cena za jednu zkoušku u společnosti SCIO je zhruba 400 Kč.
    Maturita se skládá ze tří zkoušek a ročník má odhadem 90 000 žáků. Z toho plyne, že
    samotná příprava státních maturit je desetkrát dražší než jeden ročník Národních
    srovnávacích zkoušek firmy Scio..." Takže spíše mám podezření, že to byl takovej „Čapák“...

  • @janpokorny9710
    @janpokorny9710 Před 7 lety +1

    U toho prvního příkladu D(x) = (2; +nekonečno) a druhý příklad je za D

    • @jankoblizek2341
      @jankoblizek2341 Před 7 lety

      * (1; +nekonečno) je tam 2x a ne jen x. Řešením rovnice je pak x=9

  • @luckaprochazkova8498
    @luckaprochazkova8498 Před 6 lety +1

    Maturitu z matiky udělá ten, kdo ovládá učivo základní školy. Nechápu, proč by se člověk, který o sobě chce tvrdit, že má středoškolské vzdělání, čehož má být maturita důkazem, měl "biflovat" učivo základní školy ve čtvrtém ročníku školy střední.
    Navíc, středoškolská matematika se dá naučit. Znám poměrně dost lidí, kteří na ní talent nemají a ještě v dobách povinné maturity z matematiky ji úspěšně složili. Opravdu nevidím jiný důvod pro nezavedení, než lenost studentů.
    Jinak nízká úspěšnost studentů je spíš bonusem ne? Maturita nemá být samozřejmostí a nemá ji dostat každý. Maturita by měla mít nějakou úroveň (což, přiznejme si, dnes nemá), aby mohla sloužit jako známka nějakého vzdělání a nějakých znalostí.