Żydowskie Herstorie: kobiety w domowych przestrzeniach getta warszawskiego

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 12. 2023
  • Serdecznie zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu „Żydowskie Herstorie”. Tym razem Anna Kowalczyk rozmawia z dr Justyną Majewską o kobietach w domowych przestrzeniach getta warszawskiego.
    Dom to miejsce, które w kulturze jest postrzegane jako przestrzeń bezpieczna, prywatna i intymna. Do podstawowych funkcji domu należą ochrona fizyczna, zapewnienie bezpiecznego miejsca snu i odżywiania. Dom jest miejsce budowania życia rodzinnego, wychowania i tworzenia więzi. Rola strażniczki domu jest kulturowo przepisywana kobiecie.
    Podczas rozmowy zastanowimy się nad sposobami, w jakie Żydówki - matki, żony, córki, kobiety dorosłe i nastolatki - próbowały w często przeludnionych, współdzielonych mieszkaniach uzyskać prywatność, podtrzymywać tradycje rodzinnego życia, słowem: zadomowić się w nieprzyjaznej przestrzeni.
    _____
    ŻYDOWSKIE HERSTORIE to cykl czterech comiesięcznych spotkań z badaczkami i naukowczyniami Żydowskiego Instytutu Historycznego skupiony wokół losów kobiet żydowskich na ziemiach polskich.
    Odkrywamy mało znane lub nieznane postaci i ich dzieje oraz - dotąd pomijaną - kobiecą perspektywę wydarzeń. Bo historia bez herstorii nigdy nie będzie pełna. Spotkania prowadzi Anna Kowalczyk, autorka „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich” oraz prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
    Partnerem cyklu spotkań jest Muzeum Historii Kobiet - historiakobiet.org
    _____
    dr Justyna Majewska - kulturoznawczyni, socjolożka, kuratorka, pracowniczka działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego. Bierze udział w projektach badawczych „Encyklopedia Getta Warszawskiego” i „Leksykon Getta Łódzkiego”. Stypendystka EHRI i Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies. Jej najnowsza publikacja jest zatytułowana „Zamienie dwa ładne pokoje, kuchnia, łazienka […] dzielnica żydowska”. Wymiana mieszkań między Polakami i Żydami w czasie tworzenia gett w Krakowie i Warszawie, „Kwartalnik Historii Żydów”, nr 1 (285), 2023. W przyszłym roku, nakładem wydawnictwa ŻIH, ukaże się jej książka "Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego".
    Anna Kowalczyk - pisarka i dziennikarka. Autorka bestsellerowej „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich ”, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka spektaklu muzycznego „Das Moderne Maedel” o emancypacji kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce i Niemczech oraz kursu edukacji herstorycznej dla nauczycielek i nauczycieli „Co wy o nich wiecie?”. Ambasadorka akcji „Gdzie są nasze patronki?” i współautorka Bazy Historii Kobiet.

Komentáře •