Zamek Chojnik

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 11. 2021
  • Jelenia Góra - Zamek Chojnik
    Zamek Chojnik usytuowany jest nieopodal Jeleniej Góry - Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość sześćset dwadzieścia siedem metrów nad poziomem morza, a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się stu pięćdziesięcio metrowe urwisko opadające do tak zwanej Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.
    Zamek murowany został wzniesiony w latach pięćdziesiątych czternastego wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z tysiąc trzysta sześćdziesiąt czwartego roku.
    Pierwsza większa rozbudowa zamku nastąpiła w piętnastym wieku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy powstał dziedziniec na którym około tysiąc czterysta dziesiątego roku postawiono pręgierz.
    W pierwszej połowie szesnastego wieku zapewne z powodu trwogi tureckiej dokonano kolejnej modernizacji budowli. Zamek otoczono murami ze strzelnicami dostosowanymi do użycia broni palnej. Przypuszczalnie w tym okresie po stronie wschodniej i północno-wschodniej zamku dolnego powstała kuchnia z dużym kominem, zabudowania przy bramie dolnej i w międzymurzu - (dom komendanta i stajnie).
    Wtedy także lub nieco później wykonano sgraffitowe boniowanie elewacji, dodano półkoliste attyki i renesansową kamieniarkę. Zapewne około tysiąc pięćset sześćdziesiątego roku powstała po stronie północnej niska basteja.
    trzydziestego pierwszego sierpnia tysiąc sześćset siedemdziesiątego piątego roku podczas burzy w zamek trafił piorun. Wybuchł pożar, w którym ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano. W dziewiętnastym wieku zamek stał się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez kuracjuszy z Cieplic. W tysiąc osiemset dwudziestym drugim roku zorganizowano pod zamkiem punkt wynajmu przewodników i tragarzy. W ruinach zamku otwarto gospodę, w której prowadzono księgi pamiątkowe.
    Po drugiej wojnie światowej zamek udostępniono już w tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym roku. Dwa lata później otwarto ponownie schronisko.
    Od roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych "O Złoty Bełt Zamku Chojnik". W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku zamek stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które przejęło organizację turnieju.

Komentáře • 1